Stravovací návyky, které přispívají ke zdravému stárnutí
2. 4. 2025
čas čtení
3 minuty
Méně než 10 % ze 100 000 Američanů ve studii dosáhlo věku 70 let v dobrém zdravotním stavu.
Strava, kterou konzumujeme ve středním věku, do značné míry určuje kvalitu našeho stáří. Zatímco mnoho studií poukázalo na tuto myšlenku, jen málo z nich mělo tak rozsáhlou databázi jako ta, která byla publikována v pondělí v Nature Medicine. Vědci sledovali stravu více než 100 000 Američanů po dobu 30 let a poté hodnotili jejich zdraví ve věku 70 let.
Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, ořechy, luštěniny a nízkotučné mléčné výrobky byla spojena s lepším fyzickým a duševním zdravím ve stáří. Naopak vyšší spotřeba transmastných kyselin, sodíku, sladkých nápojů a červeného nebo zpracovaného masa byla spojena s horším zdravím – nebo dokonce se smrtí. Tyto pokyny se nezdají být nijak zvlášť obtížné dodržet, přesto je drtivá většina účastníků nedodržovala. Ve skutečnosti pouze 9,3 % zažilo zdravé stárnutí. Zdá se, že dobře se stravovat je mnohem jednodušší v teorii než v praxi.
Jinými slovy, pokud chcete vědět, jaký typ staršího člověka z vás bude, stačí se podívat do ledničky.
Strava je celosvětově hlavním behaviorálním rizikovým faktorem úmrtí a chronických onemocnění a druhým největším rizikovým faktorem (po kouření) u starších dospělých. Pochopení jejího vztahu ke zdravému stárnutí je důležité, zejména v rychle stárnoucím světě.
Studie však nezohlednila načasování jídla nebo přerušovaný půst. Nezáleží jen na tom, co jíme, ale také na tom, kdy to jíme. Nicméně když se v 90. letech začala shromažďovat data, neexistoval dostatek vědeckých důkazů, které by tyto úvahy podpořily.
Vědci definovali zdravé stárnutí jako přežití do věku 70 let bez rozvoje některého z 11 hlavních chronických onemocnění a bez poklesu kognitivních funkcí, fyzických funkcí a duševního zdraví. Lepší dodržování osmi specifických diet bylo spojeno s větší pravděpodobností splnění těchto standardů. Patří mezi ně středomořská strava, rostlinná strava, protizánětlivé diety a dieta DASH (určená ke snížení hypertenze).
Paradoxem je, že i když se hromadí důkazy o škodlivosti ultrazpracovaných potravin, jejich spotřeba stále roste. Nejsou to jen potraviny; jsou to uměle vytvořené produkty, s cukrem, solí a tukem manipulovanými tak, aby dosáhly nepřirozeně vysokých koncentrací. To má intenzivní účinek na mozek, což vede některé výzkumníky k domněnce, že mají návykové vlastnosti. Bez ohledu na to, jak přesvědčivá jsou vědecká data, žádná studie nemůže konkurovat přitažlivosti skvělého hamburgeru nebo extra sýrové pizzy. Víme, že jsou nezdravé – ale stále se vracíme pro další.
Tato studie není ani tak o zvýšení průměrné délky života, jako spíše o zlepšení kvality života. Rozhodnutí, která učiníme dnes, budou utvářet naši budoucnost. Kdy bychom se tedy měli začít starat o svůj jídelníček, pokud chceme pocítit jeho výhody i ve stáří? Krátká odpověď: co nejdříve.
Přesto nikdy není pozdě zlepšit svůj jídelníček. Pokud změníte způsob stravování v 60 letech, pravděpodobně si v 70. něčeho všimnete. Vytváření nových návyků – zejména v pozdějším věku – však není vždy snadné. Nejlepším způsobem, jak zajistit zdravé stáří, je začít ho upřednostňovat dlouho předtím, než přijde.
Zdroj v angličtině: ZDE
2271
Diskuse