Kontroloři v Peru aneb naše česká elita
23. 5. 2019 / Boris Cvek
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous <...30. 1. 2019
New @anticorruption index highlights falls in the scores of Turkey and Hungary. "Both countries' scores fell sharply in the shadow of the increasingly autocratic tendencies of their leaders Erdoğan and Orbán." https://t.co/su2OSmxXb0 pic.twitter.com/rIlpWaeHTQ
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) January 29, 2019
Kolektivní globální selhání při kontrole korupce přispívá ke krizi demokracie po celém světě - takový je verdikt poslední publikace Index vnímání korupce.
"Zatímco mnoho demokratických institucí po celé planetě je ohroženo - často lídry s autoritářskými nebo populistickými tendencemi - potřebujeme dělat víc pro posílení brzd a rovnováh a chránit práva občanů," říká Patricia Moreirová, ředitelka TI.
Výroční zpráva řadí země podle percepce korupce ve veřejném sektoru spíše než podle dokumentované korupce a hodnotí země na škále 0-100, kde nula znamená "vysoce korupční" prostředí.
Dánsko a Nový Zéland se důsledně umisťují na špici a vydání za rok 2018 zde není výjimkou. Dánsko dosáhlo 88 bodů, o jeden více než Nový Zéland na druhé pozici. Finsko, Singapur, Švédsko, Švýcarsko, Norsko, Nizozemsko, Kanada, Lucembursko, Německo a Británie se ještě vešly do první desítky.
Země považované za nejzkorumpovanější patří k válkou sužovanému triumvirátu Somálsko (10), Jižní Súdán a Sýrie (obojí po 13).
S velkým náskokem vede Západní Evropa a EU s průměrným skóre 66. Nejhorším regionem je Subsaharská Afrika (33). Asijsko-pacifický region dosahuje 44 bodů, zatímco Východní Evropa a Střední Asie 35. Americký průměr činí 44 bodů.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse