
Země EU se dohodly na 17. souboru sankcí proti Rusku, který je zaměřen na stínovou flotilu
16. 5. 2025
Na 35 společností se budou vztahovat vývozní omezení, a to i ze zemí jako Kazachstán, Uzbekistán, Srbsko a Turecko. Maďarsko, které stále dováží ruskou ropu, zároveň požádalo o vyloučení dceřiné společnosti Lukoilu Litasco se sídlem v Dubaji ze seznamu. EU se domnívá, že tato firma pomohla Moskvě nakoupit tankery pro "stínovou flotilu". "Tato plavidla přepravovala ropu z Ruska odpojením svých transpondérů AIS a bez řádného pojištění odpovědnosti nebo jiných finančních záruk, jakož i prováděním nebezpečných námořních operací," uvádí dokument EK.
Zatím není jasné, zda se šest čínských společností dostane na černou listinu. Patří mezi ně Poly Technologies, která dodávala komponenty pro ruské vojenské vrtulníky, a Skywalker Technology, výrobce dronů Gerbera, které byly podle Bruselu ve válce použity jako návnady k přetížení ukrajinských obranných systémů.
Souběžně se 17. balíkem schválila EU další sankce vůči Rusku za porušování lidských práv, hybridní vměšování po celém světě a šíření chemických zbraní. K prvnímu bodu byl vypracován seznam 28 soudců a prokurátorů odpovědných za stíhání zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného a jeho spolupracovníků, jakož i za odsouzení Rusů, kteří zveřejnili protiválečné příspěvky na internetu.
Kromě toho se sankce budou vztahovat na ruské síly radiační, chemické a biologické ochrany. V odůvodnění EU poprvé oficiálně obvinila Kreml z použití chemických zbraní na Ukrajině.
Více než 20 jednotlivců a společností zapojených do destabilizačních aktivit po celém světě bude také na černé listině. Mezi nimi jsou dva lidé obvinění z organizování útoků na auta estonského ministra vnitra a redaktora ruskojazyčných novin v Tallinnu; ruská občanka Jelena Kolbasnikova, obviněná z vytváření "politických struktur s německými antidemokratickými krajně pravicovými silami na podporu destabilizace Ukrajiny"; ruská "vojenská korespondentka" Alina Lipp a německý blogger Thomas Roeper, kteří "šíří dezinformace o válce a delegitimizují ukrajinskou vládu".
Kromě toho černá listina zahrnuje dva moldavské státní příslušníky, Ivana a Iurie Necoliti, kteří provozují ve Velké Británii registrovanou webhostingovou službu Stark, která umožňuje "různým subjektům sponzorovaným a spojeným s Ruskem provádět destabilizující aktivity, včetně koordinované manipulace s informacemi a kybernetických útoků proti EU a třetím zemím".
Na seznamu je také ruská rybářská společnost Murman SeaFood, kterou EU podezřívá ze špehování námořních aktivit NATO a shromažďování informací o "důležité infrastruktuře a vojenských zařízeních v Norsku".
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse