V USA roste zuřivost na Rusko kvůli odmítnutí příměří

2. 4. 2025

čas čtení 4 minuty
 

Senátoři navrhují „tvrdé“ sekundární sankce a zdůrazňují, že „Rusko je agresor“; „koalice ochotných“ postupuje vpřed. 


Polovina amerického Senátu - 25 republikánů a 25 demokratů - ve vzácném dvoustranném kroku navrhla sankce, které by byly uvaleny na Rusko, pokud odmítne zahájit jednání s Ukrajinou v dobré víře a respektovat případnou mírovou dohodu
. Uvedli to hlavní předkladatelé zákona, republikánský senátor Lindsey Graham a demokratický senátor Richard Blumenthal: „Sankce proti Rusku vyžadují uvalení cel na země, které nakupují ruskou ropu, plyn, uran a další produkty. Z dobrého důvodu jsou tvrdé.“

 
„V Senátu Spojených států převládá názor, že Rusko je agresor a že tato strašlivá válka a Putinova agrese musí skončit hned a musí být odstrašena do budoucna,“
uvedli. Ve Sněmovně reprezentantů je předkládán doprovodný zákon, rovněž s podporou republikánů i demokratů. Zastánci uvádějí, že projde s drtivou podporou v obou komorách, pokud republikánští vůdci Kongresu umožní hlasování, ale bezprostředně nebylo řečeno, kdy by se hlasování mohlo uskutečnit.

Přichází v době, kdy zákonodárci i Trumpova administrativa zřejmě uznávají, že USA musí vyvinout tlak na Kreml stejně jako na Kyjev. Mluvčí Rady národní bezpečnosti USA James Hewitt uvedl: "Existuje hluboká frustrace z jednání s ruskou vládou. Prezident Trump jasně řekl, že zváží uvalení sekundárních sankcí na veškerou ropu pocházející z Ruska, pokud nebudou myslet vážně, že tento konflikt dovedou k mírovému řešení.“

Agentura Reuters uvedla, že úředníci v Bílém domě a na ministerstvu zahraničí připustili, že Vladimir Putin aktivně vzdoruje mírovým snahám, a diskutují o tom, jak Rusko přimět k dohodě.
Kreml si v úterý stěžoval, že nemůže přijmout americké návrhy na příměří v jejich současné podobě. V pondělí  evropští ministři zahraničí  společně zkritizovali Vladimira Putina, že, jak se vyjádřila nejvyšší diplomatka EU Kaja Kallas, „hrál hry a ve skutečnosti nechtěl mír“.


V projevu na Ukrajině po boku hostující německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové vyzval Volodymyr Zelenskyj USA, aby zpřísnily sankce vůči Rusku poté, co podle něj došlo k porušení příměří v oblasti energetické infrastruktury.
Ukrajinský prezident uvedl, že USA Ukrajině soukromě sdělily, že ruské porušování zaznamenaly. Rusko samo obvinilo Ukrajinu, že pokračuje v útocích na energetickou infrastrukturu, což Kyjev popírá. Zelenskyj již několik týdnů prohlašuje, že Ukrajina je připravena na bezpodmínečné všeobecné příměří.

Ukrajina v pátek povede podrobné rozhovory s malou skupinou zahraničních zemí o poskytnutí sil do kontingentu, který by fungoval jako bezpečnostní záruka pro Ukrajinu, uvedl v úterý Zelenskyj. Kontingent by zahrnoval pozemní složku, leteckou složku a přítomnost na moři. Britský premiér Keir Starmer uvedl, že britští, francouzští a ukrajinští vojenští představitelé se v nadcházejících dnech sejdou, aby navázali na „skutečnou dynamiku“ v úsilí o posílení bezpečnosti Ukrajiny. Británie a Francie vedou úsilí o vytvoření „koalice ochotných“ ukrajinských spojenců.

Podle tiskové agentury Agence France-Presse, která analyzovala údaje Institutu pro studium války, se ruský postup na Ukrajině zpomaluje již čtvrtý měsíc.

Lidé v Británii, kteří jakýmkoli způsobem spolupracují s ruskými úřady, budou muset do 1. července vstoupit do britského registru zahraničního vlivu, jinak jim hrozí pět let vězení. Britský náměstek ministryně vnitra Dan Jarvis řekl parlamentu, že to zahrnuje „vykonávání činnosti v rámci jakéhokoli ujednání“ s ruskými orgány včetně vládních agentur, ozbrojených sil, zpravodajských služeb a moskevského parlamentu. Ruské politické strany kontrolované ruskou vládou, včetně strany Jednotné Rusko, budou muset rovněž oznámit, co dělají, než budou moci vykonávat činnost ve Spojeném království.

Polští prokurátoři uvedli, že obvinili Ukrajince ruského původu ze špionáže vojenských zařízení v Polsku pro ruské zpravodajské služby. Sedmačtyřicetiletému muži hrozí pět až 30 let vězení. Od začátku ruské invaze bylo v Polsku kvůli podezření ze špionáže nebo sabotáže zadrženo 44 osob - Rusů, Bělorusů, Ukrajinců a Poláků.

Hodnota ruských aktiv zmrazených ve Švýcarsku kvůli ruské válce na Ukrajině vzrostla za poslední rok o téměř 2 miliardy dolarů na více než 8 miliard dolarů, uvedla v úterý švýcarská vláda. Kromě toho bylo identifikováno „14 nemovitostí patřících jednotlivcům, společnostem nebo subjektům, na které se vztahují sankce“, a také věci jako sportovní a luxusní automobily, letadla, umělecká díla a nábytek. Švýcarsko, které je obvykle neutrální, se čtyři dny po ruské invazi na Ukrajinu rozhodlo připojit k sankcím EU.

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1986

Diskuse

Obsah vydání | 3. 4. 2025