USA vyvíjejí na Británii nátlak ohledně tamějšího "potlačování svobody projevu"

2. 4. 2025

čas čtení 5 minut
Naprosto drze vyvíjí Trumpovo ministerstvo zahraničí nátlak na Británii, že prý Británie potlačuje svobodu projevu. Přitom Spojené státy deportují ze země studenty, kteří si dovolili kritizovat izraelské válečné zločiny v Gaze

Úředníci amerického ministerstva zahraničí napadli Ofcom, britský regulační orgán pro komunikace, ohledně dopadu nových zákonů o bezpečnosti na internetu na svobodu projevu


Skupina úředníků z americkéjo Úřadu pro demokracii, lidská práva a práci (DRL) ministerstva zahraničí se nedávno v Londýně setkala s Ofcomem. Podle dostupných informací vznesli otázku nového zákona o bezpečnosti online a rizika, že by mohl narušit svobodu projevu.

Orgán ministerstva zahraničí později uvedl, že schůzka byla součástí jeho iniciativy „potvrdit závazek USA hájit svobodu projevu v Evropě i ve světě“. Během schůzky představitelé Ofcomu uvedli, že nové britské předpisy se týkají pouze výslovně nezákonného obsahu a také materiálů, které by mohly být škodlivé pro děti.

Na dotaz ohledně schůzky, která se podle všeho uskutečnila v březnu, mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl: : „Jak řekl viceprezident Vance, svoboda projevu ve Spojeném království nás znepokojuje. Je důležité, aby Spojené království respektovalo a chránilo svobodu projevu.“

 

Podrobnosti o schůzce se objevily poté, co Jonathan Reynolds, britský ministr obchodu, popřel, že by se obavy o svobodu projevu objevily při jednáních o clech s USA. Británie - bezvýsledně - usiluje o výjimku z Trumpových cel a  USA prý o nich odmítli jednat kvůli případu bojovnice proti potratům Livie Tossici-Boltové, která je stíhána za údajné porušení zóny bezpečného přístupu před potratovou klinikou v Bournemouthu. Rozsudek se očekává v pátek. V Británii platí zákon, že bojovníci proti potratům se nesmějí přiblížit k potratovým klinikám na vzdálenost bližší než asi 300 metrů a nesmějí tak svými protesty terorizovat ženy, které jdou do klinik na konzultaci ohledně potratu.

V únoru si americký viceprezident JD Vance stěžoval na „porušování svobody projevu“ ve Spojeném království. Elon Musk, jeden z Trumpových nejbližších spojenců, opakovaně tvrdil, že některé tresty odnětí svobody udělené lidem, kteří podněcovali na Twitteru násilné nepokoje, nimž došlo v Británii loni v sripnu, jsou porušením svobody projevu. Na Twitteru jsou umístěny účty osobností, jako jsou Tommy Robinson a Andrew Tate, kteří byli obviněni z podněcování lidí k islamofobním protestům.

Od nepokojů loni v létě byl zaveden zákon o bezpečnosti na internetu, který má regulovat nelegální obsah na internetu. Během návštěvy Spojeného království se tým amerického ministerstva zahraničí setkal s Ofcomem, ministerstvem zahraničí a Aliancí na obranu svobody (ADF), americkou skupinou, která financuje a vede kampaně zaměřené na konzervativní témata.

Mezi členy skupiny byl i Samuel D. Samson, který dříve pracoval pro americké konzervativní organizace. Po Trumpově vítězství byl v lednu jmenován vedoucím poradcem DRL. V den loňských amerických voleb napsal na Twitter: „Dnes volíme Boha místo pohanských vzorů.“

Již dříve se blíže zajímal o problematiku svobody slova a psal na toto téma do časopisu American Conservative. Zájem DRL o Británii znamená obrat agentury, která byla původně založena v sedmdesátých letech minulého století za účelem podpory demokracie ve světě na pozadí studené války. Spíše než na britské domácí záležitosti se DRL zaměřila na Blízký východ, Rusko a Čínu.

Mluvčí Ofcomu uvedl:  „Toto setkání bylo součástí pravidelné spolupráce Ofcomu s řadou mezinárodních zúčastněných stran, které chtějí získat faktické informace o tom, jak v praxi funguje zákon o bezpečnosti na internetu, který chrání občany Spojeného království.“

Zákon o bezpečnosti online se vztahuje na všechny stránky a aplikace, které zveřejňují obsah vytvořený uživateli, a také na velké vyhledávače. Obsahuje seznam 130 „prioritních trestných činů“, mezi něž patří například sexuální zneužívání dětí, terorismus a podvody.

Mark Jones, partner advokátní kanceláře Payne Hicks Beach, uvedl, že Ofcom „neomezuje svobodu projevu“. Uvedl, že v praxi přenechává platformám pravomoci ohledně způsobu monitorování obsahu, kromě nezákonného materiálu. „Příkladem může být misogynní a hypermaskulinní obsah,“ řekl. „Ofcom napsal platformám sociálních médií, aby je vyzval k tomu, aby postupovaly „nad rámec“ svých zákonných povinností podle zákona o bezpečnosti online, i když samotný obsah není nezákonný.

„Obhájci svobody projevu tvrdí, že to vytvoří kulturu 'v případě pochybností to odstraňte', a že platformy se snaží vyhnout tomu, aby podléhaly donucovacím pravomocem Ofcomu.  Povinnosti týkající se například misogynního obsahu jsou dobrovolné, na rozdíl od požadavků na řešení nelegálního obsahu a bezpečnosti dětí.“

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1489

Diskuse

Obsah vydání | 3. 4. 2025