
Průzkum: Němci se ze všeho nejvíce obávají Donalda Trumpa
7. 9. 2018
69 % Němců je extrémně znepokojeno nebezpečnými dopady politiky Donalda Trumpa po celém světě, zjistil výroční průzkum "Obavy Němců" provedený společností R+V Infocenter. Toto šetření je každoročně prováděno od roku 1992.
Celých 63 % dotázaných se obává, že německé úřady a instituce se nedovedou vypořádat s uprchlíky a žadateli o azyl. Stejně tak 63 % se obává rostoucího napětí mezi Němci a nově příchozími. Oba údaje jsou výše než v roce 2017.
Více než 60 % dotázaných má jen malou důvěru v politiky a obává se, že svou práci nezvládají. Takřka polovina hodnotí jejich výkon jako "selhání", nebo jen o stupínek lépe. Oba údaje se meziročně výrazně zvýšily. Jen 6 % označilo výkon politiků jako "dobrý" nebo "velmi dobrý".
Zhruba 58 % Němců je dosud znepokojeno teroristickými útoky, ačkoliv v posledních letech tento podíl klesá. Totéž platí pro dopad dluhové krize eurozóny.
Průzkum také ukázal, že 48 % Němců je znepokojeno změnou klimatu a přesvědčeno, že bude mít na životní prostředí drastický dopad. Více než polovina si myslí, že v budoucnu dojde k většímu počtu přírodních pohrom.
Průzkumníci poukazují na to, že v žádné kategorii se neobjevily významné regionální rozdíly.
Výroční průzkum je zadáván pojišťovnou R+V Versicherungen. Dotazováno bylo 2 400 Němců po celé SRN, a to mezi 8. červnem a 18. červencem.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse