
Prvních 100 dní Trumpovy vlády urychlilo globální „volný pád lidských práv“, varuje Amnesty International
30. 4. 2025
Svět se nyní nachází v éře beztrestnosti represivních režimů, nečinnosti v oblasti klimatu a nekontrolované moci korporací, uvádí zpráva
Prvních 100 dní prezidentství Donalda Trumpa urychlilo globální úpadek lidských práv a posunulo svět směrem k autoritářské éře charakterizované beztrestností a nekontrolovanou mocí korporací, varuje Amnesty International.
Ve své výroční zprávě o stavu lidských práv ve 150 zemích organizace uvedla, že bezprostředním důsledkem druhého funkčního období Donalda Trumpa bylo podkopání desetiletí pokroku v oblasti liských práv a posílení autoritářských vůdců.
Zpráva popisuje „volný pád“ lidských práv a uvádí, že rostoucí nečinnost v oblasti klimatické krize, násilné potlačování disentu a sílící odpor proti právům migrantů, uprchlíků, žen, dívek a LGBTQ+ osob lze přičíst takzvanému Trumpovu efektu.
Amnesty varovala, že situace se v letošním roce dále zhorší, protože Trump pokračuje v rozbíjení regulérního světového řádu, který Washington pomáhal budovat po zkáze druhé světové války.
Sacha Deshmukh, výkonný ředitel Amnesty International UK, označil rychlé a záměrné útoky amerického prezidenta na mezinárodní instituce, jejichž cílem je učinit svět bezpečnějším a spravedlivějším, za „děsivé“.
„Těšíte se na konec tohoto desetiletí a přemýšlíte, zda základní rámce a pilíře nejen lidských práv, ale i mezinárodního práva budou stále existovat. To jste pravděpodobně nemohli říci od roku 1935,“ uvedl.
Zpráva Amnesty International také dokumentuje, jak se masové svévolné zatýkání, nucené zmizení a smrtící síla stávají stále častějšími nástroji represe.
V Bangladéši vedly rozkazy „střílet na potkání“ během studentských protestů ke stovkám mrtvých; sporné volby v Mosambiku podobně vyvolaly smrtící zásahy; a Turecko také uvalilo drakonické zákazy demonstrací.
Amnesty také vyjádřila znepokojení nad nedodržováním mezinárodního humanitárního práva a poukázala na vojenské operace Izraele v Gaze.
V Evropě Amnesty uvedla, že Rusko v roce 2024 zabilo více ukrajinských civilistů než v předchozím roce a pokračovalo v útoky na nevojenskou infrastrukturu. Trump navrhuje, aby Ukrajina postoupila část území Rusku v rámci mírových návrhů, které kritici označují za mnichovanství.
Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International, uvedla: „Trump projevil naprosté pohrdání univerzálními lidskými právy – povzbudil protiprávní hnutí po celém světě a nechal své korporátní spojence řádit.“
S ohledem na budoucnost zpráva varovala, že vlády riskují, že zklamou budoucí generace v oblasti klimatu, ekonomické nerovnosti a moci korporací.
Zmínila kolaps klimatické konference OSN Cop29 pod vlivem korporací zabývajících se fosilními palivy, zatímco bohaté země „šikanovaly“ země s nízkými příjmy, aby přijaly nedostatečné financování opatření proti změně klimatu.
Trumpův odchod z klíčové pařížské klimatické dohody hrozí, že „s sebou strhne i ostatní“, varovala Amnesty.
Ženy, dívky a LGBTQ+ osoby čelily zesíleným útokům v řadě zemí, včetně Afghánistánu a Íránu, zatímco práva LGBTQ+ osob byla terčem útoků v Ugandě, Gruzii a Bulharsku.
Diskuse