Tony Blair: Západ musí zasáhnout v Iráku

15. 6. 2014

Bývalý britský premiér Tony Blair v neděli v televizi naléhal na západní vlády, aby uznaly, že musejí hrát na Blízkém východě aktivní roli. Západ podle něho musí uvažovat o vojenských zásazích, aniž by však vyslal pozemní vojska. Západ by podle Blaira měl použít leteckého bombardování a útoků bezpilotními letadly jako v Libyi. Blair poukázal na to, že v Sýrii bylo usmrceno už tolik lidí jako v celém Iráku od roku 2003. Zdůraznil, že by býval podpořil vojenskou akci v Sýrii už před určitou dobou a argumentoval, že Západ musí dospět k dohodě s prezidentem Assadem.

Tony Blair důrazně odmítl kritiku, že americko-britská invaze do Iráku z roku 2003 způsobila nynější krizi v této zemi.Obvinil z ní současnou Malikiho vládu a válku v Sýrii.

Ve vášnivém eseji, zveřejněném na jeho serveru nazvaném Faith Foundation, Blair argumentuje, že je "bizarní" dovozovat, že americko-britská invaze do Iráku z r. 2003 umožnila vznik a vzrůst vlivu džihádistických sunnitských organizací, jako je ISIS, která v minulém týdnu ovládla města na severy a na západě Iráku. "My jsme tohle nezpůsobili," tvrdí Blair a dodává, že proti extremistům bude nutno použít síly. "Tam, kde bojují extremisté, je nutno se proti nim postavit tvrdě, silou."

https://www.pwf.cz/

Blair odmítl jako "neuvěřitelné" tvrzení, že by Irák byl dnes stabilní, kdyby býval Saddám Husajn zůstal u moci. "Občanská válka v Sýrii a rozklad, který ji provází, má nyní svůj očekávaný a ničivý dopad. Irák je nyní ve smrtelném nebezpečí. Celý Blízký východ je ohrožen."

Blair pokračuje: "Teď víme, že Assad v Sýrii vyráběl chemické zbraně, aniž by to Západ věděl. Zjistili jsme to teprve, až jich použil. Víme také, že i když Saddám zlikvidoval své chemické zbraně, podržel si expertní znalosti a schopnost je znovu vyrábět. Je pravděpodobné, na základě toho, co nyní víme o Assadovi, že Saddám, který použil chemické zbraně proti Íránu ve válce v osmdesátých letech, v níž zahynulo více než milion lidí, a proti svému vlastnímu lidu, že by se nevrátil ke svým zlozvykům? Je přece pravděpodobné, že by se k chemickým zbraním vrátil."

Blair argumentuje, že kdyby v Iráku vládl během Arabského jara stále ještě Saddám Husajn, došlo by tam k občanské válce, která by postihla celý region. "Tak je bizarní tvrdit, že kdybychom neodstranili Saddáma, nedošlo by k nynější krizi." Naopak, od svržení Saddáma Husajna zůstávala nestabilita Iráku uvnitř jeho vlastních hranic.

"I když hrozba terorismu byla a je velmi reálná, sektářství Malikiho vlády zlikvidovalo existující možnost vytvořit soudržný Irák. Zisky z ropy nebyly využity k rekonstrukci země a nedostatečnost irácké armády vedla k odcizení sunnitské komunity a k neschopnosti irácké armády odrazit útok na Mosul a na Falludžu. A bude se debatovat o tom, zda byly americké jednotky staženy příliš brzo."

Blair argumentuje, že vznik a síla organizace ISIS je důsledkem syrské války. "Říkat něco jiného je zlovolné. Operace o ovládnutí Mosulu byla naplánována a zorganizována ze Sýrie, z města Raqqa. Bojovníci byli vycvičeni a zoceleni v syrské válce. Je to jednoduché: džihádistické organizace nás nikdy nenechají na pokoji. K útoku z 11. září došlo z určitého důvodu. Ten důvod a ideologie, která ho zdůvodňuje, nezmizely. Toto je do určité míry i náš boj, ať se nám to líbí nebo nelíbí."

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
5476

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 17. 6. 2014