22648

Extrémní akt protestu: Aaron Bushnell, Jan Palach a odpor proti normalizaci nemyslitelného

5. 3. 2024 / Derek Sayer

čas čtení 17 minut

 
25. února zemřel Aaron Bushnell, pětadvacetiletý voják amerického letectva, který se zapálil před vstupní branou izraelského velvyslanectví ve Washingtonu


Jak už celý svět jistě ví, v neděli 25. února krátce před 13. hodinou odpoledne přišel k bráně izraelského velvyslanectví ve Washingtonu DC Aaron Bushnell, 25letý specialista na operace kybernetické obrany vzdušných sil Spojených států sloužící u 531. letky zpravodajské podpory v San Antoniu v Texasu.

Když se blížil k ambasádě, živě vysílal prostřednictvím svého mobilního telefonu prohlášení na sociální síti Twitch:

    Jmenuji se Aaron Bushnell. Jsem aktivním příslušníkem letectva Spojených států amerických. A už se nebudu podílet na genocidě. Chystám se k extrémnímu protestnímu činu, ale ve srovnání s tím, co zažívají lidé v Palestině v rukou svých kolonizátorů, to vůbec není extrémní. To je to, o čem se naše vládnoucí třída rozhodla, že bude normální.

* * *
(Autor, profesor Derek Sayer, nám pro Britské listy poskytl tuto vynikající esej. Anglická verze vyšla v časopise Canadian Dimension ZDE)

Václav Hrabě 13.6.1940-5.3.1965

5. 3. 2024

čas čtení < 1 minuta


Neony 
zvoní klekání 
v tvých očích vycházejí 
hvězdy a květiny 
padají na zem 
mezi stíny 
na břeh jezera kde roste rákosí a kmín 
kde dřevaři po skončení práce pijí 
kořalku z jeřabin 

A mně se chce tak spát 
Spát 
ve stínu tvých vlasů 
Spát na nic nemyslet 
při zvuku tvého hlasu se probouzet 
jak kuchař 
v pohádkách kde spí se stovky let 
a znovu usínat 
s hrstí tvých vlasů na čele 
a trochu žárlit 
na slunce 
které ti po těle kreslí 
malé nepochopitelné obrázky

Pozn. JČ: Osobní vzpomínka. Někde mám ještě na magnetofonovém pásku (!) nahrávku hodinového hudebního pořadu Svobodné Evropy, kde mezi písněmi tyto básně Václava Hraběte čte Karel Kryl.
Translate post

 22660

Česká velvyslankyně v Izraeli: Za všechno může Hamás. Skutečně?

5. 3. 2024

čas čtení 3 minuty

Že se paní velvyslankyně nestydí. 

Masovým vražděním v Gaze bohužel Izrael způsobil, že Palestinci, kteří Hamas nepodporovali, ho nyní silně podporují. Udělali byste to taky, kdyby vám vyvraždili rodinu. Budou-li Palestinci rozhodovat v demokratických volbách o své budoucnosti, zvolí Hamás. Může za to Netanjahu.  (JČ)

Francesca Albanese, OSN: Jazan, ať odpočívá v pokoji, je jedním z mnoha palestinských dětí, které v Gaze umírají hlady. USA musí zastavit izraelský útok, a ne shazovat několik potravinových balíčků, které nemohou nahradit stovky kamionů, jimž Izrael denně brání ve vstupu do pásma.

Yazan Al-Kafarna, devítiletý palestinský chlapec s mozkovou obrnou, byl nucen se svou rodinou uprchnout před izraelskou invazí do Bejt Hanúnu na jih Gazy. V poslední době se Yazanův zdravotní stav zhoršil kvůli nedostatku jídla a kyslíku.

Dnes Yazan zemřel v důsledku nedostatečné zdravotní péče a nedostatku specializované stravy pro jeho stav v nemocnici Abu Youssef Al-Najjar, který zhoršila izraelská blokáda Gazy.


    Kenneth Roth, bývalý ředitel organizace Human Rights Watch: 
    Důkazy ukazují, že všechna tři izraelská tvrzení jsou nepravdivá - že:
    1. "útočí pouze na legitimní vojenské cíle, nikoli na civilní".
    2. Používá "vysoce spolehlivé zpravodajské informace... aby se vyhnul poškození civilistů".
    3. "provádí své útoky s přesností."

https://x.com/iRO

 22656

Gaza: Izrael mučí vězněné humanitární pracovníky

5. 3. 2024

čas čtení 6 minut


Moderátor, Channel 4 News, pondělí 4. března 2024, 19 hodin: Izrael bojkotuje jednání a obviňuje Hamás. Útočí na Gazu a provádí nájezd na Západní břeh Jordánu. Dobrý večer.


Americká vláda tento týden před ramadánem stále vzbuzovala naděje na příměří, ale dnes večer to nevypadá nadějně. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová vyzvala k příměří. Nyní říká, že Hamás by měl přistoupit na dohodu. Ale zatímco Hamás je v Káhiře na jednáních. Izrael se drží stranou a tvrdí, že Hamás odmítá poskytnout podrobnosti o tom, kteří Izraelci, které zajal, jsou naživu a které Palestince držené Izraelem chce. V rozhovoru pro tento pořad Hamás říká, že chce dohodu o příměří a je připraven propustit rukojmí, ale trvá na tom, že bude součástí politické budoucnosti, ať už Izrael a Západ řeknou cokoli. V přímém přenosu hovoříme také s britskou vládou.

Prezident Biden říká, že doufal v dnešní dohodu o příměří v Gaze. Dnes ráno však izraelské rakety opět dopadaly na Rafáh,  rozhovory mezi Izraelem a Hamásem se zřejmě dostaly do slepé uličky. Rostoucí netrpělivost Američanů přichází v době, kdy se zdá, že se rozpory v izraelské vládě prohlubují. Naše zahraničněpolitická  redaktorka Lindsey Hilsumová se k nám připojuje z Jeruzaléma:

 

 22655

Krize na Blízkém východě: Palestinci zadržení Izraelem se vracejí "zcela traumatizovaní", říká šéf UNRWA

5. 3. 2024

čas čtení 8 minut

- Philippe Lazzarini říká, že se do Gazy vracejí lidé, kteří hlásí týrání v izraelské vazbě, zatímco Izrael obviňuje agenturu OSN ze zaměstnávání "teroristů"

Palestinci zadržení izraelskými silami se vracejí "zcela traumatizovaní" a hlásí týrání ve vazbě, uvedl šéf palestinské agentury OSN pro uprchlíky.

Šéf UNRWA Philippe Lazzarini na brífinku pro média uvedl, že zadržení byli vystaveni "široké škále špatného zacházení", včetně vyhrožování elektrickým proudem, fotografování nahých osob, spánkové deprivace a používání psů k zastrašování.

Lazzarini se vyjádřil ve stejný den, kdy Izrael obvinil UNRWA, že zaměstnává více než 450 "teroristů".


-Jednání o příměří v Gaze skončila bez úspěchu

Rozhovory o příměří mezi Hamásem a zprostředkovateli skončily v úterý v Káhiře bez úspěchu a zbývá už jen několik dní na zastavení bojů před začátkem ramadánu.

Vysoký představitel Hamásu Bassem Naim agentuře Reuters řekl, že palestinská militantní skupina během dvoudenních rozhovorů předložila zprostředkovatelům svůj návrh dohody o příměří a čekala na odpověď Izraelců, kteří se tohoto kola jednání neúčastnili.

"(Premiér Benjamin) Netanjahu nechce dosáhnout dohody a míč je nyní na straně Američanů", aby na něj tlačili k dohodě, řekl Naima.

Izrael se k rozhovorům v Káhiře odmítl veřejně vyjádřit.

Oficiální představitelé však uvedli, že Izrael na rozhovory nevyslal delegaci, protože požaduje, aby Hamás předložil seznam 40 starších, nemocných a ženských rukojmích, kteří by měli být jako první propuštěni v rámci příměří, které by zpočátku trvalo šest týdnů.
 

 22661

Podcast o krizi na Slovensku

5. 3. 2024

čas čtení < 1 minuta


V úterý vyšel podcast Visegrad Insight “Udrží se vláda práva na Slovensku?” s Albínem Syberou a šéfredaktorem Wojciechem Przybylskim o politickém vývoji na Slovensku v kontextu nedávného rozhodnutí ústavního soudu zrušit část Ficovy “reformy” soudnictví a setkání ministra zahraničních věcí Juraje Blanára s Igorem Lavrovem):

 22079

Ruská agrese na Ukrajině: Ukrajinská vojenská rozvědka sděluje, že její síly zničily ruskou loď

5. 3. 2024

čas čtení 5 minut


Ruská vojenská hlídková loď byla zničena v Černém moři po nočním útoku námořních dronů, sděluje mluvčí

 
Ukrajina v úterý prohlásila, že její síly zničily ruskou vojenskou hlídkovou loď na Černém moři poblíž Krymského poloostrova, který Rusko anektovalo před deseti lety.

Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov uvedl, že loď byla zasažena již dříve, ale byla zničena po nočním útoku námořních dronů.

"Pokud jde o posádku, podrobnosti se upřesňují. Jsou tam mrtví a zranění. Je ale pravděpodobné, že část posádky se podařilo evakuovat," uvedl Jusov podle agentury AFP s odvoláním na zprávy ukrajinských médií. Ruské ministerstvo obrany oficiálně nereagovalo.

- Británie naléhá na váhající Berlín, aby Kyjevu dodal rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory trapnému úniku přísně tajného telefonátu do ruské televize za účasti důstojníků německého letectva, kteří uvedli, že britské jednotky jsou na Ukrajině.

 20967

Vyslankyně OSN informovala o znásilňování a mučení izraelských rukojmích ze strany Hamásu

5. 3. 2024

čas čtení 2 minuty

 

Zjištění Pramily Pattenové vycházejí z rozhovorů s propuštěnými rukojmími, jejichž výpovědi naznačují, že sexuální zneužívání pokračuje


Zvláštní vyslankyně OSN pro sexuální násilí v konfliktu oznámila "jasné a přesvědčivé informace", že některé ženy a děti, které Hamás držel jako rukojmí, byly znásilněny a sexuálně mučeny a že existují "rozumné důvody" domnívat se, že takové zneužívání "pokračuje".

Zvláštní vyslankyně Pramila Pattenová v pondělí rovněž oznámila, že existují "rozumné důvody" domnívat se, že během útoků Hamásu 7. října došlo na několika místech k sexuálním útokům včetně znásilnění a skupinového znásilnění.

 20043

Francie v historickém hlasování ve Versailles uzákonila potraty jako ústavní právo

5. 3. 2024

čas čtení 4 minuty

 

Z 925 poslanců a senátorů oprávněných hlasovat jich 780 podpořilo novelu, která ženám poskytne "zaručenou svobodu" rozhodnout se pro interrupci.

Při pondělním oznámení výsledku se v sále ozval bouřlivý potlesk; v centru Paříže byla při této příležitosti osvětlena Eiffelova věž.

Opatření již schválila horní i dolní komora parlamentu, Sénat a Assemblée Nationale, ale k provedení ústavní změny bylo zapotřebí konečné schválení poslanci na společném zasedání ve Versailles.

Slovenská televize Markíza prý omezuje politiku ve zpravodajství

5. 3. 2024 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

 
Nový ředitel zpravodajství údajně novinářům stanice řekl, aby "věnovali méně pozornosti politickým tématům a příliš je neanalyzovali"

Přední slovenská komerční televize Markíza se údajně po nástupu ředitele zpravodajství Michala Kratochvíla přesouvá k menšímu zařazování politiky do zpravodajství.

Personální změny v Markíze v posledních týdnech vyplynuly z nové redakční politiky, uvedl minulý týden slovenský liberální DennikN.

Tykač jen vydírá, i kdyby ale elektrárny vypnul, síť to zvládne. Pro konec uhlí však musíme zrychlit rozvoj obnovitelných zdrojů

5. 3. 2024

čas čtení 8 minut

Tisková zpráva organizací Calla, Centrum pro dopravu a energetiku,
Hnutí DUHA a Greenpeace ČR

 

Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač varuje, že už na jaře příštího roku z ekonomických důvodů uzavře své dvě uhelné elektrárny Chvaletice a Počerady a uhelné lomy Vršany a ČSA. Podle ekologických organizací se Tykač v první řadě snaží vyděsit politiky a získat peníze za to, že elektrárny nezavře. Vzhledem k aktuálnímu poklesu ceny povolenky ale tak rychlý krach uhelných elektráren nehrozí, což dokazuje vyjádření Sokolovské uhelné a ČEZ, které natolik urychlené zavírání uhelných elektráren a dolů neplánují, i názory expertů.


Francouzské jádro? Řada problémů a spolupráce s Ruskem

5. 3. 2024 / Edvard Sequens

čas čtení 5 minut

Jedním z klíčových témat návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Praze bude snaha podpořit francouzskou státní EDF, která se uchází o stavbu nových jaderných reaktorů v České republice, píše Edvard Sequens.

Nahlédneme-li za propagandu používanou k prezentaci francouzsko-české jaderné spolupráce, vyplyne na povrch několik znepokojivých skutečností. Za prvé je to neúspěch při výstavbě nových jaderných elektráren nejen v zahraničí, ale i doma ve Francii. Česko by navíc bylo první zemí na světě, ve které by EDF zkoušela postavit reaktor EPR 1200, který nabídla v tendru, ačkoliv je stále ještě ve fázi vývoje.  Kromě těchto skutečností se ukazuje, že EDF má silné vazby na ruský jaderný průmysl, které nikdy nebyly ukončeny a EDF/Framatome se chystají prohloubit spolupráci s ruským státním jaderným gigantem Rosatom.

 19475

Lékaři bez hranic: Evropská migrační politika je více o násilí než hledání řešení

5. 3. 2024

čas čtení 5 minut


• Nový report Lékařů bez hranic s názvem
Death, despair and destitution: the human costs of the EU's migration policies, který vychází z přímých svědectví zdravotníků, popisuje otřesné důsledky způsobené politikou vedenou na hranicích Evropské unie i mimo ni.

• Organizace vedla na evropských hranicích rozhovory v roce 2023 během více než 20 000 lékařských a psychologických konzultací a s více než 8 tisíci zachráněných lidí na moři.

• Dokument popisuje šokující násilné praktiky a postupy, které byly schváleny na půdě Evropské unie, zaváděny do praxe členskými státy a oslavovány dehumanizující politickou rétorikou evropských lídrů.

 


Prosíme, přispějte finančně na vydávání Britských listů

14. 12. 2023

čas čtení < 1 minuta

Tento měsíc máme na účtu zatím pouhých 13 000 Kč, z toho nezaplatíme nic. Apelujeme na čtenáře, aby přispěli na vydávání Britských listů.


Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 20705

Nejvyšší soud USA rozhodl, že Trump byl z voleb v Coloradu vyškrtnut neprávem

4. 3. 2024

čas čtení 5 minut


Rozhodnutí soudu otevírá cestu k tomu, aby se exprezident mohl objevit na  volebních lístcích v primárkách ve všech státech


Nejvyšší soud USA rozhodl, že Donald Trump byl loni neprávem vyškrtnut z volebních lístků pro primárky v Coloradu, a uvolnil tak Trumpovi cestu k tomu, aby se objevil na volebních lístcích ve všech 50 státech.

Jednomyslné rozhodnutí soudu ruší rozhodnutí coloradského Nejvyššího soudu v poměru 4:3, podle kterého bývalý prezident nemůže kandidovat, protože se během útoku na americký Kapitol 6. ledna zapojil do vzpoury. Rozhodnutí coloradského soudu bylo novým výkladem článku 3/14. dodatku, který zakazuje povstalcům zastávat úřad.

Dezinformační útok na Britské listy na Wikipedii

4. 3. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

„Proputinské“ Britské listy publikovaly např. desítky, ne-li stovky článků články Karla Dolejšího, které byly občas i na mě, zatvrzelého odpůrce režimů v Rusku a Číně, příliš „protiputinské“. Některé z nich pochvalně sdílel Alexandr Mitrofanov, kterého snad nikdo nemůže podezřívat z toho, že by byl proputinský.

Česká wikipedie má někdy strašlivou úroveň. Stačí se podívat na zdroje. Můj oblíbený příklad – ale je jich mnohem více – je heslo o čarodějnictví. V anglické verzi můžeme najít celý vějíř skutečně odborné literatury včetně v hesle mnohokrát citované knihy Ronalda Huttona The Witch (psal jsem o ní zde: https://blisty.cz/art/112876-zakladni-osveta-o-carodejnictvi.html). Nic takového v českém hesle není a podle toho taky vypadá.

Ještě více mě však před pár dny šokovala podoba hesla o Britských listech (odkaz si najde jistě každý sám, jen je třeba upozornit, že podoba hesla se může měnit). Ani ne tak svými tvrzeními, ale odkazy. Například to, že Britské listy údajně nerespektují pravidla seriózní žurnalistiky, je „dokázáno“ odkazem na Etický kodex Syndikátu novinářů. Takže to, že pan X je vrah, plyne z toho, že v zákoně je napsáno, že vražda se trestá. Ale je to ještě horší.

Heslo ve svém zjevném úsilí o diskreditaci Britských listů vybere několik článků a označí je za proputinské nebo za islamistickou propagandu, aniž by se zabývalo celkovou redakční politikou listu a diskusí vedenou na jeho stránkách. „Proputinské“ Britské listy publikovaly např. desítky, ne-li stovky článků články Karla Dolejšího, které byly občas i na mě, zatvrzelého odpůrce režimů v Rusku a Číně, příliš „protiputinské“. Některé z nich pochvalně sdílel Alexandr Mitrofanov, kterého snad nikdo nemůže podezřívat z toho, že by byl proputinský.

Pokus o odstranění lží a primitivismů z hesla o Britských listech na české Wikipedii, který byl okamžitě vymazán

4. 3. 2024

čas čtení 8 minut

Britské listy (ISSN 1213-1792) jsou internetové publicistické periodikum. V 90. letech vznikly jako rubrika na Neviditelném psu Ondřeje Neffa, kde 29. července 1996 vyšlo jejich první vydání.[2] Zakladatelem a vydavatelem byl v letech 19962001 Jan Čulík. V roce 1999 se Britské listy osamostatnily, protože jim byl jednou pražskou počítačovou firmou nabídnut samostatný server. Od roku 2001 je jejich vydavatelem Občanské sdružení Britské listy (OSBL).

 19850

Energetická politika jako fraška

4. 3. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Jako obvykle, když se ve studiu pořadu Otázek V. Moravce sejdou pánové Síkela (ministr průmyslu) a Havlíček (exministr průmyslu a dokonce i dopravy), bylo z toho i v neděli popichování a překřikování na hranici frašky. Sám moderátor občas podlehl pobavení nad tím cirkusem. Občan se nedozvěděl prakticky nic. Ministr Síkela veřejnosti sdělil v kontextu debaty o výstavbě jaderných elektráren, že pokud se dělají smlouvy, dělají se jen pro případ, že by něco nefungovalo. V očích měl smích a ve tváři cukání. Asi je mu jasné, že celé to stavění jaderných bloků je taky jen fraška.

 22647

Galloway zvítězil v městě Rochdale, protože zaktivizoval ultrapravici

4. 3. 2024

čas čtení 5 minut

George Galloway zvítězil 29. února v doplňovacích volbách v městě Rochdale, protože zaktivizoval jednak lidi, rozzuřené vražděním Izraele v Gaze, ale zároveň i britskou bělošskou ultrapravici


Vítězství George Gallowaye v doplňovacích volbách v Rochdale přivítala většina komentátorů s pokrčením ramen a nezájmem. Galloway má ostatně ve zvyku šokovat vítězstvími v doplňovacích volbách, aby pak rychle zmizel, a jeho úspěch tentokrát do značné míry závisel na náhodě. Možná, že kdyby labouristé nebyli nuceni pozastavit činnost svého kandidáta poté, co byl  natočen, jak tvrdí, že Izrael naplánoval útoky ze 7. října, Galloway by nevyhrál. Možná, že celá epizoda vypovídá jen málo o výsledku nadcházejících parlamentních voleb, natož o budoucnosti britské politiky. Ale možná také ne, varuje Michael Chessum.

 22645

Americká viceprezidentka Kamala Harris ostře zkritizovala Izrael za "humanitární katastrofu" v Gaze

4. 3. 2024

čas čtení 5 minut

Americká viceprezidentka vyzvala k zastavení palby a okamžitému propuštění rukojmích, což se zdá být zatím nejostřejším prohlášením amerického představitele k situaci v Gaze.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová ostře zkritizovala Izrael, že nedělá dost pro zmírnění "humanitární katastrofy" v Gaze.  Bidenova administrativa čelí rostoucímu tlaku, aby svého blízkého spojence zkrotila, zatímco ten vede válku s ozbrojenci Hamásu.

Harrisová v nedělním projevu před mostem Edmunda Pettuse v alabamské Selmě, kde před téměř šesti desetiletími státní vojáci bili účastníky pochodu za občanská práva v USA, vyzvala k okamžitému příměří v Gaze a naléhavě vyzvala Hamás, aby přijal dohodu o propuštění rukojmích výměnou za šestitýdenní zastavení bojů.

Většinu svého prohlášení  však zaměřila na Izrael. Byla to zřejmě dosud nejostřejší kritika ze strany vysokého představitele americké vlády vůči situaci  v Gaze.

"Lidé v Gaze hladoví. Podmínky jsou nelidské a naše společná lidskost nás nutí jednat," řekla Harrisová na akci k 59. výročí krvavé neděle v Alabamě.

 22643

Jak zaujmout pravdivými fakty lidi, kteří jsou posedlí dezinformacemi

4. 3. 2024

čas čtení 15 minut

Foto Sefton Delmer vysílající do Německa v roce 1941

Muž, který oklamal nacistické Německo: poučení z minulosti, jak porazit dezinformace

Příběh Brita, který se postavil Hitlerově informační mašinérii, nabízí cenné poznatky o boji proti dezinformacím v dnešní době sílícího autoritářství
 
Po celém světě jsme svědky nárůstu propagandy, která prosazuje alternativní realitu, píše Peter Pomerantsev.

Nejsme však první generací, která čelí výzvě autoritářské propagandy. Britská mediální operace z druhé světové války dokázala zaujmout obrovské publikum, které bylo loajální k nacistům, a podkopat jeho víru v Hitlerův režim. Podívejme se, jak to dělali:

 22646

Caroline Lucas: Stále jsem ještě šokována tím nestoudným a nebezpečným projevem Rishiho Sunaka

4. 3. 2024

čas čtení 4 minuty

Páteční projev britského premiéra Sunaka byl mistrovský pokus zmást veřejnost. Vytvořil novou uměleckou formu ryzího pokrytectví


(Caroline Lucas je poslankyně Dolní sněmovny za britskou Stranu zelených)

"Musíme čelit extremistům, kteří by nás chtěli rozdělit," prohlásil Sunak v pátek večer k Británii. A snad nikdy nebyla vyřčena pravdivější slova - alespoň ne tímto morálně zkrachovalým premiérem, který se rychle ukazuje jako jeden z nejnebezpečněji nezodpovědných vůdců, s jakými se kdy tato země setkala.

Stále nevěřím, jakou drzost si Sunak dovolil, když vytáhl řečnický pultík z budovy číslo 10 a vyzval celý národ, aby si vyslechl jeho mimořádný projev. Protože to, co následovalo, nebylo oznámení velké přírodní katastrofy nebo útoku. Nebylo to, jak jsme toho dne viděli od jiných světových lídrů, odsouzení otevřené střelby proti hladovějícím lidem, kteří se snaží dostat k nákladním vozům s pomocí v Gaze, ani vyjádření solidarity s ruskými protestujícími proti Putinovi. Nebylo to ani vyhlášení voleb.

Znovu: Podpora Palestinců po vyvraždění 30 000 nevinných žen a dětí není antisemitismus. A ano, Izrael je teroristický stát, stejně jako Rusko

4. 3. 2024 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

S článkem Nicole Lambert "Budou Tower Hamlets následovat Rochdale?" ze zjevně problematického serveru UnHeard jsou dosti podstatné věcné problémy. Problematický je už název. Naznačuje totiž, že londýnská čtvrť Tower Hamlets je prý, podobně jako údajné severoanglické město Rochdale, jakýmsi "islamofobním centrem". Není tomu tak, a tuplem ne u města Rochdale. 

 22644

Ach synku, synku...

4. 3. 2024 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení < 1 minuta


Ach synku, synku, doma-li jsi

tatíček se ptá,  oral-li jsi


Zvoral jsem, zvoral, co se dalo

všechno se nějak polámalo


Ach synku nežel polámané

občas to všichni poděláme


Želím, ach, želím stále více

vládnou nám prázdné makovice


Máku je málo jako vody

a pravda, co se zrovna hodí!

 21062

Británie: Asistent nového poslance za Rochdale odmítl odsoudit útoky Hamásu ze 7. října

4. 3. 2024

čas čtení 2 minuty

"Dělnická strana" vítězí, protože v chaotické kampani voliči odmítli tři hlavní strany, z nichž dvě se distancovaly od svých kandidátů, píší Zoe Grunewald, Namita Singh a Matt Mathers.

Pozn. JČ: Ano, ale "Dělnická strana" neexistuje.  George Galloway je manipulátor, který obdivoval Saddáma Husajna a specializuje se v rámci své kariéry na záměrně provokativní chování. Několikrát vyhrál doplňovací volby a specializuje se na vyvolávání emocí v předvolební kampani. Poté, co v doplňovacích volbách zvítězí, zmizí z veřejné scény. Práce poslance ho nebaví. Jeho vystoupení po fiasku labouristů v Rochdale, kde se museli distancovat od svého kandidáta, protože se na soukromé schůzi vyjadřoval antisemitsky, nemá pro britskou politiku širší význam. Jeho volební vítězství v Rochdale je - možná - důsledkem skutečnosti, že ani Labouristická, ani Konzervativní strana nenašly odvahu veřejně požadovat příměří v Gaze a konzervativní britská vláda dokonce posílá k vraždění žen a dětí Izraeli zbraně. Přitom drtivá většina britské veřejnosti požaduje příměří v Gaze. S antisemitismem to nemá nic společného.

PS. V témž rozhovoru pro BBC tento asistent odmítl odsoudit britského ultrapravičáka Nicka Griffina, který Gallowaye podpořil.

 19143

Severní Korea zastavila dodávky granátů do Ruska

4. 3. 2024

čas čtení 3 minuty

Ruské lodě, které od loňského podzimu pravidelně pendlují mezi přístavy v Severní Koreji a Rusku, přestaly podnikat plavby. Téměř tři týdny nebyly dodány kontejnery z KLDR, ve kterých byly podle západních a jihokorejských zpravodajských a vojenských expertů přepravovány granáty používané ruskými jednotkami na Ukrajině.

 22642

Rusko po dvou ztrátách pozastavilo používání letounů A-50 u hranic

4. 3. 2024

čas čtení 2 minuty

Po ztrátě druhého radarového detekčního a řídicího letounu dlouhého dosahu A-50 s nimi Rusko pravděpodobně přestalo létat. To bude pokračovat, dokud interní vyšetřování neodhalí důvody, které vedly k neúčinnosti ochrany těchto letadel, a také způsoby, jak snížit hrozbu, kterou představuje ukrajinská protivzdušná obrana.

 18489

Návrat politruků do Ruska: Mají "posilovat vlastenectví" a "poskytovat hluboké porozumění vládní politice" mezi zaměstnanci

4. 3. 2024

čas čtení 4 minuty

Existence dekretu Vladimira Putina číslo 106 (podepsaného v únoru 2023, s razítkem "pro úřední použití") vešla ve známost z úniku interních dokumentů prezidentské kanceláře Ruské federace. V souladu s vyhláškou ve federálních zemských orgánech oficiálně zavádí pozici "zástupce vedoucího pro sociální a politickou práci". Plánuje se hledání lidí, kteří se v těchto strukturách stanou politickými komisaři, především mezi již fungujícími poslanci. Kandidaturu přitom musí schválit prezidentská kancelář.

 18274

Německo: Tajná identita Jana Marsalka odhalena

4. 3. 2024

čas čtení 9 minut

Manažer Wirecardu, který uprchl do Ruska, se převlékl za pravoslavného kněze. Nový výzkum naznačuje, že Jan Marsalek mohl provádět špionáž pro moskevské zpravodajské služby po celá léta, upozorňují Nils Metzger, Christian Rohde a Ulrich Stoll.

 20604

Země, která pro Ukrajinu nedělá téměř nic

4. 3. 2024

čas čtení 5 minut

Giorgia Meloniová byla vždy neochvějnou zastánkyní Ukrajiny. Žádná jiná země G7 však neposkytla méně pomoci než Itálie. Prezident Zelenskyj nyní zvyšuje tlak na Řím a požaduje, aby byla přijata opatření proti "četným Putinovým přátelům" v zemi. To Meloniovou dostává do problémů, upozorňuje Virginia Kirst.

 22641

Gaza: Izrael bojkotuje jednání o příměří

4. 3. 2024

čas čtení 3 minuty

Moderátorka, Channel 4 News, neděle 3. března 2024:  Izrael údajně bojkotoval rozhovory o příměří, které se měly v neděli konat v Káhiře, protože Hamás odmítá potvrdit, kteří z rukojmích jsou stále naživu. Naděje na uzavření příměří před ramadánem tak visí na vlásku. Spojené státy včera uvedly, že Izrael již souhlasil s rámcovou dohodou, která zahrnuje zvýšení pomoci, a ta nemůže přijít dost brzy, protože v jediné nemocnici ve městě Gaza zemřelo 15 dětí na podvýživu a dehydrataci, zatímco nálety si na jihu vyžádaly další oběti. Jane Dean nyní přináší reportáž, která vás možná znepokojí. 20866

Jan Egeland: Tvrzením izraelské armády nelze věřit. Je bojující stranou v konfliktu

4. 3. 2024

čas čtení 7 minut

Moderátor pořadu rozhlasu BBC "Broadcasting House", neděle 3. března 2024, 9 hodin: Delegace Hamásu údajně v neděli  ráno dorazila do Káhiry v době, kdy se spekuluje o příměří.Spojené státy provedly první letecký výsadek pomoci do Gazy. Ttři vojenská letadla shodila na padácích více než 30 000 jídel. Prezident Biden dříve řekl, že doufá v příměří již v pondělí, ale když v pátek hovořil,  zněl méně optimisticky.


V centru veškeré mezinárodní pozornosti jsou čtvrteční vraždy před svítáním a úmrtí u konvoje s humanitární pomocí v Gaze, stovky lidí se sjely k nákladním autům na severu pásma v hladu a v zoufalství.  Izrael tvrdí, že to vyšetřuje, ale že se jeho vojáci cítili ohroženi a vypálili varovné výstřely a následovala tlačenice. 

OSN uvádí, že mnoho z těch, kteří jsou ošetřováni v nemocnici, utrpělo střelná zranění. Muž, který vyjednal mírovou dohodu z Osla, říká, že výpovědím izraelské armády nelze věřit. Jan Egeland se právě vrátil z Gazy v rámci své práce pro Norskou radu pro uprchlíky. Je dlouhodobě zapojen do izraelsko-palestinských jednání. Zeptal jsem se ho, co viděl tentokrát.

V pátek se v Íránu konaly "volby". Channel 4 News byly při tom

3. 3. 2024

čas čtení 4 minutyV pátek 1. března 2024 se v Íránu konaly "všeobecné volby", rok po zavraždění dvaadvacetileté dívky na policejní stanici pro nenošení hidžábu a po velkých protestech, které vedly k zabití spousty lidí.

