Británie si "lehce poradí" s divokým brexitem, lhal Boris Johnson v Biarritzu

26. 8. 2019

Foto: Johnson rozkládá v Biarritzu

Šéfové EU "ponesou vinu za svou umíněnost a Británie neuhradí celý svůj dluh 39 miliard liber"Aktualizace: Johnson, jako Trump lže i v maličkostech. V Biarritzu "prosazoval" export anglických pies firmy Melton Mowbray do USA a tvrdil, že se prodávají i na Islandu a v Thajsku. Výrobci potvrdili v rozhlase BBC v pondělí ráno, že je to nesmysl:

Anglické slovo "porkies" znamená nejen "něco vepřového", jako pie, ale i "lži":

)Británie si "lehce poradí" s odchodem z EU bez dohody, vinu za nějž ponesou šéfové EU za svou "umíněnost", tvrdil Boris Johnson na summitu skupiny G7 ve Francii, aniž by však komukoliv sdělil cokoliv o svých plánech na řešení problému brexitu.

"Myslím, že tím projdeme lehce, tohle, tohle, naše země je vynikající,  vynikající, naše Británie, lehce si poradíme s odchodem z EU bez dohody," tvrdil Johnson v Biarritzu.

"Pokud budeme donuceni tvrdohlavostí svých evropských přátel odejít 31. října bez dohody, záležitosti půjdou opravdu hladce," lhal Johnson.

Sky News: Proč Boris Johnson neodpoví, jak bude řešit brexit? Protože prostě neví. Nemá to pod kontrolou.
https://www.pwf.cz/
 
"Tvrdohlavost politiků EU" je to, že Evropská unie si chrání integritu svého vnitřního hospodářského trhu před nekvalitními výrobky zvenku, které nerespektují evropské kvalitativní a hygienické normy. Británie chce tyto normy po odchodu z EU zrušit. Otevřenou hranicí mezi Severním Irskem a Irskou republikou by se na trh EU dostávala například americká chlórovaná kuřata. Právě proto byla dohodnuta mezi Bruselem a Theresou Mayovou tzv. "irská podmínka", v rámci níž by Británie dočasně i nadále dodržovala evropské hygienické a obchodní normy, dokud někdo nepřijde z lepším řešením. Angličtí brexitéři to odmítají a Johnson požaduje od EU zrušení této irské podmínky. Není to možné.

Boris Johnson tvrdil, že nedostatek potravin - jedno z rizik, před nímž varuje oficiální zpráva jeho vlády Operation Yellowhammer, která byla před týdnem proti jeho vůli zveřejněna v týdeníku Sunday Times - je "vysoce nepravděpodobný" a nabídl "záruku", že britským pacientům "nebudou chybět léky".


Johnson se také vyjádřil, že pokud Británie vypadne z EU bez dohody, odmítne uhradit svůj dluh EU ve výši 39 miliard liber. Jsou to peněžní částky, k jejichž uhrazení se Británie zavázala mezinárodními právními smlouvami. Jde například o peníze pro financování starobních důchodů bývalých britských státních úředníků v Bruselu, atd.

"Pokud odejdeme bez dohody, je pravda, že už těch 39 miliard liber nikomu dlužit nebudeme," řekl Johnson. "Budeme mít k dispozici obrovské peníze. Není to výhrůžka. Je to prostý fakt."

Pokud Británie odmítne uhradit částky, k jejichž uhrazení se zavázala v mezinárodních smlouvách, stane se párijským státem a už nikdo s ní nikdy nebude chtít uzavírat žádné právní dohody, protože bude zjevné, že je porušuje. V takovém případě by EU zřejmě s Británii nikdy neuzavřela žádnou obchodní dohodu.

Aktualizace: V pondělí varoval Guy Verhofstadt, že pokud Británie neuhradí své dluhy, EU s ní nezahájí vyjednávání o obchodní dohodě. "Po divokém brexitu bude uhrazení britských dluhů prní podmínkou pro zahájení jakéhokoliv vyjednávání.":Johnson ovšem lžemi a pochybnými tvrzeními v médiích manipuluje anglickou veřejnost. V nedělním rozhovoru s Donaldem Tuskem, předsedou Evropské komise, se Johnson o neuhrazení britských závazků Bruselu nezmínil.

Podle činitele EU byl Johnsonův nedělní rozhovor s Tuskem "v podstatě o ničem". "Jen obě strany zopakovaly své postoje. Nepřišly žádné nové podněty, určitě ne z britské strany."

"My bychom v ideálním případě doufali, že Británie přijde s novými myšlenkami, aby situaci odblokovala," řekl tento evropský činitel. "Tak čekáme."

Mezitím vyšlo najevo, že Boris Johnson požádal svého brexitérského generálního prokurátora Geoffreyho Coxe, zda je přijatelné, aby suspendoval v září na pět týdnů parlament, a zabránil mu tak zablokovat divoký brexit.

Boris Johnson není premiérem, zvoleným v britských volbách a nemá demokratický mandát.

Johnson se nicméně v Biarritzu v některých otázkách mírně distancoval od Donalda Trumpa, který ho tam silně chválil. Na sobotní recepci skupinu G7, která byla občas hádavá, se Johnson postavil na stranu Německa, Francie a dalších zemí proti argumentu Donalda Trumpa, že by mělo být Rusko znovu přijato do skupiny G7/G8. Rusko bylo vyloučeno za anexi Krymu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
0
Vytisknout
4620

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 28. 8. 2019