
Autoritářský obrat v iráckém Kurdistánu
12. 5. 2021
Pět novinářů bylo odsouzeno k šesti letům vězení na základě obvinění ze špionáže nebo snahy organizovat ozbrojený boj. Tribunál označila lidskoprávní organizace Human Rights Watch za vážně porušující standardy spravedlivého soudu a vyznačující se vysokou úrovní politického vměšování.
Obvinění ze špionáže hovoří o spojení s německými a americkými představiteli a americkými právníky, a dále o skupině na sociálních sítích, kterou obvinění používali k organizaci protestů.
Ačkoliv americké velvyslanectví ke kauze mlčí, jinde ve světě vyvolalo vlnu odsouzení a poukázalo na autoritářský obrat v kurdském kvazistátě ovládaném dvěma rodinami, Barzání na západě a Talabání na východě. Vliv zmíněných rodin zasahuje hluboko do byznysu a bezpečnostního aparátu iráckého Kurdistánu.
Západní vlády váhají s otevřenou kritikou, protože spoléhají na místní vládu v boji proti islamistickému terorismu.
Opozice uvádí, že dokáže ve vládních materiálech dohledat směřování ani ne třetiny výnosu z prodeje místní ropy. Hlavním vyjednavačem ropných kontraktů je bývalý premiér a nynější prezident Nečirvan Barzání. Největším investorem v iráckém Kurdistánu je ruská společnost Rosněfť, která kontroluje 60 % hlavního ropovodu. Zastoupeny jsou ale i společnosti ExxonMobil, Total a Chevron.
Podezření z dalekosáhlé korupce v ropném byznysu iráckého Kurdistánu bylo poprvé veřejně vysloveno v roce 2006. Podle některých zdrojů je korupce v kurdském regionu ještě horší než v Bagdádu.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse