Krajně pravicový spojenec Donalda Trumpa si zajistil rozhodující vítězství v prvním kole opakovaných prezidentských voleb v Rumunsku

5. 5. 2025

čas čtení 4 minuty
 
George Simion se v druhém kole utká s centristickým starostou Bukurešti Nicușorem Danem


Ultranacionalista, který se staví proti vojenské pomoci Ukrajině, hanobí politiky  EU a označuje se za „přirozeného spojence“ Donalda Trumpa, zvítězil v prvním kole opakovaných prezidentských voleb v Rumunsku a ve druhém kole se utká s centristou.

Po sečtení 99 % hlasů v neděli večer vedl George Simion, jehož krajně pravicová Aliance pro sjednocení Rumunů (AUR) vznikla během pandemie jako hnutí proti očkování, s pohodlným náskokem 40,5 % hlasů.

Daleko za ním se na druhém místě umístil bukurešťský starosta Nicusor Dan s 20,89 % a na třetím místě společný kandidát vládní koalice Crin Antonescu s 20,34 %. Ten po půlnoci uznal porážku a uvedl, že se jedná o „nezvratný výsledek“.



Dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů se utkají ve druhém kole voleb 18. května, téměř šest měsíců po zrušení původních voleb kvůli údajnému „masivnímu“ vlivu Ruska.

Po zveřejnění výsledků volebních průzkumů Simion řekl: „Není to jen volební vítězství, je to vítězství rumunské důstojnosti. Je to vítězství těch, kteří neztratili naději, těch, kteří stále věří v Rumunsko, svobodnou, respektovanou a suverénní zemi.“

Průzkumy veřejného mínění nejsou v Rumunsku příliš spolehlivé, ale několik z nich naznačuje, že Simion by mohla porazit Dana v druhém kole, ale čelil by těžšímu souboji s Antonescem, který je sice již deset let mimo politiku, ale je známou osobností.

Vítězství krajní pravice by mohlo vést k tomu, že Rumunsko, které hraničí s Ukrajinou a je členem EU a NATO, se odchýlí od své současné prozápadní politiky a stane se další destabilizující silou v rámci bloku a transatlantické obranné aliance.

To by také uvítali konzervativní nacionalisté v Evropě i mimo ni, včetně vysokých představitelů Trumpovy administrativy, jako je americký viceprezident JD Vance, který Bukurešť obvinil z popírání demokracie po zrušení původních voleb.

Tyto volby vyhrál Călin Georgescu, krajně pravicový nezávislý kandidát přátelský k Moskvě, který prohlásil, že na kampaň nevynaložil žádné prostředky. Volby byly zrušeny nejvyšším rumunským soudem poté, co odtajněné zpravodajské dokumenty odhalily údajnou ruskou operaci ovlivňování voleb.

V únoru byl Georgescu, který jakékoli protiprávní jednání popírá, vyšetřován mimo jiné pro nesprávné vykázání financování kampaně, zneužití digitálních technologií a podporu fašistických skupin. V březnu mu bylo zakázáno kandidovat v opakovaných volbách.

Rumunský prezident má polovýkonnou funkci s rozsáhlými pravomocemi v oblasti zahraniční politiky, národní bezpečnosti, výdajů na obranu a jmenování soudců. Zastupuje také zemi na mezinárodní scéně a může vetovat důležité hlasování v EU.

V Rumunsku, kde je průměrný příjem domácnosti třetinový oproti průměru EU, panují silné protisystémové nálady. Více než 30 % z 19 milionů obyvatel země je ohroženo chudobou a sociálním vyloučením a téměř 20 % pracovní síly pracuje v zahraničí.

Simion se označil za „umírněnějšího“ než Georgescu, ale opakovaně trval na „suverenitě“ Rumunska a vyzval Moldavsko a Ukrajinu, aby obnovily hranice Rumunska před druhou světovou válkou. V obou těchto zemích má zákaz pobytu.

Na rozdíl od Georgesca Simion často kritizuje Rusko, ostře útočí na Brusel a chválí Trumpovy republikány v USA. Uvedl, že jeho cílem je vytvořit alianci zemí v rámci EU „v duchu Maga“.

V neděli prohlásil, že pokud zvítězí, chce Georgesca přivést do vlády. „Existuje několik způsobů, jak může pan Georgescu vstoupit do vedení naší země, pokud to rumunský lid bude chtít, a my je využijeme,“ řekl Simion. „Můžeme vytvořit většinu a jmenovat ho premiérem, můžeme vypsat předčasné volby nebo vyhlásit referendum.“

Rumunsko uspořádalo v prosinci parlamentní volby, ve kterých Simionova strana AUR a další krajně pravicové skupiny získaly 35 % křesel.

Předčasné volby mohou být vypsány, pokud poslanci do 60 dnů odmítnou dvě navrhované vlády. Odborníci to považují za nepravděpodobné, protože se to dosud nikdy nestalo a vládní koalice středních sil se alespoň prozatím jeví jako jednotná.

Simion uvedl, že pokud bude zvolen, odhalí, „kolik jsme přispěli k válečnému úsilí na Ukrajině na úkor rumunských dětí a našich seniorů“.

Rumunsko dosud darovalo Kyjevu baterii protivzdušné obrany Patriot, cvičí ukrajinské stíhací piloty a od ruské invaze umožnilo vývoz 30 milionů tun ukrajinského obilí přes svůj černomořský přístav Constanta.

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
530

Diskuse

Obsah vydání | 5. 5. 2025