Tohohle člověka podporuje Babiš. Není to ale překvapení, s jeho historií!

13. 9. 2018

čas čtení 4 minuty

Jak vidí většina poslanců Evropského parlamentu Viktora Orbána. Babiš ho ale podporuje. Co to znamená pro Českou republiku, si můžete dovodit sami. (JČ)
Guy Verhofstadt:
Pane premiére, pane Orbáne. Nevím, jestli si pamatujete, jak jsme se poprvé setkali v tom hotelu v Budapešti. Bylo to v prosinci 1989. Nepamatuju se, jak se ten hotel jmenoval, ale pamatuju se, že jsme se tam setkali, protože zaprvé jsem měl schůzku se SZDSZ, starou Liberální stranou. A pak jsem se vás zeptal jako šéfa strany Fidesz, proč nejste v zasedačce se svou mateřskou stranou. A vy jste vysvětlil proč ne. Bylo to jen několik měsíců před první úspěšnou účastí strany Fidesz v prvních svobodných volbách v Maďarsku. Mimochodem, tehdá vám pomáhal George Soros. To si pamatuju. S programem, který tehdy byl, více méně, trochu víc pokrokový než tehdejší program SZDSZ. Více sociální a více liberální. Trochu jako program Emmanuela Macrona. Chtěl bych říci, že jste byl Emmanuelem Macronem Maďarska r. 1989. Nemyslím si, že by byl Emmanuel Macron potěšen tím, co jsem tu dnes řekl. Ale neřekl jsem to francouzsky, tak to snad nevadí.

Buďme ale upřímní. Mnoho se od roku 1990 změnilo, a od roku 1989, kdy jsme se setkali. Vy jste se změnil. Odhodil jste své demokratické zásady a určitým způsobem to říkáte otevřeně, "Chci vytvořit ne liberální demokracii, chci vytvořit illiberální stát." A v této chvíli je seznam toho, co jste napáchal, dlouhý. Pronásledujete nevládní organizace. Vyhnal jste ze země kritické sdělovací prostředky. Stavíte zdi. Také se snažíte v Maďarsku znovu zavést trest smrti. I když to je na základě našich smluv nemožné. A teď jste se rozhodl zlikvidovat univerzitu.

A já se vás ptám: Jak daleko chcete zajít? Co bude další? Budete taky pálit knihy? Na tom náměstí před parlamentem v Budapešti na náměstí Lajose Kossutha? To bude to další? Možná Kertészovy knihy. Možná Konradovy knihy. Anebo knihy mého nejoblíbenějšího maďarského spisovatele, Sándóra Máraie. Protože Sándor Márai byl taky maďarský kosmopolita, na jaké vy dnes útočíte.

A tak, když se na vás tady dívám, vy se tím pyšníte. "Je fantastické, že to tady všechno mohu říci." A to, co vidím, víc a víc, není hrdý konzervativec. Protože mezitím jste se stal hrdým konzervativcem. Ne, vidím moderní verzi starého komunistického Maďarska. Ekonomické ochranářství. Přehnaný nacionalismus. Posilování illiberálního státu. A všude vidíte nepřátele maďarského státu. Vidíte nepřátele v sektoru energetiky. Vidíte nepřátele v médiích. Vidíte nepřátele v nevládních organizacích. Vidíte teď nepřátele i v akademickém světě.

Je to, jako by se Stalin a Brežněv vrátili. Ale teď v Maďarsku. Taky je ovládala paranoia. Nestačí mít v demokracii většinu. Musíte nepřátele pronásledovat. Musíte jít po nich, když mají jiný názor.

Takže, pane Orbáne, a uzavřu tím, že se Maďarsko stalo r. 2004 členem Evropské unie. Podepsal jste, i se svými předchůdci, hodnoty Evropské unie. A všechny tyto principy, vy je znáte velmi dobře. A dokonce i levice a pravice v této sněmovně je respektuje. Vy jste porušil všechny tyto principy. V těch různých případech, o nichž hovořil pan Timmermans. A přesto chcete zůstat členem Evropské unie.

No, to já víc respektuju slušnost euroskeptiků, kteří alespoň říkají, "No, mně se Evropská unie nelíbí, mně se nelíbí její hodnoty, a tak z ní odejdu."  Vy ale chcete dál dostávat peníze z evropských fondů, peníze Evropské unie, ale nedodržovat evropské hodnoty. To není pro vás. Jak tomu říkáte?

Není to moc odvážné, řekl bych, a v žádném případě to není v souladu s politikem, který jedná podle principů.

A tak se vás ptám. Nemyslíte, že je načase udělat zase rozhodnutí? Jako když jste udělal to rozhodnutí, kdy jste se proměnil z liberálího demokrata v nacionalistu a konzervativce.

Není načase se upřímně zamyslet nad tím, jak na vás budou vzpomínat v budoucnosti? Chcete, aby na vás vzpomínali jako na člověka, který osvobodil vaši zemi, Maďarsko, od komunismu, a že jste to učinil?  Anebo chcete být vzpomínán jako věčný nepřítel naší otevřené, evropské, demokratické společnosti?

To je ta volba, kterou musíte učinit teď. 

Maďarský tisk: Orbána oslavují po celé Evropě!

13. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

 Televize TV2 v Maďarsku informuje o tom, že v Evropském parlamentu se všichni nadšeně shromáždili kolem Viktora Orbána a vyjadřovali mu podporu. Celá Evropa Orbánovi vyjadřuje podporu na Facebooku a jeden Němec tam napsal, že názory německého tisku nevyjadřují názory německého obyvatelstva.

Orbánův úspěch je důsledkem jeho jedinečnosti, protože mimo Polsko mají jen Maďaři vůdce, který jasně hájí národní zájmy. Celá Evropa rozumí tomu, co se děje a nikdo nevyjadřuje nenávist vůči Maďarům, protože mají tak vynikajícího vůdce.

Mezinárodní ostuda: Babiš podpořil autoritářského korupčníka Orbána

13. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

"Vláda ČR podporuje [maďarského korupčníka a autoritáře] Viktora Orbána poté, co ve čtvrtek hlasoval Evropský parlament pro sankce vůči Maďarsku za porušování zákonů Evropské unie," řekl ve čtvrtek Andrej Babiš. "Tento nesmysl jen zavádí záporné emoce do Evropské unie," řekl Babiš [kriminálnímu] serveru Parlamentní listy. "Stojím proto za Orbánem. Jsme spojenci," dodal Babiš.

Mezinárodně proslula nechvalně známá fotografie Babiše a Orbána při večeři, pořízená v době, kdy Orbánova vláda zakázala poskytovat uprchlíkům v maďarských detenčních střediscích jídlo. (JČ)

Povzbuzující: Zdá se, že je ruská vojenská rozvědka úplně neschopná

13. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

Kdo v GRU proboha rozhodl, že tento interview je dobrý nápad??


Ruská vládní propagandistická televize RT odvysílala nevýslovně trapný rozhovor s dvěma muži, jejichž kroky fotograficky zdokumentovala britská policie. Muži, podle britské policie agenti ruské vojenské rozvědky GRU, přiletěli do Londýna, DVAKRÁT navštívili město Salisbury, prošli kolem domu Sergeje Skripala, vrátili se do Londýna a odletěli do Moskvy. Účelem jejich návštěvy bylo podívat se v Salisbury na věž tamější katedrály, "nejslavnější na světě". Jeli se na tuto věž podívat z Londýna ne jednou, ale hned DVAKRÁT, ve dvou po sobě následujících dnech. Stěžovali si, že jejich nevinnou turistickou prohlídku v Anglii problematizovalo sněžení - a tak odletěli do - zasněžené - Moskvy.

V rozhovoru oba muži vystupují neuvěřitelně nervózně a trapně, s dlouhými pauzami. Vystupovali v té televizi jak odsouzenci.

Jak napsal reportér deníku Guardian Shaun Walker: "Kdo v GRU měl proboha ten nápad poslat ty muže do televize?"

Že je GRU úplně neschopná, by naznačovalo i to, že se oběma agentům Sergeje Skripala nepodařilo usmrtit.


Alec Luhn, Guardian: Myslím, že tohle uzavírá debatu o profesionalismu ruské vojenské rozvědky GRU. Údajné alibi útočníků na Skripala je, že se "jeli podívat na slavnou katedrálu v Salisbury":

Shaun Walker, the Guardian:

Pátek - odletěli do Londýna, ubytovali se v špinavém hotelu ve východním Londýně

Sobota - odjeli do Salisbury podívat se na slavnou 132 metrů vysokou věž slavné krásné katedrály

Neděle - jeli ZNOVU do Salisbury znovu se podívat na tu nádhernou věž

Neděle večer - okamžitě odletěli do Moskvy

To se zdá být legitimní.

V pětadvacetiminutovém rozhovoru se RT nepodařilo zeptat se Boširova a Petrova, proč byly v jejich hotelu nalezeny stopy novičku, proč neexistují žádné důkazy podporující jejich vysvětlení, proč šli k domu Sergeje Skripala v den, kdy byl otráven a ne ke katedrále, kterou chtěli údajně navštívit...Nové východoevropské autoritářství má v regionu silné kořeny

13. 9. 2018

čas čtení 5 minutProč východní Evropa vyhlásila válku liberalismu? Odpověd spočívá ve zvláštní podstatě revolucí z roku 1989. Ty nechtěly zavést žádnou utopii, ale normálnost - revolucionáři chtěli vést normální život jako lidé v západní Evropě. Ovšem po pádu komunismu nejvzdělanější a nejliberálnější Středo a Východoevropané odešli na Západ - a vyvolali tak v regionu demografickou krizi a krizi identity. A zatímco domácí zastánci liberální demokracie odešli na Západ, tváří liberalismu ve východní Evropě se staly EU a Spojené státy. To připravilo jeviště pro nacionalistickou revoltu proti liberalismu, která nyní ovládla středo a východoevropský region, píše Ivan Krastev v časopise Foreign Affairs.

29892

O českém poznávání západní Evropy

13. 9. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Jednou z velikých změn v poslední době v celkové náladě české veřejnosti je podle mne postoj k západní Evropě. Tak nějak to vypadá, že tam už téměř každý byl, každý viděl to svoje, každý tam má příbuzného nebo známého, který zažil to svoje.

Rozhovor Britských listů 181.

Američané nevědí, že Trumpovy děti jsou Češi

7. 9. 2018

čas čtení < 1 minutaS Karen von Kunesovou, profesorkou českého jazyka a literatury dnes na prestižní Yale University v USA a dříve na Harvardu, hovoří Jan Čulík o úpadku českých i obecně interkulturních studií na univerzitách v USA - zdá se, že Američané jsou posedlí technologií a biologií a dovídat se o jiných kulturách, aby nevedli neúspěšné války, to je moc nezajímá. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. září 2018.


K tomu: How do we defend the teaching of modern languages and cultures at universities (Jan Čulík at the University of Orleans, France) ZDE

30087

Obezita zkracuje život ve Velké Británii i ČR, velkou část života prožijí lidé ve špatném zdravotním stavu

Předpoklad dožití žen v ČR jeden z nejnižších v Evropě

13. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

Deník The Guardian přinesl závěry výroční zprávy Public Health England. Zpráva, jež se opírá o statistiky Eurostatu, ukazuje, že ženy ve Velké Británii jsou z hlediska délky dožití až 17. v Evropě. Česká republika je ovšem z hlediska tohoto parametru ještě tři příčky za Velkou Británií a za ní už jsou pouze postkomunistické země. Přitom ženy ve Slovinsku mají výrazně vyšší průměrný věk dožití a patří v tomto ohledu k nadprůměru. Před ČR je ještě Estonsko. Ve srovnání s evropským průměrem není zaostávání ČR výrazné, nicméně oproti středomořským zemím (Španělsko, Itálie, Francie) a Lucembursku je to o několik let života méně.

Zpráva také ukazuje, že ženy ve Velké Británii stráví takřka čtvrtinu života ve špatném zdravotním stavu. Lze předpokládat, že ani v tomto ohledu se nebudou statistiky v ČR lišit.

Článek zmiňuje jeden zásadní faktor, který má zásadní vliv na délku i kvalitu života, a to je obezita. Ta stojí za obrovským nárůstem diabetu druhého typu. Vedle alkoholu je obezita jednou z příčinou rakoviny prsu.

V souvislosti s obezitou je možné najít další významnou souvislost mezi Velkou Británií a ČR. Dle údajů Světové zdravotnické organizace jsou obě země premianty v obezitě v rámci Evropy.
Informaci o délce dožití přinesl také český tabloid Blesk. Dle jeho "analýzy", která se údajně opírá o zprávu Světové zdravotnické organizace, je ovšem délka dožití v ČR celkově nad průměrem Evropy (pravděpodobně brán v úvahu celkový souhrn všech obyvatel a z toho vypočtený průměr, nikoliv srovnání délky dožití v jednotlivých zemích). Blesk na zdroj neodkazuje, což je v českých médiích zcela běžná praktika (provozovatelé nechtějí, aby lidé odcházeli z jejich stránek jinam). Tak co si máme o jeho nepodložených tvrzeních myslet?

30086

Emergency call: Politická, intelektuální, estetická břečka mocně probublává kampaní před volbami 2018

13. 9. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Hodně pobavil i nahněval "protimigrační" billboard ČSSD v Havířově. Podle místních už by měl být přelepen. Ano, migrace je téma jímž lze uchvátit voliče, dokonce napříč českou společností. Co ale nabídnout obyvatelůpm Prahy? Mix tupé hrdosti na xenofobii a zamořování vzduchu by se mohl v Praze líbit. Oni jsou to přece takoví vzdělaní lidé... Aneb "tradiční" české strany vytvářejí z politické krize nekonečnost takřka vesmírnou.

Existuje přísloví, údajně indiánské: "Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni." České tradiční politické strany inovovaly spektakulárně: nejprve koně zabily, pak nasedly a teď předstírají pohyb. Dveře parazitům, kteří dokáží mrtvolu skutečně "rozhýbat", otevřeny dokořán...

Soukup porušuje šířením hate speech zákon. Koho by to v ČR zajímalo

13. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Zákony kriminalizující nenávist vůči menšinám existují v civilizovaných zemích z dobrých důvodů. Šíření nenávisti totiž vede k fyzickému násilí a k zavádění autoritářských režimů. I když český trestní zákoník kriminalizuje vyvolávání nenávisti vůči menšinám a náboženstvím třemi lety vězení nepodmíněně, pokud je pácháno v médiích, tiskem či televizí, nikdo to nestíhá. Česká republika dopadne špatně... (JČ) 


30089

Jak dlouho ještě budeš, Klausi juniore, zneužívat naší trpělivosti?

13. 9. 2018 / Kryštof Kozák

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Smutnou realitou české politiky v roce 2018 je, že jedním z nejdůležitějších témat je zavření hranic tak, aby sem neproniknul pokud možno jediný migrant z “Jihu”. Může za to i prominentní mediální pozornost, kdy se na titulních stranách opakovaně objevují alarmující zprávy a komentáře zaměřené na obavy z migrantů. (Zprávy o útocích ultrapravičáků proti uprchlíkům už pokrytecká česká média nepřinášejí, i když je jich daleko víc.) Jedním z hlavních mediálních šampiónů tohoto uvažování je pilný manický Václav Klaus mladší, který neváhá plnit prominentní veřejný prostor xenofobními komentáři, naposledy pak například na hlavní stránce Novinky.cz. Je neuvěřitelné a šokující, že Novinky tyto bláboly tisknou. Zadělávají si tak na autoritářský režim, který nakonec zničí i je.

Hamáček (ČSSD) manicky bojuje proti "ilegální migraci"

13. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Rozkládající se ČSSD je posedlá bojem proti neexistujícím migrantům. Myslí si, že když ukradne agendu ultrapravicovým stranám, její voliči budou hlasovat pro sociální demokraty. Je to omyl. Mnohokrát se prokázalo, že pokud mainstreamové strany ultrapravicovou agendu normalizují a legitimují, voliči pak hlasují přímo pro fašisty, ne pro fašizující mainstreamové strany.

Hamáčkův posedlý boj proti "ilegální migraci" je zavádějící. Správný termín je "neregulérní", či "neschválená" migrace. Lidé odkudkoliv mají podle Ženevských dohod z roku 1951, jejichž signatářem je i Česká republika, překročit hranice a  právo žádat o azyl a o ochranu před válkou a pronásledováním.

Proč Hamáček tuto trvající povinnost České republiky občanům zatajuje? (JČ)


Jak zglajchšaltovaný maďarský tisk reaguje na ostrou kritiku z Evropského parlamentu

13. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

V maďarském tisku (deník Lokal):

Orbán: "Neustoupíme vydírání!"

@judithineuropa dál včera lhala!

Za útoky stojí Soros!!


Varovné poučení pro české politiky z osudu CSU v Bavorsku

13. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Lidé mimo Německo by si měli vzít varovné poučení z osudu strany CSU v Bavorsku. Tato strana se snažila o všechno, o čem prohlašovali pravicoví komentátoři, že musí pro svou popularitu dělat - snažit se ukrást politickou agendu ultrapravici: vystupovat tvrdě proti migraci, hlučně hájit německou identitu, hlučně odmítat kosmopolitismus. V důsledku toho poklesla její volební podpora na historické minimum.

Totéž se stane českým politickým stranám.


29766

Bodláky Václava Duška

Hovniválská kulička ku hraní

13. 9. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Klopotné úsilí politických koťouchu z komunálních políček nebere konce. Doma čeká máma u telefonu – táta shání hlasy, možná vyhraje, pomějeme se, budeme slavní, sousedky opět kyselé okurky; rvačka o koryta nesnese mírumilovných lichokopytníků. Vyhrnout rukávy, a tumáš po ústech! Ještě předevčírem podporovali vzájemnou genialitu dva radní ucháči, starej a mladej – město připomíná architektonickou školku, kde stavby budou trvalou připomínkou nebývalé hlouposti, nadutosti a
  bezvýznamnosti komunálních politiků. Opelichaný lišák s ústy zlatoústými vykřikuje, jak mizera junák krom volného piana umístěného na chodníku, do kterého nyní mydlí romští Mozarti, ničeho pro rozvoj města neučinil – nazval mlaďocha sketou. Oj, zato trpaslík vykonal historické kroky – poničil vystavěné, náměstí připomíná rychlou výstavbu po atomovém útoku – v zádech kejklíře s vyčachrovanými penězi; a jistá dáma stává před zrcadlem a nechává se obdivovat, bachratka je nejkrásnější, nejchytřejší, nejpotřebnější, nejprolhanější, nejvykutálenější. Hlavně se nevyděsit, zkusit štěstí znovu! Politika je laboratoří pro pevné charaktery…

30088

Lovec pravdy Seymour Hersh

13. 9. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 2 minuty

Letošní Prague Writers Festival přivítá v říjnových dnech držitele Pulitzerovy ceny, žurnalistu světového významu Seymoura Hershe; v NG Anežský klášter sedmého října od l7h a osmého od 19.30 máte jedinečnou možnost diskutovat a poznat milence pravdy. S vášní a zaujatostí pro odhalení temných zákoutí vytvořil přehlednou mapu omylů a zmaru. Odhodlání, odvaha, ano, ale k tomu mít ověřená fakta, nesnažit se zkreslovat realitu. Syrová svědectví bez příkras a zbytečných vlastních rádoby komentářů pro větší efekt – škola nejen pro žurnalisty!

Dodatek: Vzhledem k nemoci spisovatele se jeho návštěva v Praze odkládá na listopad.

Britové budou mít problémy s řidičáky, cestovními pasy, mobily a leteckou dopravou

12. 9. 2018

čas čtení 1 minutaV případě, že Británie v březnu 2019 vypadne z EU bez dohody, přestanou v Evropské unii platit britské řidičské průkazy, což postihne 11 600 řidičů kamionů, kteří každodenně jezdí z Británie na evropský kontinent, stejně jako všechny turisty-automobilisty. Britové nebudou moci cestovat do EU, pokud bude jejich pas mít kratší platnost než půl roku, a je pravděpodobné, že pro užívání britských mobilních telefonů budou v EU znovu zavedeny vysoké poplatky za roaming. Uvádí to britská vláda v nových oficiálních varováních o dopadech brexitu, které budou zveřejněny ve čtvrtek.

Ředitel letecké společnosti Ryanair Mike O'Leary znovu vážně varoval, že brexit může způsobit zastavení letecké dopravy mezi Británií a Evropskou unií, a naléhal na britskou vládu, aby "něco v té věci už začala dělat". Problémem pro Ryanair je, že v  EU budou smět létat pouze aerolinie, které jsou z více než 50 procent vlastněny evropskými akcionáři. Ryanair má četné americké a britské akcionáře a po odchodu Británie z EU klesne podíl evropských vlastníků pod 50 procent. O'Leary problém navrhuje vyřešit tím, že neevropským akcionářům své firmy po brexitu zakáže hlasovat. Jsou s tím srozuměni.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE
 

 

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2018

1. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

V srpnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 58 466.08 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 86 289.51 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme ***přibližně o třetinu*** větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem srpna 2018 249 661.49 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Europoslanec polské strany PiS dostal za vyučenou

12. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

(Ryszard Legutko je poslancem - nepřekvapivě - za polskou populistickou stranu Právo a spravedlnost)

Guy Verhofstadt: Nejprve chci reagovat na pana Legutka. Je děsivé, to, co tady říká. Říká, že jsme nikdy nebyli tak nejednotni jako dnes, protože zapomněl, jaká byla Evropa mezi dvěma světovými válkami, protože zapomněl, jaká byla Evropa za studené války. Vy jste nikdy neslyšel o berlínské zdi ani o železné oponě? Evropa je dnes jednotná! Nejde o to, že vy máte jinou vizi. Vy říkáte: "Já jsem z jiného světa než pan Juncker." No tak dobře. Pro mě to není žádný problém. Ale neříkejte úplně šílené věci na kontinentu, který zažil 20 milionů mrtvých a obětí v důsledku nacionalismu a populismu, který vy teď hájíte. O to tady jde!

Jean-Claude, musím vám říct, nechtěl jsem tímhle tady začít, ale pro mě je to opravdu děsivé, že někdo nás tady poučuje o jednotě v Evropě, zatímco se se svou vládou snaží jednat protizákonně a proti celé řadě dalších věcí,  proti hodnotám Evropské unie.


Merkelová ostře a důrazně odsoudila ultrapravicové útoky v Německu

12. 9. 2018

čas čtení 1 minutaKancléřka zdůraznila v parlamentu, že násilí a nacistická hesla jsou neodpustitelné


Angela Merkelová odsoudila ultrapravicové násilí ve východním Německu v neobvykle vášnivém projevu v německém parlamentě. Zdůraznila, že vyvolávat nacistická hesla a páchat při tom násilí je neodpustitelné.

Při projevu ji přerušoval Alexander Gauland, šéf ultrapravicové strany Alternative fuer Deutschland. Obvinil ji, že svou imigrační politikou rozdělila Německo, ohrozila mír a šíří fake news tím, že tvrdí, že ultrapravicoví násilníci honili v ulicích cizince.

Od 26. srpna nejsou ve Středozemním moři žádné záchranné čluny

12. 9. 2018

čas čtení 1 minuta


Tisíce migrantů a uprchlíků riskují smrt na moři, protože Malta a Itálie zakázaly provoz nevládních záchranných lodí, které pracovaly ve Středozemním moři od roku 2015 do letošního 26. srpna.

Lidé snažící se získat v Evropě azyl se dál pokoušejí o riskantní přeplavbu, avšak bez záchranných lodí stoupne počet utopených dramaticky.

Naposledy bylo Středozemní moře bez záchranných lodí nevládních organizací od 28. června do 8. července a za tu dobu se utopilo  více než 300 lidí.

Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci se r. 2017 ve Středozemním moři utopilo 2383 migrantů, zatímco 100 308 lidem se podařilo dosáhnout italských břehů.

V roce 2018, kdy jsou záchranné lodě nevládních organizací pod tlakem od italské a maltské vlády, se dosud utopilo už 1130 osob, do Itálie se ale dostalo jen 20 319 osob.


V minulých dnech se u libyjských břehů utopilo 100 osob.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Evropský parlament zasáhne proti Maďarsku za porušování demokratických práv

12. 9. 2018

čas čtení 2 minutyEvropský parlament hlasoval poprvé ve své historii pro aktivaci článku 7 proti členské zemi, Maďarsku, za porušování demokratických práv. Zahájil disciplinární proceduru proti Maďarsku a konstatoval, že maďarská vláda zosobňuje "systematickou hrozbu" demokracii a zákonnosti.

Pro tuto akci hlasovalo 448 europoslanců. Těsně získal potřebnou dvoutřetinovou většinu poté, co Orbána opustili jeho spojenci v klubu evropských lidových stran.

Co funguje a jak to dál posílit?

12. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Možná, že spíš než se ptát, proč 15 nebo 20 procent obyvatelstva hlasuje pro ultrapravicové extremisty, bychom se měli občas ptát, proč je 80 nebo 85 procent lidí odmítá. Čím byla většina obyvatelstva očkována proti jejich lžím a nenávisti? Co funguje a jak to posílit?


Mezitím v Absurdistánu 81:

Katolická církev vládne nad vším. Pozor, abyste špatně nezvážili knedlíky! A čtěte knihu o víře v kontextu kvantové psychologie!

12. 9. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Legrační heslo "Zachovejme Švédsko pro Švédy", které zpopularizovali polští imigranti do Švédska, snažící se přesvědčit další Poláky, aby hlasovali pro protiuprchlickou radikální pravici, nestačilo, aby následovali kroky svých předků. Polská armáda pod velením krále Jana III. Sobieského podpořila Rakušany, a tak zachránila r. 1653 Vídeň od osmanské invaze. Poláci ve Švédsku nyní selhali a protiuprchlická pravice dostala méně hlasů, než se očekávalo. Polští pravičáci ve Švédsku jsou neutěšitelní. Tvrdí, že se Švédsko rychle proměňuje v "chalífát, kde vládnou náboženští extremisté". A v takové zemi prostě nechtějí žit. Kdyby chtěli, mohli by se přece rovnou vrátit do Polska, ne?

30080

Perspektivy současné Afriky

12. 9. 2018 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 9 minut


Rozhovor s Yunusem Kommou, koordinátorem české neziskové organizace v Gambii, zabývající se podporou vzdělávání dětí. V minulosti Yunus Komma spolupracoval ve své zemi také na zdravotnických projektech, je občanským aktivistou a do budoucna plánuje i vydávání nezávislých novin. Yunus prožil v Gambii celý svůj život s výjimkou krátkých cest do jiných zemí západní Afriky a tříměsíčního pobytu v Evropě, kdy se zde věnoval především prezentaci rozvojových aktivit a rozšiřování povědomí o situaci v současné západní Africe.


Polský prezident útočí na Evropskou unii

12. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Polský prezident Duda útočí na EU jako na 'imaginární komunitu, která je pro Poláky bez významu. Až budou naše záležitosti vyřešeny, budeme se zabývat evropskými věcmi. Teď nás ale nechte na pokoji a nechte nás napravit Polsko.. které Evropa zanechala v roce 1945 Rusům."


Šéf německé vnitřní rozvědky nucen vysvětlit své zpochybnění videí ultrapravicových útoků

12. 9. 2018

čas čtení 1 minutaHans-Georg Maaßen, šéf německého Úřadu na ochranu ústavy, který nedávno několikrát spolupracoval s ultrapravicovou stranou Alternative fuer Deutschland, byl požádán parlamentním výborem, aby vysvětlil, proč zpochybnil pravost videozáznamů ultrapravicových útoků proti cizincům, jako je tento:


;


Hans-Georg Maaßen vystoupí ve středu před parlamentním výborem ministerstva vnitra uprostřed četných požadavků, aby rezignoval na svou funkci. Řekl totiž v rozhovoru, že četné videozáběry, šířící se po sociálních sítích, na nichž ultrapravicoví demonstranti útočí na cizince, mohly být "zfalšovány" a že "neexistují důkazy", že ultrapravicoví aktivisté pronásledovali cizince.

Podle pozdějších tiskových zpráv   Maaßen později od svých původních tvrzení do určité míry ustoupil. Vyjádřil se, že určité konkrétní video, zaznamenávající útoky ultrapravičáků, nepovažuje za falešné, a řekl, že byl špatně pochopen. Údajně ho překvapilo, jak rychle média a politikové byli ochotni videa z útoků v Chemnitz považovat za autentická.

Po událostech v Chemnitz došlo k dalším ultrapravicovým násilnostem v městech Köthen a Halle.

V pondělí večer se v Halle shromáždilo asi 450 ultrapravicových aktivistů. Někteří z nich plivali na policii a skandovali nacistický pozdrav Sieg Heil a hajlovali. Policie několik lidí zatkla.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Štefan Švec: Mnichovská pohoda aneb Zrada národa

12. 9. 2018

čas čtení 1 minutaNěmecko je v rozkladu. Party migrantů s iPhony dělají z ulic měst válečné no-go zóny, bílé ženy se bojí vycházet na ulici, kvílení muezzinů z mešit ruší spánek nemluvňat. Každý čmoud má čtyři nezletilé nevěsty, které jejich bratranec zavraždil ze cti. Všude jen bordel a kebab.

Vždycky jsem chtěl ukázat rodině rozvojový svět, a když je dostupný za tři hodiny po dálnici, nejde odolat. Vypravili jsme se do Bavorska.

Je zvláštní, jak je v téhle zničené, zbídačelé zemi všechno funkční. Když mají tramvaje změněný letní rozvrh, najdete v nich letáčky, ze kterých to pochopí i přespolní. Když se v muzeu moc přiblížíte k obrazu, zamrká na vás usměvavý kustod a poprosí vás, abyste zbytečně nespustili alarm, protože kurátoři jsou na ty své malůvky hákliví. Pokud chcete, bude vám vyprávět o dvou úrovních zabezpečení a o tom, kolik lidí tu každý den omylem rozhouká sirénu. Nechápu, jak tomu může rozumět, je to černoch.

Kompletní článek ZDEZapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

O rozdílech mezi švédskou a českou politikou

12. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Švédská sociální demokracie včas díky interní analýze vyhodnotila, že se musí přímo postavit pravicovému populismu a jít do střetu se SD, označit je za ty, kteří nenabízí žádná řešení, žádný pozitivní program, a propagují jen větší rozdíly ve společnosti a více nenávisti. Také bylo třeba si jistit levé křídlo sociální politikou, viz penzisté a podpora rodin s dětmi, ale i udržení tradičních témat jako gender a lidskoprávní agenda, boj proti rasismu. Proto se mocně finišovalo a zabralo to výborně. Všimněme si, že v ČR se prosadil úplně opačný model, kdy se na pravicový populismus reagovalo jeho soft verzí. To je úplně špatně a také to tak dopadlo, píše na Facebooku Lukáš Kraus.

Více informací ve švédštině ZDE

Orbán: "Evropa nás trestá, že nechceme uprchlíky!"

11. 9. 2018

čas čtení 1 minutaPopulistický premiér tvrdí, že je Maďarsko trestáno, že "není zemí migrantů"


Viktor Orbán přiznal, že Evropský parlament zavede proti jeho vládě nejpřísnější sankce. Dostavil se pozdě k úterní debatě ve Štrasburku o maďarském soudnictví, o zacházení s romskou komunitou v Maďarsku a o potlačování akademických a novinářských svobod. Řekl v Evropském parlamentě, že parlament "uráží" maďarský národ.

Putinův stoupenec bizarně vyhrožuje Navalnému na YouTube, že z něho udělá "šťavnatý řízek"

11. 9. 2018

čas čtení < 1 minutaBývalý Putinův tělesný strážce Viktor Zolotov vyzval  na kanálu YouTube ruské Národní gardy, opozičního politika Alexeje Navalného k fyzickému  "souboji". Dá mu prý do huby a promění ho v "šťavnatý řízek". Zolotov je rozčílen, že Navalnyj zveřejnil dokumentaci o jeho korupci. Bizarní útok na Navalného neschválil Kreml, který se mj. přidržuje strategie NIKDY nevyslovit veřejně Navalného jméno. Navalnyj se k výzvě na "souboj" vyjádřit nemůže, neboť je ve vězení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Pro stoupence Czexitu: "Ohroženy jsou desetitisíce pracovních míst," varuje šéf automobilky Jaguar Land Rover britskou premiérku

11. 9. 2018

čas čtení 1 minutaŠéf automobilky Jaguar Land Rover varoval Británii, že je pro něj daleko levnější vyrábět automobily na Slovensku


Největší britská automobilka Jaguar Land Rover ostře zaútočila na premiérku Theresu Mayovou. Varuje, že budou zlikvidovány desetitisíce pracovních míst, pokud Británie odejde z EU bez dohody.

V Evropě umírá předčasně na znečištění vzduchu 1000 lidí denně

11. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Monitorovací stanice v Ostravě neinformovala EU o místním znečištění ovzduší, přestože překročila v roce 2015 denní limit partikulátů ve vzduchu 98 krát.


Znečištění vzduchu je nyní největším ekologickým nebezpečím ohrožujícím zdraví veřejnosti v Evropě, avšak vlády proti němu řádně nejednají, zjistila Rada auditorů Evropské unie.

Toxické ovzduší usmrcuje podle odhadů každoročně 400 000 Evropanů. Zpráva Evropské unie požaduje, aby byly evropské zákony o čistotě ovzduší přizpůsobeny normám Světové zdravotnické organizace, které jsou nejméně dvakrát tak přísné pro emise partikulátů (PM 2,5 a PM 10)"a šestkrát přísnějí pro kysličník siřičitý (SO2).

Janusz Wojciechowski, hlavní autor auditu, konstatoval, že rozsah "mlčenlivého umírání" na jedovatý vzduch v Evropě je "nepřijatelný".

"Máme v Evropě v důsledku znečištění ovzduší krizi veřejného zdraví. Více než 1000 předčasných úmrtí denně v EU a více než 1 procento denních úmrtí v EU. To je desetkrát vyšší než počet lidí, který v EU zahyne při autonehodách."

Wojciechowski poukázal na to, že Evropská unie v současnosti vydává 3,4 miliardy euro z fondů soudržnost na vysoce toxickou biomasu - téměř dvakrát tolik, než je částka 1,8 miliard euro na boj proti znečištění vzduchu.

Auditoři také poukazují na vysoce rozdílné monitorovací standardy v jednotlivých členských zemích EU. Monitorovací stanice v Ostravě v ČR neposkytovala ověřená data, přestože v roce 2015 překračovala denní limit partikulátů v ovzduší 98 krát.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

ODS pro naši budoucnost

11. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta


K tomu:

Nad výsledky švédských voleb

11. 9. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 2 minuty


Volby do Říšského sněmu ve Stockholmu ve mně vyvolávají rozpaky. Na jedné straně jsem rád, že vyhráli sociální demokraté a spolu s levicovými a středovými stranami mají většinu hlasů (144); těší mne, že švédští demokraté mají 17% a ne 25%, jak se predikovalo; ale mrzí mne, že v parlamentu oslabili zelení, kteří mohli mít rozhodující slovo. Vynikající je i vysoká volební účast. Poslední slovo budou mít výsledky od Švédů žijících v zahraničí. Nyní je vše v rukou demokratických stran, žádná z nich nemá dostatečných 175 hlasů potřebných k parlamentní většině.

100 lidí, včetně 20 dětí, se v září utopilo ve Středozemním moři

11. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta100 lidí, včetně dětí, se utopilo začátkem září nedaleko libyjského pobřeží, poté, co selhal motor u jednoho člunu a jiný člun začal ztrácet vzduch. Potvrdila to humanitární organizace Lékaři bez hranic.


Mezi mrtvými byla sedmnáctiměsíční dvojčata i jejich rodiče.Do 1. července se letos podle OSN ve Středozemním moři utopilo nejméně 1000 lidí. V červnu, kdy začala nová italská vláda odmítat uprchlíky, se utopilo ve Středozemním moři více než 200 osob.

V roce 2017 se celkem ve Středozemním moři utopilo více než 3000 osob.

Počet uprchlíků přicházejících do Evropy se v roce 2017 snížil o více než polovinu na 172 300.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trump chce věznit imigrantské děti trvale

11. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Více než 500 imigrantských dětí, odebraných rodičům v USA, jim stále ještě nebylo vráceno. Trump chce nyní zavést předpis, který by rodičům odebrané děti sebral natrvalo, varuje organizace Human Rights Watch.


Trump a Bolton se rozhodli zrušit mezinárodní soudní dvůr. Zřejmě se jim to podaří

11. 9. 2018

čas čtení 2 minutyMezinárodní soudní dvůr (ICC) je nejvýznamnější světový trestní tribunál, prosazující spravedlnost v mezinárodním měřítku. Donald Trump a jeho poradce pro národní bezpečnost John Bolton se ho nyní rozhodli zrušit.

John Bolton, s dalšími jestřáby Paulem Wolfowitzem a Richardem Perlem, vedli v roce 2003 protizákonnou invazi George W. Bushe do Iráku. Bolton nyní chce svrhnout íránský režim.

Bolton vždycky Mezinárodní soudní dvůr nenáviděl. I když ho respektuje a podporuje 123 států, USA, Rusko, Indie, Čína a další země jako Izrael ho nikdy neuznaly.

OSN: Ruský a Asadův útok na Idlib se zřejmě stane největší humanitární katastrofou v tomto století

11. 9. 2018

čas čtení 2 minutySyrští civilisté začínají hromadně prchat před bezprostředním rusko-syrským bombardováním

OSN uvádí, že 30 000 lidí z 3,5 milionu osob žijících v opoziční syrské enklávě Idlib už začalo z teritoria utíkat. OSN varuje, že by se Idlib mohl proměnit v nejhorší humanitární krizi jednadvacátého století, protože statisíce civilistů odtamtud začnou utíkat směrem k nyní uzavřené turecké hranici ve snaze uniknout útoku Rusů a vojsk a letadel prezidenta Asada.

Volební výsledky ve Švédsku nejsou vítězstvím ultrapravice, ale tříštěním dosavadních stran

11. 9. 2018

čas čtení 4 minutyVelmi důležité je, že si musejí politické strany musejí konečně vytvořit nové ideologické a integrované strategie pro řešení klíčových otázek dneška, jejichž součástí je i imigrace a integrace, aby znovu začaly určovat v zemi politickou agendu a ukázaly voličům, že existují i jiná strategická řešení, než jaká navrhuje ultrapravice


Nynější všeobecné volby ve Švédsku nebyly politickým zemětřesením. Dvě vládní strany, sociální demokraté a zelení, přišly o 2,8 procenta a 2,4 procenta svých voličů. Avšak radikální levicová strana Vänsterpartiet, která při klíčovém hlasování podporovala vládu,  o 2,2 procenta posílila, což znamená, že celková ztráta levostředové koalice ve nynějších švédských volbách byla jen 3 procenta. Ve volbách v roce 2014 přišla pravicová vládnoucí Aliance o celých 10 procent své volební podpory.

Tweety ruských trollů citovala britská média v článcích více než stokrát

11. 9. 2018

čas čtení 1 minutaV červnu letošního roku zveřejnil americký Kongres údaje o 1000 účtech na Twitteru, provozovaných petrohradským tzv. Institutum pro výzkum internetu (IRA), státní ruskou dezinformační agenturou. Předtím Twiter identifikoval už jiných 2000 twitterových účtů, provozovaných touž dezinformační agenturou. V listopadu 2017 zjistil deník Guardian, že britský tisk tweety z těchto účtů cioval osmdesátkrát. Tweety z účtů zveřejněných americkým Kongresem v červnu byly nadto citovány britským tiskem ještě dvacetkrát.

O krutosti stoupenců vyvraždění civilistů v Idlibu (je to však zřejmě hlavně Asadova propaganda)

11. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Krutost lidí, kteří se posmívají civilistům, kteří jsou v pasti v Idlibu a čelí pravděpodobnému hromadnému zmasakrování je neuvěřitelná, píše George Monbiot. Děti v té idlibské pasti jsou skutečné, nejsou to loutky, jak naznačuje tato odporná kresba, zaslaná mi stoupenci bombardování...


O zlotřilosti českých médií, která povedou ČR k vzniku koncentračních táborů a plynových komor

10. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

David Michal poznamenal pod článkem Bohumila Kartouse:

Lidé si v novinách, které se zoufale snaží zvednou sledovanost, přečtou, jak mladý Afghánec někoho pobodal. Vyplašené sisinky, tedy lidé, si to nasdílejí na fuckbook. Politici bez vize a ideálů si to přečtou a dají na billboardy.

Na počátku je ono mediální strašení za účelem zvednutí čtenosti, což zvedne počet zhlédnutých reklam a to zvedne zisk médiu.

Vždyť je to tak jednoduché. Smiřme se už konečně s tím, že většina lidí je prostě blbá a nechá se strašit a zakažme si ono strašení. Zakažme reklamu vedle článků o lidském neštěstí.

K tomu dodává Jan Čulík: Česká média se až manicky z komerčních důvodů zaměřují na každý, i ten nejmenší fyzický útok či trestný čin spáchaný v západní Evropě imigranty či uprchlíky, a u každého z nich vytvářejí u českého obyvatelstva rasistický strach a kolektivní vinu zdůrazňováním, že pachatel je neběloch, uprchlík či muslim. Vůbec neinformují o tisících drastických fyzických útoků proti imigrantům a uprchlíkům, k nimž dochází od ultrapravice například v Německu. Nikdo v ČR neví o těch desítkách vypálených uprchlických ubytoven. Česká média také naprosto pomíjejí, že mnozí z uprchlických pachatelů násilných činů mají často závažné psychické problémy - jsou duševně choří - což zase u lidí, kteří prošli cestou do Evropy nevýslovným utrpením, není tak neočekávané.

Novinářské informace o pachatelích trestných činů nesmějí NIKDY zdůrazňovat jejich etnicitu a vytvářet kolektivní vinu. Je to fašismus.

Nejhroznější je, že komerčně motivovaný rasismus a nenávist šířené českými médii - největšími viníky, denodenně páchajícími trestné činy šíření nenávisti vůči menšinám a náboženstvím - jsou Parlamentní listy, avšak Novinky, Reflex a IDnes nezůstávají daleko pozadu - už nyní znamenal kolaps veškerých hrází - v Havířově publikuje ČSSD protiimigrantské billboardy, v Mostě sociální demokraté navrhují v předvolební kampani používat jed na krysy proti Romům a vyhnat lidi do segregované vesnice.

K návrhu vytvářet koncentrační tábory a stavět plynové komory je už pak docela nedaleko.

Má se v médiích poskytovat prostor extremistům?

10. 9. 2018

čas čtení 6 minut


"Společnosti, které čelí útoku rasismu, jsou jako dům, v němž vznikl požár. 10 nebo 20 procent toho domu už shořelo, takže by se hasiči měli snažit zachránit zbylých 80 procent. Soustřeďte se na to, co se dá ještě vyhrát, než toho bude zničeno ještě víc."

