Boris Johnson schválil firmu Huawei pro systém 5G pro její "vedlejší prvky"

28. 1. 2020

 

Britská vláda označila čínskou firmu Huawei za "vysoce riskantního obchodníka", ale dává jí možnost vyrobit "vedlejší prvky" britské sítě 5G. Firma Huawei nebude mít přístup k "jádru" sítě 5G a nebude smět fungovat na citlivých místech, jako jsou jaderná a vojenská zařízaní, a její podíl na trhu bude omezen na 35 procent. Britská vláda ale "nemá v důledku selhání trhu" možnost použít místo Huawei někoho jiného. Zákaz firmy Huawei by zdržel uvedení do provozu sítě 5G o tři roky a ohrozilo by to hospodářský růst. 
 

Boris Johnson bude nyní čelit zuřivé reakci z USA. Spojené státy blokují jakýkoliv přístup pro firmu Huawei na svéí trhy a požadují, aby totéž udělali i jejich spojenci.

Jeden anonymní americký činitel sdělil tiskové kanceláři Reuters: "Neexistuje žádná bezpečná alternativa, pokud je ´nedůvěryhodným prodejcům´ umožněn vstup na jakoukoliv část sítě 5G. 

Ve čtvrtek se Johnson sejde s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Ten zřejmě bude zuřit. Británie už naštvala Spojené státy tím, že Johnson chce samostatně zdanit americké počítačové giganty. 

I někteří řadoví konzervativní poslanci jsou znepokojeni bezpečnostními riziky, která zosobňuje firma Huawei. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
0
Vytisknout
4419

Diskuse

Obsah vydání | 30. 1. 2020