Vzpomínáte na to, jak se Nicholas Winton náhle octl v sále plném lidí, jimž zachránil život? Zde je kulturní kontext

1. 6. 2023

čas čtení 15 minut

V roce 1988 zjistila britská televize, že anglický makléř Nicholas Winton zachránil těsně před začátkem druhé světové války svým kindertransportem z Prahy 669  židovských dětí. Objevil to televizní pořad Esther Rantzenové That's Life. Pozval nic netušícího Wintona do sálu, plného lidí, kteří mu vděčili za svůj život. V tomto klipu z tohoto slavného pořadu požádá Esther Rantzenová, moderátorka a producentka pořadu, aby se v sále postavili ti, kdo Wintonovi vděčí za život. Podívejte se na to, je to celé neuvěřitelně dojemné.

V první minutě tohoto videa ho uvádí jiný "britský" právník, také původně český chlapec z Prahy, kterého Winton zachránil, a v tom úvodu konstatuje, že "padesát let, až do roku 1988, jsem neměl tušení, kdo mi zachránil život."

Ten pořad byl tak silný, že si ho pamatuju dodneška, poznamenává Jan Čulík. No, posuďte sami, zde je úryvek. Překladu asi netřeba:


 

Za objevení Nicholase Wintona má zásluhu moderátorka a produkční vysoce populárního britského televizního pořadu That's Life! Esther Rantzenová, který byl kombinací zábavných až absurdních historek a odhalování vážných společenských skandálů. Rantzenová byla geniální. Její pořad That's Life! sledovalo až dvacet milionů diváků.

V těchto dnech si Británie připomíná, že je tomu padesát let, co se začal vysílat. V současnosti je Esther Rantzenové 82 let a má nevyléčitelnou rakovinu.


Pozorný divák si povšimne ve výše uvedeném videu, v minutě 2.32, na seznamu Wintonem zachráněných dětí pod Věrou Diamantovou, o níž Rantzenová mluví, jméno Alfred Dubs. Narozen 1932, bylo mu tehdy šest. Je to dnes lord Alf Dubs, je mu 89 let a silně se zasazuje za přijímání dnešních dětských uprchlíků. Britským listům poskytl tento pozoruhodný rozhovor ZDE.

Čtěte!

Ruská agrese na Ukrajině: Zamčený kryt v Kyjevě způsobil smrt tří lidí

1. 6. 2023

čas čtení 13 minut


- Ukrajinská média informují, že tři lidé, kteří byli v noci zabiti v Kyjevě, se snažili dostat do zamčeného krytu; v Šebekinu byly zrušeny státní zkoušky z matematiky

- Bylo zahájeno vyšetřování po tvrzení, že v Kyjevě došlo k úmrtí poté, co se lidé nemohli dostat do zamčeného krytu

Ukrajinská média a úřady uvádějí, že tři lidé, kteří ve čtvrtek  ráno zahynuli v Kyjevě, se snažili dostat do krytu, ale zjistili, že je zamčený, a poté je zasáhly trosky.

Suspilne, ukrajinská státní televizní stanice, má na svém kanálu Telegram dvě nejnovější zprávy. Píše se v nich:

    Místní obyvatelé řekli Suspilne, že to nebylo poprvé, co se nemohli dostat do krytu v poliklinice v kyjevské čtvrti Desňan, kam v noci spadly trosky. Starosta [Vitalij] Kličko sdělil, že se tam vydali odborníci z městského bezpečnostního oddělení, aby zjistili, proč byl kryt uzavřen.

Následně dodal:

    Kvůli uzavřenému krytu v Desňanské čtvrti zahájila kyjevská policie trestní řízení podle paragrafu úřední nedbalost, což způsobilo vážné následky, uvedl vedoucí ministerstva vnitra Ihor Klymenko.

    Vedoucí správy desňanského okresu Dmytro Ratnikov uvedl, že podle ředitele polikliniky pracovník noční směny otevřel centrální vchod: některým lidem se podařilo vstoupit, někteří se nacházeli v blízkosti krytu, kde zemřeli tři lidé.

    Ředitel kyjevského bezpečnostního odboru Roman Tkačuk, který na místo dorazil, uvedl, že hlídač se pokusil kryt otevřít, ale došlo k výbuchu a nyní je v nemocnici. Jeden z místních obyvatel zároveň tvrdí, že po výbuchu našel strážného v krytu v podnapilém stavu.

Na sociálních sítích se k incidentu odvíjí značné množství komentářů.

    Taková je realita pro velkou část Kyjeva. Mnoho krytů, na které se lidé dříve ve válce spoléhali, už není v provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Je třeba, aby někdo otevřel zamčené dveře klíčem. Pokud taková osoba nepřijde... https://t.co/5RQHBCdxOF.
    - Mark MacKinnon (@markmackinnon) 1. června 2023

    Tři lidé, včetně matky a dítěte, byli zabiti troskami ruské rakety, když stáli poblíž *zamčeného* krytu v #Kyjevu.

    Naprosté selhání kyjevských městských úřadů, které rok po válce nedokážou zajistit kryty. A tento problém je endemický v mnoha městech 🇺🇦.
    - Anastasiia Lapatina (@lapatina_) 1. června 2023

- Ruské povstalecké jednotky tvrdí, že pronikají na území Ruska:


30647

Vládní balíček a otázka, kdo tratí vlastně nejvíce

1. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Konečně máme nějaký externí, snad i nezávislý, kvalitní propočet dopadů vládního balíčku na rodiny. Zpracovala ho společnost BDO. Zaměstnanci se dvěma dětmi ztratí ročně 6 600 korun, pokud vydělají 20 tisíc hrubého, 44 000 korun, pokud vydělají 40 tisíc hrubého, a 70 500 korun, pokud vydělají 140 tisíc měsíčně. Kdo dal nejvíce? V Lukášově evangeliu Ježíš sleduje, jak boháči dávají peníze do chrámové pokladnice. Uvidí chudou vdovu, která vhodí pár malých mincí. Ježíš řekne: ta dala nejvíce, protože dala všechno, co měla.

