Rusko a Venezuela sdílejí stejný osud

30. 1. 2019

Důvodem, proč jsou události ve Venezuele pro Moskvu tak znepokojující, je, že jasně indikují, co mohou putinské elity očekávat poté, až bude protiústavní Putinův režim svržen - a ony "v jediné hodině" ztratí veškerou legitimitu svého bohatství a moci, píše Natalija Guljevskaja.

Hugo Chávez byl nejbližším Putinovým prototypem - a ruský a venezuelský režim jsou si překvapivě podobné. Enormní bohatství v přírodních zdrojích je kombinováno s rostoucí bídou obyvatelstva. A co je ještě důležitější, jde o osobní diktatury spíše než o klasické autoritářské režimy.

Ani venezuelský, ani ruský režim nedokážou předat moc zakladatele následníkovi - a tak je lze označit za "hybridní voždovské režimy", které navíc mají i stejný životní cyklus odpovídající životu jednoho vůdce. Když odejde, ti kdo se snaží převzít moc zjistí, že jsou bez podpory a brzy končí odstraněni.

Nicolás Maduro zjevně nechápe, že struktura osobních vztahů Huga Cháveze zeslábla - a nejen že ji sám nedokáže plně nahradit, ale bude svržen poté, co klíčové osoby jeho režimu obdrží bezpečnostní záruky.

V ruském případě v mnoha ohledech nepůjde o reprízu rozpadu SSSR, ale nejdůležitější rozdíl spočívá v tom, že ti, na nichž Putinův režim stál, se nedokážou udržet v žádné části bývalého impéria.

Tak jako neexistuje právní nástupnictví v postputinském vedení, neexistuje ani následnictví ve státech, které vzniknou z Ruské federace. A to znamená, že z pohledu mezinárodního práva začnou tyto subjekty od čistého stolu.

V důsledku bude tento proces mnohem obtížnější, než si kdo představuje, zejména protože nevzniknou žádné státy připravené intervenovat ve prospěch Putinových rádobynásledníků. Ti, kdo patří k jeho režimu by si tedy měli zapsat za uši: Sledujte Venezuelu a pamatujte, že váš osud bude mnohonásobně tragičtější.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
6866

Diskuse

Obsah vydání | 5. 2. 2019