Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov požaduje zlepšení vztahů s USA

28. 9. 2014

Lavrov tvrdí, že Západ roznítil konflikt na Ukrajině ve svém vlastním zájmu, avšak Moskva chce vztahy s Washingtonem zlepšit

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov požaduje "reset", tj. obnovení dobrých vztahů se Spojenými státy, poté, co se západní politikové vyjádřili, že jejich sankce mohou být zrušeny, pokud Rusko bude na Ukrajině pracovat ve prospěch míru.

FRANCIE:

Nacionální fronta Marie Le Penové získala dvě křesla v horní komoře parlamentu

28. 9. 2014

Ultrapravicová Nacionální fronta Marie Le Penové zaznamenala už třetí zásadní politický úspěch. V neděli získala svá první dvě křesla v horní komoře francouzského parlamentu, v Senátu, zatímco vládnoucí socialisté a jejich levicoví spojenci přišli o svou většinu ve prospěch pravicových stran.

Obě získaná senátní křesla zastupují jižní Francii, kde je Nacionální fronta velmi populární. Je to už třetí potupná volební porážka pro Socialistickou stranu, kterou rozčarovaní voliči trestají, zatímco podpora Nacionální fronty stoupá. Letos v březnu zvítězila strana Le Penové ve více než deseti městských komunálních úřadech. O dva měsíce poté se umístila jako první v eurovolbách. Z jednoho průzkumu veřejného mínění vyplývá, že by Le Penová mohla teoreticky porazit při příštích prezidentských volbách v roce 2017 francouzského prezidenta Françoise Hollandea.

Podrobnosti v angli ZDE

Amnesty International:

Řízení EU proti České republice za diskriminaci ve školách je vítězstvím pro právo, spravedlnost a pro Romy

27. 9. 2014

Organizace Amnesty International vítá zprávu Evropské komise, která oznámila, že použije proti České republice své pravomoci na zahájení procedury týkající se porušení zákona. Česká republika totiž porušuje protidiskriminační zákony Evropské unie.

"Už dlouhá léta dokumentuje Amnesty International systematickou diskriminaci romských dětí v českých školách. Česká vláda však dosud nepodnikla efektivní kroky k prevenci a řešení tohoto problému," konstatoval Nicolas J. Berger, ředitel úřadu Amnesty International pro evropské instituce.

"Svým rozhodnutím zahájit proceduru pro porušení zákona vyslala Evropská komise České republice a dalším státům jasný signál, že systematická diskriminace Romů nebude tolerována."

Rusko chce použít svůj rezervní fond k stimulaci svého stagnujícího hospodářství

28. 9. 2014

Rusko uvažuje o tom, že v roce 2015 poprvé použije svůj rezervní fond, vytvářený z ropných zisků, ke stimulaci své stagnující ekonomiky mj. v důsledku západních hospodářských sankcí. Sankce totiž vedou k úprku zahraničního kapitálu z Ruska a k nedostatku investic pro domácí ruské firmy. V září 2014 mělo Rusko v tomto rezervním fondu 92 miliard dolarů. Ruská vláda uvažuje, že začne z rezervního fondu půjčovat dolary ruskému podnikatelskému sektoru. Rusko už přislíbilo, že vytvoří mnohamiliardový dolarový nouzový fond pro ruské firmy, postižené západními sankcemi. Vyplývá z toho, že se Rusko připravuje na dlouhé období hospodářské izolace.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britská Konzervativní strana se octla v chaosu

28. 9. 2014

V předvečer svého výročního stranického sjezdu se britská Konzervativní strana octla v krizi. Její ministr pro občanskou společnost rezignoval, poté, co rozeslal ze svého mobilu explicitní fotografii svých genitálií. Těsně před sjezdem, v sobotu, také veřejně přeběhl za poslední měsíc už druhý konzervativní poslanec k euroskeptické straně UKIP.

BRITÁNIE:

45% konzervativních komunálních radních by dnes hlasovalo pro odchod Británie z EU

28. 9. 2014

Pozoruhodný průzkum o hodnotovém systému současných anglických konzervativců zveřejnil list Sunday Politics.

  • 45% anglických konzervativních radních z komunálních úřadů by hlasovalo pro odchod Británie z EU, kdyby se o tom zítra konalo celostátní referendum. 39% by hlasovalo pro setrvání Británie v EU.
  • 30% konzervativních radních podporuje volební pakt s euroskeptickou ultrapravicovou stranou UKIP, 63% je proti tomu.
  • 31% konzervativních radních souhlasí s tím, že David Cameron legalizoval sňatky homosexuálů, 60% je proti tomu.
  • 86% konzervativních radních zastává názor, že imigrace do Británie je příliš vysoká.
  • 49% konzervativních radních přiznává, že dochází ke globálnímu oteplování, ale člověk "to nezpůsobuje".
  • 56% konzervativních radních zastává názor, že dosavadní vládní škrty, které provádí Konzervativní strana, nejsou dost drastické.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jestliže Anglie bude chtít hlasovat pro odchod z EU, Skotsko bude v EU chtít zůstat

28. 9. 2014

Jestliže londýnská vláda nesplní příslib radikální decentralizace Skotska, který učinili angličtí politikové těsně přes skotským referendem, v důsledku tlaku euroskeptické strany UKIP na ohrožené konzervativce, to by vedlo ve Skotsko k "opravdu hněvivé reakci", varovala nominovaná nové šéfka Skotské nacionální strany Nicola Sturgeon v rozhovoru pro týdeník Observer. A pokud by pak Anglie hlasovala pro odchod z Evropské unie, zatímco Skotsko by hlasovalo pro setrvání v EU, znamenalo by to, že Skotská nacionální strana by do svého programu pro volby r. 2016 byla nucena zařadit další referendum o nezávislosti.

Lavrov v OSN ostře kritizoval USA

28. 9. 2014

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotu v OSN ostře zaútočil na USA, na Západ a na NATO. Obvinil je, že nejsou schopni změnit svůj studeoválečnický "genetický kód" a argumentoval, že Spojené státy se musejí vzdát svého nároku na "věčnou jedinečnost".

Téhož dne řekl americký prezident Barack Obama ve svém pravidelném týdenním projevu, že americké vedení ve světě je "jedinou konstantou v nejistém světě". Lavrovův projev byl zdůrazněním stále ostřeji protizápadního postoje ruského prezidenta Vladimíra Putina, který je v důsledku své nacionalistické rétoriky a své politiky v Rusku v současnosti bezprecedentně populární.

Na okraj kolapsu blízkovýchodního mírového procesu

27. 9. 2014 / Karel Dolejší

Palestinsko-izraelský konflikt byl velmi dlouho vnímán coby hlavní téma blízkovýchodní politiky, k němuž se prakticky všechna ostatní témata nějakým způsobem vztahují. Tak byl tento konflikt chápán také americkým ministerstvem zahraničí, jehož dosluhující podnájemník John Kerry si vytyčil jako osobní cíl "vyřešit" jej v trojstranných rozhovorech.

Dmytro Potěchin:Jak jsem přežil věznění v Doněcku

27. 9. 2014

7. srpna, několik hodin poté, co přicestoval do proruskými separatisty ovládaného Doněcku, vytáhl tam Dmytro Potěchin, aktivista z Kyjeva, před Liverpoolským hotelem svůj fotoaparát. Byla to velká chyba, píše deník Financial Times. Objevil se vzbouřenec se samopalem a požadoval Potěchinův občanský průkaz. Povšiml si, že má Potěchin trvalé bydliště v Kyjevě, tak ho sebral, dal mu na hlavu pytel a odvedl ho do prázdného hotelu, kde byl Potěchin vězněn přes noc.

Po krátkém výslechu následujícího dne byl Potěchin odveden do tzv. "izolátoru", do suterénu v kulturním středisku v Doněcku, které vzbouřenci proměnili ve svou bezpečnostní základnu a vězení. Byl tam pak vězněn 48 dní, násilně nucen k práci, byl zastrašován a ponižován.

 10164

Ve Skotsku se konají demonstrace za nezávislost

27. 9. 2014

Tisíce lidí se v sobotu účastnilo u skotského parlamentu v Edinburku demonstrace za skotskou nezávislost. Více než 7000 osob se na sociálních sítích přihlásilo k účasti demonstrace před skotským parlamentem v Edinburku pod heslem "Hlas lidu". Organizátor Mel Moore konstatoval: "Je to pokojné shromáždění, jehož cílem je ukázat náš pokračující boj za nezávislost a poděkovat Alexi Salmondovi za vše, co dosud udělal a za to, že probudil v tolika lidech vášnivou touhu po nezávislosti." Demonstranti měli také přinést potraviny, které se pak budou v centrech sociální pomoci rozdávat nemajetným.

Naivita, nebo demagogie?

27. 9. 2014 / Jan Sláma

V současnosti se ve sdělovacích prostředcích propírá to, že mají být zrušeny poplatky u lékařů a v lékárnách. Je zajímavé, že tyto komunikační prostředky vedou dialog většinou s těmi, kteří se zrušením nejsou spokojeni, protože se na jeho zavedení a udržování podíleli. Argumenty při jeho zavádění byly různé, často málo přesvědčivé nebo rovnou hloupé.

Maďarsko pod tlakem z Moskvy suspendovalo dodávky zemního plynu Ukrajině

27. 9. 2014

Maďarsko oznámilo, že zastaví své dodávky zemního plynu Ukrajině. Maďarský premiér Viktor Orbán varoval, že Maďarsko nemůže riskovat, že by přišlo o vlastní dodávky plynu z Ruska.

"Maďarsko se nemůže dostat do situace, v níž, v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu, by nemělo přístup k požadovaným zdrojům energie," uvedl Orbán v reakci na hrozby z Moskvy.

O protičeské xenofobii v britské veřejnosti

Británie "se nemusí bát odchodu z EU, otevře to nové příležitosti"

27. 9. 2014

Aktualizace, sobota 16.00: Konzervativní poslanec Mark Reckless oznámil na sjezdu euroskeptické strany UKIP (za skandování účastníků "UKIP, UKIP!!"), že odchází z Konzervativní strany a přechází do strany UKIP. Vyvolal tak ve svém volebním okrsku v Rochesteru a Stroodu doplňovací volby. V posledních několika týdnech je to už druhý konzervativní poslanec, který opustil Konzervativní strany a vstoupil do protiimigranstké a tvrdě euroskeptické strany UKIP. ZDE

Velká Británie "se nemusí bát odchodu z EU, otevře to nové příležitosti," konstatoval v předvečer výročního stranického sjezdu britské Konzervativní strany ministr kultury Sajid Javid. "Vůbec se toho nebojím," dodal.

Britský konzervativní premiér David Cameron chce usilovat o znovuzvolení v britských všeobecných volbách v květnu 2015 na základě příslibu, že "nově vyjedná" britské podmínky členství v EU a uspořádá pak v Británii referendum, zda má země zůstat členskou zemí EU.

Bývalý britský generální prokurátor:

Obávám se, že Británie zruší svůj podpis pod mezinárodní konvenci ochraňující lidská práva

27. 9. 2014

Dominic Grieve, bývalý britský generální prokurátor, jehož konzervativní premiér David Cameron odstranil z funkce za jeho tvrdošíjnou podporu Evropské konvence o lidských právech, varoval, že se obává, že britský premiér zneužije výročního sjezdu Konzervativní strany příští týden k tomu, aby oslabil britské dodržování této konvence.

Britské letectvo se připravuje k bombardování Iráku

26. 9. 2014

Po sedmihodinové parlamentní debatě v Dolní sněmovně schválilo 524 britských poslanců britské letecké údery proti Isis v Iráku. 43 poslanců bylo proti. Vláda získala většinu 481 hlasů.

Očekává se, že britské vojenské letectvo zahájí letecké údery proti Isis v Iráku během několika hodin. Bude použito šest britských letadel typu Tornado.

Katalánsko uspořádá "nezákonné" referendum o samostatnosti

27. 9. 2014

Artur Mas, prezident Katalánska, oznámil, že Katalánsko uspořádá 9. listopadu referendum o nezávislosti. Konzervativní vláda v Madridu tvrdí, že referendum je protizákonné a konat se nebude. Španělská vláda bude v sobotu odpoledne v mimořádném zasedání tuto záležitost řešit. Chce se obrátit na ústavní soud a doufá, že španělský ústavní soud katalánské referendum zakáže.

Španělská ústava zakazuje referenda o suverenitě, kterých se neúčastní všichni Španělé, a právní experti konstatují, že ústavní soud vyhlásí katalánské referendum za protizákonné.

Podpora pro katalánskou nezávislosti je v Katalánsku přibližně 50 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Británii nyní žije skoro 14 000 lidí starších 100 let

26. 9. 2014

V roce 2013 žilo podle britského Státního statistického úřadu 13 780 lidí starších 100 let. V roce 1983 jich bylo jen 3040. Britský státní statistický úřad předpovídá, že do deseti let bude v Británii žít 34 000 lidí starších 100 let a do dvaceti let pak 84 000.

V současnosti žije v Británii také více než půl milionu lidí starších 90 let.

Nejvyšší počty starých lidí má Japonsko, kde nyní žije na každých 100 000 obyvatel 1266 osob starších 90 let. Po Japonsku mají největší počty starých lidí evropské země s výjimkou postkomunistických zemí. Z evropských zemí se vysokého věku dožívají Švédové a Francouzi. Ve Švédsku žije na každých 100 000 obyvatel 1004 lidí starších 90 let, ve Francii 994. Rusko má jen 212.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

 10159

Důsledky rozšiřování Černomořské flotily, aneb Výzva NATO na jižním křídle

26. 9. 2014 / Karel Dolejší

Zcela nezávisle na ukrajinské krizi a již v únoru 2013 byl oznámen ruský úmysl dosáhnout trvalé vojenské přítomnosti ve Středozemním moři ZDE. Motiv získání přístupu k teplým jižním mořím se v imperiálních snech ruských elit s až nudnou pravidelností vrací od 18. století a jeho vzkříšení tedy těžko může překvapit. Jinou věcí je však nová dynamika plánů, kterou odstartovala anexe Krymu.

Reflexe mediální reflexe a maskovaný soukromý zájem

26. 9. 2014 / Štěpán Kotrba

poznámky každoročního účastníka konference Mediální reflexe, pořádané Radou pro rozhlasové a televizní vysílání ve dnech 23. - 24. 9. 2014 v Telči jako doplněk reportáže a kritického hodnocení téhož v článku Bohumila Kartouse.

Konference, kterou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pořádala v Telči, přinesla reflexi mediálního vnímání politiky posledního roku a naznačila problémy, se kterými se potýká nejen RRTV jako nezávislý regulátor, ale i jednotliví provozovatelé rozhlasového a televizního vysílání. Fakt, že se většinou hovořilo o televizi, vyplýval z její významnější role při prezentaci a konfrontaci politiků, nikoliv proto, že by už byl rozhlas mrtev. Hovořilo se o ochraně dětí, ochraně znevýhodněných i ochraně diváků před manipulacemi. Kupodivu, politiků zde bylo poskrovnu. Přijel bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS), bývalý starosta města Telč, senátor a ministr kultury ČR Václav Jehlička (KDU-ČSL, v současnosti TOP 09), nyní člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, bývalá poslankyně KSČM a dnes členka Rady České televize Ivana Levá, náměstkyně ministra kultury a členka RRTV Kateřina Kalistová (ČSSD) a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD).

Politici až na Langera většinou mlčeli a poslouchali...

Fízl a demokratura

26. 9. 2014 / Boris Cvek

Na široce medializovaném sporu poslance Kalouska a poslance Ondráčka o to, zda Kalousek smí říkat Odráčkovi na půdě Sněmovny "komunistický fízl", lze jasně vidět, co nám zbylo z boje proti minulému režimu -- a taky to, komunisté jsou ještě 25 let po listopadu 1989 silnou sněmovní frakcí. Je to podobné, jako by si poslanec 25 let po konci války, tedy v roce 1970, všiml, že jeho poslanecký kolega pracoval v protektorátní policii a začal z toho dělat aféru.

Britská účast v nové irácké válce je nebezpečné gesto, odsouzené k selhání

26. 9. 2014

Bez jakékoliv řádné strategie posílí návrat ke konfliktu jen politiku strachu, která je nejvíce deprimujícím dědictvím Blairovy éry, míní v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins.

Ve středu argumentoval britský premiér v OSN, že vzbouření Islámského státu je "zlo, proti němuž se musí celý svět sjednotit". S tím se nedá polemizovat. Minulé chyby v Iráku podle Camerona nesmějí být důvodem k nečinnosti.

Domorodci informačního věku

25. 9. 2014 / Karel Dolejší

Informační revoluce, kterou svět prošel v několika málo posledních dekádách, nesplnila obrovské emancipační naděje, jež do ni vkládali někteří sociální teoretici. Rychlá změna sociálního prostředí ze stavu informačního nedostatku typického pro období starého režimu v současnou informační přesycenost a její dopady na publikum nebyly dosud solidně domyšleny. Toto je jeden možných velmi přibližných rozvrhů takového domyšlení.

Je důvod slavit?

26. 9. 2014 / Ivan Jordák

Před dvaceti pěti lety se dala naše republika dohromady s kapitalismem. Za dvacet pět let se v manželství slaví většinou stříbrná svatba. Neboť za nutné považujeme vyjádřit, že se již náš svazek ustálil, nabyl trvalosti, splnil vše, co jsme od něj očekávali. Budeme tedy obdobně slavit také nyní v případě tohoto výročí státu? ptá se Ivan Jordák.

Dávivý reflex českých komentátorů

26. 9. 2014 / Daniel Veselý

Čeští komentátoři ohýbají mezinárodní právo tak, aby byla americká vzdušná kampaň proti Islámského státu pro obecenstvo přijatelná. Nejde samozřejmě o nic nového -- pouze kulisy a události se mění, jádro však zůstává. Problém zeje ale v tom, že pokud na ostatních vyžadujeme, aby plnili mezinárodní normy, musíme tak činit v první řadě my sami. Vojenský zákrok proti Islámskému státu, ať mohou být jeho katani ke svým obětem sebekrutější, proto musí dané normy splňovat.

Přečetli jsme:

Jiří Přibáň: Lidská práva - katastrofa, nebo globální šance?

26. 9. 2014

Jde totiž o otázku, zda klec přestane být klecí, když se v ní místo shnilé mrkve servírují velké tuříny...

Nechtěl bych však být v kůži těch diplomatů, co budou našim spojencům i oponentům vysvětlovat, jak je pro lidskou důstojnost skvělé, když nějaká tyranská vláda zajistí svým lidem blahobyt. A dokonce se odvažuji tvrdit, že když koncept lidské důstojnosti vepsali do Všeobecné deklarace lidských práv její autoři, rozhodně neměli na mysli sjednávání důstojnosti tímto způsobem.

Podrobnosti: ZDE

 10158

Muslimové: Omlouváme se, že jsme vynalezli algebru

25. 9. 2014

Muslimové na celém světě zveřejňují na sociálních sítích sarkastické poznámky ve snaze postavit se proti vlně nepřátelství vůči islámu.

Nejprve se globálně rozšířil na Twitteru hashtag #NotInMyName, pod nímž muslimové odsuzují teroristické organizace a jejich činy. "Al Kajda, Taliban, Isis a 11. září - ty mě nereprezentují, protože moje náboženství nevyučuje nenávist a vraždění," jso typické výroky muslimů na Twitteru. Za poslední týden byl tento hashtag použit více než 50 000 krát a jeho užívání se dále šíří. Někteří muslimové s tím ale nesouhlasí: "Mám už plné zuby, že se muslimové mohou přetrhnout s omluvami ve snaze dokázat, že jsou taky lidi, islamofobům kampaněmi, jako je #NotInMyName," napsal jeden komentátor.

Velmi rychle se pak rozšířily ironické poznámky, pod hashtagem #MuslimApologies, Muslimské omluvy. Tento hashtag byl za posledních 48 hodin použit téměř 30 000 krát:

"Omlouváme se za algebru, za kamery, univerzity, nemocnice, jo a taky za kávu," píše jeden muslim. Jiný dodává: "Strašně se omlouvám za kávu, šeky, padáky, chemii, očkování, mýdlo, šampón, kamery," napsal jiný a třetí: "Hluboce se omlouvám, že to byla muslimka, Fatima Muhammad Al-Fihri, která založila první univerzitu na světě."

Pak se výroky proměnily v ironickou absurditu: "Omlouvám se, že si sundal boty," nebo: "Omlouvám se, že jsme vynalezli a objevili všechno, bez čehož si dnes nedokážete představit život," napsal další. Někteří se omlouvají za fotbalistu Zinedina Zidanea a jiní se ptají: "Požádal někdo křesťany, aby se omluvili za Hitlera?"

Podrobnosti v angličtině ZDE

Za asymetrii živé hmoty možná mohou polarizované elektrony

26. 9. 2014

Organické molekuly v živých organismech mají sklon vyskytovat se v jediné ze dvou možných verzí. DNA je vždy pravotočivá, zatímco aminokyseliny používané ke stavbě buněk jsou vždy levotočivé. Časopis Nature přináší informaci o studii, která tuto asymetrii možná vysvětluje.

Ještě stručně k TTIP a "transatlantické vazbě"

26. 9. 2014 / Karel Dolejší

Existuje celá řada důvodů, proč si přát, aby vazby mezi USA a Evropou zůstaly nadále především v rovině regionálního vojenského spojenectví, méně již v rovině takových dohod, jako současná podoba TTIP. Spojené státy a Evropa jsou dva do značné míry odlišné světy a tak by to mělo nadále zůstat. Pro příklady důležitých rozdílů netřeba chodit příliš daleko.

Jak se připravit na Nařízení o dřevu (EUTR) naučí zaměstnance a firmy e-learningový kurz FSC ČR

26. 9. 2014

Tisková zpráva FSC ČR

Protože stále velké množství firem nemá potřebné znalosti o Nařízení EU v oblasti dřeva (EUTR), otevřela nezisková organizace FSC ČR první e-learningový kurz v ČR, který je má na opatření připravit. Nařízení se týká každé firmy, která poprvé uvádí dřevařské výrobky na trh v Evropské unii či obchodníka, který mimo EU výrobky nakupuje a na tento trh dodává. Cílem Nařízení je zabránit dovozu nelegálních dřevařských produktů na trh Evropské unie.

Brňané dýchají vzduch zamořený ultrajemným prachem na ulici, v autech i v autobusech

26. 9. 2014

Znečištění ovzduší ultrajemným prachem v Brně může představovat ohrožení lidského zdraví. Ukazují to výsledky skríningových měření, která v Brně prováděl expert Dánské ekologické rady Kaare Press-Kristensen na pozvání Dánského velvyslanectví v ČR a Centra pro životní prostředí a zdraví. Ultrajemné částice prachu pronikají hluboko do plic a podílejí na vzniku vážných nemocí srdce a cév, včetně úmrtí na srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Měření v Brně se zaměřilo na místa a situace, kterým jsou každodenně vystaveni zejména rodiče s dětmi -- v okolí škol a školek, na autobusové a tramvajové zastávce, v interiéru jedoucího autobusu nebo automobilu.

Téměř polovina elektrické energie vyrobené ve Skotsku nyní pochází z obnovitelných zdrojů

25. 9. 2014

Skotské ministerstvo energetiky a klimatických změn konstatovalo, že v roce 2013 pocházelo 46,4 procent elektrické energie spotřebované ve Skotsku z obnovitelných zdrojů. V roce 2012 to bylo 39,9 procent. Uvedlo také, že množství elektrické energie, vyrobené z obnovitelných zdrojů ve Skotsku v první polovině roku 2014 ve srovnání s první polovinou roku 2013 stouplo o dalších 30 procent. Množství elektrické energie, vyrobené větrnými elektrárnami, stouplo o 20 procent a množství elektrické energie vyrobené vodními elektrárnami stouplo o 50 procent.

Skotská vláda s uspokojením konstatovala, že Skotsko úspěšně plní svůj plán vyrábět 50 procent veškeré elektrické energie z obnovitelných zdrojů do roku 2015.

