Koronavirus: Každý nakažený je přinejmenším na čas bezpříznakovým přenašečem choroby

17. 4. 2020

Pokud jste přenašečem nového koronaviru, jste také téměř jistě vinni několika případy rozšíření choroby, píše Melissa Heallyová.

Čínští vědci vnesli nové světlo do otázky, jak rychle se virus SARS-CoV-2 nepozorovaně šíří z osoby na osobu - což je forma "skrytého" přenosu, jenž může změnit zvládnutelnou chorobu v epidemii mimo jakoukoliv kontrolu.

Lidé infikovaní novým koronavirem jej takřka jistě šíří  po zhruba 2,5 dne předtím, než se u nich objeví známky onemocnění. Ve skutečnosti nakažlivost infikované osoby dosáhne svého vrcholu zhruba 18 hodin před tím, než se objeví první příznaky horečky a další projevy onemocnění včetně suchého kašle.

Stručně řečeno, nakažený člověk může chodit kolem a cítit se dobře více jak dva dny, zatímco do vzduchu šíří virus, zanechává jej na klikách a držadlech a zasévá tak novou infekci.

Toto není vzácný případ takzvaného "asymptomatického šíření", tedy lidí, kteří chorobu šíří, aniž se u nich projeví vážné příznaky. Jde o mnohem častější "presymptomatické šíření". Během několika dní okolí samozřejmě zjistí, že nakažený byl vystaven koronaviru. Ale v té době již bude příliš pozdě pro ty, kdo mu mezitím zkřížili cestu.

Zjištění publikovaná ve středu v časopise Nature představují novou výzvu v okamžiku, kdy velká část světa uvažuje o návratu k životu před vypuknutím pandemie, s dětmi ve školách, prodavači v obchodech a úředníky v kancelářích.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3776

Diskuse

Obsah vydání | 21. 4. 2020