Názor stran na 80 otázek: Pravidelný růst důchodů a zveřejňování smluv chtějí všichni

22. 10. 2013

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva Koho volit

Praha, 22. 10. 2013 -- Zachování státní podpory stavebního spoření, valorizace důchodů o inflaci či možnost připlatit si za nadstandardní zdravotní péči -- na těchto tématech se shodnou téměř všechny strany kandidující v předčasných volbách. Rozdělují je naopak otázky prolomení limitů těžby uhlí, přísnější regulace půjček nebo podpory integrace Romů. Vyplývá to z odpovědí 21 kandidujících stran na 80 otázek, které dnes poskytli tvůrci populární Volební kalkulačky.

"Všechny strany, které odpověděly na náš podrobný dotazník, si například přejí zachování tzv. babyboxů. S výjimkou ODS se rovněž shodnou, že odměny vrcholných politiků a úředníků by měly být veřejné. Naopak rozdílné názory panují třeba v otázce zvýšení minimální mzdy na nejméně 10 000 korun. Zatímco SPOZ, Strana zelených nebo Piráti souhlasí, proti jsou strany Ano, TOP 09 či Úsvit," komentuje datový analytik Kamil Gregor ze sdružení KohoVolit.eu, které Volební kalkulačku vytváří.

"V nové Sněmovně můžeme čekat i spory o zrušení druhého pilíře důchodové reformy. Pro jeho zachování se vyslovilo Ano, TOP 09, ODS či Úsvit, proti stojí ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a SPOZ. Velkou podporu by na druhou stranu mohl získat třeba návrh podmínit výplatu sociálních dávek rodičů školní docházkou dětí. Proti této myšlence se z velkých stran staví jen ČSSD." dodává Kamil Gregor.

Širokou podporu má i řada protikorupčních opatření, které v důsledku rozpuštění Sněmovny "spadly pod stůl." Například pro povinnost zveřejňovat smlouvy uzavřené veřejnou správou na Internetu se vyslovilo hned 17 stran napříč politickým spektrem. Strany vesměs souhlasí i s rozšířením pravomocí NKÚ na obce a kraje či zavedením majetkových přiznání.

Občané si mohou o názorech stran udělat přehled pomocí populární Volební kalkulačky. Tu zatím využilo téměř 700 tisíc voličů. Sdružení KohoVolit.eu vytváří volební kalkulačky pro všechny typy voleb v České republice i na Slovensku již od roku 2006. Brzy přibude například volební kalkulačka pro aktuální volbu rektora na Univerzitě Karlově.

KohoVolit.eu oslovilo s možností odpovědět na otázky do Volební kalkulačky všechny kandidující strany.

Tabulku s odpověďmi a komentáři politických stran si můžete stáhnout ZDE

0
Vytisknout
5245

Diskuse

Obsah vydání | 23. 10. 2013