Nevoliči ponesou za další situaci v ČR plnou zodpovědnost

24. 10. 2013 / Oldřich Průša

čas čtení < 1 minuta

Zvláštní, že skoro polovina potenciálních voličů nechápe, že neúčastí nic nezmění a že se odpovědnosti pasivitou nezbavují. Nevolící volič rozhodně nemá právo si na nic stěžovat. Je stejně zodpovědný, jako ti co svého práva využili, píše Oldřich Průša.

Nevolit je nebezpečné

24. 10. 2013 / Uwe Ladwig

čas čtení < 1 minuta

Původně vyšlo v BL 6. 10. 2012.

K článku Karla Dolejšího "Legitimita, legalita a nevoličská tradice"

Je to krásný žert, pane Dolejší, když píšete o USA a tváříte se, jako by v ČR neexistovalo víc stran. Ještě lepší: Insinuujete, že nutíme lidi jít k volbám. Přitom jen upozorňujeme, že by měli vědět, co dělají, když nevolí. Korunu jste tomu dal tím, když píšete o USA a nepoukážete na to, že tam právě velká část chudých lidí nechodí k volbám, a právě proto tam neexistuje například zdravotní pojištění pro všechny. Píšete o tom, jak dokonalé to bude, když lidé nepůjdou k volbám. Praktický důsledek toho bude, že zvítězí strany, které zničí existující sociální systém.

Házet do volební urny neplatný volební lístek má smysl jen v zemích, v nichž existuje volební povinnost, jako například v Belgii.

Matematik Uwe Ladwig: Nelze nevolit

24. 10. 2013 / Uwe Ladwig

čas čtení 1 minuta

Původně vyšlo v BL 14. 10. 2008

Že je v dnešní době těžko věřit politikům, to není nic nového. Nové je asi jen to, že někteří lidé jim teď věří přece jen trochu víc než bankéřům, kterým by bývali měli věřit méně, když šlo o povolení úvěru, výšku dosažitelných úroků a jistoty investic. Pokud ale chcete, můžete jim věřit všem stejně a některým z nich asi odůvodněně. Co ale nemůžete, to je nevolit. Tím se vracím k své osmé poznámce, z roku 2006.

POZNÁMKA NA OKRAJ

Matematik Uwe Ladwig: Nevolit, to nejde

24. 10. 2013 / Uwe Ladwig

čas čtení 3 minuty

Původně vyšlo v BL 1. 10. 2006

Je odpoledne, nedělní. V Rakousku dnes lidé volí parlament. Dnes večer budou vyhlášeny výsledky. Ale nechce se mi čekat s psaním, protože o ty v téhle poznámce vlastně nejde. Také se dozvíme, kolik voličů se voleb účastnilo a kolik k urnám ani nešlo. A tady máme to, s čím je spojena otázka, o které chci uvažovat, totiž jestliže je možné nevolit.

Německo si pozvalo na kobereček amerického velvyslance kvůli odposlouchávání telefonu Angely Merkelové

24. 10. 2013

čas čtení < 1 minuta

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle požádal amerického velvyslance v Berlíně o osobní schůzku, na níž se bude jednat o obvinění, že americké tajné služby odposlouchávaly mobilní telefon Angely Merkelové.

Rozhodnutí povolat na kobereček amerického velvyslance je podle deníku Guardian zvlášť "drastické opatření". Obvinění, že americké špionážní služby odposlouchávaly telefony nejvyšších německých politiků, vyvolalo ve čtvrtek v Německu obrovskou zuřivost a zklamání. Německý ministr obrany Thomas de Maiziere uvedl, že by to bylo "opravdu špatné", pokud by se ukázalo, že je to pravda. Washington a Berlín by se pak nemohly vrátit k "normálním vztahům".

List Süddeutsche Zeitung napsal, se silným pocitem zklamání, že "Barack Obama není nositel Nobelovy ceny míru, je to výtržník."

Podrobnosti v angličtině ZDE

A po volbách bude konec šaškáren

24. 10. 2013 / Pavel Urban

čas čtení 7 minut

Pro nepamětníky: tohle bylo jedno z hesel předvolební kampaně v prvních svobodných volbách v roce 1990. Doprovázela ho kysele se tvářící loutka šaška, u níž nebylo zřejmé, zda ještě někdo tahá za její drátky.

K čemu je dobré kroužkování

24. 10. 2013

čas čtení 3 minuty

Kampaň za vykroužkování povedených politických ptáčků byla před třemi lety jakýmsi souputníkem do nekonečna jdoucí iluzivní vize, že nové zboží rovná se lepší zboží. Jenom ale tentokráte v politické rovině, kde infantilita přemnoha občanů bohužel potvrdila (a už brzy zase potvrdí) poučky z marketingu, že prací prášek, motorová pila nebo partajní program jsou pouhopouhé zboží. Stejná linka. Trh.

Britské listy jako levicový Reflex?

23. 10. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Nemám absolutně žádné iluze o ČSSD, avšak po pětatřiceti letech života v "zavedené" britské demokracii vím velmi dobře, že rozhodování koho volit je vždycky kompromis, jehož součástí, nemá-li dojít ḱe katastrofě, musí být strategické uvažování o tom, jaké pravděpodobně vzniknou po volbách koalice.

V žádném případě bych si nedovolil voličům radit ani doporučovat, pro koho by měli v pátek hlasovat. Toto je jen vysvětlení, proč se podle pana Maštalíře "Britské listy chovají jako levicový Reflex". Doufám, mimochodem, že se tak nechovají, neboť se snažíme přinášet škálu názorů.

Sám jako novinář se samozřejmě voleb neúčastním a mohu jen dát k dispozici svůj úsudek, který samozřejmě může být mylný. Níže uvedený názor šéfredaktora je samozřejmě subjektivní, nikoho nezavazuje a v žádném případě neblokuje vydávání názorů jiných v tomto listě.

Českem obchází strašidlo

24. 10. 2013 / Lubomír Brožek

čas čtení 4 minuty

Na co čekáme, na tržišti shromáždění? Barbaři mají dnes přijít.

Konstantinos Kavafis

Máme-li věřit Dominiku, kardinálu Dukovi, Českem obchází strašidlo. A (světe div se) není to nikdo jiný nežli ten starý známý bubák se srpem a kladivem. Kladivem ovšem v tomto případě není míněno Kladivo na čarodějnice (Malleus maleficarum), sepsané německým dominikánem a inkvizitorem Heinrichem Kramerem, který v Olomouci zasvětil soumrak svého života bojem proti Jednotě bratrské. Suma sumárum, ta příšerná pitomina, která stála životy tolika nevinných žen, není přesně to, co měla jeho eminence na mysli, hřímajíc, že se vracíme pod rudé prapory se srpem a kladivem.

Tomio Okamura neví, co říká jeho vlastní strana

24. 10. 2013

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva Koho volit

Praha, 24. 10. 2013 -- Občanské sdružení KohoVolit.eu, tvůrce populární Volební kalkulačky, požaduje omluvu za včerejší skandální výrok Tomio Okamury. Ten sdružení obvinil ze záměrného uvedení nepravdivých odpovědí strany Úsvit na otázky v této aplikaci. Odpovědi přitom poskytla sama Okamurova strana.

Tomio Okamura včera na svém facebookovém profilu volil na adresu Volební kalkulačky ostrá slova:

"Média o mně začala šířit novou lživou pomluvu, že prý jsem proti kontrole kvality a značení potravin dovážených ze zahraničí a ještě další lež, že prý podporuji stavbu mešit a islamizaci ČR. Chce se mi z některých médií a z těch tzv. volebních kalkulaček zvracet - jak je možné, že média takto beztrestně lžou a podvádí? Jak je možné, že je jakási internetová 'volební kalkulačka` takto zmanipulovaná?", uvedl včera Okamura na svém facebookovém profilu.

Představujeme kandidáty: PhDr. Lubomír Zaorálek, ČSSD Moravskoslezský kraj, František Vácha, TOP09, Vladimír Místecký, KSČM, Jana Němečková, STANEZ, Karel Jakobec, ODS, Ing. Esma OPRAVILOVÁ, KSČM

24. 10. 2013 / Viktor Vereš

čas čtení 31 minut

PhDr. Lubomír Zaorálek, lídr, ČSSD, Moravskoslezský kraj

1) Jste pro rychlé zavedení referend, přímé volby starostů a odvolatelnosti politiků občany?

Referenda ano, přímé volby bez hlubší diskuse a legislativní rozvahy nikoli. Odvolatelnost politiků je irelevantní -- občané rozhodují ve volbách.

2) Jste pro zrušení anonymních akcií a zveřejnění skutečných vlastníků firem?

Ano.

Představujeme kandidáty: Ing. Jan Mládek stínový ministr financí za ČSSD, CSc. David Klíma, TOP09, Pavel Kubů, KSČM, Mgr. Tomáš Kopecký, lídr Změny

24. 10. 2013 / Viktor Vereš

čas čtení 32 minut

Dotazy jsou pro přehlednost postupně kráceny. Do odpovědí zasahováno není.

Vhodné jako jeden z podkladů k rozhodování o volebním kroužkování. Na útoky proti své osobě nereaguji, věřím, že si čtenář úsudek o někom, kdo se místo argumentace snižuje k osobním útokům, udělá sám.

Ing. Jan Mládek stínový ministr financí za ČSSD Jihočeský kraj

1) Jste pro rychlé zavedení referend, přímé volby starostů a odvolatelnosti politiků občany?

Jsem pro přijetí zákona o obecném referendu, aby se voliči mohli přímo vyjádřit k některým důležitým otázkám, pokud tuto myšlenku podpoří dostatečné množství občanů. Nejsem pro přímou volbu starostů.

Představujeme kandidáty: Ing. Jana Bobošíková předsedkyně volebního bloku Hlavu vzhůru, Eva Poštová, ODS, Václav Votava, ČSSD, MUDr. Tomáš Mrázek, TOP 09

24. 10. 2013 / Viktor Vereš

čas čtení 26 minut

Kandidáti jsou před volbami ochotni odpovídat na velmi pronikavé otázky: Dotazy jsou pro přehlednost postupně kráceny. Do odpovědí zasahováno není. Vhodné jako jeden z podkladů k rozhodování o volebním kroužkování.

Ing. Jana Bobošíková předsedkyně volebního bloku Hlavu vzhůru střední Čechy

1) Jste pro rychlé zavedení referend, přímé volby starostů a odvolatelnosti politiků občany?

Ne, nejsem příznivcem přímé demokracie, ale zastupitelské.

2) Jste pro zrušení anonymních akcií a zveřejnění skutečných vlastníků firem?

Ne, zbytečná iniciativa.

Představujeme kandidáty: Jaromír Hýbner - Změna, Mgr. Václav Horáček - TOP09, Pavel Ambrož - KSČM Praha, Ing. Vladimír Vojáček -- ODS, Daniela Ottová -- ČSSD

24. 10. 2013 / Viktor Vereš

čas čtení 38 minut

Jaromír Hýbner, Změna

1) Jste pro rychlé zavedení referend, přímé volby starostů a odvolatelnosti politiků občany?

Jsem pro jakékoli posílení přímé demokracie, tedy i referend. Přímá volba starostů je dobrá, ale systém je poněkud složitější. Je třeba jej nastavit kompletně jinak. Pokud bude zvolen starosta v přímé volbě a v zastupitelstvu bude většina "jinak smýšlejících" než starosta, tak starosta de facto neprosadí žádný svůj návrh. Odvolatelnost politiků - jistě že ano!

2) Jste pro zrušení anonymních akcií a zveřejnění skutečných vlastníků firem?

Paušálně ne. Jsem pro to, aby firmy, které se ucházení o veřejné zakázky museli povinně zveřejnit svou vlastnickou strukturu. U soukromých firem působících v ryze soukromém byznysu nevidím důvod pro upírání anonymity majitele společnosti. Vidím v tom omezení jeho svobody.

Nepodmíněný základní příjem: Přednosti a rizika

24. 10. 2013 / Jiří Matuszek

čas čtení 14 minut

Vstoupili jsme do 21. století a technický pokrok dosáhl takové úrovně, že je možno bez větších problémů zajistit důstojný život pro všechny lidi.

Přesto jsme stále svědky toho, že velká část lidí žije pod oficiální hranicí chudoby a z nich dosti velká část v nedůstojných, ne-li přímo nelidských podmínkách.

Současně s tím, jak se výše uvedený rozpor zostřuje, zintenzívňují se i diskuse o způsobech jeho řešení. Jednou z možností, jak eliminovat nejpropastnější rozdíly, je Nepodmíněný základní příjem, dále jen NZP. Toto řešení se diskutuje v celé Evropě a v některých zemích (např. Švýcarsko) jsou už činěny praktické pokusy o jeho zavedení.

Banalita aneb ve volbách jde o hodně

24. 10. 2013 / Radim Hreha

čas čtení 3 minuty

Politologové i mediální analytici se více méně shodují na tom, že výrazných témat v letošní kampani je pomálu. A to i přesto, že kardinál Dominik Duka podle svých slov už dva roky upozorňuje, že v této zemi nás někteří lidé chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali.

Byť byla církev jaksi vždy ve skluzu v kategorii vnímání i realizace demokratických principů, o svobodě ducha ani nemluvě, k arcibiskupovi pražskému se přidali mnozí svérázní tuzemští demokraté v čele s Miroslavem Kalouskem a Karlem Schwarzenbergem.

Změny chování a podstaty politických stran dosažitelné změnou volebního zákona a co může prezident udělat hned

24. 10. 2013 / Josef Mrázek, Zdena Radičová

čas čtení 12 minut

Tento článek pojednává o důležitém úkolu nové politické reprezentace, přípravě nového zákona o volbách do Sněmovny PČR, který by zajistil ozdravění politického systému hned po prvním použití tohoto zákona. Ten, bohužel, nebyl k dispozici již při těchto volbách, protože složení Sněmovny a Senátu jeho přijetí neumožňovalo. Určitého zlepšení správy státu ale lze dosáhnout již po nastávajících volbách tím, že prezident bude dbát, aby předseda a členové vlády nebyli zároveň členy Sněmovny, která je má kontrolovat. Respektování tohoto střetu zájmů by mělo být pro nově zvolenou Sněmovnu PČR samozřejmostí.

ODS vyzývá k třídnímu boji

24. 10. 2013

čas čtení 5 minut

Volební kampaň před parlamentními volbami roku 2013 ukazuje myšlenkovou vyprázdněnost ODS. Obsah a forma její komunikace je příznakem úpadku její schopnosti působit na utváření obecného myšlení a představ obyvatelstva o společnosti, jejím fungování a uspořádání. Vlády vedené ODS spolu s TOP09 - jejím systémovým spojencem a současně protivníkem v boji o posty a zdroje příjmů ve veřejných institucích - dovedly erozi ideové hegemonie pravice až na práh rozpadu stranicko-politického systému. Ten by nastal plnou vahou v případě, že by nový prezident Zeman neodstavil ODS a TOP09 od moci a nedal jim tak čas na stabilizaci, píše čtenář Radim Gonda.

Armády a státy v éře překročení mezí

24. 10. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Historik Albert Palazzo z Australian Army's Land Warfare Studies Centre v Canbeře rozvíjí koncepci a MacGregora Knoxe a Williamsona Murraye a konstatuje, že po vzestupu národního státu v 17. století, Francouzské revoluci, průmyslové revoluci, I. světové válce a nástupu jaderných zbraní čeká svět v pořadí již šestá revoluce v moderním válčení. Ta bude vyvolána především rostoucím nedostatkem zdrojů, který sebou přinese ústup od globalizace a konec ekonomického růstu. Státy, které budou nadále chybně vycházet z předpokladu pokračování starých vývojových trendů, nedokážou včas reagovat na výzvy nové éry a hrozí jim riziko oslabení a rozpadu. Armády budou muset v nových podmínkách čelit vlastním výzvám a kromě toho jim hrozí, že budou silně přetíženy.

Cesta k bankrotu: Stavějte polské dálnice

24. 10. 2013

čas čtení 5 minut

Když Polsko před pěti lety dostalo z EU miliardy dolarů na výstavbu dálnic, zdálo se, že to všem prospěje. Polsko posune svůj dopravní systém do 21. století, evropské stavební firmy získají zakázky v době recese, a EU získá reputaci za to, jak velkou pomoc poskytla.

Nakonec Polsko většinu dálnic dostalo. Ale v mnoha ohledech se jeden z největších stavebních projektů v Evropě vyvinul zle. Několik firem žaluje polský stát o miliardy eur. Desítky polských firem bankrotují a mnohonárodní firmy viní za ztráty polské smlouvy, které nevyšly. Šest evropských vlád si v Polsku stěžuje na zacházení se stavebními firmami a Evropská komise vyšetřuje, co se stalo.

Dvořáková: Koalice TOP 09, ODS, Babiš, Okamura?

23. 10. 2013

čas čtení < 1 minuta

Jedna z alternativ, která vychází z předvolebních průzkumů, naznačuje možnost pravicové koalice a menšinu levice ve sněmovně. Profesorka Vladimíra Dvořáková pravicovou koalici připouští, byť míní, že je "dost neuvěřitelná".

Zdroj: ZDE

Reflex reality, aneb co zásadního změní volba malých stran

23. 10. 2013 / Milan Daniel

čas čtení 1 minuta

Zdeněk Maštalíř dává váhajícím voličům jednoduchý návod: použijte volební kalkulačku, vyřeší to za vás. Před dilematem koho volit stojí před volbami, jichž se účastní dvě desítky partají, mnoho voličů. A mnoho jich - včetně mé maličkosti - jako nástroj ke zjištění názorové shody volební kalkulačku použilo. Každý občan tak má na výběr a i při pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu by taková volba byla zárukou toho, že v něm bude v příštích čtyřech letech veseleji a paní poslankyně se spolu s pány poslanci na ničem rozumném nedohodnou.

Ze všeho nejméně se však dohodnou na změnách, které by napravily řádění minulé pseudopravicové vlády.

29113

O svobodě projevu v katolické církvi

23. 10. 2013 / Ivan Větvička

čas čtení 1 minuta

Kardinál Dominik Duka kázal 21. října redaktorce Českého rozhlasu o svobodě slova a nařkl ji z cenzury (BL 22. 10.). Než začne Jeho Eminence poučovat okolí o svobodě projevu, měla by věnovat větší pozornost této problematice uvnitř vlastní církve. Názorný příklad toho, že je co napravovat, bylo možné pozorovat na symposiu Umění života, nad nímž převzali záštitu kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk.

"Proletářský bonapartismus" a jeho potomci

24. 10. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

V letech 1964-1983 v britské Labour Party působila radikální skupina hlásící se nominálně k trockismu. Byla označována jako Militant tendency a soustředila se kolem časopisu Militant. Do Labouristické strany vstoupila v rámci trockistické doktríny enterismu či entryismu, která dodnes nabádá nepočetné sektářské skupinky neschopné získat širší politickou podporu, aby podle hesla "Když nejde hora k Mohamedovi..." infiltrovaly konkurenční organizace s masovější základnou.

Militanti prosluli ve vnitrobritské politice především bojem proti dani z hlavy zavedené v pozdních fázích vlády Margaret Thatcherové. Ve svém plátku nicméně rozvíjeli dalekosáhlé "světodějné" ideové koncepce, s nimiž se postupným vývojem dostali na neostalinské pozice. Zlatou rolničkou na šaškovské čepici se pak stala koncepce "proletářského bonapartismu". Je natolik explicitně stalinisticky elitářská, že může posloužit jako matrice pro analýzu všech obdobných pokusů sektářských levičáckých uskupení, které od té doby následovaly - včetně těch nejaktuálnějších.

"Multipolární svět": Místo bez pravidel

23. 10. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Americké útoky bezpilotními letouny ignorují mezinárodní právo. A totéž platí o Rusku, které hodlá ignorovat soud i mezinárodní arbitráž v souvislosti s údajným "pirátstvím" zadržovaných aktivistů Greenpeace. V Česku najdeme dvě skupiny těch, kteří v konfliktech dvou bývalých supervelmocí studené války mají vždycky jasno: Jedna přísahá na víru, že mezinárodní právo hájí Spojené státy americké - a nikdo jiný; zatímco druhá se dušuje, že mezinárodní právo brání pouze a jedině Ruská federace. Ani jedna z obou zahraničněpolitických sekt ve svém zatvrzelém fanatismu neříká pravdu. Neexistuje ani jediná mocnost s imperiálními nároky, která by důsledně ctila mezinárodní právo. Každá hájí výhradně vlastní zájmy. Pokud jsou náhodou v souladu s mezinárodním právem, jde jen o vítanou, leč nikoliv nezbytnou přidanou hodnotu v podobě globálního PR. Mezinárodní právo důsledně obhajují víceméně bezmocné mezinárodní instituce, malé země a pak nevládní organizace - tedy ti, kdo v mocenských konfliktech vždy tahají za kratší konec.

Bývalý konzervativní premiér ohromil britskou vládu požadavkem na zdanění energetických firem

23. 10. 2013

čas čtení 2 minuty

Bývalý konzervativní premiér John Major argumentuje, že je nepřijatelné, aby chudí museli volit mezi vytápěním svých domovů a možností jíst

Bývalý britský konzervativní premiér John Major požaduje, aby byly britské energetické firmy podrobeny jednorázovému radikálnímu zdanění. Z vybraných peněz by se měla financovat sociální pomoc pro miliony lidí, kteří podle Majora čelí v nacházející zimě dilematu, zda platit za vytápění svého domova, anebo za koupi základních potravin.

Major zdůraznil, že Konzervativní strana musí zastupovat "miliony chudých" a poukázal na to, že zisky energetických firem jsou neospravedlnitelné a nepřijatelné.

Obhajoba řadového občana je trestná?

23. 10. 2013

čas čtení 1 minuta

Musím říct, že mne velmi zarazilo, do jak tragikomických rovin se může dostat předvolební kampaň. Antikomunistické hnutí totiž podalo trestní oznámení na jednoho z pražských kandidátů KSČM -- Milana Krajču. Stalo se tak na základě věty, kterou pronesl ve svém předvolebním spotu: "Jako komunisté hájíme zájmy většiny proti hrstce bohatých a mocných," upozorňuje Filip Zachariáš.

Nedivme se, že kardinál zuří

23. 10. 2013 / Josef Nerušil

čas čtení 6 minut

Autor pracuje na Odboru vnějších vztahů Arcibiskupství pražského. Článek vyjadřuje jeho osobní názory, nikoliv názory jeho zaměstnavatele.

Církevní restituce se staly jedním z nejvýraznějších štěpících linií v minulém roce. Je proto docela s podivem, že jak málo se toto téma objevilo v letošním předvolebním boji. Komunistická strana sice přišla s nápadem referenda k již platnému zákonu, ale celou otázku nakonec nechala spíše vyšumět do ztracena, spíše to vypadalo na "iniciativu z povinnosti", aby voliči KSČM neřekli, že strana proti nepopulárnímu zákonu nic nedělá. Stejně tak opoziční ČSSD, která před loňskými krajskými volbami přišla s kontroverzním billboardem a ostrou proticírkevní rétorikou se držela spíše v oblasti unylých stranických prohlášení. Nakonec i plamenný odpůrce restitucí -- Lubomír Zaorálek -- před několika dny myšlenku církevního referenda odmítl, čímž dal symbolicky najevo, že se vztah sociální demokracie k církvi vydal cestou normalizace.

CÍRKEVNÍ "RESTITUCE" PRAŽSKÉHO HRADU

Otevřený dopis Svatému Otci ve věci hlupství jeho preláta: křesťanská ryba smrdí od hlavy

23. 10. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 14 minut

Vaše Svatosti, ač vcelku tolerantní bezvěrec, uvítal jsem Vaše zvolení římským biskupem jako člověka, který je schopen tu do sebe zahleděnou, arogantní zatuchlou instituci římskokatolické církve obrodit těmi myšlenkami, kvůli kterým vznikla - z následování Ješuy z Nazaretu: láskou k bližním, pomoci trpícím a všem lidem dobré vůle. Zdůrazňuji všem, včetně bývalých i současných nepřátel a ideologických protivníků. V Jižní Americe má katolicismus výrazně sociální rysy. Chci zde připomenout peruánského teologa Gustavo Gutierreze Merina či brazilského františkánského teologa Leonardo Boffa a jejich teologii osvobození, schopnou "vyvlastnění náboženských výrobních prostředků" a oddanou "cestě spravedlnosti". I té sociální. Nebo zejména té sociální, neboť potřeby duchovní nejsou nadřazeny těm světským, ale jsou integrálně propojeny. Nicméně Boff popsal se značnou znalostí věci, kam vede nadměrná koncentrace moci v rukou církevních elit. Boff věří, že vede k dominanci, centralizaci, marginalizaci věrných, triumfálnosti a institucionální aroganci a nabízí alternativu - model založený na "službě" lidem, k integrálnímu osvobození - ekonomickému i duchovnímu. Svatého Františka pak chápe jako "preferenční volbu pro chudé." To vše jsem vnímal jako naději poté, co jste přijal Františkovo jméno a vaše výroky z Ria i při ostatních příležitostech budily v české katolické církvi, pravicové, elitářské a veřejnosti odcizené, rozpaky a skrývaný hněv. Kritizovaly totiž asociálnost a modlozlužebnictví, kritizovaly povýšenost a lenost kněží.

To vše dobré a svým skromným a pokorným humanismem inspirující, co spojuje Ješuu, sv. Františka, Vaši Svatost a Leonardo Boffa, se nedá říci o vašem prelátovi, kardinálu Dominiku Dukovi, metropolitovi a primasi českém.

Můžou za to křesťani?

23. 10. 2013

čas čtení < 1 minuta

Vážený pane Kotrbo,

přečetl jsem si Váš "Otevřený dopis Svatému Otci ve věci hlupství jeho preláta: křesťanská ryba smrdí od hlavy".

S mnoha jeho tezemi se dá souhlasit, ale při čtení jeho titulku mě (u Vašich článků nikoli poprvé) napadá otázka: Od čeho smrdí ten, kdo sveřepě ztotožňuje křesťanství s církví římskokatolickou? Je to hlava?

Co by na titul Vašeho dopisu, kde je zahrnujete mezi papežence, asi řekli první husitští a kališničtí kněží, Martin Luther, biskup jednoty bratrské Jan Ámos Komenský, aktivní evangelíci jako Johann Sebastian Bach, František Palacký, Ján Kollár, Pavol Josef Šafárik či L'udovít Štúr, unitář Tomáš Garrigue Masaryk či baptistický kazatel Martin Luther King?

S pozdravem

Tomáš Koloc

Sejdeme se v Letňanech

23. 10. 2013

čas čtení 2 minuty

Banální historka z metra. Vlastně nic podstatného. Bezdomovec, orvaný, nemytý, smrdící. Čte si noviny a něco si do nich píše. Šilhám, co si tak může homeless číst. Je to Le Monde - v něm si ani já moc nepočtu, napsal na Facebooku Patrik Zandl.

Další dvě stanice se ve mně mísí pocity, ale zvědavost vítězí, takže se ho ptám, co si to tam zatrhává. Vysvětluje mi, že si vypisuje postřehy k recenzi knížky nějakého francouzského básníka. Koukám na tu umolousanou tužku a zvědavě se ptám, proč ho to zajímá. Prý překládal francouzskou poesii celý život, tak je to síla zvyku.

Negativní strana: Vzhůru do voleb

24. 10. 2013 / Wenzel Lischka

čas čtení 4 minuty

Dříve než se nadšeně pustíme do voleb a geneticky upraveného guláše, neškodí si zopakovat základní poučku, která se voleb bezprostředně týká: Kdyby volby mohly něco změnit (k lepšímu), dávno by je zakázali. Nemusíme se tedy nijak obávat, že nebude hůře. Lépe vždy už jen bylo. Utrpení je jistota. Při prožívání štěstí se člověk rozplývá, blouzní, ztrácí pevnou půdu pod nohama a stává se spotřebním materiálem.

SPOZ:

Jak ministr Koníček rozkopal Místní sociální služby,

23. 10. 2013 / Martin Kunštek

čas čtení 17 minut

V těchto dnech končí perspektivní projekt Místních sociálních služeb (MSS). Jde o obecně prospěšnou společnost, která v Jihomoravském kraji v rámci pilotního projektu rekvalifikovala znevýhodněné dlouhodobě nezaměstnané na těžce nedostatkové pečovatele poskytující sociální péči tělesně postiženým, starým a nesoběstačným spoluobčanům u nich doma. Místo nutnosti přesunout je do ústavní péče, kde je trvalý nedostatek míst pro klienty a která je navíc drahá, tato organizace poskytuje levnější a přitom stejně kvalitní péči v domácím prostředí, která zaručuje lepší kvalitu života znevýhodněných.

Navíc v odlehlých venkovských oblastech, kde tradiční terénní organizace jako Katolická charita nepůsobí. Tato služba skončí z důvodu obstrukce ministra práce a sociálních věcí v demisi Františka Koníčka.

Škola pro klienty prostitutek

23. 10. 2013 / Miloš Kaláb

čas čtení 5 minut

Zrušení vízové povinnosti pro české občany znamená více českých návštěvníků v Kanadě. Mohou mezi nimi být muži dobrodružné povahy hledající sexuální vzrušení. V Kanadě se jim může dostat takového překvapení, že se z něho budou někteří těžce zotavovat a jiní o něm budou vyprávět kamarádům, ale nikoliv svým manželkám. Někteří se budou cítit trapně i po mnoha letech.

Při čtení článku paní Michelle Nashové v týdeníku Ottawa South News EMS (17. října 2013) jsem si bezděčně vzpomněl na dávnou pohádku o princi, který putoval až na kraj světa za svou princeznou. Na své cestě přišel ke krásným zeleným lučinám až radost pohledět a lákajícím ke spočinutí v hebké trávě. Jenže lučina nebyla tím, čím se jevila, nýbrž zrádnou bažinou, která pohlcovala své oběti.

Návrat do vzpomínek

23. 10. 2013 / Daniel Strož

čas čtení 8 minut

Spíše náhodou, ale šťastnou, se mi v knihkupectví do ruky dostala kniha s titulem Ivan Diviš: Návrat do Čech, ve které jsou soustředěny básníkovy dopisy z let 1990 až 1999, tudíž až do letopočtu jeho úmrtí. Pomalu pětisetstránkovou publikaci z nakladatelství Torst uspořádal, k vydání připravil a ediční poznámku k ní napsal Zdeněk Potužil, divadelní a televizní režisér i někdejší spolupracovník skvělého recitátora Mirka Kováříka, který se s Divišem blíže seznámil už v šedesátých letech. Po převratu 1989 pak o něm natočil pět televizních pořadů a Diviš u něho (dříve než se z Mnichova do Prahy vrátil v roce 1997 napevno) hodně často bydlel. Fakt, že mou osobu pojil s Divišem taktéž skoro třicetiletý, ač nezřídka hlavně kvůli odlišnému světonázoru přerušovaný úzký vztah, podněcuje mne vlastně nyní k tomu, abych se knize rozhodl věnovat následujících několik odstavců.

Dvě sociální demokracie. Kroužkujme

23. 10. 2013 / Milan Daniel

čas čtení 2 minuty

Propad volebních preferenci sociální demokracie v týdnu před volbami může působit i jinak, než odklonem od ní -- část nerozhodnutých voličů zmobilizuje, protože pocítí nutnost podpořit ji proti restauraci vlády Kalouska & spol. U části naopak posílí pochybnosti, protože stranu vnímají i jako subjekt, který vynáší k moci lidi zrazující jejich důvěru. Mají podezření, že na kandidátkách ČSSD (stejně jako na kandidátkách jiných velkých stran) jsou i lidé nedůvěryhodní, jejichž cílem je naplnit své osobní, mocenské a nesporně i existenční ambice.

Poněkud zmatená paní Mašínová

23. 10. 2013 / Jiří Baťa

čas čtení 5 minut

Paní Zdena Mašínová, sestra "protikomunistických bojovníků(!)" bratří Mašínů je rozhodnuta jít volit. " No co mi zbývá, když ti "bolševici" jsou nasazeni ve všech parlamentních stranách", říká. Ale má problém - neví koho. Uvádí to v rozhovoru pro První zprávy. Poněkud zajímavé jsou některá konstatování paní Mašínové, že ve všech parlamentních stranách jsou "nasazeni bolševici". Poněkud silná slova, notabene nabízí se otázka, kým by tam ti "bolševici" měli být nasazeni? Nejspíš si paní Mašínová plete dojmy s pojmy, ale také zřejmě neví, nebo si to neuvědomuje, kdo vlastně ti bolševici byli. Uvádím, že "byli", protože už ani v zemi, kde se bolševici "zrodili" (SSSR, přesněji ještě v tzv. "bolševickém" Rusku), už bolševici neexistují. (V Rusku dodnes existuje například Národně bolševická strana, která se dovolává termínu odstraněného v roce 1952 z názvu sovětské komunistické strany Stalinem -- pozn. red.) Měla tím zcela jistě na mysli komunisty, ale proč mluví o bolševicích, je poněkud zvláštní. Že by tímto pojmenováním chtěla lidem takto angažovaných dodat "důležitosti" nebo větší společenskou nebezpečnost? Nebo neví o čem mluví, podobně jako pan Halík?

Zemřel Otto Zelenka (1931 -- 2013)

23. 10. 2013 / Tomáš Koloc

čas čtení 1 minuta

V úterý 22. října ráno zemřel spisovatel, scenárista a dramaturg Otto Zelenka. Od 50. let byl dramaturgem nově vzniklé Československé televize, později filmového studia Barrandov. Proslul zejména adaptacemi rozsáhlých historických ság z české literatury do formy televizních seriálů, režírovaných Františkem Filipem, díky nimž postavy a děj těchto děl vešly do povědomí široké veřejnosti (Jiráskův "F. L. Věk", 1971, Neffovy "Sňatky z rozumu", 1986, a "Zlá krev", 1986, Bassův "Cirkus Humberto", 1988). Byl scenáristou životopisného filmu Štěpána Skalského o Karlu Čapkovi "Člověk proti zkáze".

Charita chudým nestačí

23. 10. 2013 / Boris Cvek

čas čtení < 1 minuta

Dovolte mi malou poznámku k roli charity ve společnosti. Já sám na charitativní činnost přispívám, ale dobře si uvědomuji, že chudí a utlačovaní potřebují především systémové změny, fungující právo, které by je ochránilo před svévolí mocných zločinců. Charity mohou jenom bezmocně sledovat, jak exekuce, hazard, lichva melou lidi na padrť. Jejich role je pak v tom, že té padrti podají kousek chleba. My potřebujeme ale zastavit ten mlýn, potřebujeme nikoli udržet lidi se na skývě chleba kdesi v charitě, potřebujeme zbránit tomu, aby byli semletí ziskuchtivými zločinci. Proto bych očekával, že se kardinál Duka rozhořčí k nepříčetnosti kvůli nespravedlnosti, páchané na chudých a bezmocných, nikoli kvůli spravedlnosti ve vlastní majetkové kauze.

Je možné objektivizovat správnost znaleckého posudku v umění?

23. 10. 2013 / Michal Giboda

čas čtení 8 minut

Podle časopisu Art+Antiques sběratelé a investoři do umění utratili za rok 2012 přibližně 881 milionů korun; jiné zdroje uvádějí, že za uplynulých deset let to bylo asi 5,4 miliardy korun. Umění se stalo komoditou, dobře uloženými penězi, jistotou ve stáří, ale odborníci varují: každé čtvrté plátno prodávané v Česku je podvrh. Majitelé padělků pravděpodobně mají znalecký posudek, který stanoví cenu obrazu, ale nevypovídá o pravosti díla. Národní galerie nejčastěji naráží na falza tak ceněných autorů, jako je Emil Filla, František Kupka, Josef Čapek, Jan Zrzavý nebo Josef Lada či Chagall, Picasso a Matisse. Pražský obchodník s obrazy Leonard Adamec prodal sedm falzifikátů za sedmnáct milionů korun. Mezi nimi obrazy Jana Zrzavého a Antonína Slavíčka. Za největší zjevení mezi českými falzifikátory je považován Libor Prášil. Okopíroval na 160 obrazů mistrů devatenáctého a dvacátého století tak dokonale, že zmátl i renomované znalce. "I Kristián Kodet jako svědek u soudu měl problém rozeznat, který obraz namaloval on a který je falzum," řekla mluvčí krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková. František Horčička byl český restaurátor, umělecký znalec a falzifikátor. Jeho práce spočívala hlavně v úpravách starších obrazů. Zemřel v roce 1856, ale většina jeho falzifikátů byla odhalena až ve 20. století. Aby se padělky nedostávaly na trh znovu a znovu, vstupuje do hry neurověda.

Stane se z Britských listů levicový Reflex?

23. 10. 2013 / Zdeněk Maštalíř

čas čtení 5 minut

Pro mě poněkud překvapivě vyjadřují v následujících volbách Britské listy víceméně jednoznačnou podporu pro ČSSD. Po ničem nepátrej, vol ČSSD a hlavně nepřepínej na neparlamentní strany. Racionální logiku tento apel nemá žádnou. Aktuální problémy s následky privatizace OKD i MUS jednoznačně ukazují, zda ČSSD leží na srdci více problémy horníků, nebo blaho uhlobaronů.

Amnesty International a Human Rights Watch: Útoky bezpilotních letounů mohou být válečnými zločiny

23. 10. 2013

čas čtení 3 minuty

Američtí představitelé zodpovědní za tajný program CIA využívající bezpilotních letounů k zabíjení osob podezřelých z terorismu mohli spáchat válečné zločiny a měli by skončit před soudem. Tvrdí to zprávy předních lidskoprávních organizací Amnesty International a Human Rights Watch z Pákistánu a Jemenu.

Amnesty upozorňuje na případ babičky, jež byla zabita při sklizni zeleniny, a na další incidenty, které mohou znamenat porušení mezinárodního práva chránícího civilisty. Šetření HRW ukázalo, že útoky raketami z bezpilotních letounů protiřečí mezinárodnímu válečnému právu, jsou porušením lidských práv i vlastních pravidel amerického prezidenta Obamy ohledně útoků bezpilotními letouny.

Strategie kulturní politiky

23. 10. 2013

čas čtení 11 minut

Rozhovor s Ivanem Krejčím, stínovým ministrem kultury za ČSSD, vedl Milan Kreuzzieger.
Ivan Krejčí je divadelní režisér a umělecký šéf Komorní scény Aréna v Ostravě. Od roku 2009 je členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Milan Kreuzzieger je vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník. Působí v Centru globálních studií (společném pracovišti AV ČR a Univerzity Karlovy v Praze).

Pojem kultura nepatří ke snadno definovatelným pojmům. Přitom se s ním každodenně setkáváme v různých významech a kontextech. Jedna z definic říká, že prostřednictvím kultury rozumíme světu a dáváme mu smysl. Pokud bychom kultuře přiznali tento význam, měl byste být spíše stínovým kandidátem na předsedu vlády. Co pro Vás představuje slovo kultura?
To je přehnané, ale rozhodně by předseda vlády měl být kulturní člověk. Viděli jsme v posledních letech tolik nekulturnosti od vrcholných politiků, že by změna mohla být osvěžující. Pro mě osobně je kultura v tom užším slova smyslu každodenní prací v divadle. Je to tvorba, něco co vzniká tady a teď. Vstupuje do veřejného prostoru a vede dialog s lidmi. Jako každá tvorba. Živé umění. V širším slova smyslu je to péče o naše kulturní dědictví, jeho správu a rozumné nakládání s ním. A v tom nejširším smyslu je to péče o duši. Kultura je vlastně vyprávěním příběhu o nás samých.

Kultura?

23. 10. 2013

čas čtení < 1 minuta

Celý soubor názorů se hroutí v hromadu keců, jestliže možný budoucí ministr kultury počítá s hazardem jako zdrojem příjmů. Eště, že se podřek. ČSSD nevolit! míní František Řezáč.

Dukova předvolební drzost

22. 10. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 9 minut

reakce na závěr diskuze redaktorky ČRo s kardinálem o církevních restitucích - "Dominik Duka o návratu budov na Pražském hradě církvi"

Jsem rád, že jsem zažil příkladně ostrou reakci redaktorky ČRo na pokus kardinála o předvolební agitaci v médiu veřejné služby. Přesně tak to má probíhat. Bylo a je plným právem Českého rozhlasu zvát kardinála ke každotýdenním "glosám", neboť i věřící jsou součástí veřejnosti, pro kterou ČRo vysílá. Pravidla publicistického vysílání před volbami musí ale dodržovat i "Jeho Eminence". Hovořit o cenzuře je od představitele katolické církve, která je už po staletí cenzurou pověstná a která ji sama vymyslela, nemístné a sprosté. Zvlášť když v Radě Českého rozhlasu sedí stále ještě Dukův nejbližší asistent a mediální poradce, který má na dodržování zákona, kodexu i pravidel předvolebního vysílání dozírat. Otec Badal měl Dukovi poradit a poučit ho, kde jsou meze, aby ze sebe nedělal před mikrofonem umanutého šaška, kterému sebrali rolničky.

Dominik Duka o návratu budov na Pražském hradě církvi

22. 10. 2013

čas čtení 1 minuta

Dominik Duka: Někteří lidé nás chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali. Pokud přijme naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě. Kde neplatí ani právní řád, ani žádné zásady. A vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem!

Reportérka Hanka Shánělová: Omlouvám se, Vaše Eminence, je doba těsně před volbami a podle pravidel opravdu nesmíme vysílat jakékoliv návody koho volit, neboli ani naznačovat.

Dominik Duka:Já návod nikomu nedávám.

Reportérka: I když mi to neříkáte přímo, je to velmi tenký led, prosím.

Dominik Duka: Paní redaktorko, potom náš, český rozhlas nedodržuje vůbec zásady svobody! Nezlobte se na mě.

Reportérka: Obávám se...

Dominik Duka: Obávám se! Já se PRÁVEM obávám!! Já nemám -

Reportérka: Víte, musíme respektovat pravidla předvolebního vysílání a ta jsou naprosto jasná a těmi se řídit musíme. Byl tu kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka, teď v živém vysílání.

Dominik Duka: Děkuji vám za cenzurované vysílání.

Reportérka: Děkuji vám za rozhovor. Na slyšenou.

Zdroj: ZDE (nahrávka od cca 4'20")

Též ZDE (od minuty 26)

Nenasytná církev -- nebo Dominik Duka?

22. 10. 2013 / Jiří Baťa

čas čtení 12 minut

Je to skutečně k nevíře, jak je ta církev s Dominikem Dukou v čele s prominutím nenasytná. Vzpomeneme-li, že před jistou dobou (1993) prohlásil kardinál Vlk, že kromě již v tu dobu dohodnutého si nebude církev nic víc nárokovat, pak to co nyní církev žádá, je přímo skandální. Na jedné straně až neskutečně skromný a příkladný papež František se vzdává darů, kterými je často obdarováván (např. motocykl Harley Davidson a další dary) , aby tím přispěl na potřebné charitativní účely strádajících dětí, pan Duka si dělá zálusk na Pražský hrad, mj. i na Chrám sv. Víta.

Ptám se, k čemu jim, tedy církvi, bude? Nestačí, že chrám existuje a slouží lidem? Proč musí být zrovna vrácen do majetku církve? Že to byl majetek církve? A už to pan Duka, potažmo církev, něčím konkrétním a právoplatným dokumentem doložili?

Politické strany: Čím větší iracionalita, tím menší transparentnost

22. 10. 2013 / Milan Petrák

čas čtení 6 minut

Loni před krajskými volbami jsem zde v článku Nenápadná iracionalita politických stran představil metodu analýzy skupinové iracionality politických stran. Protože se blíží volby do parlamentu, shromáždil jsem aktuální polemické texty stran a provedl analýzu znovu. Metodu analýzy skupinové iracionality jsem založil na předpokladu, že extrémista je zcela zaujat "vyšší" hodnotou, jejím prosazováním, bojem za ni a odporem vůči jejím "nepřátelům". Tomu odpovídá slovník, který používá a kterým se snaží oslovit své okolí.

K analýze jsem použil polemické (kritizující, varující či na kritiku reagující) texty publikované na oficiálních webech politických stran v období od 1. 5. do 7. 10. 2013 (s jednou výjimkou: vzhledem k malému množství článků na webu uskupení Hlavu vzhůru byly pro analýzu použity i texty z webu Suverenita -- blok Jany Bobošíkové, tedy nejvýraznější strany uskupení). Tentokrát jsem nezahrnul Piráty a Svobodné, nicméně ve výše zmíněném článku jsou k dispozici i jejich výsledky.

Jak Británie propadá plíživému stalinismu

Zahraničním studentům se při přednáškách odebírají otisky prstů

22. 10. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Nejděsivější zkušeností pro člověka, který má zkušenost ze života ve středovýchodní Evropě za komunistické éry, je vědomí, že totalitní praktiky někdejšího komunistického režimu nyní postupně pronikají do každodenního života ve Velké Británii - a protože Britové nemají žádnou zkušenost s totalitním režimem, netuší, že začínají žít v policejním státě. V Německu vzniklo obrovské rozhořčení nad tím, že Británie a Spojené státy špehují digitální komunikaci občanů - právě proto, že Němci pamatují na špehování tajné policie za nacismu a komunismu. V Británii totalitní režim nebyl - a tak je většině občanů jedno, že je tajné služby špehují.

Apel na Jiřího Zlatušku, Martina Komárka, Karla Raise a další:

Odstupte!

22. 10. 2013 / Libor Prudký

čas čtení 1 minuta

Pokud se nemýlím, je zítra poslední den na možné odstoupení z kandidátky do voleb. Pořád se potýkám s tím, zda není přece jen vhodné vyzvat některé lidi, aby odstoupili. Zvláště se to týká kandidátky hnutí ANO. Hnutí samo je vysoce problematické, protože to, co nejvíc připomíná, jsou Veverky (VV) z minulých voleb.

Tudíž téměř jistotu, že se po krátké době začnou mezi sebou přít a prát, protože je kromě protichůdných motivů -- od snahy dosáhnout přímo na penězovod ze strany jejich vůdce, přes ukojení ambicí, až po dobrou vůli a možná hmotné popdory od šéfa -- nicjiného nespojuje.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2013

15. 9. 2013

čas čtení 2 minuty

V srpnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 242 osob bankovním příkazem celkovou částkou 69 619,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2013 částkou 1144,60 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2013 412 732,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

41632