30. 7. 2010
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
30. 7. 2010

Konec (vojenských) dějin?

USA, Izrael a selhání západního válčení

V lexikonu americké a izraelské politiky byl "mír" kódovým slovem. Základním předpokladem pro mír bylo, že všichni protivníci, skuteční nebo potenciální, především přijmou jako podmínku trvalou méněcennost. - Události ukazují stále zřetelněji, že vojenská dominance se nepromítla do konkrétních politických výhod. Spíše než aby zvýšil vyhlídky na mír, nátlak způsobuje stále více komplikací. Bez ohledu na to, jak mnoho jsou biti, "teroristé" (což je sběrný pojem aplikovaný na každého, kdo se brání před izraelskými nebo americkými úřady), nebyli zastrašeni, zůstali odhodlaní, a stále znovu se vracejí.

KD│ "Při pohledu na chod událostí za nějakých deset let je těžké vyhnout se pocitu, že se v dějinách světa odehrálo něco opravdu zásadního." Tento pocit, který učinil jméno Francise Fukuyamy známým v každé domácnosti, dnes znova přitahuje pozornost, byť z jiné perspektivy, napsal profesor historie a mezinárodních vztahů na Boston University Andrew J. Bacevich.

Na základě vývoje v 80. letech 20. století, především kvůli konci Studené války, byl Fukuyama přesvědčen, že "konec dějin" je na dosah. V roce 1989 měl za to, že všechny životaschopné systémové alternativy k západnímu liberalismu byly vyčerpány. Dnes to ale už na takový triumf Západu nevypadá. Přesto události prvního desetiletí 21. století přinesly konec jiného druhu. I když si západní lieralismus uchovává jistou přitažlivost, západní způsob válčení je v koncích.

Pro Fukuyamu byla historie implicitním soupeřením ideologií, soupeření demokratického kapitalismu proti fašismu a komunismu. Když psal svůj slavný esej, byl přesvědčen, že zápas dosáhl zřejmě definitivního konce.

Přesto od začátku až do konce byla vojenská síla v konkurenčním boji samozřejmě stejně důležitá jako ideologie. Během větší části 20. století velmoci mezi sebou soupeřily ve snaze vytvořit nové, efektivnější nástroje nátlaku. Vojenské inovace vystupovaly v mnoha formách. Je očividné, že šlo o zbraně: Bitevní a letadlové lodě, rakety a řízené střely, jedovatý plyn a atomové bomby - seznam je dlouhý. Ve snaze získat výhodu však národy věnovaly stejnou pozornost i jiným faktorům: Doktríně a organizaci, vycvikovým a mobilizačním systémům, shromažďování informací a válečnému plánování. Avšak všechny tyto činnosti, ať už je uskutečňovala kterákoliv země, společně spoléhaly na víru v hodnověrnost vítězství.

To byla ovšem teorie. Realitou obou světových válek byl jiný příběh. Poté, co válka vypukla, hltala vše, působila ohromující materiální, psychologické a morální škody. Ztráty výrazně překročily zisky; i vítězům I. světové války nezbývalo než truchlit. Víra v hodnověrnost vítězství se začala vytrácet. Mezi liberálními demokraciemi se tomuto trendu po II. světové válce ubránily pouze dvě: Spojené státy a Izrael. V lexikonu americké a izraelské politiky byl "mír" kódovým slovem. Základním předpokladem pro mír bylo, že všichni protivníci, skuteční nebo potenciální, především přijmou jako podmínku trvalou méněcennost. V tomto ohledu se oba státy lišily od zbytku západního světa.

Převaha však plodí pokušení. Izrael mu podlehl v roce 1967, a Šestidenní válka se ukázala být bodem obratu. Kurážný David zvítězil a stal se sám Goliášem. O čtvrt století později americké síly tento náskok zdánlivě dohnaly. V roce 1991, během operace Pouštní bouře, američtí vojáci stejně jako izraelští ukázali, že vědí, jak vítězit rychle, levně a humánně. Vietnam vybledl až k bezvýznamnosti.

Pro obě země se ovšem tyto úspěchy ukázaly jako iluzorní. Kromě podepření velké iluze o hodnověrnosti vítězství toho přinesly jen málo. Obě vítězství se ukázala být spíše zdánlivá než reálná. A co je ještě horší, triumfalismus způsobil, že se obě země později obrovsky přepočítaly.

Na Golanských výšinách, v Gaze, a na celém Západním břehu Jordánu, zastánci Velkého Izraele - bez ohledu na námitky Washingtonu - prosazují trvalou kontrolu nad územím, jehož se Izrael zmocnil. Přesto to jen málo přispívá k posílení izraelské bezpečnosti. Arabské obyvatelstvo se nepodařilo uklidnit ani asimilovat.

V Perském zálivu se výhody získané Spojenými státy po roce 1991 rovněž ukázaly být pomíjivé. Saddám Husajn přežil a stal se v očích po sobě jdoucích amerických administrativ bezprostředním ohrožením regionální stability. Toto vnímání se stalo výzvou (nebo snad jen záminkou) pro radikální přeorientování strategie Washingtonu. Ten se nyní snaží ovládnout celý širší Střední východ. Hegemonie se stala cílem. Spojené státy se však přesto neukázaly být o nic úspěšnější než Izrael.

Události ukazují stále zřetelněji, že vojenská dominance se nepromítla do konkrétních politických výhod. Spíše než aby zvýšil vyhlídky na mír, nátlak způsobuje stále více komplikací. Bez ohledu na to, jak mnoho jsou biti, "teroristé" (což je sběrný pojem aplikovaný na každého, kdo se brání před izraelskými nebo americkými úřady), nebyli zastrašeni, zůstali odhodlaní, a stále znovu se vracejí.

Demografické trendy ukazují, že během jedné generace budou většinu obyvatel v Izraeli i na okupovaných územích tvořit Arabové.

Pokud z válek v Afghánistánu a Iráku vyplývá nějaký zastřešující závěr, je to tenhle: Vítězství je chiméra. Je to jako zkoušet splácet hypotéku prostřednictvím nákupu loterijních tiketů.

Zatímco americká ekonomika padala do vývrtky, Američané se zamýšleli na vlastním ekvivalentem izraelské "demografické bomby" - a sice nad "fiskální bombou". Zakořeněné zhýralé návyky, individuální i kolektivní, přinesly vyhlídku na dlouhodobou stagnaci: Žádný růst, žádná práce, žádná zábava. Nekontrolované výdaje na nekonečné války hrozbu ještě zhoršily.

Konflikty, v nichž jsou Spojené státy zapleteny, nemají vojenské řešení. Jak sám Petraeus zdůraznil, "nemůžeme se prozabíjet ven". Tím se ale také vyslovil k západnímu pojetí válčení během posledních dvou století.

Jaké dopady bude mít konec západních vojenských dějin? Bude to podobné jako u Fukuyamy: Politicky motivované násilí bude přetrvávat a ve zvláštních případech si dokonce může uchovat mezní užitek. Přesto je vyhlídka na řešení problémů velkými válkami zřejmě nadobro pryč. Teprve se ukáže, zda se Izrael a USA mohou vyrovnat s koncem vojenských dějin. Jiné národy tak učinily už dávno. Například Čína ukazuje malou dychtivost k odzbrojování, nicméně svůj vliv rozšiřuje obchodem, investicemi a rozvojovou pomocí.

Kolaps západní vojenské tradice staví před Izrael omezené množství variant, a řádná z nich není atraktivní. Spojené státy by teoreticky neměly sdílet žádné z demografických nebo geografických omezení Izraele a mají mnohem větší svobodu jednání. Změně kursu však brání vliv vojenské lobby.

Takřka před dvaceti lety hašteřivá Madeleine Albrightová chtěla vědět: "Jaký má smysl mít tu vynikající armádu, o níž jste vždy mluvil, pokud ji nebudeme moci použít?" Dnes si zasluhuje naši pozornost úplně jiná otázka: "Jaký má smysl neustále používat naši vynikající armádu, pokud to vlastně nefunguje?"

To, že si Washington odmítá tuto otázku vůbec položit, ukazuje, do jaké míry je naše politika proniknuta korupcí a nedostatkem cti.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

                 
Obsah vydání       30. 7. 2010
31. 7. 2010 TOP 09+1 Ladislav  Žák
1. 8. 2010 Julian Assange:"Vinu za ohrožené Afghánce nese stoprocentně americká armáda"
1. 8. 2010 Paroubkův populistický guláš Boris  Cvek
1. 8. 2010 Michael  Marčák
30. 7. 2010 Tak nám zvolili protiraketovou obranu, paní Müllerová Karel  Dolejší
30. 7. 2010 ČSSD hodila flintu do žita - souhlasí s protiraketovou obranou v rámci NATO
31. 7. 2010 Kdo a proti komu vystřelí rakety středního nebo krátkého doletu? Štěpán  Kotrba
30. 7. 2010 Už se nemusím trápit, co jsou BL anebo jejich redaktoři
30. 7. 2010 Další základna, kterou nikdo nechce
30. 7. 2010 Vláda ČR se s neuvěřitelným cynismem stává nástrojem zájmů bezpečnosti cizí země
30. 7. 2010 Michael  Marčák
30. 7. 2010 Šlechta a šlechetnost - hodnoty i pro dnešek Boris  Cvek
30. 7. 2010 Kartu Borise Cveka nelhostejně zvedám
30. 7. 2010 Neduhy i malá vítězství Hana  Mudrová
30. 7. 2010 Roman Joch: "Zabíjení jiných je za jistých okolností žádoucí" Miloslav  Štěrba
30. 7. 2010 Jsou křesťanské zásady v ČR zcela zapomenuty?
30. 7. 2010 Nevyhlášená válka Michal  Mašín
30. 7. 2010 Londýnský konzervativní starosta zahájil cyklistický projekt
30. 7. 2010 StadtRad Hamburg
31. 7. 2010 Vznik hypotéz je iracionální Karel  Dolejší
30. 7. 2010 Co je a co vysvětluje teorie Velkého třesku Vladimír  Wagner
30. 7. 2010 Nesouměřitelnost, závist a chorobná závislost Stanislav A. Hošek
30. 7. 2010 Americký soudce: Nosit kalhoty proklatě nízko není trestný čin
30. 7. 2010 Konec (vojenských) dějin?
30. 7. 2010 Naše chyba, že tolerujeme propagandu ve veřejnoprávních médiích
29. 7. 2010 Ruský regionální soud zakázal YouTube
29. 7. 2010 Překlady do cizích i z cizích jazyků
29. 7. 2010 Péče o staré, umírající, trpící Boris  Cvek
30. 7. 2010 Co vypovídá "kosovský" posudek o mezinárodních soudech?
30. 7. 2010 Michael  Marčák
30. 7. 2010 Americký pivovar Anheuser-Busch InBev prohrál spor o značku Budweiser
30. 7. 2010 Rusko plánuje zavést drakonický zákon, podle něhož mohou být lidé zatčeni za zločiny, které ještě nespáchali
30. 7. 2010 Tchajwanský vědec zpochybnil teorii Velkého třesku
30. 7. 2010 Balistické rakety "klubu vyděděnců" Štěpán  Kotrba, Lukáš  Visingr
30. 7. 2010 Ah! ça ira Karel  Košťál
29. 7. 2010 Michael  Marčák
30. 7. 2010 Nové elektronické Slovo
30. 7. 2010 Přímá volba starostů a hejtmanů jako cesta do středověku Gabriela  Kalábková
30. 7. 2010 Pšenice trvalka: Jak (možná) také pomoci sobě i Zemi Karel  Dolejší
29. 7. 2010 Starobrno za 190 Kč Jan  Čulík
30. 7. 2010 Proč jezdit až do Stockholmu?
30. 7. 2010 Saakašvili bojuje všemi prostředky o přežití Karel  Klimša
30. 7. 2010 Stiborova šestnáctá Miroslav  Vejlupek
30. 7. 2010 Problém externalit u fotovoltaických elektráren existuje také
30. 7. 2010 Témata inteligentních sítí a lokalizace energetiky jsou v ČR stále tabu Karel  Dolejší
29. 7. 2010 Král je mrtev -- a byl nahý! Miloslav  Štěrba
29. 7. 2010 Války: Historie pošetilosti, od trojského koně až po Afghánistán
29. 7. 2010 Jak jsme se starali o dědečka
29. 7. 2010 Armáda ztrácí pud sebezáchovy Petr  Jánský
29. 7. 2010 Světová moře vymírají: 40 procent mořského fytoplanktonu od padesátých let odumřelo "v důsledku globálního oteplování"
29. 7. 2010 Drastický úbytek fytoplanktonu
29. 7. 2010 Pat Lang: "'Afghan Papers' jsou jenom velký humbuk"
29. 7. 2010 Jak je to s deliriem jaderného fyzika? Vladimír  Wagner
29. 7. 2010 Dvě otázky pro jaderného fyzika Karel  Dolejší
29. 7. 2010 Cyklistická doprava (a jiné) u nás a v Bavorsku František  Řezáč
29. 7. 2010 Americká armáda věděla o rizicích spojených s ochuzeným uranem
28. 7. 2010 Jim Rogers: Další recese přijde v roce 2012
28. 7. 2010 Důchodová reforma II Jiří  Jírovec
28. 7. 2010 Kapitalismus, aneb máme, co jsme chtěli Václav  Adam
29. 7. 2010 Ani obsese, ani zastaralá argumentace Hynek  Bíla
29. 7. 2010 ...a demagogie navrch Karel  Dolejší
28. 7. 2010 V ČR se dělá politika podle lobby, solidní koncepce neexistují Karel  Dolejší
28. 7. 2010 Slunce, seno a pár facek Štěpán  Kotrba
28. 7. 2010 Ano, všude ve světě dělají "kraviny", jen Češi to vědí nejlíp :) Jan  Čulík
29. 7. 2010 Náklady, externality a statistiky, které si sám zfalšuji Karel  Dolejší
28. 7. 2010 Alena Borůvková: žádná sebereflexe stejně v ČSSD nenastane, maximálně mě vyrazí Štěpán  Kotrba
28. 7. 2010 Neumannová radí armádě Petr  Jánský
28. 7. 2010 Existuje ještě jiné kakao Jiří  Silný
28. 7. 2010 Uzavření cyklu John Michael Greer
14. 7. 2010 Hospodaření OSBL za květen a červen 2010

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
30. 7. 2010 Konec (vojenských) dějin?   
29. 7. 2010 Pat Lang: "'Afghan Papers' jsou jenom velký humbuk"   
29. 7. 2010 Války: Historie pošetilosti, od trojského koně až po Afghánistán   
29. 7. 2010 Americká armáda věděla o rizicích spojených s ochuzeným uranem   
28. 7. 2010 Úsilí afghánské armády ochromují etnické rozdíly   
27. 7. 2010 Velký den pro občanskou novinářskou práci Fabiano  Golgo
27. 7. 2010 Afghánistán: Podfinancovaná válka, místní "spojenci" spolupracující s Talibanem, Taliban má daleko lepší vojenskou techniku, než americká armáda předstírá Jan  Čulík
26. 7. 2010 Petraeus zrušil ofenzívu proti Kandaháru   
26. 7. 2010 Byly zveřejněny utajované záznamy z války v Afghánistánu   
24. 7. 2010 Zdravotní dopad amerického útoku na irácké město Falludža "je horší než Hirošima"   
22. 7. 2010 Náměstek britského premiéra: "Válka v Iráku byla protizákonná"   
21. 7. 2010 Invaze do Iráku r. 2003 "vedla ke zvýšení teroristické činnosti proti Británii"   
20. 7. 2010 Bílý dům zahajuje vyjednávání s Talibanem   
15. 7. 2010 Důkazy, že za "války proti terorismu" Británie utlačovala své občany   
6. 7. 2010 Změna v americkém polním řádu může znamenat více zabitých afghánských civilistů   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
30. 7. 2010 Konec (vojenských) dějin?   
26. 7. 2010 Vyspal se s Izraelkou, a byl odsouzen za "znásilnění", protože žena nevěděla, že je Arab   
19. 7. 2010 Šéfka zahraniční politiky EU navštívila Gazu, žádala zrušení blokády   
19. 7. 2010 Chris Patten: Evropská unie musí zaujmout odvážnější postoj vůči Gaze   
13. 7. 2010 Izrael: Zabíjení aktivistů z flotily pro Gazu zavinilo špatné plánování a chyby při výzvědné práci   
18. 6. 2010 Izrael zmírní blokádu Gazy   
18. 6. 2010 Palestina není daleko Josef  Mikovec
14. 6. 2010 Izrael je nucen hájit "agenta Mossadu" zatčeného v Polsku   
11. 6. 2010 Paralela mezi izraelským útokem na Flotilu svobody a údajným severokorejským útokem na jihokorejskou válečnou loď Cheonan Daniel  Veselý
9. 6. 2010 Izrael "přijme britský plán na zmírnění blokády Gazy"   
7. 6. 2010 Ortodoxní židé nikdy neschvalovali stát Izrael   
7. 6. 2010 Šestaosmdesátiletý Uri Avneri byl napaden izraelskými ultrapravicovými aktivisty   
6. 6. 2010 Problém je dnešní složení izraelské armády   
6. 6. 2010 Koriandr se do Gazy dovážet nesmí, zázvor ale ano   
6. 6. 2010 Co se ve skutečnosti stalo při izraelském útoku na loď Marmara   

Asymetrická válka a to, co nazýváme terorismem RSS 2.0      Historie >
30. 7. 2010 Konec (vojenských) dějin?   
26. 5. 2010 Tajné operace generála Petraea   
24. 5. 2010 Když jde o bezpečnost, myslete "přirozeně"   
21. 5. 2010 Cožpak se nenajde někdo, kdo by o Baracku Obamovi otevřeně prohlásil, že autorizuje válečné zločiny? Daniel  Veselý
8. 4. 2010 Ohrožuje superrychlý člun v íránském arzenálu americké letadlové lodě? Karel  Dolejší
29. 3. 2010 Dva výbuchy v moskevském metru   
25. 3. 2010 Indická armáda chce použít proti teroristům nejpálivější papriku na světě   
19. 3. 2010 Držme si klobouky, jede se z kopce Karel  Dolejší
18. 3. 2010 Talibán se vrací do Mardžáhu, zahájil zastrašovací kampaň   
4. 1. 2010 Af-Pak, Irák, Jemen, aneb Mnoho válek, interventova smrt Karel  Dolejší
31. 12. 2009 Globální válka s neviditelnými spoďáry   
16. 12. 2009 Finis William S. Lind
14. 12. 2009 Rusko a USA vedou tajné rozhovory o boji s počítačovou kriminalitou   
3. 11. 2009 Opium a znásilňování na americký způsob   
27. 7. 2009 Joan Baezová a americké "vlastenectví"