BDO: Dopady vládního balíčku nejvíce pocítí rodiny s dětmi a průměrným příjmem

31. 5. 2023

čas čtení 5 minut

tisková zpráva


Praha 31. 5. 2023 – Vládní konsolidační balíček, jehož cílem je snížit deficit veřejných financí, se dotkne většiny obyvatel České republiky. Nejvíce však zasáhne rodiny s průměrnými příjmy. Například zaměstnanec s příjmem 40 tisíc korun hrubého a dvěma dětmi staršími 3 let, který uplatňuje slevu na manžela či manželku, přijde za rok o 44 tisíc korun, v přepočtu tedy o necelé 4 tisíce měsíčně. Pokud vydělává 20 tisíc hrubého, přijde za rok o 6 600 korun. Pokud by vydělával 140 tisíc, pohorší si o 70,5 tisíce korun. Vyplývá to z modelových výpočtů poradenské společnosti BDO.

 18819

Jak pražský Dopravní podnik vydělává na turistech

1. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

"Nevěděla jsem, že si musím při vstupu do metra označit jízdenku," informuje nás jedna zahraniční turistka v Praze. "Nikde to v metru není napsáno anglicky, jen na jízdence je o tom miniaturní zmínka, což mi pak ukázal kontrolor, který mi dal pokutu 1000 Kč. Jsem velmi smutná."  

Pražský Dopravní podnik dělá opravdu dobrou pověst Praze... (JČ)

 17962

Praní pirátského prádla na veřejnosti problém není, kdyby nebylo tak okázale značkové

Strana metaře a antikapitalistky

1. 6. 2023 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

To je tak, když se dá na základě intenzivního opozičního pocitu dohromady:

1) Parta naivních libertariánů s halucinacemi o komunitách sebeřízených směnou hodnot na bázi kryptoměn,
2) parta zhrzených, podobné naivních levičáků, jejichž vůdci se ukázali být buď poněkud farizejští pravičáci, případně salonní (zámečtí) nárcískové,
3) pojítko mezi nimi částečně tvoří aspergerovští matfyzáci, jejichž nezpochybnitelný smysl pro systém není doprovázen adekvátním smyslem pro sociální vztahy,
4) a pak obyčejní kverulanti, z nichž se rychle vyklubali obyčejní političtí kariéristi.
5) V tomto politickém chaosu se jako volné molekuly pohybují jedinci, kteří nepatří ani do jedné z těchto skupin, v zásadě mají všechno potřebné k dobré a smysluplné politice, nicméně jsou přirozeným tlakem vnitřně spojených molekulárních celků vytlačováni na periferii.

Ruská agrese na Ukrajině: V Bachmutu zůstalo jen asi 500 lidí, říká starosta

1. 6. 2023

čas čtení 7 minut

- Rusové se radovali na sociálních sítích, že útok dronů v Moskvě zasáhl čtvrť zbohatlíků Rublevka. Solovjev proti tomu v televizi zuřil: Jak se z toho můžete radovat, cožpak nejsme všichni Rusové? 20354

V Praze i Brně pokračují pochody za zklidnění dopravy a nastavení základní rychlosti ve městech na 30 km/h

1. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva

Hnutí Poslední generace i tento týden pokračuje v kampani za zklidnění dopravy. Pražského protestního pochodu se dnes zúčastnila bezmála stovka lidí. Průvod vyšel po šesté hodině odpolední z Palackého náměstí na Kampu. Brněnský průvod se v úterý nevydařil dle očekávání. Policie se rozhodla jej nedoprovázet, ale o této skutečnosti pořadatele neinformovala. Někteří účastníci prošli alespoň pěší zónou v centru města. 

30737

O generaci lidí, kteří se báli, že jejich děti a vnoučata upadnou do závislosti na sociálních sítích...

Český "Islámský stát" plný agresivních zfanatizovaných bláznů

1. 6. 2023

čas čtení 3 minuty


Když se dívám na záznamy, jak dnes naši "vlastenci" šturmovali jednací síň u soudu s Janou Peterkovou, tak kromě známých osob dezinfoscény, které přišly vyvolat a natočit konflikt, aby sbíraly lajky a peníze od důvěřivců, tak tam byly převážně osoby důchodového a předdůchodového věku. Na západ od nás, když pomineme tradiční extremismus, mají problém s mladými zradikalizovanými muslimy, zatímco u nás jde (bohužel) o starší lidi, kteří podlehli dezinformacím, ruské propagandě a
tuzemským kazatelům obojího, ať už se jedná o komerční "vlastence", či subjekty typu SPD Tomia Okamury. Za roky masivního šíření dezinformací a ruské propagandy v ČR vznikla subkultura žijící v paralelní realitě, píše na sociální síti Roman Máca.

29537

Senát proti Goláňovi: Baxa je ústavním soudcem

1. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Musím říci, že pro mne bylo velikým překvapení, ne-li šokem, když jsem zjistil, že Ústavně-právní výbor Senátu odmítl dva ze tří prezidentových kandidátů na ústavní soudce. Zejména jsem kroutil hlavou nad odmítnutím kandidatury bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu pana Baxy, který má v justici a mezi veřejností vynikající pověst. Šéf zmiňovaného výboru, Tomáš Goláň z ODS, tvrdil, že Baxa by byl dobrý ústavní soudce, ale špatný předseda Ústavního soudu. A protože se mluví o tom, že má být právě předsedou, musí být podle Goláně odmítnut. Může být něco absurdnějšího? Senátorům přece nenáleží pravomoc posuzovat, kdo má být předsedou Ústavního soudu. Musí posoudit, zda daný kandidát bude dobrým ústavním soudcem. To, co říká Goláň, navíc bez argumentace, je naprosté šílenství. 

Představte si to na Nuselském mostě...

1. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

 

Kamera umístěná ve vozidle zachytila okamžik, kdy na rušnou silnici v Kyjevě v pondělí, v den, kdy Rusko zahájilo intenzivní denní raketovou palbu na ukrajinské hlavní město, dopadly části rakety. Naštěstí neexplodovaly. Zdálo se, že padající části rakety zasáhly řadu semaforů a těsně minuly auta, která jela po víceproudé silnici. Ukrajinská armáda uvedla, že sestřelila všech 11 balistických a řízených střel vypálených na město při útoku, který začal v 11 hodin dopoledne. Časový údaj na záběrech z palubní kamery ukázal, že trosky dopadly na silnici v 11:22 hodin.

 19020

Moje oblíbené včely!

1. 6. 2023 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

V jednom článku varování před vyhynutím včel, ve druhém varování před komunikací včelařské lobby. S největší pravděpodobností mají pravdu oba články, každý ale vyznívá úplně jinak (odkazy na konci). První je, že je tu nějaká strašně nebezpečná choroba, hotová pohroma (takže antibiotika a jiné léky, dotace, nová včelstva znovu a znovu), druhý že prostě jsme nejzavčelenější stát na světě s hustotou včelstev, kterých je zhruba 100x více (!!) na jednotku plochy než by bylo v živé přírodě (prostě celá česká krajina je takový včelí vepřín), a ještě se k nim chováme nehezky, takže sklízíme co jsme zaseli.

31325

Jako kdyby fosilní průmyslníci varovali před klimatickou změnou

1. 6. 2023 / Jan Rovenský

čas čtení < 1 minuta


Zkuste si představit čelné pracovníky fosilního průmyslu, jak veřejně varují před existenčními riziky antropogenní změny klimatu, které jejich průmysl způsobuje.

Představte si, jak tito lidi volají po veřejné regulaci oboru, který je živí.

A představte si, že nejde o výsledek tlaku veřejnosti, médií ani politiků, kteří problém v zásadě ignorují.

Nepředstavitelné, že?

Tak přesně tohle se aktuálně děje na poli umělé inteligence.

Prosím, sledujte to pozorně - fakt jsem zatím nenašel důvod, proč tomuhle varování nenaslouchat. V nejhorších scénářích to může být horší než změna klimatu kombinovaná s jadernou válkou.

Hospodaření OSBL za duben 2023

1. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Kritický stav financí Britských listů.

Přišel účet za vypracování účetnictví BL za rok 2022, 19 500 Kč. Zaplatili jsme zatím polovinu, znamená to, že  19. 5. 2023 máme na účtu 20 724 Kč. Potřebujeme 70 000 měsíčně.

Bez finanční podpory od čtenářů je další vydávání Britských listů nerealistické. Upozorňujeme, že my Britské listy vydávat nemusíme. Možná by byla úleva s tím po 27 letech denní práce skončit.

Jan Čulík
šéfredaktor

Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme.  Bohužel, příspěvky čtenářů každý měsíc mírně klesají. (JČ)

V dubnu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou bohužel jen 48 418,97 Kč (v březnu to bylo 49 589,72 Kč),  výdaje byly v dubnu  54 820,89 Kč. Nemohli jsme našim redaktorům zaplatit řádný honorář.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Ruská agrese na Ukrajině: Ruská ropná rafinerie v Krasnodaru hoří, Bělgorod je ostřelován

31. 5. 2023

čas čtení 18 minut

- Ranní doprava v Kyjevě v pondělí ráno. Na rušnou ulici dopadly trosky ruské rakety, těsně minuly autobus plný lidí:


- Ruské úřady tvrdí, že za požár ropné rafinerie může útok ukrajinského dronu; gubernátor Belgorodu obviňuje Kyjev z ostřelování regionu

- Požár v ruské ropné rafinerii způsobil útok ukrajinského dronu, tvrdí místní gubernátor

Den poté, co Rusko obvinilo Ukrajinu z vyslání bezpilotních letounů k útoku na budovy v Moskvě, uvedl gubernátor ruského Krasnodarského kraje, že pravděpodobnou příčinou požáru, který vypukl v ropné rafinerii Afipsky, byl dron.

Požár byl brzy uhašen a nedošlo k žádným obětem, uvedl gubernátor Veniamin Kondratjev. Rafinerie Afipsky se nachází nedaleko černomořského přístavu Novorossijsk, poblíž jiné rafinerie, která byla tento měsíc několikrát napadena.

Samostatně gubernátor ruské Bělgorodské oblasti na severu Ukrajiny uvedl, že dělostřelecký útok zranil nejméně jednu osobu v ruském městě Šebekino. Z útoku obvinil Kyjev.

Bezprostředně nebyly k dispozici žádné informace o tom, kdo útoky uvnitř Ruska podnikl, ale Moskva v posledních týdnech obvinila Kyjev z řady úderů a zároveň zvýšila intenzitu vlastního bombardování ukrajinských měst.

Podle ukrajinských představitelů útoky ruských dronů v úterý v Kyjevě zabily jednu osobu a čtyři zranily - nebe nad Ukrajinou však bylo přes noc relativně klidné.

Ukrajina odmítla odpovědnost za úterní útok bezpilotních letounů na Moskvu. Kyjev se k odpovědnosti za útoky v Rusku téměř nikdy veřejně nepřihlašuje.

- Děti v  kyjevském metru během náletů: 20353

Riziko vyhubení lidstva umělou inteligencí by mělo být globální prioritou, konstatují odborníci

31. 5. 2023

čas čtení 3 minuty

 
Stovky čelných technologických osobností vyzývají, aby svět považoval umělou inteligenci za stejné nebezpečí jako pandemie a jadernou válku

 

Skupina předních technologických odborníků z celého světa varovala, že technologie umělé inteligence by měly být považovány za společenské riziko a měly by být zařazeny mezi priority stejné třídy jako pandemie a jaderné války.

Prohlášení, které podepsaly stovky vedoucích pracovníků a akademiků, vydalo v úterý Centrum pro bezpečnost umělé inteligence v souvislosti s rostoucími obavami ohledně regulace a rizik, která tato technologie představuje pro lidstvo.

Likvidace hrozí všem lidem, ať žijí na Západě, nebo v Rusku či v Číně, takže by se lidé na potřebných opatřeních mohli celosvětově dohodnout podobně, jako celý svět zabránil nebezpečným genetickým experimentům, konstatoval profesor Mark Tegmark z MIT v úterý večer v Channel 4 News:

 18389

dTest: Bisfenol ve výrobcích pro děti: výsledky rozhodně nepotěší

31. 5. 2023

čas čtení 6 minut

tisková zpráva

Bisfenoly najdeme prakticky na každém rohu. Jsou součástí plastových výrobků, textilií nebo některých obalů přicházejících do kontaktu s potravinami. Jejich stopy je možné nalézt v mnoha živých organismech včetně člověka. Některé z nich jsou zároveň spojovány se závažnými dopady na zdraví. Spotřebitelská organizace dTest proto společně se šesti zahraničními partnery nechala podrobit chemickým analýzám široké spektrum výrobků, z nichž velká část byla určena nejmenším dětem. Rozbory prokázaly, že výrobci mají hodně co zlepšovat.

 19278

Sebeklam Západu

31. 5. 2023

čas čtení 6 minut

Západ klame sám sebe, pokud doufá v rychlé ukončení války na Ukrajině. Především musí důsledně provádět energetickou transformaci – jinak bezpečnost dodávek vždy zůstane bezpečnostním rizikem, píše Michail Chodorkovskij.

Rozhovor Britských listů 599. Je české školství absolutně ztracená kauza?

16. 5. 2023

čas čtení 17 minut

 

Co říct k tomu, že se v dnešní České republice nemohou dostat teenageři na střední školu, protože politikové školství za posledních deset patnáct let úplně zanedbali. A to v době, kdy je vrcholně vzdělaných lidí v důsledku blížící se revoluce umělé inteligence naprosto zapotřebí. Kdy se budou politikové zodpovídat z toho, že mladým lidem zničili život? A dá se situace vůbec interpretovat nějak optimisticky? O tom hovoří Jan Čulík s naším redaktorem Bohumilem Kartousem, aktivistou snažícím se o zlepšení českého školství.

Transkript tohoto rozhovoru: 

 17694

Vyvažování Německa vůči Číně je naivní

31. 5. 2023

čas čtení 3 minuty

Takzvaný "de-risking" popisuje strategii snižování ekonomické závislosti na autoritářských režimech, jako je Čína. Německo je však v tomto ohledu příliš optimistické a neuvědomuje si, že globální mocenská dynamika se mění. To je nebezpečné, píše Glacier Kwong.

Poprvé ve válce na Ukrajině zasáhl Moskvu rozsáhlý útok drony

31. 5. 2023

čas čtení 10 minut

 

Úder na ruské hlavní město znervóznil Moskvany, kterým bylo řečeno, že je konflikt neohrozíMoskva byla poprvé v patnáctiměsíční válce na Ukrajině zasažena rozsáhlým útokem dronů. Představuje to nový bod zlomu v konfliktu, a Kreml pohrozil, že v reakci na údery přijme "nejtvrdší možná opatření".

Rusko nadále téměř denně zasahuje Ukrajinu smrtícími raketami a údery dronů. Hlavní město Ukrajiny Kyjev čelilo v úterý ráno již třetímu náletu během 24 hodin.

Video zveřejněné na sociálních sítích v úterý brzy ráno ukázalo, jak jeden nízko letící dron exploduje na poli u Moskvy a další letí nad domy v drahé městské čtvrti Rubljovka nebo nad věžovými domy v jihozápadních čtvrtích. Jiné video z moskevského předměstí zaznamenalo, jak  raketový systém země-vzduch Pantsir střílí na nedaleký cíl.

BBC: Moskvané jsou úterními útoky dronů otřeseni

31. 5. 2023

čas čtení < 1 minuta

"Bojím se o život svůj a svých blízkých. Zjevně není všechno tak stabilní, jak nám říkají," konstatovala jedna žena v reportáži Steva Rosenberga z Moskvy. Podle jeho svědectví byli Moskvané naprosto otřeseni a nevěřili svým očím, když viděli drony nad moskevskými ulicemi. Obdobně jimi otřásl i nedávný vpád protiputinovských jednotek do Bělgorodu. 19376

Kremelský režim se drží nikoliv protože je silný, ale kvůli servilitě Rusů

31. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

Donucovací moc ruského státu je zmiňována coby příčina vysvětlující servilitu ruského lidu. Ale vztah mezi státní mocí a lidovými postoji a chováním může být ve skutečnosti zcela odlišný, všímá si Vitalij Ginzburg.


Mimochodem, vzhledem k pozoruhodné podobnosti hranice Ruské federace s cedníkem, jsme schopni se chlubit, že naše vojska jsou schopna zároveň překročit tu hranici na několika místech najednou. Ale jak jsme řekli dříve, některé nájezdy by měly zůstat tiché.Ruská agrese na Ukrajině: Další ruské masivní útoky raketami a drony

30. 5. 2023

čas čtení 23 minut

- Jeden mrtvý při třetím útoku na Kyjev během poslednich 24 hodin

Rusko v úterý časně ráno, několik hodin po pondělních denních a nočních útocích, zahájilo údery bezpilotních letounů na Kyjev; drony zasáhly budovy v Moskvě a způsobily "drobné" škody

- Anton Geraščenko, bývalý ukrajinský ministr, charakterizoval noční situaci v Kyjevě jako "složitou. Ve svém tweetu uvedl:

Další těžká noc pro Kyjev. Nyní uplynulo jen několik hodin mezi ruskými útoky.

