30456

Nastane brzy čas na klimatickou emigraci?

18. 7. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Je velmi frustrující sledovat, jak trestuhodně tuzemští politikové a novinářští dinosauři přistupují ke klimatickým změnám, jež pomalu, ale jistě začínají deformovat tvář české krajiny. Vedro a sucho vyvolané globálním oteplováním urychluje decimaci našich lesů či spíše jednotvárných smrkových monokultur a dlouhodobé stupidní zásahy do krajiny přispívají k nehostinnému suchu. Pravda, ani světoví lídři si v tomto ohledu nevedou o moc lépe, a proto vyvstává otázka, co si s tím počít – nebo kam se vrtnout, naplní-li se chmurné prognózy klimatologů.

O mlácení dětí za to, že berou vážně vědu

18. 7. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Hrajeme si na to, jak potřebujeme vědu, inovace. Co to vlastně znamená, kdyby to nebyly jen kecy? Především brát vážně to, co přední vědci říkají, na čem se shodují. Je pravda, že to, na čem se vědci shodují, může být dalším vývojem vědy zpochybněno, ale právě vývojem vědy, nikoli mudrováním laiků. Nelze nahradit vědu našimi pocity, zájmy, intuicemi. Je třeba naopak se do toho výzkumu zapojit, pochopit ty důvody vědeckého konsensu a případně je vědecky napadnout a konsensus změnit. Tím, že dáte někomu přes držku, toho ovšem nedosáhnete. To je metoda nejhorších excesů neslavně proslulé inkvizice.

Rozhovor Britských listů 228. Vzdorně objektivní postoj Sergeje Loznicy

12. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

For English, scroll below.

This interview is conducted in English, with Czech subtitles.

Ukrajinský filmový režisér Sergej Loznica (narozený v Bělorusku) proslul svými dokumentárními filmy, v nichž prostě namíří kameru na lidi a bez komentáře zaznamenává, jak se chovají jako idioti. Na karlovarském filmovém festivalu s ním hovořil Jan Čulík o jeho filmu Austerlitz, zaznamenávajícím, jak se chovají tisíce dnešních turistů při hromadných návštěvách koncentračního tábora Sachsenhausen, a o jeho střihovém filmu Proces, o stalinském monstrprocesu z konce třicátých let dvacátého promítaném na letošním karlovarském filmovém festivalu, i o tom, že Sergej Loznica nyní připravuje nový střihový film o pohřbu J. V. Stalina v roce 1953. "Chtěl bych pozvat diváka do té doby, aby pocítil to, co lidé tehdy cítili, a viděl to, co lidé tehdy viděli. Ale s naší zkušeností o 66 let později," říká Sergej Loznica. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. července 2019.

Sergei Loznitsa, Ukrainian film director (who was born in Belorussia), is well known for his documentaries in which he simply points his camera at people and without any comment he records how they behave like idiots. Jan Čulík spoke to him at the 2019 Karlovy Vary International Film Festival about his film Austerlitz, which shows how thousands of tourists behave while visiting en masse the Sachsenhausen Nazi concentration camp. They also spoke about Loznitsa's film The Trial, constructed from period archive film footage recording one of the Stalinist show trials which took place in Russia in the 1930s. Sergei Loznitsa is now working on a new film which also uses archival film footage: it is a film recording the events around Stalin's funeral in 1953. "I would like to invite my spectators to that time so that they could feel what people then felt and see what people then saw - but with our experience of 66 years later," says Loznitsa. The interview was broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from 12th July 2019.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE


K tomu:Von der Leyenová poskytne v případě tvrdého brexitu vydatnou finanční pomoc postiženým členským zemím EU

18. 7. 2019

čas čtení 2 minutyUrsula von der Leyenová konstatovala, že vypadnutí Británie z EU bez dohody by mělo "obrovským způsobem záporné dopady" jak pro Británii, tak pro EU, a zdůraznila, že Brusel zřejmě poskytne podstatnou hospodářskou pomoc pro postižené země, jako by bylo Irsko.

Opakovala znovu, že by EU měla Británii poskytnout po 31. říjnu další odklad, "pokud by pro to by rozumný důvod".

Von der Leyenová zdůraznila, že Evropská unie projeví solidaritu s členskými zeměmi, které budou tvrdě postiženy chaotickým brexitem.

"Pošlete jí zpátky!" Trumpovi stoupenci za podpory pseudoprezidenta skandují rasistická hesla

18. 7. 2019

čas čtení 4 minutyZa četných hlasitých pobídek Donalda Trumpa skandoval primitivní americký dav na středečním shromáždění "Pošlete jí zpátky! Pošlete jí zpátky!" Týkalo se to poslankyně amerického Kongresu Ilhan Omarové, která téměř před třiceti lety přišla do USA jako dětský uprchlík.

Trump zneužil svého předvolebního shromáždění pro prezidentské volby v roce 2020 v Greenvile v Severní Karolíně k útokům na Omarovou a na tři další Demokratické poslankyně Kongresu. Charakterizoval je jako "nenávistné extremistky". Tato skupina čtyř levicových poslankyň, která si říká "Skvadra", je už celý týden terčem rasistických útoků od Donalda Trumpa. Začalo to jeho tweety minulou neděli, kdy se Trump vyjádřil na Twitteru, že tyto poslankyně, všechno nebělošky, by se měly "vrátit" do svých zemí.

Omarová z Minnesoty přišla do USA v osmi letech jako dětský uprchlík ze Somálska, Ocasio-Cortez, Pressley a Tlaib se narodily v USA.

David Aaronovitch, The Times: Manželka se mě právě zeptala, kde se ta Trumpova nejnovější nechvalně proslulá demonstrace konala. Řekl jsem, že si nejsem jist, asi v  Norimberku.
Británie: Poslanci Dolní sněmovny "zajistili", že Boris Johnson nebude moci suspendovat britský parlament

18. 7. 2019

čas čtení 3 minuty

 James Melville:

1. Boris Johnson zvedne zavináč a následuje jeho hysterický výlev o tom, že EU vnutila Británii speciální balení a musíme rychle z EU proto odejít.

2. EU reaguje: To speciální balení nemá nic společného s Bruselem, je to čistě domácí britský předpis.

3. Ten člověk bude příští týden naším premiérem.

4. Bůh nám pomoz.Vzbouřením proti budoucímu britskému premiéru, klaunu, lháři a podvodníku Borisi Johnsonovi, bylo čtvrteční hlasování v britské Dolní sněmovně o zákonném dodatku, který má zabránit tomu, aby premiér suspendoval Dolní sněmovnu.

Dolní sněmovna se ostře staví proti vypadnutí Británie z EU bez dohody, což by bylo pro zemi ekonomickou katastrofou. Boris Johnson a jeho skupina fundamentalistických brexitérů však hrozili, že suspendují parlament, aby vyhlášení vypadnutí Británie z EU bez dohody nemohl zabránit. Je to šokující postoj, vzhledem k tomu, že podle průzkumů veřejného mínění je nyní v Británii přibližně o 10 až 14 procent Britů více pro setrvání Británie v EU než pro odchod z EU. 

Zeman si Babiše vodí na provázku aneb Zákusek k diskusi

18. 7. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

Hlavní páka Zemana na Babiše je, že mu dá prezidentskou milost, zastaví stíhání a podobně.

Myslím, že to argumentačně neobstojí:

a) Už nyní je vidět, jak Babiš všemi prostředky odsouvá a blokuje proces. Rath se bude červenat, jaký byl amatér: pravomocného rozsudku se dočkáme mnoho let poté, kdy Zeman přestane být prezidentem.

Evropská unie bude každoročně kontrolovat, zda členské země dodržují zákony

18. 7. 2019

čas čtení 3 minutyČlenské země Evropské unie budou každoročně prověřovány, zda respektují zákonnost. Brusel se tak pokusí vládám zabránit vyhazovat nezávislé soudce a nahradit je u soudů svými poslušnými stoupenci.

Aby se zabránilo likvidaci demokracie v členských zemích EU, všechny členské země EU budou každoročně od nynějška podrobovány prověrce, zda dodržují zákony. Oznámila to Evropská komise ve středu, den po zvolení své prezidentky Ursuly von der Leyen. Von der Leyenová se tak snaží umlčet kritiku, že bude otrokem nacionalistických vlád v Polsku a v Maďarsku, vzhledem k tomu, že byla zvolena jen minimální většinou a že její kandidaturu volebně podpořily právě i nacionalistické vlády v Polsku a v Maďarsku.

Dnešní odpor mládeže proti Babišovi a Zemanovi je nejslabší a nejméně připravený v dějinách

18. 7. 2019 / Marek Beneš

čas čtení 4 minuty

Reakce na článek Karla Dolejšího "Nadějné vyhlídky po Česku. Souboj generací?"

V roce 1976 francouzský sociolog Emmanuel Todd šokoval předpovědí rozpadu SSSR na základě demografických dat.

Pamatujte, demografie je všechno.

Je třeba si řici na rovinu, všechny ty protesty proti AB a MZ jsou generačním protestem. Mluvil jsem s některými aktivisty a potvrdili mi to. Ten narativ je zástěrka. Odpor mladých se po 30 letech od revoluce dal čekat, každá generace toto provede. Hlásí se ke slovu. Ale tento odpor mládeže je nejslabší a nejméně připravený v dějinách. Je třeba si uvědomit jeden paradox. Společnosti nevládnou staří, ale padesátníci. Ti, které revoluce roku 1989 vynesla k moci. Znám je, je to moje generace. A tito vládnoucí padesátníci jsou v poměrně dobré kondici a jsou schopni ještě 15 let řídit zemi a potom do funkcí posadit své děti.

Kam zmizel váš selský rozum?

18. 7. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 2 minuty

Výjimečně si tu vlezu do vlastního zelí - problematika kolem komunálních odpadů je mi totiž trochu živobytím, a tak většinou nemám potřebu ji komentovat v tisku. Jenže už nad tím zůstává rozum stát.

29797

"Práce načerno"

18. 7. 2019 / Lukáš Kraus

čas čtení 1 minuta

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Líbí se mi, ironicky řečeno, jak bere český mafiánský kapitalismus (za.raný český kapitalismus) za normu, že je možné pracovat načerno, když je někdo v exekuci a vesele se o tom píše v novinách a odborně diskutuje jako o běžném provozu. Přitom v první řadě má stát začít plošně kontrolovat všechna pracoviště, elektronizovat kontrolu pracovních úvazků a ostře kriminalizovat nelegální práci a zejména zaměstnavatele na takové práci parazitující.

Tříletá holčička musela rozhodnout, kterého rodiče se vzdát

18. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

James Felton: Zatracení  Republikáni. Jestliže hájíte režim, který nutí tříleté děti, aby se rozhodly, který z jejich rodičů má být deportován, možná trochu uvažujte, zda skutečně stojíte na správné straně historie?

V americkém vazebním středisku pro imigranty v městě El Paso v Texasu sdělil americký imigrační úředník rodině z Hondurasu, že jeden rodič tří dětí bude poslán zpět do Mexika a druhému rodiči s třemi dětmi bude dovoleno vstoupit na půdu USA. Imigrační úředník se obrátil na nejmladší dceru, tříletou Sofii, a požádal ji, aby rozhodla, který rodič může zůstat.

"Imigrační úředník ji požádal, zda chce jít s tatínkem nebo s maminkou," řekla její matka Táňa. "A holčička, protože má silnější vazbu na mě, řekla: 'S maminkou.' Ale když začali odvádět mého manžela, rozplakala se. Imigrační úředník řekl: 'Ale vždyť jsi rozhodla, že chceš jít s maminkou.'"

Proč „skvadra“ mladých kongresmanek reprezentuje více Američanů než Donald Trump

18. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

Americký prezident Donald Trump zcela záměrně útočí na čtyři mladé kongresmanky, které v Kongresu prosazují progresivní politiku, kupříkladu Nový zelený úděl. Trump naznačil, že tyto političky nejsou pravými Američankami, a vzkázal jim, aby se vrátily, odkud přišly.

Zdá se, že americký prezident například neví, že Portoriko, odkud pochází kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortézová, je území patřící Spojeným státům. Tři ze čtyř Trumpem napadených kongresmanek se narodily v USA. Donald Trump sází na nativistickou a rasistickou kartu - což je běžná praxe plutokratů - aby se tak vyhnul třídnímu hodnocení, konstatuje Juan Cole.

Trumpova vláda oznámila radikální plán na omezení migrace

18. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Trumpova administrativa oznámila, že hodlá zamezit vstupu téměř všech migrantů ze Střední Ameriky na americkou půdu. Toto kontroverzní opatření kritizovali právničtí experti, podle jejichž mínění porušuje jak domácí, tak zahraniční zákony. Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) už slíbil, že bude vládu za tento krok žalovat.

Migranti ze Střední Ameriky by podle tohoto opatření neměli nárok na azyl v případě, že nepožádají o ochranu v jiné zemi, jíž projdou na cestě do Spojených států. To se týká i dětí, jež cestují bez rodičovského doprovodu.

Pokud zákon projde, migrantům z Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly bude prakticky znemožněno získat povolení ke vstupu na americkou půdu. Trumpův Bílý dům s tímto plánem veřejnost obeznámil, aniž by předtím získal souhlas guatemalské a mexické vlády. 

ZDROJ v angličtině

Debata o chamtivosti

18. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Současná debata týkající se státem garantované zdravotní péče skutečně nemá se zdravotní péčí vůbec nic společného.

Má co do činění s chamtivostí.

Zdravotnický průmysl chce v chodu udržovat systém, který mu vydělává miliardy dolarů ročně, a podplácet politiky, kteří tento systém chrání, poznamenává na Twitteru senátor a uchazeč o křeslo v Oválné pracovně Bernie Sanders.


Alexandria Ocasio-Cortézová odsoudila špatné zacházení s migranty

18. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortézová přednesla silné svědectví o špatném zacházení s migranty na americko-mexické hranici: „Když mi všechny tyto ženy sdělily, že byly uvrženy do cel, kde byla nefunkční umyvadla… a že jim bylo řečeno, aby pily vodu z toaletní mísy, tak jsem jim uvěřila. Prostě jsem těm ženám věřila.“


 12978

Co způsobilo, že se naše země zbláznila?

17. 7. 2019

čas čtení 4 minuty


Na tuto otázku, která se netýká jen Británie, ale mnoha dnešních evropských zemí, se pokouší odpovědět Tim Lott. Píše:

Někteří argumentují, že jsme se v Británii (čti: také v Česku) nikdy nechovali normálně, jiní nalézají ostrý kontrast mezi nervozní, neurotickou, rozčílenou, iracionální zemí, v níž dnes žijeme, a Británií, která bývala, ještě docela nedávno, víceméně rozumná a na základní úrovni v podstatě civilizovaná.

Když jsem studoval období od roku 2000 do finančního krachu roku 2008, začalo mi být jasné, kdy to všechno začalo. Většina těch působících sil byla technologická, ale vyjadřují svou sílu psychologicky. Krátce řečeno: Jsem přesvědčen, že právě v tom období nastoupila Británie svou cestu k svému nynějšímu nervovému kolapsu.

Proč dávají Seznam Zprávy nekriticky prostor šílencům?

17. 7. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Šílenec Vladimír Dlouhý si v nekriticky prezentovaném rozhovoru pro Seznam Zprávy stěžuje, že v ČR je prý příliš mnoho humanitně vzdělaných absolventů vysokých škol. Potřebujeme prostě prý ty pracovníky pro ty montovny.

Je fascinující, že tito omezenci vůbec nereflektují blížící se automatizační revoluci. My  vůbec nevíme, jaké kvalifikace bude za několik let zapotřebí.  Automatizace se blíží nezastavitelně a rychle. Před časem jsme v BL vydali zprávu, že na předměstí Berlína už jezdí tramvaje bez řidiče. Nikoho to nezajímalo.

Co se stane se statisíci řidičů autobusů, kamionů a tramvají?

Před nadcházející technologickou revolucí je možné dělat jen jedno: naučit mladé lidi, aby dokázali kriticky hodnotit situaci kolem sebe a byli kreativní. K tomu je nejlepší dobré humanitní vzdělání.

Proč je proboha tak obrovský rozdíl mezi českými potentáty, kteří strkají hlavu do písku - jak to, že se k nim tyto běžně přístupné informace nedostávají? - a pedagogy například ve Finsku. No, posuďte sami:

(Pozn. red.) Vladimír Dlouhý se choval jako šílenec už v devadesátých letech, chová se důsledně během let...  K tomu tento pořad:

"Sebrané vytáčky Kamila Čermáka" ZDE )

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

George Conway: Trump je rasistický prezident

17. 7. 2019

čas čtení 4 minutyToto vášnivé odsouzení Donalda Trumpa publikoval v deníku Washington Post právník George Conway, manžel Trumpovy poradkyně Kellyanne Conwayové a prominentní republikánský kritik Donalda Trumpa


Dodneška si pamatuju téměř přesně to misto, kde k tomu došlo: na parkovišti u supermarketu ve východní části státu Massachusetts. Bylo to v polovině sedmdesátých let: Ještě jsem ani nebyl teenager. Nepamatuju se přesně, co vyvolalo hněv té ženy. Avšak nikdy nezapomenu, co řekla mé matce, která se do USA přestěhovala před mnoha desetiletími z Filipín. Žena řekla: "Vraťte se do své země."

Sněmovna reprezentantů odsoudila Trumpovy "rasistické tweety"

17. 7. 2019

čas čtení 3 minuty


Sněmovna reprezentantů v úterý schválila rezoluci, která odsoudila jako rasistické Trumpovy štvavé výroky, v nichž doporučil čtyřem nebělošským poslankyním, aby se "vrátily", "odkud přišly".

Rezoluci však schválili drtivou většinou jen poslanci Demokratické strany. Byla schválena 240 hlasy proti 187. Jen čtyři Republikáni, Will Hurd z Texasu, Brian Fitzpatrick z Pennsylvánie, Fred Upton z Michiganu a Susan Brooks z Indiany, se připojili k Demokratům hlasováním pro tuto rezoluci. Michiganský poslanec Justin Amash, který nedávno odešel z Republikánské strany a registroval se jako nezávislý, poté, co podpořil nutnost Trumpa odvolat, také hlasoval pro tuto rezoluci.

"Jste rasista." Labourističtí poslanci Horní sněmovny komunikují s Corbynem prostředníctvím inzerátu:

17. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

Robert Peston: Jak daleko to došlo v Labouristické straně, když labourističtí poslanci v Horní sněmovně zjišťují, že mohou komunikovat s šéfem své strany jen prostřednictvím celostránkového inzerátu v Guardianu Žádná jiná britská hlavní politická strana není takto dysfunkční.

"Labouristická strana vítá všechny* bez ohledu na rasu, náboženské přesvědčení, věk, genderovou totožnost či sexuální orientaci."

(* s výjimkou, jak se zdá, židů)

TO JE VAŠE DĚDICTVÍ, PANE CORBYNE.

Stále jste ještě neotevřel oči.
Stále jste ještě neřekl plnou pravdu.
Stále jste ještě nepřijal svou odpovědnost.
Nebráníte antirasistické hodnoty naší strany.
Jako šéf strany jste selhal. 


Ursula von der Leyenová byla zvolena první předsedkyní Evropské komise

17. 7. 2019

čas čtení 4 minuty

 

Evropský parlament hlasováním potvrdil Ursulu von der Leyenovou  jako první prezidentku Evropské komise a prvního německého občana v této funkci za posledních padesát let.

V tajném hlasování podpořili von der Leyenovou europoslanci v těsném hlasování, takže von der Leyenová nahradí Jeana-Clauda Junckera, který z funkce předsedy Evropské komise odchází 31. října.

Co je to za člověka, ta nová předsedkyně Evropské komise?

17. 7. 2019

čas čtení 3 minuty


Ursule von der Leyen bylo během její devětadvacet let dlouhé politické kariéry v Německu přezdíváno leccos.

Když byla šéfkou ministerstva pro rodiny, říkalo se jí "Krippen-Ursel" (Uršula ze školek), byla považována za konzervativní feministku, která usilovala o rozšíření počtu míst ve školkách. Pak jí přezdívali Zensursula (Uršula cenzorka), byla považována za osobu, která chce všechno ovládnout, když se snažila omezit přístup německé mládeže k problematickým stránkám na internetu.

Ke kritice von der Leyenové na německém ministerstvu obrany

17. 7. 2019 / Uwe Ladwig

čas čtení < 1 minuta

K článku "Co je to za člověka, ta nová předsedkyně Evropské komise", poznamenává Uwe Ladwig: 

Když převzala ministerstvo obrany jako nevojákyně, neměla v té špatně a vlastně vůbec nefungující instituci vůbec šanci nepracovat s externě najímanými poradci. Jak jinak než její mužští předkové na tomto ministerstvu by bývala mohla něco zlepšit. Celou organizaci nákupu technických zbraní měla například vyhodit na hodinu, to ovšem nešlo. Že za to byla ze všech stran kritizována, bylo jen signálem od konzervativních mužských militaristů a novinářů, kteří nikdy nepřevzali velení ani malé, nefungující organizace.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

OSN: V Africe hladoví přes 256 milionů lidí

17. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

V globálním měřítku hladoví 821,6 milionu lidí, neboli 11 % světové populace, uvádí zpráva OSN "Stav potravinové bezpečnosti a výživy ve světě 2019". Největší procento hladovějících přitom vykazuje Afrika, kde se problém týká každého pátého. A ve východní Africe dokonce číslo stoupá téměř na třetinu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Proč začne Nový Zéland vysazovat 100 milionů stromů ročně?

16. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Proč začne Nový Zéland vysazovat 100 milionů stromů ročně? Ta země má novou vládu, v jejímž čele stojí 37 letá Jacinda Ardern, a ambiciozní plány pro boj proti globálnímu oteplování. Nový Zéland bude do roku 2050 uhlíkově neutrální. Do roku 2035 bude vyrábět 100 procent své energie z obnovitelných zdrojů. Země zdvojnásobí počet stromů, které už každoročně vysazuje na pozemcích méně vhodných pro zemědělství.

Jiné země mají také velké programy vysazování stromů ve snaze omezit emise uhlíku. Indie letos v červenci za jediný den vysadí 66 milionů stromů.

Měla by Česká republika také začít vysazovat větší množství stromů? Ne je kácet jako v Kolíně?


30454

Názorný příklad: Jak se řeší problém kůrovce v ČR a v Německu

16. 7. 2019 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

V polovině této fotografie probíhá státní hranice Německo - Česká republika. Fotografie pořízena na Knížecích pláních na Šumavě.

V horní polovině snímku vidíte Spolkovou republiku Německo, v dolní polovině snímku Českou republiku.

Názorný příklad, jak se řeší problém kůrovce v obou zemích.

O tom, jak byla koza sežrána a vlk zůstal celý

16. 7. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Prezident Zeman nepochybně velmi dobře věděl, že ministr Staněk není odvoláván z důvodu osobních neshod s předsedou ČSSD Hamáčkem, a přesto hrál před veřejností hru, že chce místo jediné možnosti, kterou mu dává Ústava, ty dva usmiřovat.

Už v okamžiku, kdy dostal návrh na Staňkovo odvolání od premiéra této země, mu muselo být jasné, že jde o vážnou věc, která se týká politiky celého státu a že musí, pokud by měl jednat podle Ústavy, Staňka neprodleně odvolat. Jenže Zeman neříká to, co ví, ale říká to, co se mu hodí do jeho hry. A hru hraje podle toho, co mu projde. Ví, že premiér na něj žalobu nepodá. Ví, že žaloba na něj, ačkoli je už připravena v Senátu, Parlamentem neprojde. A podle toho hraje.

Mlžení škodící profesionalitě

16. 7. 2019 / Pavlína Antošová

čas čtení 4 minuty

Životopisy mnoha z nás obsahují některá bílá místa. Hodně ale záleží na tom, jak se k nim kdo po dlouhé době dokáže postavit. A u veřejně známých osobností to platí zvlášť.

Čerstvý osmdesátník Karel Gott se na začátku sedmdesátých let pokusil o emigraci do západního Německa, a to s celým Štaidlovým orchestrem. V pozadí stálo přání ponechat si délku vlasů podle svého rozhodnutí a vkusu. Tlak z vyšších míst byl v té době tak silný a groteskní zároveň, že se tento faktor pro řadu Čechů a Slováků (většinou o něco mladších než Gott) zcela pochopitelně stal atributem svobody.

Angličané demonstrovali za přijetí dětských uprchlíků

16. 7. 2019

čas čtení 3 minuty


Barbara Winton: Můj otec, Sir Nicholas Winton, pomohl v roce 1939 zorganizovat transport dětí z Československa. Celý tento Kindertransport byl úsilím vzniklým v reakci na Křišťálovou noc. Cílem bylo zachránit děti bez rodičů a přivézt je do Británie.

Stephen Cowan, šéf komunálního úřadu Hammersmith a Fulham: V současnosti zuří největší uprchlická krize v poválečné historii Evropy. Chci, aby Británie jednala tak, jako ve své historii a aby přijala svůj férový podíl dětí. A proto jsem dnes na této demonstraci.

Šéf Labouristické strany Corbyn se schovává za sloupem

16. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

Britská Labouristická strana je zoufale rozhádána v důsledku zakořeněného antisemitismu ve vedení strany. Situaci v pondělí ještě více rozvířil dokumentární film televize BBC v pořadu Panorama o tomto problému. V pořadu vystoupili tvrdě ostrakizovaní aktivisté Labouristické strany, snažící se - marně - vystupovat proti antisemitismu. V důsledku skandálu antisemitismu, neostalinskému vedení Labouristické strany a bezřehé hlouposti a nekompetentnosti Jeremyho Corbyna nedokáže Labouristická strana působit vůči šílencům v konzervativní vládě jako efektivní opozice.

Televize ITN v pondělí zaznamenala, jak se šéf Labouristické strany Corbyn před jejími kamerami schoval v ústředí Labouristické strany za sloup. Není výmluvnější metafory děsivě idiotské politiky v dnešní Británii:


Trump: "Mohou vypadnout, když se jim to u nás nelíbí." Vyjádřil se rasisticky o levicových poslankyních ještě agresivněji

16. 7. 2019

čas čtení 2 minuty


Novinář: Znepokojuje vás, že mnoho lidí považuje ten váš tweet za rasistický a že bělošské nacionalistické organizace mají nyní s vámi v této věci společné názory?

Trump: Neznepokojuje mě to, protože mnoho lidí se mnou souhlasí. A já jenom říkám, když chtějí odejít, ať vypadnou. Neříkám navždycky. Píšu odejděte, jestliže chcete. Ale to, co ten tweet říká, Johne, co ten tweet říká, když jsou nespokojené se Spojenými státy, když nás pořád jen kritizují, vidíte ty lidi, jak pořád chodí a kritizují Spojené státy... Burza teď právě dosáhla nejvyššího vrcholu v historii. Všichni tito vynikající výrobci, jsou to vynikající podnikatelé, zaměstnávají mnoho lidí, a máme tady i řadové zaměstnance. Mají dosud nejlepší rok v historii. Smím to říct? Je to správný výrok?

Tohle to jsou lidi, kteří podle mého názoru naši zemi nenávidí. Můžete si říkat, co chcete, ale přečtěte si seznam všechno, co řekli, a já jen říkám, když se jim to tady nelíbí, mohou odejít. Mohou odejít. A víte co? Jsem si jist, že mnoha lidem nebudou chybět. Ale oni musejí milovat naši zemi. Jsou to poslankyně Kongresu. A já jsem neřekl žádná jména, ale to jsou lidi, ticho, ticho, ticho, ticho, ticho, ticho.

To jsou lidi, kteří jestliže se jim to tady nelíbí, mohou odjet. A já nevím, komu budou chybět. Někdo možná ano.

Trump také lživě obvinil jednu levicovou poslankyni, že údajně "chválila Al Kajdu". Je to lež:


Z přepisu Bílého domu, pořízeného z Trumpova vystoupení:

Otázka: Nevadí vám, že si lidé myslí, že vaše tweety jsou rasistické, pane prezidente?
Trump: Ticho. Ticho. Ticho. Ticho.
Otázka: Pane prezidente, nevadí vám, že si lidé myslí, že vaše tweety jsou rasistické, pane?
Trump: Ticho.
Otázka: Já se vás na něco ptám, pane prezidente.


Hospodaření OSBL za červen 2019

10. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

V červnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 433.57 Kč, výdaje byly 95 931 Kč. MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, děkujeme také za mnohé vzkazy podpory - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu, ještě pořád klesáme k mínusu. Potřebujeme o něco vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


USA
18682