Rakouský kancléř varuje:

Nedojde-li v pondělí k dohodě ohledně kvót, zrušíme dotace pro východní Evropu

13. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Rakouský kancléř Werner Fayman varoval, že pokud v pondělí nedojde v Bruselu k dohodě ohledně přijetí uprchlických kvót, Německo a jeho spojenci se pokusí kvóty prosadit většinovým hlasováním.

Dodal, že Rakousko a Německo, které podstatnou měrou přispívají penězi do rozpočtu EU, budou uvažovat o sakncích proti zemím, které tvrdošíjně odmítají podílet se na sdílení uprchlíků. Bude to znamenat zrušení některý strukturálních fondů EU, "z nichž mají největší prospěch východoevropské státy". prosadit většinovým hlasováním.

Vysoké komisařství OSN pro uprchlíky apelovalo na Evropskou unii, aby se neroztříštila v soubor zemiček s nejrůznějšími azylovými předpisy, čímž by uprchlíci skončili ve vakuu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Uzavřením hranic chce Německo donutit východoevropské země, aby přijaly uprchlické kvóty

13. 9. 2015

čas čtení 4 minuty

Německo je absolutně frustrováno postojem středo a východoevropských zemí vůči rostoucí uprchlické krizi. Jeho nedělní rozhodnutí zavést pohraniční kontroly a vystoupit ze schengenského prostoru zřejmě donutí Evropskou unii přijmout koherentní strategii na pomoc uprchlíkům.

Rozhodnutí Německa obnovit pohraniční kontroly uštědřilo tvrdou ránu dvěma desetiletím cestování bez pasů a občanek v rámci bloku šestadvaceti států známých jako Schengen.

Náhlé rozhodnutí Německa dočasně vystoupit ze schengenské zóny bude šokovat ostatní členské země EU a může je donutit přijmout systematičtější strategii pro nynější uprchlickou krizi. Avšak Maďarsko, Itálie či Řecko nebudou mít vůči Berlínu zrovna sympatie, vzhledem k tomu, že čelí hlavní vlně přílivu lidí ze Sýrie, z Iráku, z Eritreji a z Afghánistánu.

Německo zavede "dočasné pohraniční kontroly"

13. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Německo se rozhodlo zavést dočasné pohraniční kontroly na hranici s Rakouskem ve snaze zvládnout vlnu uprchlíků, konstatoval německý ministr vnitra Thomas de Maiziere. Předím oznámil mluvčí rakouské železnice, že přestaly jezdit vlaky do Německa.

Jen v sobotu dorazilo do Mnichova více než 13 000 imigrantů. Německý vicekancléř uvedl, že je Německo "na hranici svých možností".

Německo letos očekává příjezd až 800 000 migrantů.

Cílem "dočasných pohraničních kontrol" bude podle německého ministra vnitra "omezit množství lidí přijíždějících do Německa a obnovit uspořádané procedury při příjezdu lidí do země". De Maziere apeloval na jiné země EU, aby "dodržovaly předpisy", podle nichž musejí uprchlíci zažádat o azyl v první zemi, do níž přijedou. Zdůraznil, že uprchlíci si "nemohou vybírat" v EU své země.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Guardian: Za vraždění civilistů v Sýrii a za vlnu uprchlíků nese velkou měrou odpovědnost Rusko

13. 9. 2015

čas čtení 5 minut

Všichni, kdo se diví, proč prchají desetitisíce lidí ze Sýrie, si musejí uvědomit, že drtivou většinu civilistů zavraždily Asadovy jednotky a polovojenské oddíly, které mu pomáhají. Rozsah těchto zločinů je dobře zdokumentován, od barelových bomb, shazovaných z vrtulníků na města, až po dělostřeleckou palbu, volně útočící na civilní oblasti, a až po zmizení desetitisíců lidí v Asadových mučicích střediscích.

Dobré zprávy ze Sýrie přicházejí tak vzácně, že je zvlášť vítaná nedávná informace, že OSN zahajují mimořádné vyšetřování používání chemických zbraní. Je nutno doufat, že toho zabrání dalším chemických zvěrstvům - která neustala, navzdory diplomatickému úsilí. Avšak daleko méně pozitivní je skutečnost, že Rusko zajistilo, aby jakýkoliv text, jímž se bude OSN pokoušet připsat za zabíjení odpovědnost, vyjme syrský režim z nutnosti se zodpovídat z toho, co dělá. Rusko pro to využije práva veta, pokud to bude zapotřebí.

Rozhovor Britských listů 22:

Co jsem se naučil ve Spojených státech

11. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta
Rozhovor Jana Čulíka s disidentem a performerem Milanem Kohoutem o tom, co mu dal jeho dvacetiletý pobyt v USA. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. září 2015.

"Corbyn nevyčlení Británii ani z NATO ani z EU"

13. 9. 2015

čas čtení 3 minutyRozhlas BBC v neděli v poledne v pořadu The World this Weekend interviewoval stoupenkyni nově zvoleného šéfa Labouristické strany Jeremyho Corbyna Diane Abbottovou:

Diane Abbott: Ráda bych opravila jednu věc. Jeremy Corbyn nezvítězil ve volbách šéfa Labouristické strany v důsledku přílivu nových lidí, kteří zaplatili příspěvek tři libry podle nového volebního systému. Jeremy zvítězil u členů Labouristické strany. Vyhrál důrazně u členů Labouristické strany, starých i nových, i u zástupců odborových svazů. To je nutno podtrhnout. Protože je to nesmírně důležité. Má obrovský mandát.

Jeremy Corbyn: Prosperity nelze dosáhnout škrty. Prosperitu je nutno budovat

13. 9. 2015

čas čtení 6 minut

Prosperity nelze dosáhnout škrty. Prosperitu je nutno budovat: investovat do moderní infrastruktury, investovat do lidí a jejich kvalifikace, realizovat inovativní nápady a nové způsoby boje proti klimatickým změnám na ochranu našeho životního prostředí a naší budoucnosti. Lidská reakce obyčejných lidí po celé Evropě za posledních několik týdnů prokázala, že lidé chtějí tuto jinou politiku a jinou společnost. Motorem vlny demokratického aktivismu, která nyní dramatickým způsobem rozšířila počty členů Labouristické strany, jsou hodnoty soucitu, sociální spravedlnosti, solidarity a internacionalismu.

Volby nového šéfa britské Labouristické strany byly pozoruhodným projevem demokracie zdola a aktivní účasti obyčejných občanů, který podvrátil konvenční myšlení o politice, píše v týdeníku Observer nově zvolený šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn. Přidaly se k nám statisíce lidí ze všech věkových kategorií a ze všech vrstev společnosti z celé země, zdaleka to nejsou jen dlouhodobí aktivisté.

Kdo může nyní vážně tvrdit, že mladí lidé se nezajímají o politiku anebo že neexistuje touho po novém druhu politiky?

Návrh na přejmenování konvičkovců

13. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Neměla by se nenávistná Konvičkova organizace "Islám v České republice nechceme" přejmenovat na strach šířící skupinu pod jménem "V životě jsme žádného muslima nepotkali a předpokládáme, že to jsou všechno členové Islámského státu"? doporučuje Andrew Stroehlein z Human Rights Watch v Bruselu:

ČR UŽ NENÍ SOUČÁSTÍ ZÁPADU:

New York Times: Odpor východního bloku k uprchlíkům odhaluje kulturní a politické rozdíly v EU

13. 9. 2015

čas čtení 5 minut

"V našem regionu je dlouhá historie přesvědčení, že my jsme ty oběti," říká Csaba Szaló, profesor sociologie na Masarykově univerzitě v Brně. "My jsme ti, kdo jsme vždycky byli a dodnes jsme obětmi nespravedlnosti, my jsme ti, kteří trpíme. A teď nás chce o status oběti připravit někdo jiný. Lidé nejsou schopni přijmout, že by někdo mohl trpět více než my."

JČ: Západní komentátoři a analytikové si v souvislosti s nynější uprchlickou krizí rázem s hrůzou uvědomili, co jim mělo být dávno zřejmé, jenže se podrobněji o situaci v postkomunistických zemích nezajímali. Teď jim konečně došlo, že východoevropské postkomunistické země mají jen velmi málo společného se západními demokratickými společnostmi. Představa, často šířená v ČR, "že jsme nyní součástí Západu", vzala v posledních dnech globálně velmi rychle za své. Posuďte, list New York Times k tomu vydal další, v posledních dnech už několikátou analýzu, kterou shrnujeme.

I když se žádá od bývalých komunistických zemí středovýchodní Evropy, aby přijaly pouze zlomek nových uprchlíků, které přijímá Německo a další země, jejich zuřivý odpor proti tomu je nyní hlavní překážkou jednotné evropské reakci na tuto krizi.

Další bludy a nesmysly na Parlamentních listech

13. 9. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Je nesmírně zajímavé, jak se Parlamentní listy specializují na posilování a šíření největších pitomostí, jejichž obětí je hloupější část českého a slovenského obyvatelstva. Nemůžeme samozřejmě uvádět na pravou míru všechny jejich nesmysly, jimiž destabilizují českou společnost. Některá jejich tvrzení jsou však tak zabedněná a tak nebezpečná, že je naší občanskou povinností poukázat na jejich idiocii i na její kořeny.

Jedním z pěkně zažitých stereotypů u manipulovatelnější části středoevropské společnosti je představa o unikátnosti českého a slovenského vnímání světa. Někteří Češi - a PL tento nesmysl silně podporují - mají představu, že jejich životní zkušenost je naprosto jedinečná a nikdo, kdo nemluví česky a nežije v českém prostředí, nemůže českým poměrům nikdy rozumět. S tím jde ruku v ruce sdružená představa, že člověkem je vlastně jenom ten, kdo mluví česky. Kdo česky nemluví, člověk není (tato představa je hluboce zažitá v české kultuře, povšimněte si, že obyvatelé země na západ od České republiky jsou označováni za "Němce", tedy za "němé, nelidské kreatury", které nejsou lidmi, protože nehovoří česky a nejsou tedy schopny komunikovat).

Foreign Policy: Ohromující pokrytectví střední Evropy

12. 9. 2015

čas čtení 6 minut

Země střední Evropy mají dlouhou historii spoléhání na laskavost jiných v nejtemnějších dobách své historie. Tak proč se chovají dnes vůči uprchlíkům tak krutě?

Odmítání uprchlických kvót by se nemělo trestat, avšak na absenci empatie a soucitu by se nemělo zapomínat, až nadejde doma, kdy se tito odpůrci uprchlíků sami octnou v situaci, kdy budou potřebovat pomoc.

A tak, neočekávaně, Evropská unie má další úkol na svém dlouhém seznamu: připravit postkomunistické evropské národy na odpovědnost poskytovat bezpečné útočiště politickým uprchlíkům v zoufalé situaci. Zdá se, že tolerance a občanské hodnoty v těchto zemích jsou méně vyvinuté, než jsme předpokládali. Neliberální hodnoty jsou tam jak se zdá předávány od jedné generace k druhé a bude to vyžadovat více než příjezd desetitisíců lidí, kteří potřebují ochranu, podporu a soucit, než se tato deprimující situace změní.

Ve střední Evropě je historická paměť výhodně velmi krátká, když se to tam potřebuje - vyprávějí se na demonstracích historky o slavných královstvích minulosti a o úspěších zakladatelů národa. Málokteré z 28 členských zemí EU byly postiženy natolik emigrací jako ty středoevropské - Maďarsko, Česká republika, Slovensko a Polsko byly všechny svědky toho, jak jejich občané si balí kufry a prchají v nejtemnějších dobách své historie.

Jeremy Corbyn: Nemusíme žít v nerovnosti. Společnost nemusí být neférová. Chudoba není nevyhnutelná. Věci se mohou změnit a také se změní

12. 9. 2015

čas čtení 3 minuty

Projev nového šéfa Labouristické strany po jeho dramatickém volebním vítězství.

Tento týden ukáží konzervativci, co jsou opravdu zač. V pondělí předkládají v parlamentě svůj návrh nového zákona o odborech, jehož cílem je ochromit dokonce i konvenci Mezinárodní organizace práce a zotročit demokratické odbory a zničit další demokratický prvek v naší společnosti. Proti tomu se musíme postavit. Připravují také zákon o reformě sociální podpory, který přinese tolik zoufalství chudoby nejchudším lidem v naší společnosti. Chci, abychom jako hnutí bylí hrdí a silní a byli schopni se postavit a říci: "Chceme žít ve společnosti, kde nepřecházíme na druhé straně ulice kolem lidí, odmítnutých neférovým sociálním systémem. Naopak, musíme jednat, abychom skoncovali s metlou bezdomovectví a zoufalství, kterému v naší společnosti čelí tolik lidí. Jsme dostatečně silní a velcí, abychom to udělali. Pro to tady jsme.

Tyvoe to není vo fotbale nebo co??

Zasvěcená diskuse českých fotbalových fanoušků nad Corbynem...

12. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

Jindrich Sidlo@jindrichsidlo

Jeremy Corbyn zvolen lídrem Labour party. God Save the Queen.

Mirek Krivanek ‏@krivan 9h9 hours ago

@jindrichsidlo to je slušný peklo

Jindrich Sidlo ‏@jindrichsidlo 9h9 hours ago

@krivan hele, je to fanoušek Arsenalu a poslanec za Highbury...

Bodláky Václava Duška

Kotlík smíchu aneb vývar ze starých pořádků od pomocné kuchařky mediálního pajzlu

12. 9. 2015 / Václav Dušek

čas čtení 3 minuty

V šenku U veselého Bamba lkal pivní nádeník nad televizním kabaretem Kotlík smíchu. Kotelnice sezvala geniální občany krajiny posedlé tmou, dala jim slovo a řídila diskusi šikovně, aby se přítomní napadali a ukazovali národu myšlenkovou úrodu poloprázdných makovic. Do sestavy mančaftu všechno viděli, i znají, co neznají vymyslí, zařazena pukající lebka radící především Číně, už se tam o něho přetahují provincie od An ­ chuej přes Chu ­pej, Šen ­ si až do Ťi – lin. Náš expert na žížaly bude navazovat styky ekonomické, politické, filozofické, sportovní a vypomůže radami a pokyny neschopným čínským lodivodům. Postavena mu bude mohyla Buta.

Rakouský kancléř Werner Faymann srovnal Orbánovu politiku vůči uprchlíkům s holocaustem

12. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Rakouský kancléř srovnal tvrdé zacházení Viktora Orbána s uprchlíky s nacistickou rasovou politikou. "Uprchlíci, chycení ve vlaku, ve víře, že jednou někam úplně jinam, to připomíná nejtemnější období historie na našem kontinentě," řekl Faym v rozhovoru s týdeníkem Der Spiegel. "Rozdělovat lidská práva podle náboženství je nepřijatelné," řekl Faymann.

Faymann také požaduje, aby byly proti členským zemím EU, které odmítnou povinné kvóty uprchlíků, zavedeny finanční sankce.

Maďarsko má z období druhé světové války temnou minulost, připomíná Der Spiegel. Poté, co Wehrmacht okupoval Maďarsko v březnu 1944, statisíce maďarských židů byly vyhlazeny v Osvětimi za aktivní účasti maďarských úřadů. Podrobnosti v němčině ZDE

Tisíce lidí se účastní demonstrace na podporu uprchlíků v Londýně

12. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Tisíce lidí vyšlo do ulic v centrálním Londýně při demonstraci na podporu uprchlíků. Obdobné akce se v sobotu konají v řadě dalších evropských hlavních měst. List Guardian připomíná, že v Polsku, České republice, na Slovensku a v Maďarsku se však v sobotu konají protiuprchlické demonstrace.

Šéfem britské Labouristické strany se stal levicový veterán Jeremy Corbyn

12. 9. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Dlouholetý "neposlušný" řadový poslanec Labouristické strany Jeremy Corbyn v sobotu zvítězil obrovskou většinou 59,5 procent hlasů (získal více než kdysi Tony Blair) ve volbách nového šéfa britské Labouristické strany, po její porážce v květnových všeobecných volbách. Corbyn jako řadový poslanec labouristů hlasoval v parlamentě více než pětsetkrát proti politice vedení své strany a centrističtí labourističtí politikové, především labourističtí poslanci Dolní sněmovny, vyjadřovali velkou rezervovanost, zda se Corbyn může stát takovým šéfem strany, který by mohl stranu přivést k volebnímu vítězství.

Former Slovak diplomat: "Brussels is run by idiots"

13. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

"Europe is governed by incredible fools and opportunists. I know them well. Brussels is run by idiots," says former Slovak diplomat, MP and writer in an interview with the controversial Czech website Parlamentní listy.

"I have a metaphor to describe the refugee crisis. Someone has made a hole in a bath tub and water is running out. What does a normal person do when water is running out from a bath tub? A normal person will try to block the hole. And yet European politicians are running about thinking 'What should we doing about the water running out of that hole?' They are fools and opportunists of the highest calibre. I know them well, I used to sit with them in the Council of Europe and in the NATO Parliamentary Assembly.

I want to send a message to Mrs. Merkel - the more refugees you accept, the more you will worsen their situation. Because no one wants to leave their own country and European politicians are tempting them to do so.

Friends from Germany have been visiting me here in Slovakia and I asked them 'How do the Germans accept the refugees?' They replied: 'In Germany, we are victims of gross propaganda, people in Germany are angry and television shows how in Munich refugees are invited with open arms. It is terrible censorship.' We must stop the refugee flows. In this, I fully support [the Slovak PM] Fico and [the Hungarian PM] Orbán. Once a Syrian refugee in Slovakia learns that his brother in Germany is receiving 500 euros while he is getting only 50 is Slovakia, he will of course immediately move to Germany. Hence refugee quotas are total nonsense.

Merkel is doing this under pressure from the USA and also she thinks that these unfortunate people will do menial work for the Germans. Most of the refugees are young, healthy strong men. This means that someone is trying to destroy Europe because once Germany is destroyed, Europe will be destroyed. I hereby tell Mrs. Merkel that she is killing Europe.

Former European colonial countries have turned their former colonies into basket cases. Half of the population of the world lives under the poverty line. They are all potential refugees. But it is not the fault of the Slovaks, Hungarians, Poles, Czechs or Austrians. They have never exploited any colonies. Why should we be forced to solve problems which we have not created? The English have similar views. In England, there are now fan clubs of Vladimir Putin. The media will of course suppress this information."

The interview has been shared on Facebook by more than 6000 readers.

Josef Banáš worked as a diplomat for the pre-1989 communist regime, in 1990-1992 he was deputy ambassador of Czechoslovakia in Vienna, in 2002-2006 he was a Slovak MP, later he was head of the Slovak parliamentary delegations to the Council of Europe and to the NATO Parliamentary Assembly. He worked as Deputy Chair of the NATO Parliamentary Assembly. He is also a writer of fiction. In Slovakia, he has been accused of acting as an informer for the communist secret police before 1989.

Source in Czech HERE

Ředitel Human Rights Watch děkuje čtenářům Novinek, že poskytli přesvědčivé důkazy k jeho rozhovoru

12. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Můj rozhovor pro ČTK o tom, že v České republice existuje kultura zuřivé nenávisti vůči cizincům, jakou by nikdo na Západě netoleroval, vyvolal stovky nenávistných komentářů proti mně. Děkuji české veřejnosti, že poskytla důkazy pro mou argumentaci, píše z Bruselu mediální ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch Andrew Stroehlein:

KDY VYSTOUPÍ S PODOBNÝM APELEM ČEŠTÍ HERCI?

Herec Benedict Cumberbatch: Musíme uprchlíkům pomoci

12. 9. 2015

čas čtení 2 minutyBenedict Cumberbatch: Jsme uprostřed strašlivé humanitární krize. Po celém světě utíká z domova téměř 16 milionů lidí. Je to největší počet v historii. Největší počet od druhé světové války. 11 milionů těchto lidí jsou Syřani. A prchají před nepředstavitelnými hrůzami. Hrůzami války. Před bombardováním, střelbou ostřelovačů, před mučením a hladem.

A jsou to lidi, jako vy a já. Jsou to otcové a matky a děti. A jsou nuceni opustit všechno, co kdy znali, své domovy, své bezpečí, a musejí jít pěšky přes země, hranice, po dálnicích, po silnicích, krajinou vedoucí k moři a na moře. A na lodě.

Je jedna báseň od Washana Shereina, jménem Domov:


"Nikdo neodchází z domova, pokud není domov tlamou žraloka.
Utíkáte k hranici pouze, když vidíte, že utíká celé město.
Musíte pochopit: Nikdo nedává své děti do člunů
pokud nejsou čluny a moře bezpečnější než země."

Proud uprchlíků přicházejících do Evropy se výrazně zvýší, protože OSN jim musela na Blízkém východě zrušit humanitární pomoc

11. 9. 2015

čas čtení 4 minuty

Světové vlády navzdory apelům poskytly OSN jen třetinu potřebného humanitárního rozpočtu. Proto lidé, kteří nemají co jíst, jdou do Evropy. A jejich počty se zvyšují

Situace v uprchlických táborech v Jordánsku je tak špatná, že někteří uprchlíci se rozhodli riskovat nebezpečnou cestu do Evropy. Z hlavního města Jordánska informuje reportérka BBC Olga Guerin:

V pronajatém bytě v chudé čtvrti v Ammánu si hraje otec s dcerou. Monif edí na betonové podlaze se svou tříletou holčičkou. Uprchl sem ze Sýrie před třemi lety. Brzo se on, jeho děti i vnuci zase vydají na cestu. Pokusí se o nebezpečnou přeplavbu z Turecka do Řecka na gumovém člunu.

Maďarské způsoby jak udržovat pořádek

11. 9. 2015

čas čtení 3 minuty

V klecích jak dobytek, natahují ruce pro jídlo, které jim hází maďarská policie. To je večeře pro uprchlíky a migranty v táboře v maďarském Roszke. Dospělí i děti trpí v tlačenici na jídlo. Jedné holčičce se podaří vyhnout se davu, zaťuká na policistu, který jí pak dá housku. Tyto záběry zveřejnil na svém kanálu na YouTube jeden rakouský politik. Tajně je natočila jeho manželka, Michaela Spritzendorfer-Ehrenhauser, charitativní pracovnice, která tam přivážela zásoby. Tyto znepokojující záběry výjimečně umožňují pohled do tohoto tábora. Novinářům je vstup zakázán.

Mezitím na hranici Maďarska a Srbska uviděli noví příchozí do Maďarska na hranici vězně. Asi 300 vězňů z věznice s vysokou bezpečnostní ostrahou pracuje na stavbě žiletkového plotu, který má hranici uzavřít. Od úterka ji bude hlídat i maďarská armáda.

Evropa končí v Nickelsdorfu

11. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

Průlet červí dírou do jiné galaxie. Z válečné zóny plné vojáků, policie a odpadků (Maďarsko), do první vesnice v Rakousku. Sousedské hlídky důchodců celý den uklízí, vítají uprchlíky, nabízí jim jídlo a vodu a objímají se s námi. Rozdíl? Cca 1,5 km.

Kulturní šok, jaký jsme od roku 1989 nezažili.

Hranice východu a západu leží u Nickelsdorfu. Buďto můžeme být Maďary, nebo Rakušany. To není zjednodušení,to je tak extrémně hmatatelný fakt, že se z toho všichni v autě nemůžeme probrat, píše na Facebooku Petr Bilík z olomoucké univerzity, který jel s přáteli pomoci uprchlíkům do Maďarska a Rakouska. Píše dál:

Nejvíc se osvědčily hračky, ale po zkušenosti bych pomoc nechával až v Rakousku, v maďarské apokalypse je její distribuce dost nepřehledná a je lepší dávat rovnou do ruky, ostatně nikdo jiný tam ani ku pomoci není. Slyšeli jsme dnes příběhy o bití, viděli ty prázdné pohledy.

Pokud se někdo ptá, proč uprchlíci míří na Západ, ať si jde na tu hranici stoupnout. Nelze zůstat před ní, je to peklo. Za ní? Opravdu příslib lidského zacházení a života.

Ti lidi jsou z velké většiny naprosto bezbranní chudáci s jednou igelitkou "majetku". Lze mít skvělého vděčného souseda Araba (nebo aspoň jednu rodinu ve vsi), anebo vyděšeného, nebezpečného nepřítele. Jde jen o to,že někdo bere klacek, jiný sklenku dobrého červeného. Svět vypadá zcela jinak za jednou mentální hranicí...

Německý ministr spravedlnosti kritizuje Facebook za šíření nenávisti vůči uprchlíkům

11. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas požaduje, aby Facebook zaměstnával v Německu redaktory, kteří budou zasahovat proti nenávistným výrokům proti cizincům a uprchlíkům na facebookových stránkách. Maas bude v pondělí v této věci jednat se zástupci Facebooku. Ministr kritizoval tuto americkou firmu, že nezasahuje dostatečně rozhodně proti rasistickým, xenofobním a etnicky urážlivým výrokům, publikovaným na Facebooku. Facebook bude v Německu od nynějška nucen v této věci těsněji spolupracovat s bezpečnostními orgány a občanskými asociacemi, podle seznamu požadavků, které vypracovalo německé ministerstvo spravedlnosti.

Podrobnosti v němčině ZDE

Automobil narazil v Maďarsku do tří uprchlíků a jednoho usmrtil

11. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Automobil narazil nedaleko maďarského města Szeged do tří uprchlíků na silnici a jeden z nich zemřel v nemocnici. Druzí dva byli vážně zraněni. K nehodě došlo nedaleko uprchlického tábora v Roszke v jižním Maďarsku.

Mezinárodní lidskoprávní organizace tvrdě kritizují Maďarsko, že zachází s lidmi jako se zvířaty

11. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Bylo zveřejněno video, na němž zřízenci házejí uprchlíkům tašky s jídlem. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch kritizovala, že uprchlíci jsou zadržování "v ohradách jak dobytek". Středoevropští ministři přitom znovu odmítli návrh EU na zavedení povinných uprchlických kvót, informuje BBC.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘEČETLI JSME:

Česká debata o migraci by prý na Západě vzbudila poprask

11. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Brusel - Domácí veřejná debata o uprchlické krizi je v České republice vedena způsobem, který by v zemích západní Evropy vzbudil mezinárodní poprask, míní Andrew Stroehlein z bruselské pobočky organizace Human Rights Watch (HRW). Reputaci země a jejích politiků tak zatím podle něj do značné míry zachraňuje fakt, že mimo ČR samotnou ovládá český jazyk jen málokdo.

"Kdyby některé věci, které v těchto dnech zaznívají v české debatě, zazněly - dejme tomu - ve Francii nebo v Německu, bylo by z toho pozdvižení. Nejen kvůli rozdílné náladě ve společnosti, ale také proto, že okolní svět by si toho okamžitě všiml," míní Stroehlein. Naproti tomu Česko, Slovensko a Maďarsko, tedy tři ze čtyř zemí visegrádské skupiny (V4), podle něj žijí v "pohodlné izolované bublině".

Celý článek ZDE

Juncker pokrytecky hovoří o nutnosti pomoci uprchlíkům, zatímco proměňuje Evropu v pevnost

11. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

Rétorika Jeana-Claude Junckera o nutnosti pomoci uprchlíkům je v ostrém kontrastu s iniciativami, které v poslední době podniká Evropská komise. Její činitelé na veřejnosti předstírají, že jim nad uprchlíky krvácí srdce, a za scénou tiše dál budují bezpečnostní aparát, který bude totálně ovládat proudy lidí přes externí hranice Evropské unie. Komentátoři hovoří o tom, že neexistence koordinovaného mechanismu pro zpracovávání žádostí o azyl v EU je "selháním" EU. Ono je to ale záměrné - je to přesně v souladu se strategickými prioritami Evropské komise ohledně imigrace a obrany hranic.

Hundreds of people demonstrated in Prague on Saturday against islam and against islamophobia

12. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Two opposing demonstrations, each attended by hundreds of activists, took place on Wenceslas Square in Prague on Saturday afternoon. The anti-islamic xenophobe Martin Konvička from the Anti-Islamic Bloc and MP Tomio Okamura from his party Dawn of Direct Democracy spoke against islam. One speaker at this demonstration condemned what he called the "hypocrisy of the blind multicultural lunatics". Their self-preservation instinct was allegedly being erased by "Allah from the USA (meaning the UN)", and by "Mohammed from Brussels".

Pro refugee activists wore placards with inscriptions such as "Hatred is not a solution" and "Migration is not a crime". Supporters of both demonstrations hurled abuse at each other, both demonstrations were separated by police lines. There were no scuffles.

Source in Czech HERE

Czech commercial "Nova TV" celebrates "Europe's victory over the muslims near Vienna 332 years ago today"

11. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

"A serious threat and a great victory!" says Czech commercial Nova TV, pointing out that on 11th and 12th September 1683 the troops of the "Holy League" defeated the Ottoman Empire near Vienna, thus stopping the expansion of muslims further into Europe.

In the second half of the 17th century, Europe found itself in serious problems due to being exhausted by the Thirty Years' War. The Ottoman Turks used this, occupied the Balkan Peninsula and more than half of Hungary and were planning to destroy Austria.

"That would have meant a catastrophe for Europe," says TV Nova, clearly implying contemporary resonances. The Ottomans, who were muslims, would have conquered Central Europe.

From 1683, Vienna was besieged by "138 000 bloodthirsty muslim soldiers. They wanted to starve the city and then convert its inhabitants to islam or to massacre them mercilessly."

Source in Czech HERE

Czech public service TV has been attacked for suggesting in a children's programme that people should help refugees

11. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

"Surely there is enough food for everyone. Stronger people are supposed to help the weak. If we failed to help the refugees, we would not be any better than the slimy creatures with three heads who live on Planet NO," said Czech public service TV in a popular children's programme and has therefore become the subject of strong criticism from Czech viewers for an alleged lack of impartiality. Commentators on Facebook which have shared the programme condemned its manipulation and propaganda.

"This is such propaganda of which even Joseph Goebbels would be proud. I have sent a complaint to the Czech Council for Radio and TV broadcasting. I recommend that other people do the same, otherwise we will soon be very surprised by the content of TV programmes for children," said one angry parent.

On a Czech news website, the question "Do you support the fact that Czech TV said that people should help the refugees?" has been answered "No" by 91,8 per cent of readers. More than 26 000 readers have voted so far.

Source in Czech HERE

A Czech website which is in the forefront of spreading anti-refugee hatred

11. 9. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

While most Czech media - and Czech politicians - display only passive distrust and hostility towards refugees, there is one highly popular website which actively disseminates anti-refugee hatred, which is usually based on alarmist and unsubstantiated material. The populist website Parlamentní listy (The Parliamentary Newsletter - this is a misnomer, it has nothing to do with the Czech parliament) prides itself on "giving space to all views, right or left". What this in fact boils down, is that mostly the website published ludicrous, shocking "views" with no basis in reality. While the website will occasionally publish a pro-refugee interview, its anti-refugee coverage is overwhelming. The rare publication of an opposite view serves to legimitise its anti-refugee propaganda and to persuade the readers that the views disseminated by Parlamentní listy are legitimate, objective and impartial.

It is Parlamentní listy which has over the past two or three months legitimised and normalised fear and hate against the refugees in the majority of the Czech population. It also spreads absolute, paranoid nonsense on other topics. For instance, today, on the anniversary of 9/11, it has published a "view" that the WTC in New York could not have collapsed under the impact of two air planes. The website sees conspiracy and danger everywhere.

The website is read by more than 600 000 Czechs per month, which is more than 6 per cent of the Czech population.

The main shareholders of this commercial venture are Michal Voráček, the founder of the Czech Ringier and of the main Czech tabloid newspaper Blesk, and Ivo Valenta, the wealthiest man of the Czech gambling industry , owner of the gambling conglomerate Synot. Valenta has Monaco citizenship. In 2004, he was fined for encouraging corruption in football management.

Lidové noviny has recently said about Parlamentní listy: "The website creates an extraordinarily deformed environment which encourages populists and radicals. Its journalists are not trying to describe reality or seek the truth, but they use topical, politically sensitive events in order to strengthen their own prejudices and stereotypes in the general public."

Here is a list or recent Parlamentní listy headlines. It would appear that a large part of the Czech public now regards these headlines as absolutely normal. They think that publishing unsubstantiated, paranoid "views" conforms to the principle of free speech:

- Václav Klaus in Bratislava: These are not refugees, do not call them thus. That word is a naivist, European concept

- Colonel Skácel on 9/11: Two high rises could not have collapsed after being hit by airplanes. Absolute nonsense. Terrorism is a myth

- Europe will go black. Fuck it, swore citizens during a meeeting. And the Czech immigration boss suprised people "We do not moan, so we will be punished."

- Billions of immigrants. Horrifying chaos, conflicts, war and death and catastrophe in Europe. Someone is organising this!

- 100 million immigrants will arrive, according to estimates. This is the end of Europe. The government must rebel against the threats and the crude blackmail from the EU

- Sociologist Petr Hampl: We have the right to deal with the refugees as though they were aggressors. The traitors of the Czech nation are helping them to exterminate us like the whites have exterminated the Red Indians. The Czech Human Rights Ombudsman, she is the real neo-Nazi

- This is death. There will be bloody tragedies. Hatred of the Czechs, monstrous behaviour, treachery, suicide, collaborators, chaos

- Lord Mayor in a Berlin immigration quarter: The immigrants rule us with a rod of iron and terrorise German children, adults and pensioners. They teach their offspring to fight against us

- Disgusting, we must leave the EU. Czech politicians' reactions against the quotas

The server also runs an ad campaign for the new anti-immigration political coalition in the Czech Republic:

Maďarská kameramanka se omluvila za to, že kopala uprchlické děti

11. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Maďarská kameramanka, kterou natočili, jak kope uprchlické děti a jak podrazila nohu muži na hranici u Röszke se omluvila. V dopise pro pravicový maďarský list Magyar Nemzet popřela, že je rasistka:

"Stovky imigrantů prorazily policejní kordon, jeden z nich běžel směrem ke mně a já jsem se bála," píše. "Něco se ve mně zlomilo. Myslela jsem, že na mě útočí a že se musím hájit. Je těžké dělat dobré rozhodnutí, když jsou lidi v panice." Dodala, že je připravena přijmout odpovědnost za své činy, ale napsala: "Nejsem krutá, rasistická, děti kopající kameramanka. Nezasloužím si politický hon na čarodějnice, ani pomluvy, ani hrozby smrtí. Jsem jen nezaměstnaná matka malých dětí, která udělala špatné rozhodnutí. Opravdu se hluboce omlouvám."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Situace se zhoršuje:

Z Libanonu přijde do Evropy ještě mnohonásobně víc Syřanů než teď

11. 9. 2015

čas čtení 4 minuty

S každým dalším míjejícím dnem prochází Evropská unie další křečí, způsobenou nejnovějšími televizními záběry, zaznamenávajícími utrpení uprchlíků.

Je to velmi znepokojující způsob jak formulovat politickou strategii. On vlastně ale nikdo žádnou politickou strategii neformuluje, píše reportér Channel Four News Alex Thomson z Bejrútu.

Zdejší libanonský tisk zveřejňuje velké inzeráty, placené dánskou vládou, které vysvětlují, jak nepříjemné bude pro Syřany žít v Dánsku, protože uprchlíkům snížila sociální dávky.

Avšak z Bejrútu vypadá navzdory těm inzerátům Dánsko stále ještě jako naprostý ráj. Libanonská vláda se totiž rozhodla zbavit se dvou milionů syrských uprchlíků, které má na svém území teď.

Jordánsko a Čína podepsaly smlouvu o vojenské spolupráci

11. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Poradce jordánského krále a náčelník generálního štábu generál Mašál az-Zabin podepsal s během návštěvy jordánského krále Abdalláha v Pekingu čínským generálem Fang Feng-chuejem smlouvu o vojenské spolupráci.

Jordánská armáda získá čínský grant v objemu 4,7 milionu dolarů na nákup vojenského vybavení.

K jednání došlo na okraji podpisu širší smlouvy o strategické spolupráci mezi oběma zeměmi.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Exekutiva Evropské komise zveřejnila projekt, jehož cílem je radikálně změnit nefunkční a roztříštěnou imigrační politiku Evropy

9. 9. 2015

čas čtení 4 minuty

Juncker jízlivě zdůraznil, že dnešní vlna imigrace z Blízkého východu a z Afriky se zítra může proměnit ve vlnu uprchlíků z válkou zničené Ukrajiny. Chtěl tím říct, že pak budou postižené východoevropské země vyžadovat pomoc ze západní Evropy.

Prezident Evropské komise požadoval vytvoření společného režimu evropských pohraničníků, otevření legálních kanálů ke koordinaci příchozích do Evropy a závazný a trvalý systém pro přijímání přílivu uprchlíků férovým způsobem po celém kontinentu.

Při projevu v Evropském parlamentě ve Štrasburku požadoval Juncker radikální reformu nekoordinovaných imigračních strategií EU. Kritizoval, že národní vlády nedodržují dohody o azylových procedurách, a varoval, že několik států může být potrestáno.

Jak to, že se nikdo účinně nezasazuje o ukončení války v Sýrii?

10. 9. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Veškerá pozornost médií se soustředí na uprchlickou vlnu mířící do Německa, Rakouska, Velké Británie a dalších zemí, které deklarovaly uprchlíky přijmout. V Maďarsku štáby natáčejí pochodující uprchlíky, sledují každý detail a o každém detailu rozvíjejí zanícené diskuse. To do značné míry symbolizuje způsob "řešení!" celé krize. Všichni mluví o plamenech a přitom epicentrum požáru, samotná Sýrie, jakoby nikoho nezajímala. Přitom právě ukončení války v Sýrii by pomohlo zmírnit uprchlickou vlnu a umožnit těm, kdo nyní váhají, jestli se vydat na riskantní cestu do Evropy, návrat domů.

USA chtějí blokovat ruskou intervenci v Sýrii. Neuspějí a uprchlíků přibude

10. 9. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Obamova administrativa se snaží blokovat ruskou intervenci v Sýrii ZDE. V případě Řecka, které požádala o zákaz přeletů ruských strojů, už neuspěla ZDE. V případě Bulharska byl zákaz vydán, ale k přeletu, zdá se, došlo stejně ZDE. Navíc si Kreml vyjednal letecký koridor s Íránem ZDE. A Turecko zaznamenalo průjezd masivních ruských vojenských zásilek úžinami ZDE.

Proč se Spojené státy vůči blízkovýchodním uprchlíkům staví cynicky a pokrytecky?

10. 9. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Ačkoliv se Německo, respektive jeho vláda a banky, zachovalo zle vůči 11 milionům Řeků, napravilo si částečně reputaci tím, že je po dobu několika let schopno přijímat půl milionu uprchlíků ročně. Nicméně to asi nebude ani zapotřebí – tedy alespoň pokud vyjde předpověď OSN, která nás zpravuje o tom, že do konce letošního roku a po dobu následujícího roku překročí Středomoří do Evropy nejméně 850 tisíc uprchlíků ZDE. K nim můžeme připočíst 366 tisíc těch relativně šťastnějších migrantů, kterým se podařilo na nejstarší kontinent dostat letos. Zarážející, ba přímo ostudný, je ale postoj Spojených států, klíčového architekta invaze do Iráku v roce 2003, jež začala blízkovýchodní region měnit v nehostinné sutiny.

Spojené státy přijmou nejméně 5 000 syrských uprchlíků

10. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

Americký prezident Obama navrhne zvýšit limit uprchlíků, kteří mají být přijati do USA, v reakci na syrskou uprchlickou krizi o 5 000. Vyplývá to z návrhu, odeslaného kongresovým výborům ve středu. Avšak republikánský senátor z Iowy Chuck Grassley uvedl, že v tom počtu není vyšší množství uprchlíků, které může být vpuštěno do USA, pokud americký prezident vyhlásí mimořádnou krizovou situaci. Grassley jednal ve středu s činiteli ministerstva zahraničí, a konstatovala, že americká vláda "uvažuje o otevření dveří" tím, že by použila své krizové pravomoci.

Strop na přijímání uprchlíků je nyní 70 000 a nejvíce jich přichází z Barmy, z Iráku a ze Somálska.

Czech president Miloš Zeman: The decision about the refugee quotas should be made by the Council of Europe

10. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

The decision about the refugee quotas should be made by the Council of Europe by the EU Prime Ministers, said the Czech President Miloš Zeman. The Council of Europe decisions must be unanimous, so the Czech Republic would have a chance to bloc this nonsensical proposal, he added.

"How are we supposed to accept several thousand people who do not want to live in the Czech Republic? No one in Brussels has explained this to us," said Czech social democratic Home Secretary Milan Chovanec.

Source in Czech HERE

Lidskoprávní organizace kritizují Maďarsko za jeho akce proti uprchlíkům

10. 9. 2015

čas čtení 3 minutyVe středu přišel podle oficiálních údajů do Maďarska dosud největší denní počet uprchlíků. Obávají se totiž rozhodnutí Orbánovy vlády, která od příštího týdne hodlá maďarskou jižní hranici hájit razatními vojenskopolicejními akcemi.

Maďarská policie zaznamenala 3221 lidí, kteří ve středu přišli do země ze Srbska. Usuzuje se, že je tento počet podhodncoený, protože stovky uprchlíků byly nafilmovány, jak prorážejí policejní kordon a přecházejí přes pole nedaleko maďarského pohraničního města Rözske.