Rusko v noci vypustilo 31 bezpilotních letounů z různých směrů, ve vlnách, aby ztížilo protivzdušnou obranu. Bylo sestřeleno 29 dronů.

Po zásahu úlomky dronu začala hořet obytná budova. Jeden člověk zemřel, několik bylo zraněno, mnoho lidí bylo evakuováno. Podle kyjevského starosty bylo poškozeno několik soukromých budov a mnoho aut.

Většina z nás v noci téměř nespala, slyšela výbuchy a modlila se za naši protivzdušnou obranu. Žertujeme, že v Kyjevě vám bude trvat tři dny, než se vyspíte osm hodin. Držíme se, bojujeme a všechno to zvládneme.

- Drony zasáhly několik budov v Moskvě - moskevský starosta

Drony zasáhly několik budov v Moskvě a způsobily "drobné" škody a nezpůsobily žádná vážná zranění, uvedl v úterý brzy ráno starosta ruského hlavního města.

"Všechny záchranné služby města jsou na místě incidentů," uvedl v prohlášení starosta Sergej Sobjanin.

Ruská státní tisková agentura RIA uvedla, že někteří obyvatelé domu na ulici Profsojuznája na jihu Moskvy byli evakuováni.

Několik ruských kanálů pro zasílání zpráv Telegram oznámilo, že v úterý brzy ráno bylo sestřeleno čtyři až deset dronů, uvedla agentura Reuters.

Tato ruská tvrzení nebylo možno  nezávisle ověřit. Rusko normálně lže, jako když tiskne.


- Úterní útok na Moskvu následuje po podobném útoku na ukrajinské hlavní město Kyjev, který byl proveden ruskými drony v noci a podle starosty města Vitalije Klička si vyžádal nejméně jednoho mrtvého.

Podle agentury AFP ruské síly v pondělí během dne vypálily na Kyjev palbu raket, která poslala zpanikařené obyvatele běžet do úkrytu při neobvyklém denním útoku na ukrajinské hlavní město po nočních úderech.

Na začátku května byly při útoku, z něhož byla obviněna Ukrajina, sestřeleny dva bezpilotní letouny nad Kremlem.

Moskva, která se nachází více než 1 000 km od Ukrajiny, se od začátku konfliktu na Ukrajině stala terčem útoků dronů jen výjimečně, uvádí AFP, přestože v jiných částech Ruska jsou tyto útoky stále častější.

Snímky zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly stopy kouře na obloze nad Moskvou. Jiné ukazovaly rozbité okno.


Andrej Vorobjov, gubernátor Moskevské oblasti, na svém kanálu Telegram uvedl, že několik dronů bylo sestřeleno při přiblížení k Moskvě, píše agentura Reuters.

Sobjanin uvedl, že někteří obyvatelé byli evakuováni.

 18568

Polská vláda se snaží odstavit opozičního politika. Prezident Duda podepsal nový zákon Lex Tusk

30. 5. 2023

čas čtení 7 minut

 
Turecký Erdogan zvítězil díky nečisté hře, když odsunul hlavního soupeře na vedlejší kolej hned na začátku hry. Nyní chtějí polští autokraté udělat totéž, přičemž využívají kremelský whataboutismus, píše Wojciech Przybylski  na serveru Visegrad Insight.

Vládnoucí straně Právo a spravedlnost (PiS) nesmí být dovoleno, aby se vyhýbala otázkám,  zda některými svými strategiemi nenapodobuje ruské narativy a zájmy. Tak je třeba interpretovat ostudný zákon "Lex Tusk", který byl minulý pátek přijat a podepsán polským prezidentem.

 20195

Máme inflaci i pokles HDP o 0,4 procenta, to se máme

30. 5. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Česká republika má stále jednu z nejvyšších inflací v Unii. Stále dokola se ve veřejném prostoru opakuje, že potřebujeme utlumit poptávku v ekonomice, abychom inflaci dostali na nižší hodnoty. Podle Českého statistického úřadu ale poptávka už poklesla natolik, že naše ekonomika zřejmě padá do recese.

 18690

Bezpečnost práce v ČEZu je zřejmě dlouhodobý problém

30. 5. 2023 / Oldřich Maděra

čas čtení 2 minuty


Podle všeho se mi však zdá, že pan Šuleř nepochopil z podstaty mého dlouholetého zápasu o obecné zvýšení bezpečnosti práce v ČEZu vůbec nic.

Tak tedy. Vážený pane Šuleři, já jsem dvanáct let bojoval zejména za:

- bezpečnost veřejnosti v okolí vedení vvn v majetku ČEZu

- bezpečnost zaměstnanců ČEZu při opravách vedení a jejich údržbě

Oprávněnost mého úsilí dokládá série závažných pracovních úrazů v ČEZu za posledních 18 měsíců, z nichž tři byly smrtelné a u dalšího nevíme, jestli ti postižení lidé přežili.

 20345

Obrazy s hádankou

30. 5. 2023 / Soňa Svobodová

čas čtení 4 minuty

Kaktus

Je velmi mnoho obrazů ale těch, které vás přímo vybídnou k zamyšlení nad tím rozkrýt tajenku, co autor na daný obraz namaloval jako první, druhé, třetí a současně jaký tvůrčí krok předcházel jakému, tak těch je pomálu. A právě takové jsou obrazy mladé české výtvarnice a malířky, absolventky pražské Akademie výtvarných umění, kde studovala pod vedením Jiřího Sopka a později Roberta Šalandy. Mgr. Eva Hérová.

Paní Evo, jste autorkou obrazů s hádankou, co vás přimělo k tvorbě takto zaměřených maleb?

Proč, sakra, mají tak velké dírky?!

30. 5. 2023 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 2 minuty


Docela dlouho jsem si myslel, že se mi to zdá. Že to bude nějaký stihomam, či co. Až mi prošla rukama stará nádobka od šampónu a tuba jakéhosi historického krému. Do té doby jsem si říkal, že to musí být rukama, když si vždycky kydnu na vlasy čtvrt pixly šampónu najednou nebo vymačkám na ruce pětkrát tolik mazadla než jsem chtěl... případně mi ještě ušplíchne na zem. Zdá se tedy, že se bohužel nepletu. Mají zbytečně velké dírky! Šmejdi.

O pražských diskusích o jízdě na kole

30. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

Vždycky, když čtu diskuze o dopravě ve městě, říkám si, jak by si asi na jejich základě představoval Evropu a Prahu cizinec, který by o nich jinak v životě neslyšel... 🤔, píše Jan Moláček.

Evropa je nekonečná rovina bez jediného kopečku zalitá věčným sluncem, kde obyvatelům - v naprosté většině mladým a zdravým lidem - nic nebrání přesunovat se mezi kavárnami a nenáročnými zaměstnáními v úřadech či kancelářích na kolech. Zdravím kypí i starší generace Evropanů, takže je nikdy není potřeba odvážet k lékaři. Nic se tam taky nikdy nerozbije a nikdo se nestěhuje, takže tam neexistují řemeslníci, kteří by museli převážet nářadí, ani dodávky doručující nábytek nebo nové pračky.

Ruská agrese na Ukrajině: Kyjev v pondělí dopoledne je terčem pokračujících útoků. Přes noc Ukrajina sestřelila 37 ruských raket

29. 5. 2023

čas čtení 14 minut

 - Starosta Kyjeva varuje obyvatele, aby se ukryli poté, co byly v centrální oblasti zaznamenány výbuchy

- Kyjevské metro v pondělí dopoledne:

- Děti kříčí a  utíkají ze škol do krytu:

Kyjevský starosta Vitalij Kličko zveřejnil snímek, na kterém jsou podle něj vidět hořící trosky na vozovce na severu města. Zpravodaj FT Christopher Miller jej připojil k tomuto tweetu o nejnovějším útoku.

 16451

Příčinná souvislost mezi večerním používáním sociálních médií a opožděným spánkem

29. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

Tým psychiatrů z Duke University a Yale University našel to, co popisuje jako příčinnou souvislost mezi večerním používáním sociálních médií a opožděným spánkem. Ve své studii, zveřejněné v časopise Sleep Medicine, skupina sledovala používání sociálních médií a zpožděné spánkové vzorce pro 44 000 uživatelů Redditu.

Kněží v Polsku

29. 5. 2023 / Tomasz Oryński

čas čtení < 1 minuta

Čtu o ředitelce školy, která nahlásila kněze, který obtěžoval žáky. Rodiče byli pobouřeni: jak se opovažuje ředitelka napadat kněze? A i kdyby to byla pravda, tak to holt kněží dělají a je to vlastně dobře, protože jejich dcery budou obtěžovat šéfové v práci, takže je to vlastně dobře, protože si na to včas zvyknou.

Ředitelka byla propuštěna. Kněze suspendovali od učení, ale dál pracuje jako kněz v místním kostele. 20338

Mezitím v Absurdistánu 231. Zapomenuté trosky ruské rakety v Polsku

29. 5. 2023 / Tomasz Oryński

čas čtení 15 minut

Foto: Trosky ruské rakety v Polsku, jichž si dlouhé měsíce nikdo nepovšiml

Bohužel kvůli svým pracovním povinnostem vám nemohu přinášet nové kapitoly o Absurdistánu tak často, jak bych si přál, což mě nutí k tomu, abychom se vrátili o krok zpět a podívali se na nedávné události v Polsku z většího odstupu. Ale možná právě to potřebujeme, protože opravdu VELKÉ věci se v Polsku dějí a k jejich zachycení je potřeba opravdu široký odstup, máme-li  porozumět jejich smyslu.

Nechápejte mě špatně, není to tak, že by to, co  strana Právo a spravedlnost dělá každý den, se dramaticky změnilo. Je to spíš stabilní pokrok, stále víc a víc téhož,  jako v té anekdotě o postupném vaření žáby, je dobře možné nevnímat, jak silně se věci zhoršily. Protože se opravdu zhoršily. Zrušili všechny své omezovače, zcela vybočili z kolejí. a nezastavují se před ničím.

 19221

K čemu může být dobrá cena pro sociálního pracovníka?

29. 5. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 6 minut

"Věnuji své kolegyni a HLAVNĚ kamarádce jménem Jana, která opravdu narozdíl od mojí osoby, dokáže sama změnit a vlastně zachránit životy lidí s takovou intenzitou nenápadného dobra, kterou jsem u nikoho jiného nikdy profesně nezažil…"

Můj život byl, je a asi i bude absurdní a do této absurdity patří i "vteřinová chvíle slávy" této těkavé doby, kdy Vám najednou volají novináři, zvou Vás do studií a chtějí s Vámi dělat rozhovory.

 19379

Británie: Média budou zřejmě bojkotovat letošní sjezd Konzervativní strany

29. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

 

Britští konzervativci jsou jedinou stranou, která nyní od novinářů chce vybirat poplatky za akreditaci na výročním sjezdu

 
Zdá se, že na podzimním výročním sjezdu  Konzervativní strany v Manchesteru budou v řadách obvykle vyhrazených pro zástupce tisku prázdná místa, protože mediální organizace napříč politickým spektrem odmítají platit nedávno zavedené poplatky.

Žádná jiná britská politická strana nevybírá poplatky za akreditaci novinářů, ale loni je zavedla Konzervativní strana. Letos v létě poplatek ve výši 137 liber za každou novinářskou akreditaci napadla široká koalice redakcí s tím, že zpoplatnění přístupu médií vytváří špatný a nedemokratický precedens.

 16524

Více než polovina voličů si nyní přeje, aby Británie navázala užší vztahy s EU

29. 5. 2023

čas čtení 5 minut

 

Dramatický obrat ve veřejném mínění byl zaznamenán dokonce i v těch volebních obvodech, které zaznamenaly nejvyšší počet hlasů pro odchod z EU

Britské domácnosti od brexitu zaplatily 7 miliard liber navíc na pokrytí dodatečných nákladů na dovoz potravin z EU v důsledku nových obchodních bariér.

Podle nového průzkumu veřejného mínění, který poukazuje na dramatický obrat ve vývoji veřejného mínění po brexitu, se nyní jasná většina britských voličů vyslovuje pro budování užších vztahů s Evropskou unií.

 18664

Váhání Joea Bidena stálo mnoho Ukrajinců život

29. 5. 2023

čas čtení 6 minut

Biden musí dát Ukrajině vše, co potřebuje k vítězství, argumentuje Simon Tisdal.

Otálení, nerozhodnost a ustrašenost charakterizují přístup Joea Bidena k Ukrajině. Umocňuje to pochybnosti o trvanlivosti podpory USA v době, kdy začíná kampaň před prezidentskými volbami v roce 2024. Kontrast mezi Bidenem a odvážným, energickým vedením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je zarážející. Jeden muž se obává katastrofy a ztrát. Druhý myslí pouze na vítězství.
 

 18990

Čínský sen ruského národa

29. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

Jádrem podpory a ospravedlňování války jsou různé myšlenky (nebo mýty) o mezinárodních vztazích, ekonomice a politice. Když mluvíme o příčinách a důsledcích války na Ukrajině, respondenti se uchylují k různým konceptům a obrazům, aby vysvětlili, co se děje. Čína – nebo spíše obraz Číny – hraje důležitou roli v představivosti Rusů, kteří vyjadřují podporu nebo toleranci vůči válce, píše Alja Denisenko.

 18489

Nový morální kodex budování "ruského světa"

29. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

Hrubost a nezdvořilost se šíří ruskou společností nikoli jako výsledek nějakého přirozeného a spontánního procesu, ale spíše jako součást vědomé politiky Vladimira Putina s cílem zničit tradiční kulturní prostor, protože širší kulturu považuje za hrozbu pro sebe a svou vládu, říká Vladimir Pastuchov.

 20342

Jak ruští vládci formují jazyk převrácený naruby

29. 5. 2023

čas čtení 1 minuta

Zneužívání a překrucování jazyka je jedním z hlavních nástrojů války Vladimira Putina na Ukrajině. Existují stovky jednotlivých příkladů takového zneužívání, ale všechny spadají do čtyř hlavních kategorií, píše Xenia Turkova.

 20343

"Magický realismus vzniká tam, kde chybí občanská společnost"

29. 5. 2023

čas čtení 1 minuta

Moskevská spisovatelka Jevgenija Někrasová říká, že literární trend magického realismu se v Ruské federaci šíří ze stejných důvodů, jako dříve mezi latinskoamerickými spisovateli. Stojí za ním absence občanské společnosti a pocit lidí, že nemohou sami o sobě nic ovlivnit.

Kyjev: Ruský nálet v noci na neděli zabil jednoho člověka při dosud největším útoku dronů na ukrajinské hlavní město

28. 5. 2023

čas čtení 3 minuty

 

Ukrajina uvedla, že sestřelila 52 dronů. Kyjev se připravuje na oslavy dne založení země

 
Rusko v noci na  neděli podniklo několik vln leteckých úderů na Kyjev. Podle oficiálních údajů to byl zřejmě největší útok dronů na město od začátku války, zatímco se ukrajinské hlavní město připravuje na nedělní oslavy výročí svého založení.

Ukrajinské letectvo uvedlo, že sestřelilo 52 z 54 Ruskem vypuštěných dronů, a označilo to za rekordní útok, přičemž padající trosky zabily ve městě 41letého muže a zranily 35letou ženu, uvedl starosta Vitalij Kličko.

 18690

Rodinám našich kolegů vyjadřujeme tu nejhlubší soustrast

28. 5. 2023

čas čtení < 1 minuta

Vyjádření společnosti ČEZ


Jsme v kontaktu s Nadací ČEZ, která už minulosti vytvořila speciální grantový program pro zaměstnance či jejich rodinné příslušníky, kteří se ocitnou v těžkých životních situacích.

Podmínky a pravidla práce na stavbě horkovodu byly velmi přísně nastaveny a pravidelně kontrolovány. Přesto jsme však znovu s našimi dodavateli spustili další prověřování pracovišť. Jde o událost, která se už nesmí opakovat. Tragédie našich kolegů nás všechny osobně zasáhla.

Dokážeme pochopit hořkost z prohraného soudního sporu, ale zneužít tragického úmrtí dvou našich kolegů k ventilování této hořkosti považujeme za nevkusné a nebudeme se k němu vyjadřovat.

