Bílý dům označil Amazon za „nepřátelský“ kvůli plánu zveřejnit, kolik budou Američany stát Trumpova cla
29. 4. 2025
Bílý dům obvinil Amazon z „nepřátelského a politického činu“ poté, co se objevila zpráva, že Amazon společnost plánuje informovat zákazníky o tom, kolik je budou cla Donalda Trumpa stát při nakupování.
Tisková mluvčí Karoline Leavittová reagovala na zprávu Punchbowl News, která s odvoláním na osobu obeznámenou s touto záležitostí uvedla, že Amazon začne na svých stránkách uvádět, o kolik cla zvýšila ceny jednotlivých produktů, a to odděleně od celkové ceny.
Od začátku dubna, kdy Trump oznámil rozsáhlá cla, ceny na internetovém tržišti Amazonu vzrostly napříč celým sortimentem, zejména u produktů z Číny, odkud je dodáváno mnoho produktů nabízených na Amazon.com. V reakci na to firma vyvinula tlak na své externí prodejce, aby náklady na dovozní cla nesli sami, místo aby je přenášeli na zákazníky. Amazon na žádost o komentář okamžitě nereagoval.
„To je další důvod, proč by Američané měli nakupovat americké výrobky,“ pokračovala Leavittá, ačkoli Amazon má sídlo v Seattlu.
Amazon se od zprávy distancoval s tím, že tento nápad zvažovala společnost Amazon Haul, nedávno spuštěné levné nákupní centrum, ale byl zamítnut.
„Tým, který provozuje náš ultra levný obchod Amazon Haul, zvažoval možnost uvádět dovozní poplatky u některých produktů. Tento návrh nebyl nikdy schválen a nebude realizován,“ uvedl Tim Doyle, mluvčí Amazonu.
Online nakupování bylo narušeno obchodní politikou Donalda Trumpa. Den předtím, než se Bílý dům zaměřil na Amazon, začaly diskontní prodejci Temu a Shein, kteří dodávají zboží z Číny, uvádět v celkové ceně zákazníků ‚dovozní poplatky‘ 145%, aby tak zohlednili příplatek za čínské zboží.
Na otázku, zda ostré prohlášení Bílého domu signalizuje rozkol mezi Trumpem a miliardářským zakladatelem Amazonu, který v roce 2021 odstoupil z funkce generálního ředitele a na začátku tohoto roku daroval 1 milion dolarů na Trumpův inaugurační fond, Leavittová odpověděla: „Nebudu se vyjadřovat k vztahům prezidenta s Jeffem Bezosem.“
Bezos a Trump měli napjaté vztahy během prezidentovy první kandidatury na Bílý dům. Během kampaně v roce 2016 zakladatel Amazonu veřejně prohlásil, že některé Trumpovy výroky, včetně hrozeb uvěznění jeho politických oponentů, poškozují demokracii, zatímco Trump obvinil technologického giganta z neplacení dostatečných daní.
Kritický pohled na Trumpovo první funkční období ze strany deníku Washington Post, který vlastní Bezos, rozhněval amerického prezidenta. Ještě více ho rozzuřila Bezosova zjevná neochota zasáhnout. Ve snaze vyvinout tlak na Amazon Trump pohrozil, že zablokuje federální podporu pro americkou poštu, pokud nezvýší poštovné pro online firmy.
Od Trumpova návratu k moci však Bezos zaujal vůči prezidentovi výrazně odlišný přístup. Zúčastnil se Trumpovy inaugurace spolu s řadou dalších zakladatelů velkých technologických firem a Amazon daroval 1 milion dolarů na Trumpův inaugurační fond.
Několik dní před loňskými prezidentskými volbami Washington Post oznámil, že jeho redakční rada poprvé za více než tři desetiletí nepodpoří žádného kandidáta, což vyvolalo odchod řady předplatitelů. Bezos trval na tom, že se jedná o „principiální rozhodnutí“, a tvrdil, že k tomuto rozhodnutí na poslední chvíli vedlo „nedostatečné plánování“.
V únoru šel Washington Post ještě o krok dál a oznámil, že přepracuje názorovou rubriku novin, aby se zaměřila „na podporu a obranu dvou pilířů: osobních svobod a volného trhu“, uvedl Bezos. Toto rozhodnutí rozhněvalo čtenáře i zaměstnance a vedlo k rezignaci šéfredaktora názorové rubriky Davida Shipleyho.
Jeho kroky vyvolaly ostrou kritiku ze strany Martyho Barona, vysoce respektovaného bývalého šéfredaktora Washington Post, který řekl, že Bezosův plán pro názorovou rubriku novin představuje „zradu samotné myšlenky svobody projevu“, která ho „zděsila“.
Diskuse