Jak se postavit k sílícímu populismu a extremismu ve společnostech? Zabývat se příčinami jeho vzniku, argumentuje Kenan Malik. Jenže v českém prostředí ty příčiny nikdo nezkoumá a nikdo je neřeší. Naopak většina politiků se snaží využívat sílící populistické nenávisti ve společnosti k posilování svých politických pozic. Tím se ještě více zamlžuje a ignoruje, proč je tolik lidí naštvaných.

Andrew Stroehlein z lidskoprávní organizace Human Rights Watch vyvolal globální diskusi o tom, zda se má v médiích poskytovat prostor ultrapravicovým extremistům. Ostře a opakovaně kritizoval britský týdeník Economist a americký časopis New Yorker, že pozvali k veřejné diskusi ultrapravičáka Stevena Bannona. New Yorker se kritiky zalekl, zejména poté, co čtenáři začali rušit předplatné časopisu, a diskusi s Bannonem odvolal. The Economist se nezalekl a diskuse se má konat.

To není žádné vysvětlení

10. 9. 2018 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Vážený pane Beneši,

vysvětlení, že v Havířově probíhá obchod s chudobou, a sociálnědemokratický billboard proti imigrantům je ve skutečnosti údajně protestem proti tomuto obchodu s chudobou, není, promiňte, přesvědčivé vysvětlení.

Pokud má havířovská sociální demokracie touhu a potřebu bojovat proti obscénnímu obchodu s chudobou, proč si nedala na billboardy heslo: "Budeme bojovat proti obchodu s chudobou"?

Že namísto toho na billboardech konjunkturálně bojuje proti neexistujícím imigrantům, a spoléhá na to, že to místní lidi budou interpretovat jako její "boj proti obchodu s chudobou", je bohužel jen důkazem, že ČSSD se v nejlepším případě snaží zabít oba vrabce jednou ranou a získat při svém "boji proti obchodu s chudobou" aspoň nějaké hlasy zneužitím všeobecné české protiimigrantské xenofobie.

Je to ostudné.

Ultrapravicoví Švédští demokraté se vytahují, že "budou mít obrovský vliv"

10. 9. 2018

čas čtení 2 minutyVe skutečnosti však všeobecné volby ve Švédsku prohráli

Rád bych, kdyby se o švédských volbách informovalo takto: V členské zemi EU s největším počtem uprchlíků na jednoho obyvatele 82 procent voličů NEHLASOVALO pro ultrapravicové národovce:


Švédsko čelí delší době politické nejistoty, poté, co oba hlavní parlamentní bloky získaly velmi podobný počet hlasů a ultrapravicoví Švédští demokraté slibují, že budou mít v parlamentu "skutečný vliv", navzdory tomu, že posílili své postavení daleko méně, než se předpovídalo.

Podle předběžných oficiálních výsledků získali Švédští demokraté 17,6 procent hlasů, více než 12,9 procent, které získali r. 2014, ale daleko méně než předpovídaných 25 procent a více.

Sýrie: Ruská a Asadova bitva o Idlib začíná útoky na nemocnice a záchranná centra

10. 9. 2018

čas čtení < 1 minutaZdravotní zařízení a záchranná střediska jsou často terčem leteckých úderů Asadových a ruských sil v Sýrii a při ofenzívě proti Idlibu, poslední enklávě protiasadovských vzbouřenců, tomu není jinak, píše analytický server Bellingcat. 6. září zveřejnil Twitterový účet syrské civilní obrany záběry střediska Bílých helem, které bylo vyřazeno z provozu masivním útokem na venkov v provincii Idlib.

8. září zaútočily letecké údery na podzemní nemocnici v Hassu:
Na nemocnice jsou také shazovány z vrtulníků barelové bomby:
Další informace a obrazový materiál ZDE

 

29923

Přečetli jsme

Neumějí Češi odpouštět? Nebo naopak trpí amnézií?

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

"Já si myslím, že to je nedostatek velkorysosti. Jsme společnost, která nezapomíná a která všechny své křivdy, jež si odžila, připomíná. Hodně tomu prospívá internet. Co se týče paměti, tak ta je docela milosrdnou záležitostí. Ale když máte k dispozici archiv, tak něco vždycky vyhrabete na každého. A naše schopnost neodpouštět je naprosto fascinující. Myslím si, že to je jeden z největších problémů, které ta společnost v duševní rovině má." Tolik Josef Šlerka, jeden z nejzajímavějších českých intelektuálů současnosti, k české kulturní identitě v rozhovoru pro Rádio Wave, stanici ČRo. Skutečně? Netrpí naopak amnézií způsobenou mnohonásobným společenským úrazem?

Stále existuje šance na Korejský poloostrov bez jaderných zbraní

10. 9. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Navzdory tradiční skepsi klasických médií týkající se nevypočitatelného chaota úřadujícího v Oválné pracovně a neústupnosti severokorejské diktatury stále existuje naděje na zachování míru na Korejském poloostrově. A třebaže pochybnosti a námitky jsou vždy na místě, je naprosto klíčové, aby se místo kladení ultimativních požadavků a víření válečných bubnů dostalo sluchu diplomacii – byť jde o diplomacii dosti neohrabanou. V sázce je totiž příliš mnoho. 

30079

Podporuje Nike teroristické mučednictví?

Reklama, nejen politická, je často nebezpečně tupá, podlézá publiku a nerespektuje kontext

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty


"Věř v něco. I když to znamená obětovat všechno." Firma Niké využila tichého boje Colina Kaepernicka, hráče amerického fotbalu, který svým gestem (pokleknutím během americké hymny) dával najevo svou podporu hnutí Black Lives Matter, které bojuje s rasovou nerovností v USA. Colin Kaepernick je v tomto smyslu považován za hrdinu, jenž oběštoval svou kariéru, jelikož s ním současní majitelé americké MFL nechtějí uzavřít profesionální smlouvu.

Nicméně, jak poukazuje amerikanista Kryštof Kozák na Facebooku, tato reklama vysílá naprosto odlišný apel, stačí ji přenést do jiného kulturního kontextu (Niké je globálně působívá firma a internet nemá hranic). "Ve snaze získat publicitu vytvořila společnost Niké nejlepší náborový plakát pro sebevražedné radikály. Skutečně by mě zajímalo, jak tato reklama rezonuje na Blízkém východě."

Je to skutečně dobrý příklad, který v souvislosti s děsivou úrovní politické reklamy před nadcházejícími volbami do obecních zastupitelstev a senátu v ČR ilustruje, jak omezené zájmy, a tedy omezený kontext respektují zjednodušená hesla produkovaná "kreativci" reklamního průmyslu, samozřejmě bez jakékoliv odpovědnosti za následky. Ne vždy, nicméně varovně často. 

Existují samozřejmě opačné případy, kdy společnosti dokáží prostřednictvím reklamy naopak posilovat určitý hodnotový proud, jako například reklama Rakouských spolkových drah, která inzeruje slevy na rodinné jízdné a zobrazuje dva muže s dítětem, z toho jednoho tmavé barvy pleti. A vice versa, právě taková reklama může ve společnostech, které jsou kontaminovány politickým a mediálním populismem těžícím z xenofobie, být terčem rasistických úroků, jako se to stalo v případě reklamních letáků společnosti Lidl, jež si "dovolila" použít fotografie s nebělošskými modely. 

To potvrzuje hypotézu, kterou jsem rozpracoval ve své dizertační práci na téma axiologie reklamy, v níž ukazuju, jak reklama pracuje s hodnotvým rámcem svého publika. V případě Lidlu je evidentní, že nadnárodní společnost se s tímto rámcem u svého publika výrazně rozchází. 

Vzpomínky devadesátníka. Jsou relevantní pro dnešní Českou republiku?

10. 9. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 34 minutDramatik a prozaik Pavel Kohout vydal v nakladatelství Odeon/Euromedia třetí, aktualizované vydání své autobiografie pod názvem To byl můj život? Kniha má 896 stran. Kohout je čtivý a jeho životopis jsem přečetl na posezení. Má jeho výpověď co říct dnešku?

Vzhledem k tomu, že jsem o pětadvacet let mladší než on, nemohu se vyjadřovat k událostem z doby před polovinou šedesátých let. Ovšem s Kohotovou interpretací všech událostí od poloviny šedesátých let až do pádu komunismu zcela souhlasím. Ano, tak, jak to popisuje, to skutečně bylo. Uprostřed nejrůznějších zkreslení a manipulace nejnovější československé historie stojí zato, myslím, aby lidi toto svědectví četli.

Co ale o obdobích, která Kohouta hluboce ovlivnila a která jsem jsem nezažil?

30077

Politický bizár

Hledání dna politického marketingu aneb progradující likvidace zbytků politické důstojnosti v ČR

10. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Facebooková stránka Politický bizár nabízí některé tragikomické příklady politické reklamy a politického marketingu. Předvolební kampaň před obecními a senátními volbami 2018 nabízí bohatou sklizeň. Nejde pravděpodobně o vyčeprávající souhrn nevkusu a idiocie, jež politickému marketingu dominují, nicméně způsob, jakým české politické strany samy sebe degradují na úroveň prodejní strategie teleshoppingu z 90. let, je zde archivován poměrně dobře...

30078

České dráhy dělají ČR mezinárodní ostudu

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

“Dobrýdenkontrolajízdníchdokladůpřistoupiliprosím,” zahlaholil průvodčí v odpoledním víkendovém vlaku na trase Beroun - Praha. “Jo a pojedeme objížďkou přes Krč, takže na Smíchově nezastavujeme,” dodal, ještě než se jal kontrolovat jízdenky ve spoji, který měl 20 minut zpoždění. “Je to tu samej cizinec, nerozumí tomu. Já anglicky neumím. Tady mluvíme česky,” zdůraznil velitel vlakové soupravy a ambasador českého kulturního sebevědomí. A protože šlo o významné sdělení, nabité osobní i národní hrdostí, bylo zapotřebí, aby s ním seznámil vagon plný lidí. Takovým způsobem reprezentuje národní dopravce Českou republiku.

30076

Případová studie ČSSD, v níž se najde jakákoliv další česká politická strana

Stav české politiky zásadně ohrožuje budoucnost ČR

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Kam až to česká politika dopracovala ve své “upřímné” snaze udělat Českou republiku lepší. Když dnes chcete říct lidem, že chcete bojovat proti obchodu s chudobou (jako třeba ČSSD), dáte si na billboard protimigrační výkřik. Když jim chcete dát najevo, jak dobrý jste hospodář, jak moc vám jde o budoucnost a jak chcete zlepšovat to, co je třeba zlepšovat (jako třeba Ano), postavíte vládní program na prohlubování bezpečnosti. V 7. nejbezpečnější zemi světa. Když chcete ukázat, jak skvělá jste politická alternativa (jako třeba ODS), necháte se reprezentovat politováníhodnými populisty (aby ani "křesťané" nezůtali nedotčeni, byť některé to mrzí) a politickými turisty (jako TOP09). Když chcete přesvědčovat voliče, ochotně půjdete dělat užitečné idioty do mediální kanalizace (jako Piráti). Zbytek už vůbec nestojí za řeč. Vítej, budoucnosti...

Případová studie svědčící o tragédii české politiky

Havířov je imigrantské, multikulturní město bojující s chudobou, což je pražským elitám ukradené

10. 9. 2018 / Marek Beneš

čas čtení 3 minuty

Havířov, moje rodné město, kde jsem žil 25 let a jsem tam každý den. Řeší se protimigrační plakát ČSSD. Byl jsem v roce 1990 u toho, když havířovská ČSSD vznikla, píše Marek Beneš v reakci na kontroverzní předvolební reklamu. Řeší to všichni: Kartous z Dobřichovic, Čulík z Glasgow, Stroehlein z Bruselu, Partrige z Oxfordu a pár Pražáků. A mne by zajímalo, jestli se někdo vlastně v Havířově zajímal, proč tam ten plakát je, co se tam řeší. Prostě že by se někdo zeptal místního. Všichni mají jasno. Já třeba náhodou vím, proč je na plakátu toto. Souvisí to s panem Bakalou.

Švédské volby: Ultrapravicová revoluce ve Švédsku se nekoná

9. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Po sečtení 84,5 procent hlasů mají ultrapravicoví Švédští demokraté pouze 17,6 procent hlasů, jen o 4,7 procent více než v roce 2014. Předpokládaných 25 procent nedosáhli. Sociální demokraté mají 28,3 procenta a poklesli jen o 2,8 procent.

Průběžně aktualizovaný zdroj ve švédštině: ZDE


Jiri Pallas Především prohráli náckové, kteří očekávali 25%. Vyhrála demokracie! Volební účast 85%


Podle průzkumů o východu z volebních místností zaznamenali ultrapravicoví Švédští demokraté daleko menší volební podporu v švédských všeobecných volbách, než očekávali:

Ultrapravicoví Švédští demokraté prý zaznamenali volební podporu jen 16,3 procent hlasů, což je jen o 3,4 procenta více než jejich volební výsledek v roce 2014 a je to daleko méně než očekávaný výsledek 25 procent. Druhá švédská televizní stanice zjistila průzkumem o východů z volebních místností, že Švédští demokraté získali 19,2 procent.

Moskva: Oni všechny mlátí!!

9. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

"Oni všechny mlátí," napsal na Twitteru šokovaný reportér ruského časopisu Novaja gazeta z místa útoku ruské policie proti pokojnému shromáždění proti Putinově nespravedlivé důchodové reformě:


Election billboards in the Czech Republic: "Even rat poison is not enough for this vermin!"

9. 9. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Photo:  "Even rat poison is not enough for this vermin!" - an election billboard by the Most local authority, produced by a Czech Social Democrat

No holds barred: The election campaign for the Czech local authority elections uses open racism


Although commentators normally point out that of the four Visegrad countries, the Czech Republic has to date remained the most democratic, the current election campaign for the forthcoming local authority elections, which will take place in  the Czech Republic on 5th and 6th October, has, unprecedentedly,  resorted to open and brazen racism.

"Vypadněte z Německa, židovská prasata!"

9. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Neonacisté zaútočili v Saské Kamenici na židovskou restauraci a skandovali: "Vypadněte z Německa, židovská prasata." Stalo se v roce 2018!

Uwe Dziuballa, vlastník restaurace jménem "Schalom" v Saské Kamenici, byl při útoku neonacistů zraněn, byl zasažen jedním z kamenů, které neonacisté házeli do jeho restaurace. Restaurace byla poškozena.

Dziuballa, z židovské rodiny ze Saské Kamenice, otevřel svou restauraci v roce 2000. Od té doby je restaurace terčem antisemitských útoků. Neonacisté mu na budovu nakreslili hákový kříž, rozbíjejí mu okna a k hlavním dveřím položili prasečí hlavu.

Nynější antisemitský útok byl však nejvážnější.

Kam se ČR řítí? Otevřeně rasistické předvolební billboardy hlavních českých politických stran!

9. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta
Mocné britské odbory podporují drtivou většinou nové referendum o brexitu

9. 9. 2018

čas čtení 1 minutaZ průzkumu členů mocných celostátních britských odborových svazů Unite, Unison a GMB vyplynulo, že jejich členové podporují dvoutřetinovou většinou nové referendum o brexitu. Tato ohromující zpráva zřejmě donutí opoziční corbynovskou Labouristickou stranu, aby se postavila za uspořádání nového referenda o brexitu.

Zvlášť krutý zážitek pro americké občany

8. 9. 2018

čas čtení 3 minuty

"Nemělo by to být Demokratické ani Republikánské říci, že neútočíme na určité skupiny lidí jen proto, jak vypadají nebo jak se modlí!  My jsme Američani a od nás se očekává, že se postavíme proti násilníkům! (Potlesk) Ne, že je budeme následovat! Od nás se očekává, že se postavíme proti diskriminaci! A zcela do háje samozřejmě se musíme postavit jasně a jednoznačně proti sympatizantům s nacisty. (Potlesk) Jak složité to je? Říct, že nacisti jsou špatní?

Nemělo by to být Demokratické ani Republikánské říci, že neohrožujeme svobodu tisku jen kvůli tomu, že vydává články, které se nám nelíbí. Já si hodně stěžuju na Fox News. Ale nikdy jste mě neslyšeli, že bych vyhrožoval, že je zakážu. Anebo že bych jim říkal "nepřátelé lidu".

Politika vyvolávání konfliktů a hněvu a paranoi bohužel nalezla domov v Republikánské straně. Republikáni, kteří jsou rozumní, v Kongresu, a oni tam jsou, říkají: "No jo, my víme, že tohle je šílené - " ale přesto se snaží ze všech sil chránit toto chování před kritikou a před pohnáním k odpovědnosti. Jsou naprosto neochotní najít v sobě páteř k tomu, aby se postavili na obhajobu institucí, které způsobují, že naše demokracie funguje. "
Satirický "Borowitz Report" v časopise New Yorker:

V televizním pořadu, který mnozí označili za zbytečně krutý, bylo v pondělí připomenuto milionům Američanů, že kdysi měli prezidenta.

Nic netušící Američané, kteří si v pondělí pustili televizní zprávy, se náhle stali terčem útoku vzpomínky na dobu, kdy domácí politika USA, mezinárodní diplomacie i jaderné kódy byly v rukou dospělého člověka.

CNN, jedna z televizí, které tento pořad odvysílaly, okamžitě konstatovala, že toho lituje, a přiznala, že připomenout Američanům, že ještě nedávno měli prezidenta, vyvolalo všeobecnou lítost a zoufalství. "CNN se za tuto chybu hluboce omlouvá," konstatovala televize. "Už se to nestane."

Krutost toho televizního pořadu byla ještě znásobena skutečností, že televizní stanice zbytečně věnovaly delší pozornost projevu, který jen divákům připomněl, že národ měl kdysi prezidenta, který přísně dodržoval pravidla gramatiky a výslovnosti.

Nadto, připomínku, že země měla ještě nedávno vedoucího představitele, který miluje a respektuje svou manželku, považovalo mnoho diváků už za "překročení všech norem". Byli nuceni přepnout na jiný kanál.

"Bylo to děsné," konstatovala Carol Foyler, divačka, kterou toto televizní vysílání hluboce ztraumatizovalo. "Bylo to, jako když najdete na Facebooku fotku svého bývalého a on bohužel vypadá nádherně."

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Putin se rozhodl spáchat obrovský masakr v syrském Idlibu

8. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Jsou tam tři miliony civilistů, z nich milion dětí. Putin bude nyní proti nim provádět vojenský masakr. Jeho podpora pro vraha Asada vyvrcholí genocidou milionů nevinných lidí. Západ nehne prstem. Před útokem ruské armády nemají ti nevinní lidé kam utéci. Turecko je na své území nepustí. Evropa už vůbec ne. Rodiče vyrábějí pro své děti neumělé plynové masky... Čekají na ruský útok chemickými zbraněmi....


Odsouzenci na smrt v Idlibu pokojně demonstrovali proti Asadovi, proti islámským fundamentalistům a za demokracii. Koho by to zajímalo.


Děti v Idlibu s podomácku vyrobenými plynovými maskami proti útoku chemickým plynem:

Obama zaútočil na Trumpovu "politiku strachu a hněvu"

7. 9. 2018

čas čtení 2 minutyBarack Obama ostře kritizoval Trumpovu Ameriku. Zaútočil na Donalda Trumpa poprvé jménem v projevu, v němž odmítl "politiku strachu a hněvu".

Apeloval na voliče po celých Spojených státech, aby obnovili "zdravou demokracii" a odmítl taktiku Donalda Trumpa a Republikánů ve Washingtonu jako bezprecedentní hrozbu budoucnosti USA.

"Vyvolávat kmenové nálady, vyvolávat strach, stavět jednu skupinu lidí proti druhým, říkat lidem, že pořádek a bezpečnost by byly obnoveny, kdyby nebylo těch lidí, kteří nevypadají jako my, anebo nemluví jako my, anebo se nemodlí jako my - to je stará učebnice, tak stará jako sám čas," řekl Obama.

Neuvěřitelné: Německý ministr vnitra Seehofer se identifikuje s fašisty z Chemnitz

7. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Nový, naprostý propad pro Seehofera, který se zdá být sotva uvěřitelný. Řekl, že by se sám připojil k protestům v Saské Kamenici, které byly plné skandování neonacistických hesel a ultrapravicových aktivistů, kdyby nebyl ministr, píše politolog Cas Mudde.


Znepokojující vývoj v Německu:

Šéf německé rozvědky a saský premiér obhajují fašisty ze Saské Kamenice

7. 9. 2018

čas čtení 4 minuty

 

Paul Mason ironicky: Jaksi si nemohu vzpomenout na žádný jiný historický precedens, kdy německý stát selhal v boji proti nacistickému násilí, nebo si ho dokonce vůbec nevšímal...


 
Šéf německé rozvědky Hans-Georg Maaßen se stal terčem kritiky za své tvrzení, že "k žádnému ultrapravicovému násilí v Chemnitz nedošlo

Šéf domácí německé rozvědky  vyjádřil pochybnosti, že během nedávných násilností v Saské Kamenici tamější fašisté honili v ulicích cizince. Maaßen se vyjádřil pro bulvární deník Bild, že jde o "záměrné dezinformace". Tím se dostal do přímého konfliktu s tím, co o násilnostech v Chemnitz říká Angela Merkelová. 

Populisté nejsou tichou většinou. Jsou hlučnou menšinou

7. 9. 2018

čas čtení 2 minutyAnalýza Pew Research Center dokazuje, že tradiční strany mají daleko větší podporu než extremistické populistické strany

Už celou řadu let nám novináři sdělují, že v západních demokraciích je nyní politika definována bojem mezi agresivním populismem a defenzivními tradičními stranami. Podle této logiky jsou nyní populisté skutečným "hlasem lidu" a tradiční establishmentové strany představují od občanů izolované elity. Nová studie dokazuje, že tato tvrzení jsou falešná, píše Cas Mudde.

Karenční doba, politika a filozofie dějin

7. 9. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

V posledních dnech jsem měl možnost vyslechnout na Českém rozhlase Plus různé diskuse a názory ohledně tzv. karenční doby. A myslím, že se v tom ukazuje důležitá rovina mnoha našich politických problémů.

V případě karenční doby jde o to, zda má zaměstnanec, který onemocní, mít nárok na náhradu mzdy už od prvního dne své dočasné pracovní neschopnosti. Levice a odbory říkají, že ano, pravice a zaměstnavatelé říkají, že ne.

Státní terorista, to zní hrdě

7. 9. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Komentátor Guardianu Simon Jenkins je buď ve zpravodajských otázkách absolutně neinformovaný, nebo záměrně lže, pokud tvrdí, že se Rusko při snaze zabít své bývalé špiony v zahraničí chová stejně jako ostatní státy. Nikdo totiž takové věci nedělá. Nedělával je ani SSSR v období následujícím po Stalinově smrti, až do svého zániku v roce 1990. 

Putinovo Rusko konečně získává globální reputaci, jakou si dávno zasloužilo. Jde o stát rutinně využívající teroristických metod nejen vůči vnitřní opozici a nepohodlným novinářům, ale i proti jiným státům - za účelem získání zpravodajské či mocenské výhody. Bdělý pozorovatel to mohl vidět během propuknutí bojů na Donbase, všiml si po sestřelení letu MH17, zaregistroval to při pokusu o puč v Černé Hoře, uvědomil si to během kauzy Skripalových. Nyní spolu s britskou premiérkou vystoupili představitelé čtyř dalších klíčových států, označili Rusko za nejpravděpodobnějšího viníka v kauze Novičok a vyzvali je k odtajnění programu vývoje chemických zbraní. Kreml zná jako obvykle jedinou odpověď, když dojde na jeho přečiny: Zatloukat, zatloukat, zatloukat.

Přehnaná britská reakce na otravu Skripalových hraje do Putinových rukou

7. 9. 2018

čas čtení 5 minutBritská reakce na tento pokus o vraždu je infantilní

"Žádné představení není tak absurdní jako britská veřejnost v jednom ze svých pravidelných záchvatů morálky," napsal básník Thomas Babington Macaulay a mohl mít na mysli reakci britské vlády na pokus o vraždu bývalého agenta Sergeje Skripala a následnou smrt náhodné ženy. Reakce na tuto záležitost byla cynická, přehnaná a pokrytecká, píše Simon Jenkins.


Že se chtějí příslušníci tajných služeb pomstít někomu, koho považují za zrádce, není překvapivé. Britové by reagovali naprosto nevzrušeně, kdyby se něco ošklivého stalo v Moskvě britským double agentům Guyi Burgessovi, Donaldu Mcleanovi či Kimu Philbymu. Jsou dlouhodobě živeni historkami o mimosoudním zabíjení špionů a předpokládají, že v tomto temném, pseudo-celebritálním světě se zrádcům dostává zasloužené odplaty.
 

Na ruských finančních trzích se objevily příznaky paniky

7. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Ruské finance postihla nová řada nepříznivých událostí, upozorňuje Michail Sergejev. Rubl na trzích ve čtvrtek náhle spadl pod úroveň 80 za euro a 69 za dolar. Sílí výprodej vládních dluhopisů, jejichž míra návratnosti již přesáhla 9 % ročně. A jaký má smysl držet cenné papíry v rublech, pokud ruské úřady devalvují rubl rychlostí vyšší než 20 % ročně?

Světoví lídři podporují britské obvinění v kauze novičok

7. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

USA, Francie, Německo a Kanada souhlasí s Británií pokud jde o podezření, že ruská vláda "takřka jistě" schválila otrávení bývalého špiona Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v britském Salisbury. Tyto státy vyzvaly Rusko, aby plně odtajnilo svůj program vývoje látky novičok.

Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
20139