Velikonoce jsou pohanské svátky

20. 4. 2014

Vizualizace Hórova oka ve filmu Ra, pouť slunečního Boha, na motivy ze staroegyptské teologie. Další podrobnosti ZDE

Velikonoce jsou pohanské svátky, píše v deníku Guardian Heather McDougall. Raní křesťané pragmaticky přijali starobylou pohanskou praxi. Všeobecný symbolický příběh o smrti syna (Slunce) na kříži (souhvězdí Jižního kříže) a jeho znovuzrození, při čemž syn vítězí nad silami temnoty, byla ve starověku známým příběhem. Existovala celá řada takových příběhů a celá řada spasitelů, kteří vstali z mrtvých.

Sumerská bohyně Inanna, neboli Ištar, byla nahá pověšena na kůl a posléze došlo k jejímu zmrtvýchvstání a k návratu na zem z podsvětí. Jedním z nejstarších mýtů o zmrtvýchvstání je mýtus o staroegyptském bohu Hórovi. Ten se narodil 25. prosince. Hór a jeho poškozené oko byly symboly života a zmrtvýchvstání. Mithra se narodil také 25. prosince a jeho následovníci také oslavovali jarní rovnodennost. Ještě ve čtvrtém století po Kristu bojovala katolická církev s Nepřemožitelným sluncem, spojovaným s Mithrou.

Pětapadesát britských veřejných osobností kritizovalo výrok Davida Camerona, že je Británie "křesťanská společnost"

21. 4. 2014

Respektujeme právo pana premiéra na jeho náboženskou víru i skutečnost, že to nutně ovlivňuje i jeho vlastní život jako politika. Avšak protestujeme proti jeho charakterizaci Británie jako "křesťanské země" a proti všem záporným důsledkům, jaké toto tvrzení znamená pro politiku i pro společnost, napsalo v otevřeném dopise konzervativnímu deníku Daily Telegraph 55 britských veřejných osobností.

Kromě úzkého ústavního smyslu, že stále máme státní církev, Británie není "křesťanská země". Z opakovaných průzkumů a studií vyplývá, že většina z nás jako jednotlivců nejsou křesťany ani svou vírou ani svou náboženskou totožností.

Lavrov obvinil Kyjev z porušení ženevské dohody

21. 4. 2014

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil kyjevské úřady, že porušily čtvrteční ženevskou dohodu, uzavřenou mezi Ukrajinou, Ruskem, EU a USA. Zdůraznil, že kyjevská vláda - kterou Moskva neuznává - neodzbrojila ilegální organizace, zejména ultranacionalistický Pravý sektor.

"Navrch mají extremisté," uvedl a poukázal a usmrcení tří proruských aktivistů nedaleko Slovjansku na východní Ukrajině. Kritizoval také pokračující protesty na Majdanu v Kyjevě.

V neděli ráno byly usmrceny tři osoby u kontrolního stanoviště nedaleko Slavjansku. Okolnosti přestřelky zůstávají nejasné. Kyjev ji charakterizoval jako "provokaci", kterou údajně zorganizovala ruská tajná služba.

Proruští extremisté dál okupují vládní budovy nejméně v devíti městech v doněcké oblasti na východní Ukrajině.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Dohoda z Ženevy ohrožena: Ve Slavjansku bylo usmrceno pět osob

20. 4. 2014

Čtvrteční dohoda ze Ženevy ohledně řešení ukrajinské krize je vážně ohrožena v důsledku skutečnosti, že v neděli ráno bylo v přestřelce nedaleko Slavjansku usmrceno nejméně pět osob. Velikonoční příměří, které vyhlásila kyjevská vláda, bylo drsně porušeno, když na sebe začaly před noc střílet dvě skupiny. Podle zpráv byli usmrceni tři proruští extremisté a dva útočníci, jejichž totožnost nebyla zjištěna.

Volyňský román

20. 4. 2014 / Josef Brož

Před několika dny jsem napsal do Českého rozhlasu Plus komentář, zdánlivě nevinný komentář, který se zabýval osudem volyňských Čechů. Stále si ho snad můžete přečíst - jmenuje se: Koho zajímá osud volyňských Čechů? - doufám, že ho ještě nestáhli, bylo to do rubriky Názorů a komentářů, kam jsem převážně přispíval s tématy o Francii.

Říká mi ale nyní Radko Kubičko, vedoucí rubriky komentářů Názory a argumenty Českého rozhlasu Plus, že jsem citově zaujatý, abych psal komentáře k tomuto tématu. Má pravdu.

Ale já jsem přísahal při památce své matky, že se o to budu snažit. Být korektní: to neznamená být nezaujatý, přece! Je to málo? Je to těžké. Byl můj komentář opravdu zaujatý? Ne, jen si stěžovala po telefonu (ta zbabělá, co mi to nedokázala říct) mluvči zamini...

Je to jako kdysi, že? Někdo telefonuje, ale po mailu vám (kdysi to byly dopisy) nikdo nereaguje?

A redaktor začne mít strach...

Co se to tu, proboha, stalo?

Příběh volyňských Čechů není pouze příběhem cesty tam a zpátky (na Volyň a zpět), je to zároveň ukázkou české civilizační kvality, na kterou jsme již zapomněli. Bohužel to ale v posledních dnech působí ze strany vlády a ministerstev jako velký nevděk, odmítnutí, dokonce snad i zavržení ze strany národa, který si myslí, že patří mezi ty evropské.

Přemýšlím v posledních dnech, co se vlastně stalo. Jsou Velikonoce, a já bych měl být na Volyni. Nejsem. Chtěl jsem tam být, a cítím se trochu vinen. To provinění, jež v sobě nechávám doznít, nesouvisí příliš se svátky, během nichž většina českých občanů již o Velký pátek odjíždí za "hranici všedních dnů", nýbrž s pocitem, že se tu děje nespravedlivost.

O významu Velikonoc

20. 4. 2014 / Boris Cvek

Často se podivuji nad tím, jak se mohlo to, že někdo dobrý a láskyplný skončil ukřižovaný na šibenici, a to z vůle kněží a lidu, stát základem naší západní civilizace. Nebyla to náhoda, nebylo to nedorozumění, mělo se to tak stát. A bylo to chápáno nikoli jako vítězství zla a cynismu, nýbrž jako vítězství života nad smrtí, lásky nad nenávistí. Je jistě třeba říci, že samotná smrt na kříži není všechno, neboli jak píše apoštol (1Kor 15,17-18):

VELKÝ PÁTEK:

Tři hodiny odpoledne

10. 4. 2020 / Jim BishopJežíš se naposled zvedl k hlavě kříže. "Otče," zvolal, "do tvých rukou poroučím svého ducha." Jeden z vojáků obešel kříž a chvíli pozoroval umírajícího. Pak se vrátil a lehl si na skálu.

Z Ježíšových úst zazněl poslední výkřik: "Dokonáno jest." Jeho tělo se svezlo dolů. Ježíš se vzdal smrti.

Ozval se zvuk, jako by pod zemí dusalo stádo prchajících zvířat. Čerstvý vítr ovál krátkým dechem rostlinstvo.

Země se třásla a úzká trhlina rozdělila zemi od západu na východ. Běžela od velké popravčí skály přes silnici a jeruzalémskou branou přes město do chrámu, kde roztrhla velkou oponu vnitřní svatyně od vrchu až dolů, a pokračovala dál k východu. Otřásla velkou zdí, otevřela hroby na hřbitově za městskými hradbami, překročila Cedron a zamířila k Mrtvému moři zanechávajíc svou stopu na zemi, na skalách i v horách.

Průzkum veřejného mínění:

Drtivé množství občanů na jihovýchodní Ukrajině nechce vládu z Moskvy, vládu v Kyjevě považují za nelegitimní

19. 4. 2014

Z výsledků průzkumu veřejného mínění provedeného na jihovýchodní Ukrajině vyplývá, že drtivá většina tamějších občanů je proti tomu, aby nad jejich oblastmi vládla Moskva. Považují však i kyjevskou vládu za nelegitimní.

Podle průzkumu je na východní Ukrajině proti převzetí vlády Moskvou 69,7 procent obyvatelstva. Průzkum provedl kyjevský Institut pro mezinárodní sociologii a jeho výsledky vyšly v ruském časopise Týdenní zrcadlo.

Rusko zase jednou jenom reagovalo

20. 4. 2014 / Karel Dolejší

Ruská sociální síť Odnoklasniki publikovala fotografie pamětních medailí udělovaných ruským vojákům, kteří se údajně neúčastnili invaze na Krym, "Za navrácení Krymu". Pozoruhodným detailem na výrobku firmy Mosštamp, který prezentují i sběratelské stránky, přitom je uvedené datum trvání operace: "20.02.14-18.03.14".

Pokud jste náhodou pozapomněli, oficiální moskevská verze tvrdí, že anexe Krymu byla "nevyhnutelnou" reakcí na porušení dohody podepsané 21. února 2014 a následné "ohrožení" rusky hovořícího obyvatelstva "fašistickým" režimem v Kyjevě.

Medaile ovšem uvádí, že operace ústící v anexi Krymu, za niž jsou teď vojáci odměňováni, začala již den předtím, než byla zmíněná dohoda podepsána.

Dohoda, kterou Ruská federace sama nepodepsala (a nemá tedy právo ji v roli světového policajta vymáhat), tedy ani z oficiálního pohledu Moskvy už nemůže být příčinou ničeho, ať následně byla, či nebyla plněna...

Ani to ale nepochybně nezabrání věřícím, aby jako při každém dalším agresívním kroku Kremlu tvrdili, že "Rusko vždycky jenom reaguje".

Doněcký antisemitský pamflet je "hoax"

19. 4. 2014

Barikády u vchodu do "Doněcké lidové republiky" jsou plny protifašistických plakátů, včetně americké vlajky opatřené hákovým křížem namísto hvězd. Proruští nacionalisté odmítají novou vládu v Kyjevěm protože jí podle nich dominují netolerantní ukrajinští nacionalisté. Proto je více než ironické, že see ve středu v Doněcku objevily letáky, požadující, aby se židé registrovali u úřadů.

Do kontroverze brzo vstoupil americký ministr zahraničí John Kerry a charakterizoval tyto letáky jako "groteskní" a "víc než nepřijatelné". Avšak v pátek konstatovali jak předseda Doněcké lidové republiky, tak hlavní doněcký rabín, že leták je falešný a že jeho cílem je zdiskreditovat "Doněckou lidovou republiku" v očích židovské komunity.

O některých výrocích pracovníka veřejnoprávního Českého rozhlasu

19. 4. 2014 / Jan Čulík

Znepokojujícím svědectvím o neuvěřitelně nízké úrovní veřejnoprávního rozhlasu čtvrt století po rozvoji české demokracie se zdá být tento výrok redaktora ČRo Radka Kubička na Facebooku:

Radko Kubičko: Spojené státy bezesporu nemají jediný správný názor, ale jak znám Čulíkovu prolhanou partu z tzv. Britských, či spíše Bolševických listů, tak mají často více pravdy, než Čulík se svou partou dohromady. Zkrátka, Čulík zpravidla lže, jako když tzv. Britské listy tisknou.

Zpravodajství má být podáno konzumentovi bez upozornění, co si má myslet

19. 4. 2014 / Petr Novák

Musím poznamenat, že někteří novináři, ať už v Českém rozhlase nebo České televizi, mi vrací pocit z dob před rokem 1989, píše Petr Novák. Jednak svojí servilností vůči určitým politickým skupinám a také nedostatkem nezávislé žurnalistiky.

V dobách minulých jsme si zvykli ve všech zprávách hledat něco jiného. Něco mezi řádky, kousek pravdy. Mnohdy ta zpráva byla pravdivá, ale my jsme jí už jen tak ze zvyku nevěřili.

Izraelsko-palestinská jednání v podání přispěvatelky Českého rozhlasu

19. 4. 2014 / Daniel Veselý

Článek z pera Gity Zbavitelové, na který v souvislosti s jeho ideologickou nevyvážeností upozornil Jan Čulík, opět ukázal, jak provinciálním způsobem se v české kotlince informuje o blízkovýchodním konfliktu. Chtěl bych ale poukázat na jiný text paní Zbavitelové otištěný na stránkách ČRo k tomuto tématu ZDE, díky němuž dle mého mínění čtenáři a posluchači veřejnoprávního média za své peníze získávají jen jednostrannou hasbaru, tedy PR snahu o líčení izraelské politiky v jasném světle a pozitivním duchu. Poté, co z ČRo odešel víceméně objektivní komentátor blízkovýchodního dění Břetislav Tureček, lze očekávat, že bude hůř.

Studie: Spojené státy jsou oligarchie, ne demokracie

18. 4. 2014

To zjistili profesor Martin Gilens z Princeton University a profesor Benjamin I. Page z Northwestern University v USA. Na základě svého výzkumu dospěli k závěru, že

"Z multivarianční analýzy vyplývá, že ekonomické elity a organizované skupiny zastupující podnikatelské zájmy mají podstatný vliv na americkou vládní politiku, zatímco průměrný občan a organizace, zastávající zájmy velkých skupin obyvatelstva, nemají buď skoro žádný, anebo vůbec žádný vliv na americkou vládní politiku."

Srozumitelným jazykem: Bohatí určují politiku a průměrný Američan nemá žádnou moc.

Snowden: Vladimír Putin musí být pohnán k odpovědnosti stejně jako Obama

18. 4. 2014

Ve čtvrtek jsem v živém televizním vysílání vznesl otázku týkající se účasti Ruska na masovém špehování občanů, píše v deníku Guardian Edward Snowden. Položil jsem ruskému prezidentu Vladimíru Putinovi otázku, kterou nemůže uvěřitelně záporným způsobem zodpovědět žádný čelný politik, který provozuje moderní program špehování: "Zaznamenává, analyzuje či ukládá vaše země miliony komunikací občanů?"

Knihovna v Islamabádu byla pojmenována na počest Usámy bin Ladina

18. 4. 2014

Islámský seminář pro ženy v pákistánském hlavním městě Islamabádu přejmenoval svou knihovnu na "Knihovnu Usámy bin Ládina". Na dveřích knihovny visí vysvětlení, které prohlašuje bin Ládina za mučedníka. Mluvčí madrasy uvedl, že nové jméno knihovny je poctou bin Ládinovi, protože to "byl hrdina".

Hlavním duchovním zde je Maulana Abdul Aziz. Ten varoval, že "jestliže se pákistánská vláda zaměří na mešity a madrasy, pak nám zákon šaria dovoluje se pomstít - a jestli někdo bude tvrdý na nás, nesmí odplatou čekat květiny."

Knihovna má asi 2000 svazků, všechny jsou věnované islámu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Proruští aktivisté "neopustí státní budovy v Doněcku"

18. 4. 2014

Proruští separatisté v Doněcku odmítli mezinárodní dohodu o Ukrajině z Ženevy, která požaduje, aby ilegální ozbrojené skupiny opustily státní budovy. Alexander Gnězdilov, mluvčí samozvané Doněcké lidové republiky, oznámil, že jeho skupina opustí vládní budovy v Doněcku teprve, až "ilegální" kyjevská vláda opustí kyjevský parlament a budovu prezidentského úřadu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Proruské skupiny i jinde na východní Ukrajině zdůraznily, že neukončí okupaci státních budov, dokud se nebude konat referendum o statusu regionu. Například v Charcyzsku, průmyslovém městě asi 50 km od DOněcku. Na tamějších barikádách konstatoval Vladimir Pachomovič, bývalý horník: "Jsme tady od toho, abychom bránili vlastní lidi. Dokud nebude referendum, neodejdeme." Dodal, že nemá pocit, že by musel poslouchat ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, nebo ruského prezidenta Vladimíra Putina. "Jsme připraveni Lavrova ignorovat. Proč bychom ho měli poslouchat?" řekl.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sociálka poslala peníze pozdě, firma eon postižené občance odpojila elektřinu, ministryni sociálních věcí je to jedno

17. 4. 2014

Empatie žádná. 15. 4. EON občance elektřinu odpojil.

