Techbros míří do Washingtonu: Chtějí být součástí smrtícího řetězce

6. 5. 2025

čas čtení 5 minut

Na konferenci v Kapitolu minulý týden titáni ze Silicon Valley dospěli k závěru, že musí lobovat jako Lockheed.

Elita ze Silicon Valley minulý týden vyměnila mikiny za průkazy do Kapitolu a vztyčila svou vlajku ve Washingtonu. Během téměř dvanáctihodinového maratonu Hill and Valley Forum v budově Kapitolu si hvězdní venture kapitalisté, odborníci na obranné technologie a spříznění politici gratulovali k slibnému začátku vojenského využití umělé inteligence a autonomních zbraní v druhé Trumpově éře, píše Nick Cleveland-Stout na webu Responsible Statecraft (RS).

Jacob Helberg, spoluzakladatel každoročního fóra a Trumpův kandidát na post náměstka ministra zahraničí pro hospodářský růst, energetiku a životní prostředí, ve svém úvodním projevu nastínil úspěšný příběh Silicon Valley, které se prý z Davida stalo Goliášem.

„Máme nejlepšího vůdce na světě. Prezident Trump je objektivně a skutečně jedinečný... Sešly se nám hvězdy. Máme stavitele, inovátory, politiky a vůdce pro reindustrializační revoluci v této zemi, abychom využili tento americký moment,“ prohlásil Helberg.

Helburg zapomněl zmínit jednu důležitou skupinu: lobbisty. Během přestávek na kávu před auditoriem, kde se setkali staří přátelé a lidé ze západního pobřeží, účastníci vysvětlovali, že lobbisté  hráli klíčovou roli při překlenutí propasti mezi potenciálními skeptiky ve vládě a startupy ze Silicon Valley.

„Není náhoda, že se v posledních šesti měsících do Washingtonu DC nahrnuli stoupenci Silicon Valley,“ řekl jeden ze zakladatelů venture kapitálové firmy investující do společností zabývajících se obrannými technologiemi.

Venture kapitalisté teprve nyní začínají najímat lobbisty. Od Trumpova vítězství v listopadu uzavřela společnost Andreessen Horowitz a její venture kapitálová firma a16z smlouvy s BGR Government Affairs, Cornerstone Government Affairs a Miller Strategies, které mají vazby na Trumpa, aby prosazovaly mimo jiné „otázky související s umělou inteligencí“. Další významné venture kapitálové firmy, jako General Catalyst a Sequoia Capital, zaregistrovaly lobbisty poprvé teprve loni.

Mezitím významné firmy zabývající se obrannými technologiemi, jako Palantir, Anduril a Shield AI, v posledních letech zdvojnásobily své lobbistické úsilí.

Další zakladatel firmy zabývající se obrannými technologiemi řekl RS, že lobováním Silicon Valley následuje „hru“ hlavních dodavatelů, jako jsou Lockheed Martin a Boeing. „Je to všechno marketing. Jde o to vytvořit zprávu, která se dobře prodává,“ řekl.

A tato zpráva rezonuje. Trump podepsal řadu výkonných nařízení, která upřednostňují některé z dlouhodobých cílů Silicon Valley, jako je nařízení Pentagonu, aby hledal komerční řešení namísto řešení na míru, zdůraznění rychlosti nad testováním a omezení předpisů týkajících se akvizic. Trump také nařídil vytvoření protiraketového systému „Golden Dome“, na kterém se údajně touží podílet tři těžké váhy v oblasti obranných technologií – Palantir, Anduril a Spacex.

Pokud lze soudit podle fóra, Silicon Valley získává podporu i v Kongresu. Klíčoví zákonodárci, jako je předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson (R-La) a členové Senátního výboru pro ozbrojené služby Jack Reed (D-R.I.), Mike Rounds (R-S.D.) a Jim Banks (R-Ind.), se akce zúčastnili a tyto firmy chválili. „To, co tady děláte, je nesmírně důležité... V Kapitolu jste vždy vítáni. Doufám, že se zastavíte v kanceláři předsedy, ať už přijedete sami, nebo s rodinou, rozložíme vám červený koberec,“ prohlásil Johnson.

S pomocí nejvlivnějších firem, jako jsou Invariant, Cornerstone Government Affairs, Akin Gump a Brownstein Hyatt, byl zejména vzestup společnosti Palantir doslova raketový. Vyšetřování Tech Transparency Project zjistilo, že Palantir „najal řadu dobře propojených hráčů z Kongresu a federálních agentur, zintenzivnil lobbistické aktivity a vytvořil nadaci na financování výzkumu, konferencí a veřejných tezí, které ovlivňují tvorbu politiky“, přičemž vše se odehrává převážně mimo pozornost veřejnosti.

Jedním z návrhů zákonů, na jehož schválení se lobbisté společnosti Palantir podíleli, byl balíček pomoci pro Izrael v hodnotě 14 miliard dolarů. Není těžké pochopit proč: loni se tato společnost zabývající se vojenským softwarem dohodla na strategickém partnerství s Izraelem, v rámci nějž mu bude dodávat „pokročilé technologie na podporu válečných misí“, a dokonce uspořádala své výroční zasedání představenstva v Tel Avivu.

Plná podpora Izraele ze strany Palantiru se neobešla bez kontroverzí. Generální ředitel Palantiru Alex Karp byl jedním z řečníků na fóru Hill and Valley Forum, ale jeho proslov rychle přerušili dva protestující.

Karp nakonec dokončil své vystoupení poznámkou, že firmy ze Silicon Valley již nejsou outsidery, jakými bývaly. ‚  „Stále střílíte do kopce, ale střílet do kopce a střílet na Mount Everest, zatímco na vás padají granáty, je něco jiného,“ řekl.

V době psaní tohoto článku má vojenská softwarová společnost tržní kapitalizaci rovnající se součtu Lockheed Martin a RTX. Firmy jako Palantir a Anduril mají před sebou ještě dlouhou cestu, než se dostanou do čela soutěže o nejvýznamnější obranné zakázky, ale s podporou armády lobbistů se jim možná bude otevírat stále více dveří. Granáty budou jistě padat i nadále – ale Palantir a spol. chtějí být těmi, kdo je házejí.

 

Celý článek v angličtině ZDE

 

0
Vytisknout
361

Diskuse

Obsah vydání | 6. 5. 2025