Vědci proti zbrojení - taková typická česká pozice

16. 5. 2025 / Fabiano Golgo

čas čtení 8 minut
 Na postoji iniciativy Vědci proti zbrojení z 9. května 2025 (celé znění pod článkem) je cosi hluboce českého. Nejde pouze o nesouhlas s určitou politickou linií, ale o projev morální naléhavosti, intelektuální tradice a historické paměti. Text nezpochybňuje jen účelnost navýšení vojenských výdajů; odmítá samotnou logiku odstrašení jako morálně i prakticky chybnou. Tím se zařazuje do dlouhé a složité historie českého nesouhlasu: tradice, v níž intelektuálové opakovaně vystupují proti hlavnímu proudu geopolitického myšlení.


Manifest tvrdí, že zbrojení jako reakce na válku na Ukrajině je nákladné, provokativní a nakonec kontraproduktivní. Signatáři - od imunologů po antropology, od historiků po environmentální psychology - vyjadřují víru v diplomacii místo odstrašování a v přerozdělení veřejných prostředků směrem ke zdravotnictví, vzdělání a sociálnímu zabezpečení, namísto stíhaček a tanků. Jejich apel na odzbrojení není veden utopickým idealismem, ale praktickým, ba i antropologickým skepticismem ohledně pravděpodobnosti vojenské hrozby vůči České republice.

Abychom pochopili, proč má takový postoj v české společnosti ohlas, musíme nahlédnout pod povrch textu a zamyslet se nad vrstvami historie a kulturních dispozic, které jej formují.

Česká psychika byla po desetiletí formována traumatem zrady - nejvýrazněji Mnichovskou dohodou z roku 1938, kdy Británie a Francie obětovaly Československo nacistickému Německu ve jménu míru. Tato událost zrodila rozporuplnou reakci: hluboký cynismus vůči velmocenské politice a zároveň touhu po morálně ukotvené zahraniční politice. Výsledkem je zvláštní národní dispozice: ani ne zcela pacifistická, ani ne zcela jestřábí, ale zásadně podezřívavá vůči militarismu maskovanému jako realismus.

Toto dědictví má dvojí účinek. Na jedné straně posiluje občanskou společnost, která je ostražitá vůči vojenským avanturám. Na straně druhé může sklouzávat k určitému typu neutralismu, jenž podceňuje ambice autoritářských států. Současná válka na Ukrajině tak rozděluje české svědomí: mezi solidaritu s napadeným postsovětským národem a hlubší kulturní instinkt, který vidí v budování armády první krok ke ztrátě svobody - ať už vnější, nebo vnitřní.

V tomto apelu je slyšet ozvěna Charty 77 - občanského protestu, který měl odvahu pojmenovat lži tehdejšího režimu. Stejně jako tehdejší disidenti nevolají ani dnešní vědci po moci, ale po morální jasnosti. Odmítnutí uvést profesní afiliace jen podtrhuje jejich postoj občanů, nikoli reprezentantů institucí. Jde o styl protestu zakořeněný v české tradici nepolitické politiky, kde se pravda, transparentnost a občanské svědomí stávají politickými nástroji proti systému, který považují za škodlivý.

Není náhodou, že mezi signatáři najdeme mnoho antropologů a historiků. Jejich obory podporují schopnost nahlížet přítomné krize v dlouhodobé perspektivě a ve strukturálních souvislostech. V tomto světle se střídání období zbrojení a odzbrojení nejeví jako reakce na konkrétní hrozbu, ale jako opakující se rituál - často sloužící zájmům elit, přičemž zbytek společnosti zůstává chudší, úzkostnější a ve výsledku méně bezpečný.

Tato antropologická distance však nese i riziko: může přehlížet naléhavost konkrétního případu: invazi na Ukrajině, strach v pobaltských zemích či zásadní proměnu bezpečnostní architektury Evropy. Morální vize českých vědců, jakkoli obdivuhodná, může sklouzávat k abstrakci univerzálních principů na úkor konkrétní reality.

Tento manifest pravděpodobně nezmění politiku v Praze ani v Bruselu. Ale plní jinou, trvalejší roli: připomíná nám, že i v době zjevného konsenzu, kdy se v hlavních městech NATO opět hovoří o tvrdé bezpečnosti, existují hlasy, které mluví o míru nikoli jako o naivitě, ale jako o zásadě. Česká republika, se svou hlubokou studnicí morálního nesouhlasu a historické paměti, takové hlasy stále produkuje.

V tomto smyslu nejsou signatáři Vědci proti zbrojení jen kritiky militarizace. Jsou strážci středoevropského svědomí: nedůvěřiví vůči moci, alergičtí na pompéznost a přesvědčení, že tiché pravdy diplomacie a dialogu přetrvají hlučnou jistotu války.

Přesto však nelze přehlížet, že právě postavení České republiky jako výrazného podporovatele Ukrajiny ji staví do možného hledáčku revanšistické politiky Kremlu. Český veřejný prostor již byl opakovaně cílem dezinformačních kampaní a kyberútoků, a nelze vyloučit, že v případě další eskalace konfliktu bude vystaven tlaku nejen symbolickému, ale i velmi reálnému. Podpora napadeného souseda je sice morálně správná, ale zároveň může nést své bezpečnostní důsledky. A na ty nelze být slepý ani ve jménu míru.

Historie nás navíc učí, že pocit bezpečí bývá klamavý. Ještě v létě 1938 většina Čechů věřila, že válka s Hitlerem nepřijde. Stejně tak v srpnu 1968 si málokdo dovedl představit, že by sem mohly vtrhnout „spřátelené“ armády Varšavské smlouvy. A přesto se obojí stalo. Morální apel a snaha o diplomatické řešení nesmí vést k ignorování reality, že zlo se někdy neodradí slovem, ale pouze připraveností. I mír totiž někdy vyžaduje sílu - ne k útoku, ale k obraně toho, co považujeme za spravedlivé a svobodné.

Iniciativa VĚDCI PROTI ZBROJENÍ

V souvislosti s pokračující válkou na Ukrajině se nás politici snaží přesvědčit, že je nutné výrazně zvýšit náklady na zbrojení, navýšit podstatně početní stav naší armády, možná dokonce i obnovit povinnou vojenskou službu. Odůvodňují to tím, že právě to je údajně způsob, jak zajistit mír, protože silná armáda odradí případného agresora.

Domníváme se, že takový názor je zásadně chybný a že zvyšování prostředků vynakládaných na zbrojení je mrháním peněz nutně potřebných jinde (na zdravotnictví, školství, výzkum a vývoj, sociální bydlení). Za křiklavý příklad takového plýtvání považujeme např. bohužel již smluvně závazné pořizování mimořádně nákladných amerických stíhaček.

Jsme přesvědčeni, že daleko lepším způsobem zajištění bezpečnosti naší země je kvalitní diplomacie a důsledná snaha udržovat dobré vztahy se všemi státy světa. Myslíme si, že vyhlašované žádoucí sumy na vojenské výdaje ve výši několika procent HDP jsou absurdní a výhodné pouze pro zbrojaře.

Nevidíme žádného potenciálního nepřítele, který by reálně zamýšlel vojensky zaútočit na naši republiku.

Apelujeme tedy především na to, aby naše současná vláda, ale i vlády budoucí, opustily cestu nákladného a nebezpečného zbrojení a zasazovaly se o řešení mezinárodních problémů výhradně mírovými, diplomatickými prostředky. Žádáme, aby čeští politici ve svých veřejných vystoupeních doma a zejména v zahraničí ustali s výzvami k pokračování války na Ukrajině. Jsme přesvědčeni, že taková politika by byla v souladu se zájmy České republiky a přesvědčením většiny našich občanů a měla by být příkladem i pro ostatní státy světa.

Touto výzvou prezentujeme samozřejmě pouze své osobní názory, a proto neuvádíme naše pracovní afiliace.

Podepsáni:

Prof. RNDr. Václav HOŘEJŠÍ, CSc. – molekulární imunolog
Doc. MUDr. Pavel ADAM, CSc. – neurolog a biochemik
Prof. RNDr. Ivo BUDIL, PhD., DSc. – sociální antropolog
Prof. Ing. Jindřich ČÍTEK, CSc. – genetik a biotechnolog
Prof. RNDr. Zdeněk DOSTÁL, DSc. – matematik
Prof. PhDr. Marek FRANĚK, CSc., PhD. – environmentální psycholog
Doc. Ing. Jana FRKOVÁ, PhD. – ekonomka
Prof. RNDr. Ivan HORÁČEK, CSc. – biolog
Doc. Ing. Jiří HRBÁČEK, PhD. – didaktik
Prof. MUDr. Pavel KALVACH, CSc. – neurolog
JUDr. Zdeněk KARFÍK, CSc. – advokát a rozhodce
Prof. Helena KAZÁROVÁ, PhD. – choreografka
Prof. PhDr. Jan KELLER, CSc. – sociolog
Prof. Ing. Martina KLUČÁKOVÁ, PhD. – chemička
Prof. Ing. Vojtěch KREBS, CSc. – ekonom
Prof. Ing. Martin KŘÍŽEK, CSc. – chemik
Prof. PhDr. Jan KUMPERA, CSc. – historik
Prof. Ing. Tomáš KVÍTEK, CSc. – hydrolog
Prof. Ing. Bohdana MARVALOVÁ, CSc. – aplikovaná mechanika
Prof. Ing. Vilém NOVÁK, DrSc. – matematik
Prof. Ing. Miloslav PEKAŘ, CSc. – fyzikální chemik
Prof. PhDr. Jan PELIKÁN, CSc. – historik
Prof. Ing. Josef PŘIBYL, DrSc. – genetik
doc. JUDr. Stanislav PŘIBYL, Ph.D., Th.D. – teolog
Doc. RNDr. Petr SEDLAK, PhD. – antropolog
PhDr. Ing. Jan SVOBODA, PhD. – filosof
Doc. Mgr. Michal TÉRA, PhD. – historik a slavista
Prof. MVDr. Emil TKADLEC, CSc. – ekolog
Prof. PhDr. Josef UNGER, CSc. – archeolog a antropolog
Prof. PhDr. Jaroslav VOKOUN, Th.D. – teolog
Prof. RNDr. František VYSKOČIL, DrSc. – fyziolog
Doc. Mgr. Petr ŽANTOVSKÝ, PhD. – sociolog

0
Vytisknout
299

Diskuse

Obsah vydání | 16. 5. 2025