Channel 4 News, které mimochodem v Británii tento týden dostaly důležitou cenu za své vynikající zpravodajství, vysílaly tento týden své zpravodajství přímo z Teheránu, moderátor stál na tamějším Palestinském náměstí. Toto zpravodajství bylo neuvěřitelně profesionální a velmi by mě zajímalo, kde britští televizní novináři měli možnost své reportáže z Íránu stříhat. Channel 4 News odvysílaly rozhovory s vládní představiteli, s akademiky podporujícími režim, ale také s disidentem kritizujícím režim a mladými lidmi v jedné teheránské kavárně, kteří na kameru na íránský režim otevřeně nadávali. Přišlo mi pozoruhodné, že v íránské diktatuře smí britský televizní štáb natáčet protirežimní rozhovory volně na íránském náměstí. Reportér Krishnan Guru-Murthy vysvětlil, že režim předem schvaluje, s kým jeho televizi dovolí mluvit a co natáčet, ale reportáže a zpravodajství před vysíláním necenzuruje. Mě také překvapilo, kolik Íránců se nebálo na britskou kameru otevřeně říct, že v Íránu žádná svoboda není. (Podobně otevřeně se na západní kameru vyjadřovali Rusové v Moskvě při příležitosti pohřbu Alexeje Navalnéhio.)  Rád bych věděl, kolik obyčejných Čechů by se něco takového odvážilo říct na kameru západnímu reportéru za komunismu. (JČ)

Zde je pár slov z posledního vstupu Channel 4 News z Teheránu, vysílaného v sobotu večer:

 18794

Německo vyšetří zjevný ruský odposlech německých vojenských rozhovorů o Ukrajině

3. 3. 2024

čas čtení 3 minuty

 

Kancléř Olaf Scholz označil za "velmi závažné" šíření nahrávky, která údajně zachycuje německé představitele, jak jednají o dodávce raket dlouhého doletu do Kyjeva.


Německý kancléř Olaf Scholz přislíbil důkladné vyšetřování poté, co se na ruských sociálních sítích rozšířila nahrávka údajně zachycující důvěrné armádní rozhovory o válce na Ukrajině, což Berlínu způsobilo obrovské rozpaky.

Mluvčí německého ministerstva obrany potvrdil agentuře Agence France-Presse, že podle ministerstva byl "zachycen" rozhovor v divizi vzdušných sil. "V současné době nejsme schopni s jistotou říci, zda došlo ke změnám v nahrané nebo přepsané verzi, která koluje na sociálních sítích," uvedli.

 22582

Izrael "přijímá dohodu o šestitýdenním příměří", čeká se na reakci Hamásu, tvrdí američtí představitelé

3. 3. 2024

čas čtení 5 minut

 
Představitelé Bílého domu tvrdí, že předběžná dohoda je na stole. Ukázal se rozsah hladové krize


 
Izrael předběžně přijal šestitýdenní dohodu o rukojmích a postupném zastavení palby, která by začala propuštěním zraněných, starších osob a žen, ale v sobotu ještě nebylo jasné, zda ji Hamás přijme, sdělují  američtí představitelé.

Rozhovory se v sobotu konaly v katarském hlavním městě Dauhá a očekávalo se, že se v neděli přesunou do Káhiry. Rozsah hrozícího hladomoru přiměl USA, aby začaly do enklávy shazovat letecky potraviny.

 22582

Bidenova zahraniční politika je katastrofa

2. 3. 2024

čas čtení 7 minut

Pokud Joe Biden věří, že mu jeho výsledky v roli světového lídra pomohou ke znovuzvolení v listopadu, možná si to ještě jednou rozmyslí. Jeho funkční období začalo katastrofou v Afghánistánu, bylo zmítáno ruskou invazí na Ukrajinu a končí zoufale kyselou notou v Gaze. Když k tomu připočteme patovou situaci mezi USA a Čínou a zástupnou válku s Íránem, začíná se tato stará zahraničněpolitická ruka jevit jako rozhodně mrzká, píše Simon Tisdall. 

To bylo částečně i poselství z Michiganu, kde mladší voliči minulý týden využili demokratické prezidentské primárky, aby dali najevo znepokojení nad Bidenovou neochvějnou podporou izraelské války s Hamásem. Jisté je, že se postupně stal kritičtějším vůči zločinecké klice Benjamina Netanjahua - a konečně prosazuje příměří. Ale jeho smrtící, téměř bezcitné přehmaty po 7. říjnu nebudou zapomenuty.

Biden není obdivovaným mistrem zahraniční politiky, za kterého se zřejmě považuje. Stovky amerických představitelů veřejně odmítly jeho politiku vůči Izraeli. Stejně tak evropští a arabští spojenci, udivení tím, že je tak mimo.

 22595

Prosíme, podpořte druhou petici požadující příměří a humanitární pomoc lidem v Gaze

2. 3. 2024

čas čtení 5 minut


Humanitární situace lidí v Gaze je stále nesnesitelnější a bezvýchodnější, píše Zora Hesová.

Naše iniciativa #mluvmeotom rozeslala druhou #výzvu vládě s apelem na okamžitou humanitární akci.
Podpořte ji zde dole. I málo ale může udržovat lidi na životě a v naději, a roztočit kolo jiných iniciativ.
 
 
Výzvu můžete podpořit ZDE. Text petice viz zde níže.
 
První #výzva nebyla úplně zbytečná: otevřela debatu, dala prostor palestinským hlasům+ kritickým argumentům; umožnila nám všem vyjádřit lidský postoj a nesouhlas se schvalováním násilí; a hlavně se snažila o kultivaci respektující debaty s lidmi, kteří válku vidí a hodnotí jinak.
 
Nadále budeme upozorňovat na katastrofickou situaci lidí v Gaze. Směrem k české veřejnosti se skrze řadu plánovaných akcí budeme snažit vytvářet a kultivovat prostor pro otevřenou, ale respektující a konstruktivní debatu, např. již brzo o médiích, a posilovat humanistické postoje.
 
Sledujte #mluvmeotom na FB a INST.


 19396

Varuje-li před "extremismem", britský premiér by měl předložit důkazy

2. 3. 2024

čas čtení 2 minuty

Známý britský novinář Peter Oborne reaguje v rozhlase LBC  na páteční vystoupení Rishiho Sunaka v Downing Street, kde varoval před extremismem:


Peter Oborne: Je to něco skutečného, co se děje, že Sunak musel vyjít a pronést projev poprvé v jeho funkčním období premiéra?   Kvůli mimořádné události v zemi? Nebo si spíš vymýšlí nějaký národní výjimečný stav, aby pomohl strategii Konzervativní strany, která v průzkumech masivně zaostává a chce se nějak chopit iniciativy tím, že si něco vymyslí?

Moderátor: Říkáte, že si to vymýšlí, ale hrozby ze strany islamistických teroristů jsou ve Spojeném království dominantní hrozbou, tvořící něco kolem tří čtvrtin teroristických hrozeb, krajní pravice tvoří většinu ostatních. Sunak má důvod varovat, Moje obavy jsou -

Peter Oborne:  Udělal to na základě volebních výsledků v Rochdale a předpokládám, že i na základě hašteření v parlamentu. Nemáme žádné důkazy o hrozbě násilí. Pokud dojde k násilné hrozbě ze strany jakéhokoli druhu extremistů, policie je zatkne, je to protizákonné a budou obviněni. A posláni do vězení.

Moderátor:  Souhlasím,

Peter Oborne:  Ale on neposkytl žádné žádné důkazy a podívejte se, voliči v Rochdale zvolili kandidáta, který zjevně ztrapňuje labouristu Keira Starmera i konzervativce Rishiho Sunaka. V podstatě Galloway kandidoval na základě neschopnosti obou britských hlavních stran  vyzvat k příměří a vnutil se v otázce Gazy a prezentoval názor, který  se vlastně shoduje s masou britského obyvatelstva. Ať už je váš názor na  Gallowaye nyní jakýkoli, pokud chcete vznášet obvinění, že on nebo Palestinci, protestující se chovají násilnicky za použití výhrůžek a zastrašování, no musíte přinést důkazy.

A vidím, že  tohle je rána do nosu pohodlnému konsensu v Dolní sněmovně, který podporuje, aby Británie posílala zbraně Izraeli, zatímco Mezinárodní soudní dvůr to tam označuje za možná genocidu. A teď vidíme každý den ty otřesné záběry.

Kdo jsou vlastně v tom všem ti extremisté? Položme si tuto otázku.

Moderátor: To je myšlenka, která se mi velmi honí hlavou.
 

 22601

Gaza: V nemocnici Kamal Adwan právě umírá holčička hladem

2. 3. 2024

čas čtení 12 minut

- Vyšetřování BBC zjistilo, že izraelská armáda ze svého oficiálního videa vystříhala záběry, kde izraelské tanky střílí na civilní obyvatelstvo snažící se získat mouku:
- Jak střílí izraelská armáda na civilisty:

- Nerozuměl ničemu, byl posedlý strachem. Izraelská armáda zastřelila v nemocnici v Gaze invalidu:

Gaza: V nemocnici Kamal Adwan právě umírá holčička hladem, upozorňuje novinářský server Gaza Genocide: International Journalists, a uvádí telefonní číslo lékaře, který se o ni stará. Podle informací OSN už v Gaze zemřelo hladem deset nemluvňat.

Tým OSN, který navštívil nemocnici al-Šifa v Gaze, zjistil po čtvrtečním útoku mnoho střelných zranění, uvedl mluvčí šéfa OSN Antonia Guterrese; USA "usilovně pracují" na dohodě o příměří, říká prezident

- Za posledních 24 hodin bylo při izraelských úderech zabito 92 Palestinců, uvádí ministerstvo zdravotnictví

Podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví Gazy, které je řízeno Hamásem, bylo za posledních 24 hodin při izraelských úderech zabito 92 Palestinců a 156 jich bylo zraněno.

Podle tohoto prohlášení bylo od 7. října při izraelských úderech na Gazu zabito nejméně 30 320 Palestinců a 71 533 jich bylo zraněno.

- Izraelský úder zabil v Libanonu tři bojovníky Hizballáhu

Izraelský bezpilotní letoun v sobotu zabil tři bojovníky Hizballáhu v jižním Libanonu, informuje agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroje v Libanonu.

Muži zahynuli, když bylo na pobřežní silnici poblíž města Naqoura zaměřeno auto, ve kterém se nacházeli, uvedly zdroje. Izraelská armáda uvedla, že zprávy o incidentu prověřuje.

Izraelské údery od října zabily v Libanonu více než 200 bojovníků Hizballáhu a 50 civilistů, zatímco při útocích z Libanonu do Izraele zahynul tucet izraelských vojáků a pět civilistů. Desetitisíce Izraelců a Libanonců uprchly z vesnic na obou stranách hranice.

Hizballáh je stejně jako palestinská islamistická skupina Hamás spojencem Íránu. Tvrdí, že jeho kampaň na hranicích má za cíl podpořit Palestince pod izraelskou palbou v pásmu Gazy.

Hizballáh tento týden signalizoval, že zastaví své útoky, pokud se izraelská ofenzíva v Gaze zastaví, ale je také připraven pokračovat v boji, pokud bude válka v Gaze pokračovat. V pátek Hizballáh oznámil smrt čtyř svých členů zabitých v Libanonu.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant minulou neděli naznačil, že Izrael plánuje v případě příměří v Gaze zvýšit útoky na Hizballáh, ale je otevřen diplomatické dohodě o stažení bojovníků Hizballáhu od hranic.

Dočasný libanonský premiér Nadžíb Mikátí ve čtvrtek agentuře Reuters řekl, že zastavení bojů v Gaze již příští týden by vyvolalo nepřímé rozhovory o ukončení bojů na hranici.

 18993

Británie: Konzervativní poslanec Horní sněmovny navrhuje, aby všichni třicátníci dostali od státu 300 000 Kč

2. 3. 2024

čas čtení 6 minut

Tory peer požaduje "občanské dědictví" ve výši 10 000 liber (300 000 Kč) pro všechny třicátníky

David Willetts navrhuje, že by tato politika pomohla rozdělit bohatství mezi mileniály v situaci prohlubujících se nerovností. V ČR je situace velmi podobná.
 
Ministři by měli všem třicátníkům poskytnout "občanské dědictví" ve výši 10 000 liber v obavách, že převod bohatství ve výši 1,5 bilionu liber na mileniály prohloubí nerovnosti, vyzval konzervativní peer.

David Willetts, který vede thinktank Intergenerational Centre, vyzval příští vládu, aby zavedla novou rozsáhlou politiku na rozdělení bohatství v Británii.

 16964

To, o čem Jakub Szanto v České televizi referovat nebude

2. 3. 2024

čas čtení 5 minut

Šel shánět jídlo pro své malé děti, Izraelci ho zastřelili

Bilal el-Essi, fotbalem poblázněný otec dvou dětí, byl jednou z obětí, když izraelské jednotky ve čtvrtek ráno zahájily palbu poblíž konvoje s humanitární pomocí.
 
Několik týdnů před svou smrtí Bilal el-Essi vyfotografoval tělo muže, které leželo  pod dámským kolem na ulici ve městě Gaza, z košíku vypadl růžový dětský batůžek.

Muž byl zabit, když se snažil sehnat jídlo pro svou rodinu, řekl Essi svým přátelům a rodině, když sdílel snímek, který je obrazem tragédie a zoufalství ve městě Gaza.

Essi znal tu strašnou bolest, když nemůžete nakrmit lidi, které máte rádi, a ta se zostřovala každým dnem, kdy nemohl sehnat mléko pro své dvě holčičky, pětiletou Layan a dvouletou Milu, ani chleba pro svého otce.

 22609

Falešné informace o Británii v Česku

2. 3. 2024 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Na Twitteru se v ČR o Británii šíří nesmysly:

V pátek večer vystoupil v poněkud zmateném asi desetiminutovém vystoupení před Downing Street premiér Rishi Sunak, v němž po zvolení George Gallowaye ve čtvrtečních doplňovacích volbách "varoval před extremismem". George Galloway je bývalý labouristický poslanec, který byl ze strany vyloučen a snaží se využívat rozbrojů ve společnosti. Je to velmi dobrý řečník, ale čistý demagog.  Obdivoval a navštívil Saddáma Husajna a další diktátory na Blízkém východě. V tradičně labouristickém městě Rochdale zvítězil, protože labouristé byli nuceni se distancovat od svého kandidáta, který projevil antisemitské tendence. Galloway kandidoval "pro podporu Gaze", avšak místní občané, i muslimové, se zajímají především o domácí britské problémy jako je drahota, nefunkčnost všeho, včetně zdravotnictví, nikoliv nutně o Gazu.

Samozřejmě, na českých sociálních sítích se šíří lži, že Sunak ve svém poněkud zmateném, improvizovaném pátečním projevu varoval před muslimy. Ve skutečnosti varoval před extremisty z pravice, ze skupin stoupenců Izraele i ze skupin stoupenců Palestinců. Varoval před islamofobií i před antisemitismem. 

 Sunak je špatný premiér, a kulturní války v Británii vedou extremisté z jeho strany, bývalá vyhozená ministryně vnitra Suella Braverman, bývalá několikatýdenní děsívá premiérka Liz Truss, minulý týden z Konzervativní strany vyloučený Lee Anderson, nicméně Sunak absolutně neříkal to, co se píše v Česku na sociálních sítích. A tak je to se vším.

Mimochodem, britský velvyslanec v Praze Matt Field si pochvaloval jakési pražské vystoupení chválící geniálního státníka Winstona Churchilla. Přesně v tutéž dobu běží v rozhlase BBC několikadílný seriál o tom, že za druhé světové války Churchill přímo zavinil hladomor a smrt tří milionů lidí v indickém Bengálsku. Hrozilo totiž, že z východu do tehdy britské Indie vtrhnou Japonci, a tak Churchill nařídil, aby se lidem v Bengálsku odebraly potraviny a všechny nástroje a možnosti, jak potraviny vyrobit nebo si je opatřit, aby po invazi Japonci neměli přístup k potravinám.  Zemřely proto hladem tři miliony  lidí. Britský velvyslanec v Praze přesně v tuto dobu, kdy se o této churchillovské hrůze diskutuje v Británii, vytváří v Praze obraz Churchilla-světce a osobnosti.

https://www.bbc.co.uk/programmes/m001wr56

https://en.wikipedia.org/wiki/Bengal_famine_of_1943


Viz níže:Globální oteplování: Šílené teplotní zvraty v USA

2. 3. 2024

čas čtení 2 minuty

Únorová vlna veder láme rekordy na severu a v centrální části USA

Vedra až o 20 °C vyšší než normál vystřídala vlna mrazu


V posledních dnech zažily střední a severní USA jednu z nejpozoruhodnějších únorových vln veder vůbec, kdy padlo mnoho únorových teplotních rekordů.

Půl tuctu států zaznamenalo nejvyšší únorovou teplotu, stejně jako více než 130 měst a obcí, včetně Minneapolis, Milwaukee, St Louis a Detroitu.

 22608

Koho by zajímaly tyhle děti?

2. 3. 2024

čas čtení < 1 minuta

Toto ohavné utrpení jemenských dětí, které se ocitly v zástupné válce mezi Íránem a Saúdskou Arábií, trvá již několik let. Kde je rozhořčení, úzkost, masové protesty před velvyslanectvími a na univerzitních kampusech? Proč to nikoho nezajímá?

Dr. David Wood:
Nespočet fotografií  dětí hladovějících ve válce v Jemenu. Válka si vyžádala téměř 400 000 obětí. Ale žádné demonstrace po celém světě. Proč? Protože muslimové bojují proti muslimům. Žádní židé, žádné zprávy. 16964

Americká CNN holt vůbec není jako propagandistická Česká televize s Jakubem Szanto...

1. 3. 2024

čas čtení 8 minut

Proč jsou česká média tak prodejná?


Moderátorka CNN Abby D. Phillip: Hovoří s námi Mehdi Hassan, zakladatel Zeteo News. Příští měsíc startuje na sub stacku a se svou knihou Vyhrajte každý spor, která nyní vychází také v paperbacku. Mehdi , děkujeme, že jste se k nám dnes večer připojil. Podívejte se, Izrael, jak právě vysíláme  v posledních několika hodinách, se to snažil vykreslit jako tragédii, ale ne takovou, kterou on sám zavinil. IDF tvrdí, že vypálila varovné výstřely, aby se pokusila rozehnat dav kolem toho konvoje. Přikládáte tomuto vysvětlení nějakou důvěryhodnost a záleží z pohledu světa na tom, jaké je vysvětlení toho, co jsme viděli se odehrávat?

 22601

Izrael čelí rostoucímu tlaku, aby vyšetřil úmrtí lidí v Gaze, kteří šli ve čtvrtek pro potravinovou pomoc

1. 3. 2024

čas čtení 6 minut

 
Francie vyzývá k nezávislému vyšetřování a Německo trvá na tom, že armáda musí podat vysvětlení poté, co bylo zabito více než 100 Palestinců

Izrael čelí rostoucímu mezinárodnímu tlaku na vyšetřování poté, co bylo ve čtvrtek zabito více než 100 Palestinců v Gaze, když se zoufalé davy shromáždily kolem nákladních aut s humanitární pomocí a izraelské jednotky zahájily palbu.

Izrael uvedl, že lidé zemřeli v tlačenici nebo byli přejeti kamiony s humanitární pomocí, ačkoli připustil, že jeho jednotky zahájily palbu na to, co nazval "davem". Vedoucí nemocnice v Gaze však uvedl, že 80 % přivezených zraněných mělo střelná zranění.

 22607

Střílení do hladovějících lidí v Gaze je masakr v My Lai Netanjahuovy vlády

1. 3. 2024 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

 
Dne 16. března 1968 dorazili příslušníci roty Charlie do stejnojmenné vesnice v jižním Vietnamu, kde pátrali po Vietkongu. Dostali informaci, že do vesnice pronikají nepřátelé. Příchodu jednotek předcházelo dělostřelectvo, což přimělo ženy, muže a děti, aby se vyděšeně ukryli v krytech. Byli vnímáni jako bojovníci a začalo zabíjení. Nejnižší odhady hovoří o 347 mrtvých. Mezi oběťmi byly i kojenci a 17 těhotných žen. Proběhla operace, která měla tuto hrůzu utajit. Americká veřejnost a svět se o tom, co se v My Lai stalo, dozvěděly až 12. listopadu 1969 z reportáže novináře Seymoura Hershe, který získal informaci, že armádní důstojník, poručík William Calley, který operaci velel, bude souzen za smrt tehdy údajných 109 civilistů. Odhalení těchto skutečností změnilo vnímání války.

Video natočené pobočkou katarské televize al-Džazíra ukazuje okamžik, kdy se stovky Palestinců snaží ve tmě utéct a chránit se, zatímco v pozadí je slyšet několik výstřelů, které televize připisuje izraelské armádě. Podle ministerstva zdravotnictví tohoto území, ovládaného teroristickou skupinou Hamás, bylo ve čtvrtek brzy ráno při dodávkách humanitární pomoci do pásma Gazy zabito nejméně 112 lidí a 760 jich bylo zraněno.

Pohřeb Alexeje Navalného sledovalo na jeho kanálu na YouTube více než čtvrt milionu lidí

1. 3. 2024

čas čtení 3 minuty

Davy smutečních hostů v Moskvě skandovaly "Rusko bez Putina" a "Ne válce", pohřeb Alexeje Navalného sleduje na jeho kanálu na YouTube čtvrt milionu lidí

Více než čtvrt milionu lidí sledovalo rozloučení se zesnulým ruským opozičním vůdcem Alexejem Navalným na jeho kanálu na YouTube, který je v Rusku blokován.

Podle agentury Reuters přišlo mnoho tisíc lidí vzdát hold na Borisovský hřbitov a před chrám Ikony Matky Boží v Moskvě.

V početném davu mnoho lidí svíralo kytice květin a někteří se připojili ke skandování - "Rusko bude svobodné", "Ne válce", "Rusko bez Putina", "Neodpustíme" a "Putin je vrah", uvádí agentura. Uvedla také, že policie byla sice přítomna v hojném počtu, ale nezasáhla.

Vedle videa proudily vzkazy, většinou vyjadřující smutek, ale některé také vzdor, informuje agentura Reuters.Alexey Navalny remains a shining example of what Russia could & should be. His death is a tragic reminder of the lengths the Kremlin will go to silence its critics. Our hearts go out to his family, friends, supporters, & all those he has inspired to work for a brighter future. pic.twitter.com/uPZlEEyJNNNavalného přední spolupracovníci, kteří se všichni nacházejí mimo Rusko, se snažili ovládnout své emoce, když vysílali živé video z rozloučení se svým vůdcem.

"Je to fotografie, na kterou se velmi těžko dívá," řekl jeden z nich, Ruslan Šaveddinov, s odkazem na snímek Navalného matky Ljudmily v chrámu Ikony Matky Boží vedle otevřené rakve jejího syna.


 22606

Oppenheimer – film a skutečnost

1. 3. 2024 / Vladimír Wagner

čas čtení 32 minut

Film Oppenheimer režiséra Christophera Nolana má třináct nominací na Oscara. Jde o excelentní film popisující zlatou éru jaderné fyziky, zrození kvantové fyziky i vývoj jaderné bomby v době druhé světové války a její politické dopady. Je určitě zajímavé se podívat na srovnání zobrazení tohoto klíčového období historie lidské civilizace a reality.

 21791

Poslední generace končí s pochody za zklidnění dopravy v Praze

1. 3. 2024

čas čtení 2 minuty

Přesně před rokem, 1. března 2023, jsme se vydali na první pochod po pražské magistrále v rámci kampaně "30 pro Prahu". Pochody si rychle získaly značnou pozornost médií. Potvrdilo se, že jde o téma, které Pražany dlouhodobě trápí, a že zvolená forma protestu je vhodnou reakcí na neudržitelnou situaci v pražské dopravě.

Své představy o zklidnění dopravy jsme představili primátoru Svobodovi a náměstku pro dopravu Hřibovi na osobním setkání. Pan primátor vyjádřil pochopení pro důvody pochodů a navrhl zřídit komisi pro zklidňování dopravy. Další kroky však podmínil ukončením našich protestů.

 22600

Krize na Blízkém východě: Francie vyzývá k nezávislému vyšetřování izraelských akcí v souvislosti s úmrtím lidí u konvoje s humanitární pomocí v Gaze

1. 3. 2024

čas čtení 12 minut

 

'Označujeme Hamás za teroristickou skupinu, ale musíme také nazývat věci pravým jménem, když dochází ke zvěrstvům v Gaze,' říká Stéphane Séjourné, francouzská ministryně pro Evropu.

Francie vyzývá k nezávislému vyšetřování okolností, za nichž izraelské jednotky střílely na dav lidí hledajících humanitární pomoc

Stéphane Séjourné, ministryně pro Evropu a zahraniční věci, uvedla pro France Inter:

 "Budeme žádat vysvětlení a bude muset být provedeno nezávislé šetření, aby se zjistilo, co se stalo. Francie nazývá věci pravými jmény. To platí, když označujeme Hamás za teroristickou skupinu, ale musíme také nazývat věci pravým jménem, když dochází ke zvěrstvům v Gaze."

Séjourné podle agentury AFP prohlásila, že jeejí země nebude uplatňovat "dvojí standardy", a dodala, že pokud vyšetřování dospěje k závěru, že izraelská střelba byla válečným zločinem, "pak se to samozřejmě stane záležitostí soudnictví".

Izraelská armáda popřela, že by střílela do velkého davu hladových lidí, a uvedla, že většina z nich byla zabita v tlačenici nebo přejeta nákladními auty při pokusu o útěk. Mluvčí uvedl, že izraelští vojáci stříleli pouze na malou skupinu, která se vzdalovala od nákladních aut a ohrožovala kontrolní stanoviště. Více než sto Palestinců bylo zabito.

 22596

Černý čtvrtek: Izraelský masakr v Gaze zabil více než stovků civilistů a stovky dalších zranil

1. 3. 2024

čas čtení 3 minuty

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) informuje o velkém masakru, který spáchala izraelská armáda v černý čtvrtek 29. února 2024 na jihu okupovaného města Gazy.  

UNOCHA uvádí, že ministerstvo zdravotnictví Gazy "oznámilo, že v časných ranních hodinách 29. února bylo na silnici Al Rašíd Road jihozápadně od města Gazy zabito 104 Palestinců a 760 jich bylo zraněno". UNOCHA upozorňuje, že skutečný počet mrtvých bude pravděpodobně vyšší, protože zdravotnické týmy se snaží zvládnout situaci s omezenými prostředky pro poskytování kritické péče. K incidentu došlo ve chvíli, kdy se tisíce Palestinců shromáždily kolem nákladních automobilů převážejících zásoby, když je podle prvních mediálních zpráv údajně zasáhly dělostřelecké granáty a střelba. Izraelská armáda přiznala, že její vojáci do davu stříleli, a také uvedla, že k většině obětí došlo v důsledku dopravní zácpy a incidentů, při nichž byli lidé sraženi nákladními automobily," píše blízkovýchodní expert Juan Cole.  

 22605

ČR: Sněmovna schválila rozmělněný zákon o právech stejnopohlavních párů

1. 3. 2024 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

 
Česko bylo dlouho považováno za liberálního šampióna v regionu, ale po téměř dvou desetiletích převážně populistických a pravicových vlád země do značné míry ustrnula ve vývoji silnější legislativy o rovných právech

Poslanci dolní komory českého parlamentu schválili zákon, který posiluje práva stejnopohlavních párů, přičemž pro něj hlasovalo 123 zákonodárců ze 176 přítomných.

Je to daleko od legislativy, která měla původně zavést manželství pro všechny, ale proti tomu se tvrdě postavilo silné konzervativní křídlo v parlamentu, které prochází několika stranami napříč politickým spektrem.

 22604

Chryzantémy nejsou růže: když jsem gay, proč bych měl mít stejné podmínky jako heterosexuálové?

1. 3. 2024 / Fabiano Golgo

čas čtení 18 minut

 
Nazývat vztah mezi homosexuály partnerstvím mi nevadí. V roce 2008, v předvečer schvalování registrovaného partnerství v českém parlamentu, jsem napsal celou stránku do Lidových novin s tím, že ne všichni homosexuálové usilují o schválení tohoto tradičně heterosexuálního institutu, který vznikl proto, aby ochránil manželku a děti před společným vyhýbáním se otci. Tvrdil jsem, že snaha předstírat, že homosexuální nebo lesbický pár je stejný jako heterosexuální pár, je marná. Pokud jsem jiný, co je špatného na tom, když se věci přizpůsobí mé odlišnosti?

Gaza: Více než 110 lidí bylo zabito a 760 zraněno izraelskou palbou na civilisty snažící se získat potraviny

1. 3. 2024

čas čtení 6 minut

"... Proto se na kamiony hrnou lidé, kteří zoufale shánějí jídlo, aby nakrmili své děti.
Není nikdo, kdo by jim v tom zabránil, a to by udělal každý. To byste udělali i vy, kdyby vaše rodina hladověla a neexistovala by žádná zákonná moc, která by vás zastavila."


Channel 4 News vysílají v těchto dnech své večerní zpravodajství z Íránu, protože se tam v pátek konají volby. Avšak moderátor zpravodajství, hovořící z Palestinského náměstí v Teheránu, se nejprve zaměřil na Gazu:


Moderátor, Channel 4 News, čtvrtek 29. února 2024, 19 hodin: Vítejte v Íránu, zemi, která hraje klíčovou roli v regionu zmítaném nepokoji v Gaze. Podle údajů ministerstva zdravotnictví počet obětí překročil 30 000 a rostoucí zoufalství vedlo k ještě větší tragédii v blízkosti města Gazy. Podle palestinských zdravotníků zahájili izraelští vojáci palbu na dav čekající na potravinovou pomoc, při níž zahynulo 112 lidí a 760 dalších bylo zraněno. Stalo se tak kolem 4:00 místního času, když se konvoj osmi nákladních aut pohyboval na sever po ulici Al Rašíd a projížděl izraelským kontrolním stanovištěm. Izraelští představitelé přiznávají, že jejich vojáci zahájili palbu, ale tvrdí, že mnoho lidí bylo po nájezdu osmi nákladních aut ušlapáno nebo přejeto. Hamás varuje, že by to mohlo ohrozit jednání o příměří, která probíhají v Kataru. Naše zahraniční redaktorka Lindsay Hilsumová přináší reportáž z Jeruzaléma.

Jon Stewart s muslimským a židovským novinářem o Gaze

1. 3. 2024

čas čtení 25 minut

Jon Stewart: Vítejte prosím. Murtaza Hussain, vedoucí autor časopisu The Intercept, a Yair Rosenberg, vedoucí autor časopisu The Atlantic. Přivítejte je, prosím.  Říkal jsem vám, že to bude... Jen velmi zřídka se stává, že hostům tleskáte vestoje, ale zjevně tu vnímáte, že muslim a žid sedí vedle sebe. Jak je to možné? Děkuji vám oběma, že jste přišli. Oba jste zjevně američtí spisovatelé, kteří hodně píší o Blízkém východě. Mírový plán, Stewartův plán, jak já mu říkám, plán METO. A Murtazo, začneme s vámi. Jak moc je to nereálné? Je to plán podobný rezoluci Ligy arabských států z roku 2002. Proč? Proč ho nelze realizovat?

 16578

O české naivní slepotě pro kontext

1. 3. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut


Nevím, kde se to bere, ale vždy mě to ohromí. Pojďme něco dělat, hlavně abychom na to mohli být hrdí, hlavně abychom dělali dobro, a je jedno, co je ten skutečný problém. Problém v jeho skutečnosti je lépe nevidět. Takhle u nás uvažují masy dobrých lidí.

Bylo tak se šitím roušek na začátku covidu a dodržováním často nesmyslných (rouška nutná i v lese, když je člověk sám) a hlavně neudržitelných opatření (zavřené školy, prázdné nemocnice, stojící fabriky). Žádná úvaha nad reálnými vlastnostmi té infekce.

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
11930