Pozoruhodná korespondence.

Drasticky zjevně na mnoho občanů v České republice působí náhlé výroční vyúčtování spotřeby energií, které jim přinese neočekávaný, nezvládnutelný výdaj, a energetické společnosti v ČR neposkytují možnost náhlý nedoplatek splácet postupně. Nemělo by být zákonně ošetřeno tak, jako v jiných zemích, aby byla možnost splátkového kalendáře pro energetické firmy povinností? Jinými slovy, tak, jak je tomu třeba ve Velké Británii: Pokud zákazník pravidelně platí nějakou částku, energetická firma mu nesmí vypnout dodávku energií. Co na to poslanci? Nemají jednat v zájmu občanů? (JČ)

V zemích, jako je Velká Británie, nesmějí podle zákona energetické firmy vypínat energie osobám nemajetným, nemocným, invalidním a důchodcům. V České republice si zjevně smějí dělat, co se jim zachce.

Dlužná částka, způsobená indolencí sociálky, je 23 514 Kč. Zatímco paní ministryně sociálních věcí zůstává v nečinnosti, (co by jí zajímal osud občanů, že) pokud by čtenáři BL chtěli pomoci, finanční pomoc lze poslat pouze rovnou EONu, na účet 3299933/0300, variabilní symbol 6361124074. Selhání státních úřadů je obscénní. Je zjevné, že je v podstatě jedno, zda ministerstvo řídí ODS, TOP 09, nebo sociální demokracie. (JČ)

Jak české soudy a Policie ČR porušují lidská práva

17. 4. 2014

Žiju trvale v Irsku už 10 let. Od začátku roku 2009 jsem registrován jako nezaměstnaný. V současnosti dostávám podporu v nezaměstnanosti. V České republice jsem žil do 30. dubna 2004. Od té doby jsem nikdy nebyl kontaktován ani soudem ani policií, žádným způsobem, píše Zdeněk Kutheil.

Minulou sobotu mi sdělila má sestra, která žije v České republice, že ji kontaktovala Policie ČR a přikázala jí, aby mě informovala, že jsem byl v ČR odsouzen do vězení a že musím policii poskytnout svou adresu, jinak na mě bude vydán mezinárodní zatykač.

Zpověď oběti domácího násilí

17. 4. 2014

Nemohu nikam chodit, nemohu telefonovat, jen mám občas přístup k internetu. Víte-li někdo o levném ubytování v Moravské Třebové nebo velmi blízkém okolí, dejte mi vědět prosím. Jestli je zde někdo, kdo by mě mohl asi jednou týdně odvézt k lékaři (z M.T. je to cca 8 km), ozvěte se prosím. Jestli je někdo ochoten poskytnout mi finanční podporu, prosím udělejte to ( přes účet o.s.). Nezachráníte tím jen mě, druhotně pomůžete i zachování činnosti na jedné maličké hvězdárničce.

Píšu zpověď, ale mnohem výstižnější by bylo slovo varování. Jestliže se ocitnete v situaci, která je běžně označována jako domácí násilí (fyzické, sexuální nebo psychické týrání od osoby blízké), vyhledejte okamžitě pomoc. Kde? Toť otázka, píše Dagmar Jarošová.

Posuďte sami můj případ. Před čtyřmi roky vygradovalo týrání ze strany mého manžela až k násilí fyzickému. Nejhoršímu zabránil dospělý starší a nezletilý mladší syn doslova v poslední chvíli. Psychické a sexuální bylo na denním pořádku.

Začarovaný kruh, z něhož není východisko

17. 4. 2014

Reaguji na dopis paní Kunštátové, že mám požádat o změkčení tvrdosti zákona. To jsem již dávno udělal, bez odpovědi. Dovolím si Vás informovat o současné situaci, píše Jan Posolda.

Tento týden jsem obdržel 7ks doporučených dopisů, z toho dva od MPSV, kde mně sdělili, že řízení ve věci průkazu osoby se zdravotním postižením bylo zrušeno a vrací se zpět k dalšímu řízení a druhým se řízení o žádosti o příspěvku na péči přerušuje, až Posudková komise MPSV, detašované pracoviště v Brně, posoudí můj zdravotní stav. Pak bude v řízení pokračovat.

Poprava v přímém přenosu na ČT 1

18. 4. 2014 / Michal Z. Čenko

Škodolibí diváci pořadů paní Jílkové na ČT 1 (Máte slovo) si včera opět přišli na svém. Na pořadu byly exekuce. Pro pozorné diváky to byly vlastně Velikonoce v přímém přenosu reality show, tak jak mají být, včetně bičování, poplivávání a ukřižování pravdy, lásky a milosrdenství (Ježíše). Bylo k popukání, kdo si nasadil ukradenou trnovou korunu a kdo vstal v mrtvých.

My skuteční vědci však nepropadáme citům ani vášním. Ačkoliv jsme za peníze schopni všeho, žádné svinstvo nevyjímaje, vědecké poznání je naší hlavní prioritou.

