
Bývalý velitel NATO navrhuje oživit největší vojenské cvičení studené války k odstrašení Ruska
23. 5. 2025
REFORGER bylo největší cvičení konané každoročně v letech 1969 až 1993, píše Stavridis, admirál amerického námořnictva ve výslužbě a emeritní kancléř Fletcherovy školy práva a diplomacie na Tuftsově univerzitě. Účastnili se jej vojáci ze všech zemí aliance, kterých bylo v té době 16. Cílem nebylo jen nacvičit přesun vojsk do západního Německa v případě války mezi aliancí a zeměmi Varšavské smlouvy, vysvětluje Stavridis, který se sám těchto cvičení účastnil. Hlavní byla politika odstrašování: "Pohled na více než 150 000 spojeneckých vojáků, stovky válečných letadel a desítky válečných lodí nedovolil Moskvě přemýšlet o dalších výbojích ve střední a západní Evropě."
Vzhledem k Putinově ochotě pokusit se otestovat sílu aliance provokacemi nebo přímou vojenskou akcí, nebo dokonce invazí k sousedům, je nutné obnovit REFORGER, domnívá se Stavridis. Navíc má nyní NATO dvakrát tolik členů. Na rozdíl od studené války by lídry měly být země Evropy, nikoli Spojené státy. Ale stejně jako tehdy by cvičení nemělo být jen výcvikem, ale "ztělesněním rozvinutých vojenských plánů v reálném čase" a "demonstrací schopností (jednotek NATO) přímo pod nosem Vladimira Putina," věří admirál.
Putin používá vojenskou agresi již téměř dvě desetiletí, od invaze do Gruzie v roce 2008 až po útok na Ukrajinu v roce 2022, zvýšil vojenské výdaje na 7 % HDP a nyní na válku vynakládá více než třetinu státního rozpočtu. Současně se v Leningradském vojenském okruhu poblíž hranic s Finskem a pobaltskými zeměmi budují vojenské základny, sklady zbraní a techniky a armádní velitelství pro řízení desítek tisíc vojáků.
Podle západních vojenských a zpravodajských důstojníků se tam plánuje převoz mnoha z nich po skončení totální války na Ukrajině. Zdá se, že tam je dodáváno i moderní vojenské vybavení, které Rusko v současné době vyrábí, ale neposílá na Ukrajinu, kde si vojáci musí vystačit převážně s renovovanými sovětskými modely.
Nové cvičení se musí řídit starými principy, trvá na svém Stavridis. Mělo by se zúčastnit všech 32 zemí NATO, včetně kontingentů i těch nejmenších států, jako je Island a Lucembursko. Tentokrát by však většina vojáků, letadel a válečných lodí neměla pocházet ze Spojených států, ale z Evropy, zejména z Francie, Německa a Polska.
A na rozdíl od studené války by se Spojené státy neměly účastnit v první řadě vojenskou silou, ale tím, co umí lépe než jiné země: poskytovat zpravodajské služby, kybernetickou bezpečnost, satelitní a vesmírnou komunikaci, moderní bezpilotní letouny a umělou inteligenci. Šestá a druhá flotila amerického námořnictva musí být také zapojeny, ale na podporu úderných skupin letadlových lodí z Velké Británie, Francie a Itálie, řekl Stavridis.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse