
Rusové kvůli vysokým hypotečním sazbám začali masivně prodávat byty na splátky
2. 4. 2025
Na rozdíl od hypotéky přechází vlastnictví bydlení ve splátkách na kupujícího až po úplném zaplacení a do té doby zůstává na prodávajícím, říká Valerij Tumin, ředitel trhů Ruska a SNS ve společnosti Fam Properties. Prodej na splátky vám také v průměru umožňuje vydělat až o 25 % více než s jednorázovou platbou, říká Regina Dydalina, výkonná ředitelka federální společnosti Etaži. "Za oblibou splátek nestojí jen vysoká sazba hypotéky. Někteří prodejci jsou ochotni poskytnout splátky na více než jeden rok, aby si v běžném období snížili základ daně a nemuseli platit daně ve zvýšené sazbě. Část částky obdrží v prvním roce transakce, druhou část v letech následujících, a tak úroveň ročního příjmu zůstává pro prodávajícího na přijatelné úrovni," říká Dydalina. Dodala, že se tímto způsobem prodává velké množství investičních bytů.
Současně s takovými transakcemi existují rizika pro obě strany. Pro kupujícího, pokud si není jistý svou finanční situací v horizontu jednoho nebo dvou let, hrozí sankce a ztráta domova, a pro prodávajícího neobdržení platby za byt, poznamenává Vorobjov. Pokud kupující nebo prodávající nesplní podmínky transakce, budou všechny problémy řešeny pouze soudně, protože mimosoudní řízení pro řešení tohoto druhu problémů je v 95 % případů nemožné, říká Julia Dymová, ředitelka oddělení sekundárních nemovitostí v Est-a-Tet.
Splátkové transakce jsou však zcela legální a jsou regulovány občanskoprávními předpisy Ruska, zdůrazňuje Tumin. Splátky však podle něj nemohou hypotéky zcela nahradit. Jedná se spíše o krátkodobé řešení, které není vhodné pro všechny kupující, uzavřel odborník.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse