
Vývoz uhlí přes největší ruský přístav se propadl o 30 %
2. 4. 2025
"Pokles poptávky po překládce uhlí již probíhá v přístavech na jihu (OTEKO), není nic, co by zaplnilo nový přístav Lavna v Murmanské oblasti. To jsou destinace s nejnižším netbackem pro uhlí," řekla Kommersantu Maria Nikitina, expertka na dopravní logistiku ze Stolypinova institutu pro ekonomiku růstu. Vývoz z přístavu Murmansk se navíc v březnu nezvýšil (zůstal na úrovni 1,2 milionu tun).
IEF uvedla několik faktorů pro snížení vývozu po moři v březnu. Například kotace energetického uhlí v Baltském moři tento měsíc klesly od června 2024 na minimum: pokud se v únoru pohybovaly na úrovni 67-70 dolarů za tunu, pak v březnu byly 63-66 dolarů za tunu, vyplývá z údajů Centra pro cenové indexy (CDI). Podle specialisty IEF Alexandra Titova jsou dodatečné náklady pro těžaře uhlí spojeny s politikou Ruských železnic ve vztahu k prázdným vozům v síti. Ministerstvo energetiky již dříve navrhlo vyhlásit moratorium na zvyšování tarifů ruských železnic do konce roku 2025, zrušit 10 % valorizaci tarifu za prázdné kilometry automobilů a také poskytnout 12,8 % slevu na dopravu na západ a dotace v tomto směru.
Zisky z vývozu koksovatelného uhlí ve druhém březnovém týdnu klesly za týden o 7-10 % v důsledku klesajících světových cen a oslabení rublu, uvádí společnost NEFT Research. Řada těžařů uhlí se na tomto pozadí chystá pozastavit vývoz po moři. "Příští měsíc, v dubnu, zcela opustíme exportní přepravu," řekl 26. března Vjačeslav Abaškin, náměstek generálního ředitele Russian Coal, poradce generálního ředitele Kuzbaské palivové společnosti (CPC) pro logistiku. Poznamenal, že pozitivní změny lze očekávat v červenci až srpnu se začátkem "sezóny", to znamená, že trhy se připraví na sezónu podzim-zima a zásobí se uhlím.
Minulý týden vyšlo najevo, že kvůli sílícím západním sankcím a potížím s vývozem ruského uhlí do Asie může být domácí uhelný průmysl zachvácen vlnou bankrotů. Podle ministerstva energetiky je nyní ve stavu před bankrotem 27 uhelných podniků s celkovou produkcí 40 milionů tun ročně. Dalších 62 podniků s celkovou produkcí 126 milionů tun ročně zaznamenalo na konci loňského roku ztrátu "nad průměrem odvětví".
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse