Rozvíjení "lenivého" fašismu

5. 5. 2025

čas čtení 2 minuty
Důvodem proč většina lidí na Západě přehlédla vzestup fašismu v Rusku za vlády Vladimira Putina je to, že vůdce Kremlu jej zavedl jen postupně a neučinil tak ani prostřednictvím zapojení "spontánního masového hnutí", ani "předem formulované doktríny", říká Vladislav Inozemcev.

Místo toho byl ruský fašismus "vybudován 'shora' a z 'čehokoliv, co bylo po ruce'".

Teprve léta poté, co byly položeny základy režimu, lze inventarizovat ideologické zbytky, které slouží jako jeho koncepční rekvizity. Není na tom nic nového ani originálního. Ve skutečnosti tyto základy neposkytují žádný potenciál pro rozvoj režimu.

Zatímco Putinův systém již žije dvakrát déle než Hitlerova Třetí říše, pravděpodobně to odráží pouze dobře známý biologický fakt, že jednodušší organismy nebo v tomto případě režimy se často ukáží jako schopnější zotavit se z problémů než ty, které mají větší vnitřní složitost.

Důležité jsou dvě věci: Za prvé, že Rusko je takové, jaké vždy bylo a vždy zůstane v této nezměněné formě; a za druhé, že Rusko je o území, státu a připravenosti obyvatelstva sloužit státu. První je radikální odklon od Hitlerových myšlenek; druhé je však v mnoha směrech jejich plným ztělesněním.

Stejně jako Hitler má i Putin nepřítele, kterému je třeba se postavit a pak ho zničit. V Hitlerově případě to bylo mezinárodní židovstvo; v Putinově je to západní liberální demokracie. Tyto dva systémy se však liší v tom, že Hitler požadoval transformaci Němců, zatímco Putin chce, aby poddaní zůstali tím, čím jsou, servilními nositeli ruských tradičních hodnot.

"Putinova 'ideologie' se stává apologií pasivity a nerozvoje – a výsledky této politiky vidíme jasně po čtvrtstoletí vlády jejího hlavního zastánce: Země se zastavila, pokud jde o rozvoj, pokud ve skutečnosti dokonce nezažívá regres oproti tomu, čím byla dříve.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
512

Diskuse

Obsah vydání | 5. 5. 2025