Populismus jako vůle k zániku?
23. 4. 2021
/
Karel Dolejší
čas čtení
2 minuty
Nabízí se samozřejmě různé hypotézy, proč tomu právě tak bylo. Jednou z možných je, že lidé, kteří si kvůli nedostatku pudu sebezáchovy špatným životním stylem přivodili civilizační choroby (jistěže zdaleka ne všichni cukrovkáři a lidé s nadváhou si za to mohou sami...), mají také výrazně vyšší sklon hlasovat ve volbách "sebevražedně" - vybírat kandidáty, kteří nejen že se o ně ve skutečnosti nestarají a nepomohou jim v jejich problémech, ale dokonce jim ještě více uškodí.
Což byl právě Trumpův případ, protože šlo o prezidenta, který ve funkci pomohl leda sám sobě. A co se týče zajištění zdravotní péče pro nemocné lidi, kteří jej volili, nemůže být věc ohledně Donaldova plánu zrušit Obamacare ani o kousek jasnější.
Bylo by velmi zajímavé mít podobné průzkumy k dispozici i z jiných zemí, včetně ČR.
Pokud by se potvrdil stejný vzorec, mohli bychom si dovolit formulovat hypotézu, která je při současných datech ještě vyloženě spekulativní.
Tedy, že populisty - osoby jako stimulanty a psychofarmaky nadopovaného Trumpa, čtyři hodiny denně spícího Babiše nebo notorického alkoholika a tabakistu Zemana - často volí lidé, jimž samotným chybí pud sebezáchovy. Jak destruktivně se chovají ve svých privátních životech, tak se pak projevují i ve voličském chování.
Přinejmenším pokud jde o podporu zahraničněpolitické linie Hradu, která Českou republiku naprosto otevřeně táhne rovnou do poroby a záhuby, opravdu by taková teorie leccos vysvětlovala...
A podotýkám, že koneckonců můžete jako pouzí lidé z masa a kostí udělat jen velmi málo pro někoho, kdo se ze všech sil snaží provádět všechno tak, aby se sám zničil...
9210
Diskuse