
Rusko: Rizika, o kterých se nemluví
6. 1. 2023
Za posledních třicet let měli mnozí na celém světě možnost vidět, k čemu vedl rozpad Sovětského svazu. Náklady byly natolik vysoké, že se nyní mnozí obávají, že zánik sjednocené Ruské federace je třeba zastavit za každou cenu.
Ale takový přístup k hodnocení rizik je špatný. Málokdo si našel čas, aby zvážil rizika, kterým by svět čelil, kdyby se Sovětský svaz nerozpadl. A ještě méně lidí se nyní ptá, jaká rizika hrozí mezinárodnímu společenství a národům Eurasie, pokud to neudělá Ruská federace.
Náklady plynoucí pro svět ze zachování Ruské federace, pokud se této zemi podaří udržet pohromadě, jsou zřejmé, vezmeme-li v úvahu důsledky jejího rozpadu: Konec globální vojenské hrozby, konec hlavního zdroje korupce na celém světě, konec hlavní pračky špinavých peněz a konec hlavního organizátora opozice vůči demokracii.
Náklady pro Rusy, pokud bude Ruská federace držet pohromadě, jsou stejně zřejmé a je třeba se jim pokud možno vyhnout: Pokračující zapojení do agresivních válek, mezinárodní izolace a režim zavázaný k represím vůči vlastnímu lidu, místo aby mu naslouchal a naplňoval jeho potřeby.
To neznamená, že z rozpadu Ruska neplynou žádná rizika. Ale o těch se hodně diskutuje, zatímco rizika vyplývající ze situace, kdy by Ruská federace zůstala vcelku, obvykle nejsou. A to je třeba změnit, místo abychom jen předpokládali, že rozkladu se musíme za každou cenu vyhnout – a že Rusko lze nějakým způsobem transformovat v rámci současných hranic.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse