Muskova DOGE přistižena při maskování čísel

15. 5. 2025 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

Ministerstvo vládní efektivity (DOGE), vedené Elonem Muskem, se ocitlo v zajetí vlastní mytologie. Důkladné šetření New York Times odhalilo klíčový rozpor v narativu, který DOGE od svého vzniku vypráví: že s chirurgickou přesností a technologickým elánem snižuje miliardy dolarů zbytečných vládních výdajů. Ale za lesklými grafy a triumfálními příspěvky na sociálních sítích se ukázalo, že mnoho „ukončených“ federálních kontraktů ve skutečnosti nadále běží. DOGE Removes Dozens of Resurrected Contracts From Its List of Savings - The New York Times


Třicet jedna z nich - v celkové hodnotě 122 milionů dolarů - bylo potichu odstraněno z digitální nástěnky DOGE nazvané „Zeď účtenek“, virtuálního památníku údajné finanční očisty. Timesy odhalily celkem 44 takových smluv, které DOGE vydávalo za zrušené, ač byly stále platné. Jedna z největších - kontrakt za 108 milionů dolarů od Ministerstva pro záležitosti veteránů - byla obnovena pouhých osm dní po tom, co ji Muskův tým údajně ukončil. Nejde o chybu v desetinné čárce. Jde o případ, kdy se z politiky stává představení.

V éře Muska a Trumpa má větší hodnotu odvaha než odbornost, gesta mají přednost před správou věcí veřejných. Efektivita se neměří podle výsledků, ale podle toho, jak efektně působí v titulcích a jak dobře vypadá v PowerPointu. Je to myšlení Silicon Valley aplikované na státní správu, kde je „disrupce“ považována za ctnost samu o sobě - i když nakonec napáchá více škody než užitku.

Zvažme například zprávu nezávislé organizace Partnership for Public Service. Ta odhadla, že z deklarovaných 160 miliard dolarů „ušetřených“ DOGE by se až 130 miliard muselo znovu vydat - na opětovné najímání zaměstnanců, výplaty dovolených a obnovu ztracené produktivity. Je to drahá ozvěna starého příběhu: že škrty ve jménu efektivity často zasahují životně důležité struktury.

A je tu i morální rovina. Nešlo jen o rozpočtové položky. Škrty postihly globální potravinové programy a dodávky léků. DOGE nerozhodovalo jen o úsporách, ale i o tom, kdo za ně zaplatí. A příliš často byli těmi, kdo nesli důsledky,  ti nejchudší a nejzranitelnější.

Vidíme tu vládu jako divadlo, kde úspěch nespočívá v dopadu, ale v počtu zhlédnutí. Dokonce i jeden z nejbizarnějších výroků Muska - že USAID údajně utratila miliony dolarů za kondomy pro Gazu - byl sice vyvrácen, ale Trump jej stejně proměnil v bombastické „100 milionů dolarů na kondomy pro Hamás“. Nejde jen o chybný výpočet. Je to logický důsledek širší kulturní proměny: když se cynismus vůči státní správě spojí s arogancí technologické elity. Když jsou instituce zesměšňovány jako zastaralé a správa země se stává značkou pro charismatické jednotlivce.

Konzervativní tradice kdysi kladla důraz na úctu k institucím a na opatrné reformy. V honbě za disrupcí kvůli samotné disrupci nám Muskovo DOGE nepřipomíná přednosti inovace, ale její rizika, když chybí odpovědnost.

Efektivita totiž není jen o číslech. Je o úsudku. A opravdový, zralý úsudek se neměří „zdí účtenek“. Měří se charakterem.

0
Vytisknout
224

Diskuse

Obsah vydání | 15. 5. 2025