Vůdce bosenských Srbů, který podporuje ruskou invazi na Ukrajinu, uprchl do Moskvy

2. 4. 2025

čas čtení 2 minuty
Proruský vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik, který byl v Bosně a Hercegovině obviněn ze zasahování do ústavního pořádku, přiletěl do Moskvy. Oznámil to v pondělí večer ve videovzkazu na X. "Přijel jsem do Moskvy," řekl Dodik, aniž by svůj odchod označil za útěk. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin ho pozval na oslavu Dne vítězství v Moskvě 9. května.

Na konci února byl bývalý prezident Bosny a Hercegoviny a hlava Republiky srbské, regionu země se srbskou většinou, v nepřítomnosti odsouzen k jednomu roku vězení a suspendaci z politické činnosti na šest let v případě nedodržování rozhodnutí zástupce OSN. Dodik toto rozhodnutí soudu neuznal. V roce 2023 prosazoval návrh zákona, jehož cílem bylo zablokovat provádění rozhodnutí Ústavního soudu Bosny a Hercegoviny a vysokého představitele OSN v zemi Christiana Schmidta. Dodik se však k soudu nedostavil. Úřady nejprve na politika vydaly interní zatykač, ale Sarajevo se zdrželo jeho zadržení kvůli obavám z potenciální politické eskalace v zemi. Když se tedy minulý čtvrtek ukázalo, že Dodik plánuje opustit zemi, vydal na něj soud v Sarajevu mezinárodní zatykač.

Minulý týden Dodik odletěl z Bosny do Bělehradu, odkud odletěl do Jeruzaléma, aby se zúčastnil konference o antisemitismu organizované tamní vládou. Tam údajně řekl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že je "velkým přítelem Izraele a uděláme vše, abychom na naše přátele dohlíželi a pomohli jim". Pak se politik vrátil do Bělehradu, zmizel na několik dní a pak se náhle objevil v Moskvě.

Dodik je proruský politik, který v roce 2022 podpořil invazi Moskvy na Ukrajinu. Jeho vláda v Republice srbské upřednostňuje nezávislost na Bosně a Hercegovině a těší se podpoře Kremlu.

Dříve do Moskvy uprchli i vůdci některých balkánských zemí, které získaly nezávislost po rozpadu Jugoslávie, aby se vyhnuli uvěznění ve své vlasti. Mezi nimi je i manželka srbského prezidenta Slobodana Miloševiče během jugoslávské občanské války, Mira Markovićová, které byl v roce 2003 udělen azyl v Rusku spolu s jejími dětmi. Řeč je také o bývalém šéfovi Ministerstva obrany Jugoslávie Veljku Kadijevićovi, který v roce 2001 uprchl do Moskvy, aby se vyhnul možnému předvolání do Haagu za válečné zločiny.

Zdroj v srbštině: ZDE

0
Vytisknout
1241

Diskuse

Obsah vydání | 3. 4. 2025