Muži v Ugandě budou souzeni za homosexualitu

18. 4. 2014

Kim Mukisa a Jackson Mukasa čelí doživotnímu vězení, pokud budou shledáni vinnými z "trestného činu" homosexuality v Ugandě. Jsou to první obžalovaní, kteří budou v Ugandě postaveni před soud po schválení kontroverzního zákona, kriminalizujícího homosexualitu. Oba muži jsou vězněni v Kampale už od prosince 2013.

Ugandský prezident Museveni podepsal zákon kriminalizující homosexualitu v únoru. Za první "trestný čin" homosexuality je trest 14 let vězení a za opakované homosexuální akty je doživotí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vrtění psem, dokud nepojde

18. 4. 2014 / Lubomír Brožek

V zemích, kde je tisk svobodný, není pro novináře hanbou, zastupovat oficiální mínění.
Gabriel Laub

Dominantní témata opentlená palcovými titulky vzbuzují emoce. A čím větší vášně, tím větší sledovanost. Čím větší sledovanost, tím zajímavější příjem z inzerce. Pravda bývá mnohdy příliš obyčejná pro fajnšmekry katastrof. Dominantní témata ji proto užívají jako šafránu v pikantní omáčce, jejíž ostrá chuť dělá z ostatních mediálních krmí pouhé přílohy, bez nichž se opulentní gurmán snadno obejde. Vedlejším produktem dominantních témat je tedy marginalizace fundamentálních témat společnosti. Kvalita vzdělání, dostupnost práva, zdravotní péče, důstojný život seniorů a hendikepovaných spoluobčanů, to vše je mediálně nezajímavé v porovnání s otázkou, jaké označení uniforem měli či neměli ozbrojenci v bouřících se ukrajinských regionech.

Ke "spontaneitě" ukrajinských protestů

18. 4. 2014

KD│ Fotografický komentář k tvrzení ohledně "spontánní reakce veřejnosti východní Ukrajiny na kyjevskou juntu". Letní výcvikový tábor ultrapravicové ruské Eurasijské mládeže v Černihově, srpen 2006. Vlevo doněcký aktivista Oleg Frolov v tričku se znakem Doněcké republiky vyhlášené "spontánně" v dubnu 2014. Vpravo ruský aktivista Pavel Zarifullin v tričku se znakem Hnutí Eurasia, který zřetelně symbolizuje, že "Rusko neví, kde končí".

Není třeba hledat v žádných tajných archívech, natožpak "vytvářet skutečnosti" kreativními interpretacemi. Ruští extrémisté se sami hrdě chlubí a destruují oficiální verzi Kremlu.

Server deníku Guardian zaznamenal v březnu 2014 poprvé více než 100 milionů individuálních čtenářů

18. 4. 2014

Zpravodajství o pohřešovaném malajském letadle vedlo k zvýšení počtu čtenářů britských deníků. Počet čtenářů deníku Guardian stoupl od února 2014 do března 2014 o 12 procent a zaznamenal v březnu 102,3 miliony individuálních uživatelů. Denní průměr čtenářů listu Guardian je 5,67 milionů. Nejčtenějším internetovým serverem v Británii je bulvární list Daily Mail, který překročil počet 100 milionů individuálních čtenářů měsíčně v srpnu 2012, během olympijských her v Londýně. V březnu 2014 měl Daily Mail 179,8 milionů individuálních čtenářů. Guardian je druhý nejčtenější britský deník.

Před několika dny obdržel deník Guardian spolu s americkým listem Washington Post nejprestižnější světovou novinářskou cenu, Pullitzerovu cenu, za zveřejnění informací od Edwarda Snowdena o masovém americkém špehování veřejnosti. Guardian je také držitelem britské ceny Newspaper and website of the year (Deník a server roku).

Podrobnosti v angličtině ZDE.

Zemřel Gabriel García Márquez

18. 4. 2014

V 87 letech včera zemřel kolumbijský spisovatel Gabriel García Márquez, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1982. Marquéz je považován za jednoho z největších spisovatelů 20. století. Byl samoukem, který prosadil vlastní styl zvaný magický realismus, autorem řady románů, povídek, ale i novinových článků, v nichž se často vyjadřoval k zahraničněpolitickým tématům. Hlavním tématem jeho zájmu byl fenomén samoty.

V nejznámějším románu Sto roků samoty (1967) vypráví o sedmi generacích rodiny Buendíů žijící v městečku Macondo, "městě zrcadel". Rodinu zde potkávají opakovaná, většinou vlastním počínáním zaviněná neštěstí. Nakonec je Macondo zničeno hurikánem. Jeden z příslušníků rodiny v závěru rozluští tajné poselství, které adresáta informuje o všech šťastných i nešťastných událostech v rodině Buendíů.

Hlavním tématem románu je opakování dějin, jemuž nelze uniknout. Postavy jsou pod vlivem své minulosti a komplikovanosti doby. Jejich omezený světonázor napomáhá opakování dějin a neměnnosti sociálních podmínek.

Bagatelizaci zločinů Spojených států vnímám stejně jako bagatelizaci holocaustu

18. 4. 2014 / Daniel Veselý

Člověk skutečně nevychází z údivu, kolik nesmyslných tvrzení čeští novináři posedlí ukrajinskou krizí dokáží, pravděpodobně za svitu luny v úplňku, vytvořit. Novinář Michal Musil na internetových stránkách ihned.cz uvádí alespoň v mých očích zcestnosti typu "V dějinách najdeme omyly, chyby, dokonce i zločiny americké zahraniční politiky: tiché přihlížení vraždám a podpora nechutných režimů ospravedlňovaná argumentem, že jde o "menší zlo" stojící proti "většímu zlu", tedy sovětskému totalitnímu komunismu", ZDE Skutečně nedokáži posoudit, jestli tuto bagatelizaci utrpení milionů lidí v desítkách rozvrácených zemí autor myslí vážně, nebo se jen nachází v dočasném pominutí smyslů vinou agresivní Luny.

Velikonoce -- klíčový čas k víře i k hledání jejích historických souvislostí?

17. 4. 2014 / Miloš Dokulil

Velikonoce jsou každoročně nejen příslibem pro další jeden koloběh rozmanitých podivuhodných přírodních cyklů života, ale zároveň málem již dvě tisíciletí také naléhavě chtějí křesťansky vychované a takto i smýšlející části lidstva připomenout, odkud pramení tato "kristovská" víra. Čeština tu novozákonní víru nazývá ne zrovna pregnantně "křesťanstvím"; jako kdyby jejím prvořadým znakem byl zrovna křest. Mnohem adekvátněji tu víru většina evropských jazyků odvozuje přímo od jména "Kristus"; takže třeba anglicky se píše a uvažuje mnohem adresněji o "Christianity" (německy "Christentum", francouzsky "Christianisme" aj.).

Vědci objevili "bratrance" planety Země

18. 4. 2014

Vědci institutu NASA s pomocí sondy Kepler nalezli planetu podobnou Zemi a pravděpodobně příznivou pro život. Je to kamenitá planeta asi o 10% větší, než naše, vzdálená pět set světelných let - a možná má na povrchu vhodné podmínky pro přítomnost kapalné vody. Je první toho druhu, kterou astronomové zatím objevili. Nese katalogové jméno Kepler-186f a je součástí hvězdného systému Kepler-186, který se nám promítá do souhvězdí Labutě.

Pozor, Putin má víc obdivovatelů, než si Západ myslí

17. 4. 2014

varuje v deníku Guardian historik Timothy Garton Ash, který nedávno navštívil Čínu a zjistil, že Čína mlčky Putina podporuje. Totéž platí o Indii. Číně se především líbí, že Spojené státy jsou zataženy do krize na Ukrajině a nebudou mít čas zabývat se situací v asijském tichomořském regionu. Čínští politikové jako Xi Jinping, který vyrostli za předsedy Maa, sympatizují instinktivně s představou, že nějaký nezápadní vedoucí politik se dokáže postavit kapitalistickému a imperialistickému Západu. Čínské tiskové komentáře jsou sice opatrnější, pokud by šlo o porušení územní integrity Ukrajiny, jenže, dodává Ash, Putin neusiluje o rozčlenění Ukrajiny, pouze o její finlandizaci. V úterý se dostalo v Pekingu velmi vřelého přijetí ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi. Čínské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, že vztahy mezi Čínou a Ruskem "jsou nesmírně bohaté, fungují na nejvyšší úrovni a mají nesmírně velký strategický význam". Peking přivítá příští měsíc na významné vrcholné schůzce Vladimíra Putina.

Daleko od Ženevy

17. 4. 2014 / Milan Daniel

Dohoda, jíž bylo proti očekávání dosaženo při čtyřstranných jednáních v Ženevě, by znamenala rozumné východisko ze stále se zhoršující krize, kdyby již první komentáře nezpochybňovaly její dodržení.

Polská umělecká skupina "Trpaslíci" čelí žalobě za rouhání kvůli "neuctivému" obrazu Jana Pavla II

17. 4. 2014

Umělecká skupina "Trpaslíci" má být v Polsku postavena před soud za rouhání. Vytvořila totiž ironické plátno nazvané Bitva u Grunwaldu/Loď pitomců, na němž jsou zobrazeny současné polské osobnosti "v mezinárodním kontextu".

Na obraze - v levém dolním rohu - je zobrazen šéf kontroverzní pravicové katolické rozhlasové stanice Radio Maryja Tadeusz Rydzyk jako prase, které kojí bývalého polského papeže Jana Pavla II.

Skupinu "Trpaslíci") žaluje Ryszard Nowak z "Celopolského výboru proti sektám a násilí". V minulosti žaloval za rouhání různé polské hudebníky (včetně pophvězdy Doda). Vyjádřil se, že tento obraz "uráží náboženské city milionů lidí" a uráží také Otce Rydzyka a mrtvého papeže. "Trpaslíci" reagovali, že ti, kdo něco namítají proti jejich obrazu, by "měli vědět, že by se realismus neměl plést se science-fiction". Vydali toto prohlášení:

"Litujeme, že úroveň umělecké výchovy je tak nízká v organizacích, jako je "Celopolský výbor proti sektám a násilí", které by měly být místem inteligence v naší zemi. Tito lidé by měli vědět, že nelze plést realitu se science-fiction.

Obraz "Bitva u Grunwaldu/Loď pitomců" je jen fiktivní umělecké dílo. Obraz je lehké a přístupné dílo, které zobrazuje události a postavy ze současné polské historie v mezinárodním kontextu. Jsou to jen kreslené vtipy se smyslem pro humor, v žánru "South Parku". Poslání díla je naprosto pozitivní, bez úmyslu urážet. Jsou to jen naše polské zvyky, které způsobují, že vidíme ve všem ďábla a zlo."

Podrobnosti v angličtině ZDEZDE

Generální ředitel vydavatelství Axel Springer obvinil firmu Google z "ochranářského podvádění"

17. 4. 2014

"Podrobí se tomu všemu evropští politikové, nebo se probudí? Instituce v Bruselu nebyly nikdy tak důležité jako nyní."

Mathias Döpfner, generální ředitel německé mediální skupiny Axel Springer, největšího vydavatele novin v Evropě, obvinil firmu Google, že zneužívá svého monopolního postavení v digitální ekonomice, že diskriminuje konkurence a buduje "superstát".

V otevřeném dopise Ericu Schmidtovi, šéfovi firmy Google, který vyšel ve středu v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, konstatuje Mathias Döpfner, že firma Google provozuje takový podnikatelský model, který by "byl v kruzích s horší pověstí charakterizován jako ochranářské podvádění". Firma Google totiž v hierarchii výsledků vyhledávání "diskriminuje konkurenci". Motto firmy Google je "pokud nechcete, abychom vás zničili, musíte nám platit".

Americká firma Lavabit prohrála u soudu ohledně dešifrovacích klíčů k emailům od Edwarda Snowdena

17. 4. 2014

Americký soud rozhodl, že firma Lavabit neprávem odmítla předat americké vládě dešifrovací klíče

Federální odvolací soud ve středu potvrdil, že firma Lavabit se dopustila trestného činu pohrdání soudem, když odmítla předat americkým úřadům dešifrovací klíče k svému zašifrovanému emailovému systému, který používal Edward Snowden.

Zakladatel firmy Lavabit Ladar Levison zpochybnil právní platnost předchozího soudního rozhodnutí, že se dopustil pohrdání soudem, když americké vládě odmítl poskytnout dešifrovací klíče ke své službě zašifrovaného emailového systému.

Mezi Putinem a Banderou

17. 4. 2014 / Milan Daniel

Česká televize vysílá občas i něco jiného, než ideologicky obarvené zpravodajství. V pondělí 15. 4. zařadila -- dokonce v hlavním vysílacím čase -- do vysílání svého druhého programu tři roky starý dokument Banderovci, který se zpožděním korigoval u řady diváků pohled na problematiku vypjatého nacionalismu na Ukrajině. Je těžko pochopitelné, že cenný a rozhodně nečernobílý materiál nebyl odvysílán před několika týdny, kdy se české veřejné mínění ve vztahu k událostem v Kyjevě vytvářelo.

Putin odpovídal Snowdenovi

17. 4. 2014

Ve svém pravidelném výročním propagandistickém pořadu "Přímá linka", kdy Vladimír Putin v televizi "odpovídá na otázky národa" (prý bylo zasláno dva a půl milionu otázek, Putin si vybírá, na které odpoví, jak ve čtvrtek dopoledne poznamenala BBC, těžko říct, zda tyto miliony otázek někdo vůbec zpracovává, BBC nicméně poznamenala, že jen málokterý světový politik má odvahu se vystavit otázkám veřejnosti a příznala Putinovi, jak uvedl její moskevský reportér, že ten má "kýble odvahy") si Putin vybral i otázku od amerického whistleblowera Edwarda Snowdena, jak upozorňuje Veronika Sušová-Salminen. Snowden se zeptal, jestli Rusko používá internetové a další technologie ke sledování občanů. Putin na to odpověděl:

Konec nadějí a začátek osudného úpadku státu přinesla v říjnu 1990 zrada, kterou bylo zahubeno Občanské fórum

17. 4. 2014 / Josef Mrázek

Jan Čulík znamenitě referuje o knize Jamese Krapfla, Revolution with a human face. Politics, Culture and Community in Czechoslovakia, 1989-1992. Zdá se, že to je poprvé, kdy je správně pochopena zásadní odlišnost Občanského fóra rostoucího jako výraz stavu společnosti a Občanského fóra, které potřebovaly "elity" pro mocenské záměry.

Ukrajinská krize v českém prostředí

17. 4. 2014 / Veronika Sušová-Salminen

Už několik týdnů pozoruju opakování trendu z české prezidentské volby. Není sice tak silný, ale je tu zase zpátky. Je to ideologizace, polarizace a schematizace mediální a veřejné debaty ohledně ukrajinské krize. Mluvit o schematizaci, znamená často schematizovat, takže tomu asi neuniknu sama, ale alespoň ve velmi hrubých obrysech jako pokus:

Ukrajinská krize v českém prostředí odráží české problémy a je nutně "domestikována". Jako vždy se ale i v ní mluví na prvním místě v ideologických pojmech, ale neřeší se pragmaticky konkrétní problémy, které pro Česko z krize vyplývají. K nim patří otázka, jak stavět českou zahraniční politiku v Evropě a ve vztahu k Rusku, zvážení pro a proti tvrdého protiruského postoje a možných důsledků dlouhodobé konfrontace EU, USA versus Rusko pro náš region a vůbec přemýšlení o tom, jak do budoucna předcházet podobným krizím v EU a v Evropě. Do této podmnožiny patří i analýza toho, jak k dané situaci došlo, kde vznikaly chyby a třecí plochy a co konkrétního z toho vyplývá pro naší zemi.

Podněstří požádalo o vstup do Ruské federace

17. 4. 2014

List Nězavisimaja gazeta informoval, že separatistický region Podněstří odtržený od Moldávie požádal o vstup do Ruské federace podle "krymského scénáře". Dle redakce se tak stalo v koordinaci s Kremlem. Úřady v Tiraspolu přitom hovoří o údajné hrozbě ze strany moldavských úřadů.

Příběh jedné (ne)ohleduplnosti

17. 4. 2014 / Jiří Bátěk

"Emoce máme z doby kamenné." S. Grof

Aktéry tohoto malého divadelního představení byli dvou a půlletý synek s otcem, dále dva majitelé psů a tři čtyřnozí kamarádi.

Synek s otcem vydali se jednoho sobotního rána na obvyklou procházku kousek za vcelku pěkné pražské sídliště do místního lesíka. Poučeni z minulosti již hledají krapet odlehlejší destinace, kde exkrementů je méně a klidu více. Kopali si míčem u cesty mezi lesem a polem, když náhle zjevili se dva hraví, skákající psi. Pobíhali, hopsali okolo, zvědavě zkoumajíc okolí, přítomnost malého prcka jim jak jinak neušla. Majitelka psů, již paní v letech, objevila se až po nějaké době -- když už synek raději vklouzl otci do náruče. Pochopme i k velikosti těla dítěte -- ne každému je příjemné koukat přímo do očí neznámému hyperaktivnímu zvířectvu, které se odkudsi vynoří. Pozdravila, že prý je to slušnost a patří to dobrému vychování. Budiž.

Dněpropetrovsk: "10 000 dolarů za Moskala"

17. 4. 2014

V Dněpropetrovsku, nejvýchodnější baště současné kyjevské vlády, ode dneška z iniciativy gubernátora a místního oligarchy Ihora Kolomojského visí billbordy nabízející vyplacení odměny ve výši 10 000 dolarů každému, kdo zadrží ruského "záškodníka".

Jednotka, která včera v Mariupolu odrazila útok separatistů, obdržela ze stejného zdroje odměnu 500 000 hřiven. Podle některých zdrojů odpoledne začala čistit město od separatistů.

Za osvobození vládní budovy vypsal Kolomojskij odměnu 200 000 dolarů a za odzbrojení separatisty 1 000 - 2 000 dolarů, podle typu zbraně.

Zdroj v angličtině: ZDE

Acta est fabula

16. 4. 2014 / Pavel Kopecký

Tradiční české mediální nástiny událostí na Ukrajině, potažmo Krymu jsou čítankovým příkladem, jak důkladné opevnění si během desítek let zbudovala autorita zvaná Veličenstvo Jednostrannost či její věrný služebník Dvojí Metr. Prosazující se i tehdy, když existuje tisíc a jeden pádný důkaz, že situace je příliš komplikovaná na to, aby si vysloužila černobílá hodnocení. Karel Kryl zřejmě věděl, o čem také po Listopadu zpíval.

Pruruští separatisté se zmocnili ukrajinských obrněných vozidel

16. 4. 2014

Ozbrojení proruští separatisté se v Kramatorsku ve středu dopoledne zmocnili pěti ozbrojených transportérů ukrajinské armády a jednoho ukrajinského tanku. Vítězně s těmito vojenskými vozidly pak jezdili v kruhu v centru města Kramatorsk, kde se ukrajinská armáda snaží znovu získat kontrolu nad městem. Proruské aktivisty podporuje jásající dav několika stovek civilistů. Nad městem létají ukrajinské vrtulníky, avšak ukrajinská vláda se nepokusila nijak zasáhnout.

Někteří místní obyvatelé se však k akcím proruských aktivistů stavějí kriticky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pozn. KD: Separatistické zdroje samotné dnes hovoří o šesti výsadkových bojových vozidlech BMD-2, kterých se povstalci zmocnili, ale nepublikovaly žádné fotografie tanků. S ukrajinskými jednotkami, které včera obsadily letiště v Kramatorsku, ostatně žádné tanky nepřijely. Jednoho tanku se separatisté zmocnili o víkendu při jiné příležitosti.

Také není úplně vyloučeno, že reportér považoval za tank samohybný minomet 2S9 Nona, jehož fotografii separatisté publikovali na sociálních sítích kolem poledne.

Chrobáci

16. 4. 2014 / Cyril Podolský

Otřel si řidič dodávky, brzy ráno, na odpočívadle zadnici zmuchlanými novinami. A to po té, co si za přilehlou lavičkou ulevil. Z pohledu lidského společenství nepěkný a nechutný akt. Z pohledu lidského...

Jinak tomu už bylo z pohledu dvou kolemjdoucích hovniválů.

"Tolik štěstí! To je zázrak, příteli! A hned dvojí!" zjihnul starší hovnivál.

"Dvojí?" pokukoval po lidské stolici zvědavě mladší -- hovniválek.

"No jistě!" poskakoval radostně stařec. "Jak dlouho už jsme si neuváleli kuličku? A teď?

Taková nádherná čerstvá stolice a hned u ní, vidíte to? Čerstvé noviny, dnešní!"

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2014

18. 4. 2014

V březnu 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 46 819 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v lednu 2014 částkou 3088,22 Kč.

Zůstatek byl koncem března 2014 325 206,53 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

53154