Za společnost ČEZ

Petr Šuleř

VÚ jaderná komunikace

Útvar jaderná komunikace

 18690

ČEZ odmítl odpovědět na závažné otázky týkající se úmrtí dvou jeho pracovníků

28. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

Jak jsme informovali, po zveřejnění prohlášení společnosti ČEZ reagující na článek  Oldřicha Maděry ohledně úmrtí dvou pracovníků, požádali jsme mluvčího ČEZu o vysvětlení závažných otázek týkajících se této záležitosti. V odpovědi se těmito závažnými otázkami mluvčí ČEZu odmítl zabývat:

Vážený pane Šuleři,
vaše reakce je zveřejněna zde:

https://blisty.cz/art/113553-rodinam-nasich-kolegu-vyjadrujeme-tu-nejhlubsi-soustrast.html

Jak jsme doplnili k článku pana Maděry, rádi bychom vás požádali o další informace.
Konkrétně, zda vystoupí v médiích ředitel společnosti ČEZ ing. Daniel Beneš a  řekne jasně a srozumitelně co se stalo, kdo je zodpovědný za bezpečnost práce, jestli byla dodržena veškerá bezpečnostní opatření nebo jestli došlo k nějakému pochybení.
Oceňujeme, že  v prohlášení konstatujete, že "Podmínky a pravidla práce na stavbě horkovodu byly velmi přísně nastaveny a pravidelně kontrolovány".
Mohl byste prosím  jménem společnosti ČEZ tyto podmínky a pravidla práce na stavbě horkovodu zveřejnilt a vysvětlit,  co konkrétně bylo příčinou úmrtí obou vašich  kolegů a jaká opatření byla realizována, aby se něco takového už nemohlo opakovat?

Předem mnohokrát děkujeme.

Jan Čulik

šéfredaktor
Britské listy

* * *

On 5/28/23 18:35, Šuleř Petr wrote:

Vážený pane Čulíku,

děkuji Vám za zveřejnění našeho vyjádření. S odpověďmi na Vaše otázky si Vás dovolím odkázat na naše už zaslané vyjádření. Tedy:

Dokážeme pochopit hořkost autora článku z prohraného soudního sporu, ale zneužití tragického úmrtí dvou našich kolegů k ventilování této hořkosti považujeme za nevkusné a nebudeme se k němu vyjadřovat.

Děkuji a přeji Vám hezký večer.
 S úctou.

 Petr Šuleř
 VÚ jaderná komunikace

 Útvar jaderná komunikace

* * *
Vážený pane Šuleři,

promiňte, ale to je naprosto neseriozní. Vyhýbáte se odpovědím na zcela závažné otázky, jde o životy lidí, výmluvou, že upozornění na profesionální praxi je jakousi "hořkostí".

S pozdravem

Jan Čulík

 18690

Dva smrtelné pracovní úrazy na horkovodu u Temelína

28. 5. 2023 / Oldřich Maděra

čas čtení 10 minut

Pozn. red. K tomuto článku Oldřicha Maděry poslal za společnost ČEZ vyjádření Petr Šuleř, které jsme zveřejnili ZDE.

Požádali jsme pana Šuleře o vysvětlení, zda vystoupí v médiích ředitel společnosti ČEZ ing. Daniel Beneš a řekne jasně a srozumitelně, co se stalo, kdo je zodpovědný za bezpečnost práce, jestli byla dodržena veškerá bezpečnostní opatření nebo jestli došlo k nějakému pochybení.  Oceňujeme, že pan Šuleř v  prohlášení konstatuje, že "Podmínky a pravidla práce na stavbě horkovodu byly velmi přísně nastaveny a pravidelně kontrolovány". Požádali jsme ho, aby  jménem společnosti ČEZ tyto podmínky a pravidla práce na stavbě horkovodu zveřejnil a vysvětlil,  co konkrétně bylo příčinou úmrtí obou jeho   kolegů a jaká opatření byla realizována, aby se něco takového už nemohlo opakovat.

* * *


V pátek jsem si přečetl v novinách o dvou úmrtích při odvětrávání šachty horkovodu u Temelína. Předně všeho bych chtěl vyjádřit upřímnou soustrast oběma rodinám. Životy jejich blízkým již nikdo nevrátí.

Jako čerstvě odsouzený Vrchním soudem ČR právě ve věci bezpečnosti práce a bezpečnosti veřejnosti si dovolím k tomu říci pár slov. Jak je již asi o mně známo, tak žiji a pracuji na Západě více než 22 let. Při tom jsem se ale snažil pracovat i v Čechách. Dvanáct let jsem se soudil s ČEZem v několika sporech, když ten klíčový jsem prohrál letos 3. května. Ten spor byl o tom, že já jsem nechtěl udělat projekt pro ČEZ nebezpečným způsobem a raději jsem od něj odstoupil. Byl jsem odsouzen za to, že jsem prý nedodal ČEZu dostatek informací o tom, jestli je ta věc opravdu tak nebezpečná, jak já tvrdím. I v ČR platí zákon, že v případě jakéhokoliv ohrožení bezpečnosti práce, má pracovník právo přerušit práci. To je uvedeno v Zákoníku práce. Já jsem tedy přerušil práci jako projektant a byl jsem za to odsouzen dvěma soudy a moje společnost byla de facto zlikvidována.

Z pohledu této tragické události bych k tomu chtěl říci, že mě především ihned zarazila velmi nízká míra bezpečnosti práce na všech projektech ČEZu oproti mým západním zkušenostem.

 16964

Kvadratura kruhu poptávky

28. 5. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty


Nedělní Otázky V. Moravce mi připadaly jako debata o kvadratuře kruhu. Ústřední téma byla inflace a poptávka. Účastníci kromě moderátora: Tomáš Holub, člen bankovní rady ČNB, David Marek z Deloitte, poradce prezidenta republiky, Jan Švejnar z Kolumbijské univerzity a CERGE.

Dlouho se zdálo, že Švejnar vs. Marek a Holub žijí na jiné planetě. Švejnar opakoval svou (přinejmenším na české poměry) provokativní tezi, že za vysokou inflaci v ČR může rychlé zvedání sazeb, jak to udělala ČNB v roce 2021, naopak Marek opakoval, že vysokou inflaci máme proto, že ČNB sazby nezvedala ještě výše. Do toho bankéř Holub tvrdil, že inflace je způsobena hlavně růstem mezd, což Švejnar několikrát po sobě odmítl. Podle Švejnara máme tzv. ziskovou inflaci, která je způsobena tím, že podniky pod vlivem vysokých sazeb ČNB zvyšovaly ceny příliš.

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
15123