Weber zvyšuje tlak na Fidesz

29. 3. 2019

Ve středu na plenárním jednání Evropského parlamentu lídr frakce Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber požadoval, aby předseda Evropské rady Donald Tusk znova otevřel diskusi ohledně použití článku 7 proti maďarské straně Fidesz, informuje Ábrahám Vass.

Podle agentury MTI Weber, který sám hlasoval pro návrh, připomněl Tuskovi, že procedura podle čl. 7 ohledně Maďarska a Polska a jejich neúcty k právnímu státu byla na programu po celé měsíce bez jakékoliv známky pokroku. Weber prohlásil:

"My v EPP jsme měli velmi intenzivní diskuse s Fideszem před pozastavením členství. Nepřejeme si pokračovat v maďarských stopách."

Zopakoval svůj záměr zřídit nezávislou efektivní instituci k monitoringu stavu právního státu v členských zemích a tvrdil, že procedura podle čl. 7 se ukázala být nevhodná z hlediska rychlých a efektivních výsledků.

Poslední Weberovo prohlášení znamená dodatečný tlak na maďarský Fidesz ze strany EPP. Minulý týden mu EPP pozastavila členství. V pondělí Weber oznámil své přesvědčení, že euroskeptické strany by neměly mít nárok na prostředky z EU, kvůli aktům určitého charakteru. Hovořil výslovně o "protiunijních billboardech", což znamená přímočarou narážku na nedávnou kampaň maďarské vlády. Pohrozil i omezením maďarského přístupu k penězům z EU v případě nedostatků z hlediska právního státu.

Pokud jde o Weberovy záměry, experti zůstávají rozděleni. Někteří tvrdí, že jeho prohlášení jsou jen součástí mocenské hry před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. Koneckonců, Weber má v úmyslu získat více liberálních a levicových voličů. Jakožto jednička na kandidátce EPP si razí cestu k předsednictví Evropské komise. Ale aby v tom byl úspěšný, musí přesvědčit levicové a liberální strany, že na Orbána může být přísný.

Vloni v září Evropský parlament, včetně Webera a několika poslanců EPP, hlasoval pro Sargentiniho zprávu, což vedlo ke spuštění procedur proti Maďarsku. Fidesz se snažil zlehčovat význam procedur tvrzením, že jde o pouhou "politickou mstu", jež má potrestat vládu za postoj k migraci. Představitelé Evropského parlamentu včetně Webera však trvali na tom, že je "nepřijatelné" a "nefér" směšovat debaty o migraci a právním státě.

Po hlasování Evropská komise proceduru spustila a je nyní pověřena dalším vyšetřováním. Za půl roku se nedokázala shodnout na dalším postupu a dokázala prodiskutovat jen nevýznamné formality.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4306

Diskuse

Obsah vydání | 2. 4. 2019