Přestože Skotsko tvoří počtem obyvatel méně než desetinu obyvatel Velké Británie, Skotsko v současnosti vyrábí 32 procent veškeré britské elektrické energie z obnovitelných zdrojů a je vývozcem elektrické energie.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Robert Fisk: Americké letecké údery proti Isis zřejmě umožní přežít Assadově režimu

25. 9. 2014

Ve chvíli, kdy Amerika rozšířila svou válku proti Isis do Sýrie, prezident Bashar al-Assad získal více vojenské a politické pomoci než jakákoliv jiný šéf jiného arabského státu. S americkými bombami a raketami, které nyní vybuchují po celé východní a severní Sýrii může nyní Assad počítat s Amerikou, Ruskem, Čínou, Íránem, milicemi Hezbollah, Jordánskem a celou řadou bohatých států v Perském zálivu. Ti všichni udrží jeho režim při životě.

V Damašku nyní může prezident Assad uvažovat nad tím, že Američané, nejmocnější národ na světě, kteří ho chtěli loni rozbombardovat, se nyní snaží rozbombardovat jeho nejúhlavnější nepřátele. Sunnitští Saúdští Arabové, jejichž "charitativní" dary financují sunnitský "Islámský stát", nyní zjišťují, že jejich vlastní vláda údajně pomáhá Spojeným státům tento "Islámský stát" zničit. Zatímco šiitský Írán a jeho spojenci z organizace Hezbollah bojují proti sunnitským katům a hrdlořezům při pozemních bojích, americké bomby a rakety pršé z nebe a snaží se zničit nepřátele před nimi.

Prosíme, podpořte finančně interkulturní filmový projekt

10. 8. 2014Britské listy spolupracují s dokumentaristkou Dominikou Švecovou na dvou časosběrných dokumentárních filmech o přípravě a průběhu Evropského setkání mladých Taizé, které se bude konat v Praze mezi Vánocemi 2014 a Novým rokem 2015. Do Prahy přijede přes 30 000 mladých lidí z nejrůznějších zemí. Připravované filmy Dominiky Švecové budou zkoumat, jakým způsobem proběhne interakce mezi těmito "cizinci" a lidmi z České republiky. Taizé je ekumenické hnutí, které organizuje mezinárodní setkání mladých lidí - příslušníků nejrůznějších náboženství světa - katolíků, protestantů, ale i muslimů. Jak bude uzavřená Česká republika reagovat na tuto akci?

Jsme přesvědčeni, že otevírání dveří do světa je jedním z nejdůležitějších úkolů dnešní české společnosti. Proto na výrobě těchto filmů spolupracujeme.

Oba snímky se budou vysílat v České televizi v březnu 2015. Z větší části ČT tento projekt financuje, avšak k jeho zdárné realizaci potřebujeme určitou finanční podporu od veřejnosti prostřednictvím crowd funding. Doufáme, že nám čtenáři Britských listů pomohou. Ideálně potřebujeme sebrat částku 50 000 Kč.

Kdo by chtěl přispět, otevřete si prosím TUTO STRÁNKU

Děkujeme.

Jan Čulík

Zde je informační video klip také v angličtině:

Jediným britským novinám, které podpořily skotskou nezávislost, stoupl náklad o 111 procent

25. 9. 2014

Nedělník Sunday Herald, vydávaný v Glasgow, je jediným britským periodikem které podporuje nezávislost Skotska. List ve středu oznámil, že jeho nejnovějšího vydání z 21. září se prodalo 49 921 výtisků. To představuje meziroční nárůst prodeje o 111 procent. Je to dramatický komerční obrat u novin, jimž předtím klesala čtenost a měly problémy se stagnací novinové reklamy.

Human Rights Watch: Rusko musí uznat, že proruští vzbouřenci na Ukrajině porušovali lidská práva

25. 9. 2014

Některé ruské jednotky byly staženy z Ukrajiny, avšak zločiny povstalců zůstávají nepotrestány, upozorňuje na twitteru Andrew Stroehlein, mediální ředitel organizace Human Rights Watch pro Evropu, s poukazem na níže uvedený článek Ole Solvanga, dokladující, že hrubého porušování válečného práva se v konfliktu na Ukrajině dopouštěly obě válčící strany. Stroehlein na Twitteru také zdůrazňuje, že "Jestliže vám jde o lidská práva jen tehdy, když je porušují vaši nepřátelé, zjevně vám o lidská práva vůbec nejde". - To je důležitý vzkaz, odhalující hrubé pokrytectví nekritických stoupenců proruských povstalců v České republice. (JČ)

Během tiskové konference v Moskvě kritizoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ukrajinské vládní jednotky za to, že porušují válečné právo, s odkazem na zprávu organizace Human Rights Watch, kterou jsem napsal o tom, jak ukrajinské vládní jednotky protizákonně používají neřízené rakety v obydlených oblastech, konstatoval činitel organizace Human Rights Watch Ole Solvang v listě The Moscow Times.

Vzhledem k tomu, že je Lavrov znepokojen porušováním válečného práva, existují další problémy, o nichž by měl hovořit, a další veřejnost, k níž by měl mluvit.

Nedávno jsem byl přítomen, když místní úřady začinaly exhumovat 14 mrtvol z hromadného hrobu ve Slavjansku. Místní úřady identifikovaly některé mrtvoly jako osoby, které byly zatčeny a usmrceny Moskvou podporovanými povstalci, když město Slavjansk ovládali od poloviny dubna do začátku července. Když povstalci ze Slavjansku uprchli, novináři nalezli v budově tajné policie, kterou vzbouřenci používali jako své ústředí a svou věznici, příkazy k popravám.

Human Rights Watch: Rusko zabránilo aktivistům za práva menšin v cestě na jednání v OSN

25. 9. 2014

Ruské úřady by měly okamžitě začít vyšetřovat jednání činitelů, kteří zabránili ruským aktivistům hájícím práva etnických menšin v cestě na jednání v OSN, konstatuje organizace Human Rights Watch.

Aktivisté, kteří měli vystoupit na světové konferenci OSN pro práva menšin v New York dne 22. a 23. září 2014, uvedli, že 18. a 20. září pracovníci ruské pasové kontroly poškodili na letišti v Moskvě jejich pasy a zabránili jim tak cestovat do USA. Jiným aktivistům za práva menšin bylo zabráněno v cestě na tuto konferenci OSN zbytečnými mnohonásobnými kontrolami.

18. září sdělili pracovníci pasové kontroly na moskevském letišti Šeremetěvo Rodionu Suljandzigovi, členu globální koordinační skupiny OSN pro práva menšin a řediteli Centra podpory pro práva menšin severu, že nemůže cestovat do zahraničí, protože má poškozený pas.

Amnesty International Porošenkovi: Nelze amnestovat ty, kdo se v konfliktu na Ukrajině dopustili mučení

25. 9. 2014

Mezinárodní právo zakazuje amnestie nebo podobná opatření pro činy spáchané v kontextu konfliktu, které představují zločin proti mezinárodnímu právu, včetně vážného porušování lidských práv nebo mezinárodního humanitárního práva, opatření, která brání zjištění pravdy, konečnému soudnímu zjištění viny nebo neviny a plné nápravě škody pro oběti.

Návrh zákona o amnestii prošel ukrajinským parlamentem 16. září 2014 a očekává se, že ho prezident Petro Porošenko brzy podepíše. Neměl by se však stát nástrojem, který zabrání obětem v dosažení spravedlnosti, uvedla mezinárodní organizace Amnesty International.

Separatisté ostřelují z raketometů postavení ukrajinské armády u Mariupolu

25. 9. 2014

Proruští separatisté útočí s použitím raketometů Grad na postavení ukrajnské armády u přístavu Mariupol. Dva vojáci zahynuli, dalši dva s mnohočetnými poraněními způsobenými střepinami byli převezeni do nemocnice.

Obyvatelé hlásí, že sylší výbuchy. Úřady je nabádají k opatrnosti a nepřibližovat se k armádním blokpostům.

Podle informací městského štábu probíhá ostřelování v oblasti obce Talakovka.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Modla TTIP, aneb Když se českému novináři sevřou atlantické půlky

24. 9. 2014 / Karel Dolejší

Ondřej Houska v Hospodářských novinách v článku s emotivním názvem "Zachraňte obchodní smlouvu s USA" (plus vojína Ryana, Willyho a Titanic, samozřejmě) ZDE běduje nad českou kritikou chystané smlouvy o volném obchodu mezi USA a Evropskou unií. "Už léta nebyl k dispozici tak silný nástroj na prohloubení transatlantické vazby," píše Houska, kromě jiného.

Násilí ve Fergusonu: Minulost a budoucnost USA

24. 9. 2014

Zastřelení neozbrojeného černého výrostka Michaela Browna ve Fergusonu, distriktu Saint Louis County v Missouri, a následující občanské nepokoje - které pro širokou veřejnost zviditelnily stav násilí uvaleného na Afroameričany - může představovat precedent pro budoucnost americké společnosti. Tvrdí to zkušený irácký veterán a bezpečnostní analytik Pentagonu.

 10157

V Moskvě se objevily obří transparenty, zesměšňující "zrádce" a Obamu

24. 9. 2014

Hromadné sdělovací prostředky jsou snad nejmocnější zbraní v nynější Putinově válce na Ukrajině, jak je zjevné i z toho, kolik lidí v České republice propadá nekriticky jejich propagandě. Nyní se k nim v Moskvě přidaly i obří transparenty. Ty se záhadně objevily na některých moskevských budovách, včetně Domu knihy, hlavního moskevského knihkupectví.

Když se v neděli 21. září účastnily desetitisíce demonstrantů v Moskvě mírové demonstrace proti vojenské účasti Ruska ve válce na Ukraině, ruská televizní stanice Rossija 24 své diváky upozornila, že demonstranti museli jít kolem jednoho z těchto obřích transparentů s nápisem POCHOD ZRÁDCŮ. Na transparentu byla v pozadí americká vlajka a fotografie obličejů známých ruských liberálů, jejichž mozky byly hadicemi propojeny s americkým Bílým domem.

Ruských manévrů Vostok 2014 se účastní přes 155 000 vojáků

24. 9. 2014

Strategického velitelsko-štábního cvičení Vostok 2014 se účastní více než 155 tisíc ruských vojáků, zhruba 8 tisíc jednotek zbraní a vojenské techniky, včetně více jak 4 tisíc obrněných vozidel, 632 bojových letounů a vrtulníků a 84 bojových lodí. Informoval o tom v úterý prezidenta ministr obrany Sergej Šojgu.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Pracuje Turecko na výrobě jaderné zbraně?

24. 9. 2014

Německá zpravodajská služba BND disponuje informacemi o tom, že Turecko mnoho let tajně pracuje na vojenském jaderném programu a nově zvolený prezident Erdogan chce zemi rychle vybavit jadernými zbraněmi, píše v Die Welt bývalý vysoký představitel německého ministerstva obrany Hans Rühle.

Konference Mediální reflexe (23. 9. - 24. 9. 2014, Telč)

24. 9. 2014 / Bohumil Kartous

Reflexe: Problémy médií neumějí řešit média. Většina jich spočívá v nízké mediální gramotnosti. Co s tím, nevíme.

Přinášíme záznam a kritické hodnocení konference Mediální reflexe, pořádané Radou pro rozhlasové a televizní vysílání ve dnech 23. - 24. 9. 2014 v Telči, za účasti publika převážně se rekrutujícího z provozovatelů médií a členů regulativních institucí. Jde o záznam tří ze čtyř panelových diskusí, které proběhly v prvním dni konference.

NATO: Rusko stáhlo "podstatné množství" svých vojáků z východní Ukrajiny

24. 9. 2014

NATO oznámilo, že zaznamenalo "podstatné" snížení počtu ruských vojáků na východní Ukrajině. Dodalo ale, že některé ruské jednotky stále zůstávají na ruském území. Plukovník Jay Janzen konstatoval, že je obtížné určit přesný počet vojáků na Ukrajině, protože proruští separatisté ovládají několik pohraničních přechodů.

Moskva popírá, že by vyzbrojovala proruské vzbouřence a že vyslala svá vojska do doněckého a luhanského regionu. Během ukrajinského konfliktu bylo od dubna usmrceno více než 3200 osob.

Zdroj v angličtině ZDE

Dokážeme smířit technosféru s biosférou?

24. 9. 2014 / Josef Šmajs

Zvýšená pozornost, kterou dnes média věnují ekonomickým, politickým a vojenským otázkám, zastírá procesy hlubší a zásadnější. Na jedné straně se ani v bohatých technicky rozvinutých zemích nedaří zmírňovat chudobu, snižovat nezaměstnanost a sociální rozdíly.

Soud ve Štrasburku zkoumá stížnost ruského novináře, že odposlouchávání mobilů porušuje lidská práva

24. 9. 2014

Po odhaleních whistleblowera Edwarda Snowdena, že americká a britská výzvědná služba sleduje miliony mobilních telefonů občanů nejrůznějších států světa, se ve středu začal zabývat Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odposloucháváním mobilních telefonů občanů, které provádí ruská tajná služba FSB, a to na základě žaloby novináře Romana Zacharova z Petrohradu.

Podle ruských zákonů má ruská tajná služba FSB právo odposlouchávat domácí telefonní rozhovory a sbírat emaily, esemesky a další data. Ruské zákony nutí poskytovatele mobilních telefonních služeb, aby ve svých firmách instalovaly speciální zařízení, které tajné službě FSB umožňuje prostřednictvím systému "Sorm" na dálku odposlouchávat telefonní hovory. Ruské výzvědné služby nemají povinnost o osobách, které sledují, informovat telefonní společnosti.

ŘSD ČR musí poskytnout 36 smluv externích advokátů

24. 9. 2014

Tisková zpráva Dětí Země

Děti Země slaví, neboť po 6,5 letech od podání žádosti na Ředitelství silnic a dálnic ČR o zaslání 36 smluv s advokátními kancelářemi WEIL, GOTSHAL & MANGES, v. o. s., (19 ks), Jansta, Kostka & spol. (10 ks) a Kříž a Bělina (7 ks) se dne 12. září 2014 dočkaly vítězného rozsudku Městského soudu v Praze, který přikázal ŘSD ČR všechny smlouvy poskytnout. Soud zamítl tvrzení ŘSD ČR, že účel smluv je obchodním tajemstvím. Děti Země přitom již v červnu 2012 obdržely obdobný rozsudek městského soudu, který přikázal zase Ministerstvu dopravy poskytnout jiných 35 smluv externích advokátních kanceláří.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2014

1. 9. 2014

V srpnu 2014 přispělo 187 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 42 002,88 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2014 částkou 22 809,65 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2014 354 231,52 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
24670