Maďarská armáda zahájila ve středu vojenské cvičení s cílem připravit vojáky na obranu jižní hranice Maďarska.

TAK TROCHU JINÁ ARGUMENTACE V TISKU:

Přístup britského premiéra k uprchlíkům je ostudný

10. 9. 2015

čas čtení 6 minut

Hlavním argumentem pro přijímání takzvaných ekonomických migrantů je, že je to ekonomická sankce proti jejich zemi původu.

Německo získává chválu nejen pro svůj soucit - je ochotno přijmout 500 000 většinou schopných a kvalifikovaných Syřanů ročně. Dávejte pozor, jak to povede k novému německému hospodářskému oživení.

Britové nenávidí imigranty, Britové imigranty potřebují. Historie tento paradox řeší prostřednictvím občasných britských výlevů slitování, když je země obležena zoufalými lidmi hledajícími útočiště. Slitování vítězí nad averzí a země vždycky v důsledku přijetí imigrantů posílila, míní konzervativní komentátor Simon Jenkins.

Channel Four News:

"Prostě se chci odsud dostat". Proč odcházejí syrští uprchlíci z Libanonu

10. 9. 2015

čas čtení 3 minutyPříští vlna uprchlíků se už vydala na cestu do Evropy. Žijí v drastických podmínkách v Libanonu. Existují totiž limity toho, co dokáže lidská bytost vydržet.

Žena: "Pojďte dál a podívejte se sám. Je to opravdu špatné."

Reportér: Tak jsme se šli podívat. Prošli jsme zapáchající, zaplavenou chodbou. Tři patra nad hlavou celá budova padá. Poškozená bombardováním. Příliš nebezpečná na to, aby v ní žili lidé. Oficiálně je celý blok příliš nebezpečný a je tam vstup zakázán.

K tomu také: "O drastické situaci v Libanonu"ZDE

"Počkejte, až se do Evropy vydají z Libanonu miliony syrských uprchlíků, kteří tam už nemají co jíst" ZDE

Jak si Evropa rozbila ústa o své hranice, aneb Všechnu (bez)moc imaginaci

10. 9. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 9 minut

Na podzim roku 2002 vydání magazínu Dissent věnované vztahu demokracie a teroru publikovalo text Seyly Benhabib nazvaný "In Search of Europe’s Borders" (Hledání evropských hranic) ZDE. Autorka analyzuje tehdejší přístup Evropské unie k občanství a dospívá k názoru, že existují dvě možnosti dalšího vývoje: "Postdemokratické" evropské občanství založené na oprávněních nedoprovázených možností plnohodnotné politické participace, nebo "občanství zdola" opírající se o možnost cizinců kandidovat v místních volbách.

Human Rights Watch upozorňuje:

Parlamentní listy šíří hate speech

10. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Reklama "Ne imigrantům" na populárním českém serveru, která porušuje české trestní zákony o vyvolávání nenávisti:

Human Rights Watch:

Proč by evropské vlády měly pomáhat uprchlíkům, jak požaduje Juncker

10. 9. 2015

čas čtení 3 minuty

"Je to otázka lidskosti a lidské důstojnosti, a pro Evropu, historické spravedlnosti," řekl prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker, který ve středu dopoledne věnoval téměř hodinu ze své Zprávy o stavu Unie uprchlické krizi v EU.

Juncker hovořil upřímně. Apeloval na vedoucí politiky v EU, aby pamatovali na evropskou historii masové imigrace a nuceného vyhánění lidí. Zdůraznil, že právo na azyl je základním právem. Požadoval aktivní státnictví: "Měly bychom říct jasně a poctivě svým často znepokojeným občanům", že počty přijíždějících lidí dělají dojem, ale mohou být a budou zvládnutelné. Odhadl počet imigrantů a žadatelů o azyl přicházejících letos do Evropy na téměř 500 000, i když počty Mezinárodního úřadu OSN pro uprchlíky jsou o něco nižší.

Channel Four News na ostrově Lesbos

"Podařilo se nám to!"

10. 9. 2015

čas čtení 3 minutyLidé na člunech se skleněným dnem na Lesbosu mají najednou něco nového, na co se mohou dívat. Uprchlíci se objeví před vámi jako zjevení. Děsivě hluboko ve vodě, křižují zprava doleva, hledají místo, kde přistát. Je to šest kilometrů. Dočasně klidná vodní hladina, bezvětří, je svědkem hromadného úprku z Turecka do Řecka.

Jak se přibližují břehu, stále ještě vidíme paniku v jejich tvářích. Jsou to rodiny, s několika malými dětmi.

Proč chybí Východoevropanům soucit?

9. 9. 2015

čas čtení 4 minuty

Je hluboce šokující být svědkem toho, že východoevropské společnosti a vlády tvrdí, že je morálně správné zavřít dveře před těmi, kdo se snaží uniknout smrti. Tato absence soucitu dokazuje daleko hlubší krizi v kořenech evropského projektu.

Co je to za problém s východní Evropou? Ještě před třiceti lety byla jejím symbolem "Solidarita". Stručnou odpovědí je zklamání, nedůvěra, demografie a demokracie.

To, co přišlo po pádu komunismu a po liberálních reformách byl všudypřítomný cynismus. Tváří v tvář přílivu imigrantů a pronásledováni hospodářskou nejistotou, mnoho Východoevropanů má pocit, že byla zrazena jejich naděje, že vstup do Evropské unie bude znamenat začátek prosperity a ukočení krize, zatímco mnoho vládních politiků se obává, že jediným způsobem jak získat politickou podporu voličů, je ukázat, že se staráte jen o vlastní lidi a vůbec ne o cizí, píše v deníku New York Times Ivan Krastev.

Bodláky Václava Duška

Evropské pohádky

10. 9. 2015 / Václav Dušek

čas čtení 3 minuty

Tak nám semka, paní Müllerová, lifrujou utečence. Řeknu jim, už neplatí, že každý Maďar může za to, že je Maďar. Jakpak to, vážený? Nu, teď už každá Maďarka může za to, že je Maďarka. Milá osoba, kameramanka, vědí, ona pomáhala policii a vyhodili ji z práce, chuděru, a pak pomáhajte, že?! Nakopala dětem, je jich stejně jak kobylek, běženců jakýchsi ! Pak podrazila muži nohy, on jako na potovoru nesl dítě v náručí, praštil s sebou a dokumentaristicky založená žena se mohla asi potrhat smíchy... 


Hola hola, škola volá, půjčte si na školní potřeby pro své dítě

10. 9. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Žijeme v zemi, kde se vyplatí poskytovatelům půjček stylizovat reklamu jako "investici do vzdělání". Jedna ze společností nabízejících "rychlé půjčky" slibuje ve spamu, který rozesílá, že poskytne bezúročnou půjčku ve výši do 5 tisíc Kč na 28 dní na školní potřeby pro vaše děti. O tom, co se stane po oněch 28 dnech, už nepíše, zato se stylizuje do role "dobrého anděla" a snaží se navodit dojem, že jejich půjčka je "investicí" do vzdělávání. Jestli tento stát není schopen ani tolik, aby zajistil dětem důstojné podmínky pro vzdělávání, čeho je vlastně reálně schopen?

Británie připravuje letecké údery v Sýrii a požaduje postupný Asadův odchod z funkce

10. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

Downing Street připravuje novou strategii pro Sýrii. Její součástí budou omezené letecké údery proti "řídícím mozkům" Islámského státu a obnovená diplomatická ofenzíva, která bude požadovat, aby po přechodném půlročním období prezident Assad odešel z funkce.

Premiér Cameron si je vědom, že před dvěma lety Dolní sněmovna hlasováním odmítla dovolit plné britské vojenské angažmá v Sýrii, a tak jeho ministři argumentují, že plánují pouze omezené letecké údery proti "teroristické hrozbě", které také posílí demokraticky zvolenou vládu v Iráku.

Člověk je veličina sám pro sebe

Nepodmíněný základní příjem jako kulturní impulz

10. 9. 2015

čas čtení 10 minut

Enno Schmidt založil s Danielem Hänim Initiative Grundeinkommen, aby ve Švýcarsku prostřednictvím lidového hlasování prosadili základní příjem. Pro Schmidta není základní příjem pouze praktická teze k přeměně našeho hospodářského a pracovního systému, nýbrž také impuls, který může změnit základy naší kultury. Rozhovor s Enno Schmidtem pro německý časopis Evolve přiložili pro Britské listy Dagmar Kamanová a Bohumil Macháček.

O strašení

10. 9. 2015 / Ivo Barteček, Štěpán Cháb

čas čtení 5 minut

Lidé tíhnou spíše k negativním zprávám. Kdy kdo a jak se zabil v automobilu a jak dlouho se kutálela jeho useknutá hlava po vozovce. Kolik bylo na obrazovce uplakaných pozůstalých nebo přísně vypadajících policistů. Nebo kterak ten a ten zlolajný politik pustil státní kase žilou a jak tím okradl daňové poplatníky, kteří temně zuří, protože sami na tok peněz nedosáhnou, tudíž ho musí do systému jen lít. Smutné. Nebo když se ve zprávách objeví nějaká celosvětovější problematika. Globální oteplování nás zničí. Budou záplavy, sucha, mrazy, vedra, kroupy a tak podobně. Všechny tyto zprávy ovšem upozaďují dobrou stránku věci. Od auta se odkutálela jedna hlava jednoho nemotorného motoristy, další stovky motoristů se oblastí přepravili bez nehody. Jeden politik si nakradl, ale druhý, třeba, možné to je, si nenakradl, ba právě naopak, třeba udělal nějaké prospěšné gesto směrem k davu. A globální oteplování?

Většina přelomových léků pochází z období před rokem 2000

10. 9. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Občas slýcháme o tom, jak jsou soukromé společnosti na rozdíl od veřejných institucí inovativní, schopné prosadit řešení obtížných problémů a využít nejlepších mozků. Výsledky týmu harvardských vědců, publikované nedávno v časopise Health Affairs, jsou z tohoto pohledu celkem překvapivé (článek nese název „The role of academia, rare diseases, and repurposing in the development of the most transformative drugs“).

Bodláky Václava Duška

Kam se valej, když jsou malej

10. 9. 2015 / Václav Dušek

čas čtení 3 minuty

Běženci v nemilosti - máme rady i porady; zapomněli jsme, jak utíkali naši do svobodného světa v památném roce bratrské výpomoci. Tábor v Rakousku, kde nejednomu ouzko. Co bude? Kam se podějeme, kde skončíme. Srovnání prý nesmyslné - nu, stávali dva inženýři u brány, kde se nabíralo do práce, leč neměli štěstí, slabší to chtěl po pár dnech vzdát, ale silnější druh mu pravil: k čertu, přece na nás musí přijít také řada! Přišla, pak odjeli do nových domovů.

Austrálie přijme 12 000 uprchlíků ze Sýrie

10. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Austrálie, které je v ČR často dávána za příklad tvrdého postoje vůči přistěhovalcům, se zavázala přijmout 12 000 uprchlíků ze Sýrie. Informuje o tom BBC. Austrálie přitom počítá s tím, že těchto 12 000 lidí zůstane natrvalo. Ministerský předseda Austrálie Tony Abbott přitom vyvrátil, že by Austrálie přijímala pouze křesťany, jak oficiálně požadují například Polsko nebo Slovensko. BBC dokládá, že ministerský předseda Austrálie je pod silným politickým i veřejným tlakem na to, aby Austrálie uprchlíkům pomohla. Nepochybně i proto, že australská armáda se podílí na útocích proti Islámskému státu, a to i na syrském území, a míní svou vojenskou účast posílit.

Austrálie má 22,7 milionů obyvatel.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Uprchlíci: Srbové se k nám chovají slušně

9. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Srbská policie se k nám chovala slušně. Byl to první stát, kde se k nám nechovali jako ke zvířatům,. sdělili syrští uprchlíci televizi BBC.V Bělehradě dokonce pro ně otevřeli mimořádné zdravotní středisko

Tomio Okamura: "Jean-Claude Juncker has attacked the sovereignty of the Czech Republic"

9. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

"The Czech political movement Freedom and Direct Democracy sees today's presentation by Jean-Claude Juncker, the Chair of the European Commission, as an assault on the sovereignty of the Czech Republic," says Czech MP Tomio Okamura in his statement. "The demand for a compulsory redistribution of immigrants and for legalisation of immigration is an infringement of the fundamental right of a sovereign country to decide whom to allow to enter its territory. The Czech statehood has been born from the blood and the victims of our nation and it will not be arbitrarily assaulted by an EU official. The current EU policy is directed against the sovereignty of the Czech Republic. Its aim is to create a multicultural European superstate.

The islamization of Europe is a dangerous part of the EU policy. This is why the Czech Republic must leave the European Union. Islam and freedom are incompatible, just as the vision of the European superstate, of absolute control, redistribution of funds and of media manipulation are incompatible with Czech independence. We must take steps for the strenthening of the independence of the Czech Republic and for the defence of the interests of our citizens. We will demand an in-out EU referendum and the outlawing of jihad and sharia law. We will demand that the borders of the Czech republic are controlled by the army. We reject immigrant quotas and the acceptance of any illegal immigrants into the Czech Republic. We refuse to bear responsibility for the multicultural errors made by the governments of France and Germany. We want to give humanitarian help to the Syrian government of President Assad so that it could help the individuals fleeing from that country. We call on the Czech government, MPs and Senators to act, in line with the Czech Constitution, in the interest of the Czech Republic. They must not yield to pressure and submit to foreign interests. If the Czech government accepts illegal immigrants and will tolerate the islamisation of our country, we will call for a vote of no confidence in the government."

Tomio Okamura is a Czech Member of Parliament, whose party Dawn of Direct Democracy obtained 6,88 per cent of the popular vote in the Czech general election in 2013 and holds 14 of the 200 seats in the Czech Parliament. His grouping has now allied itself with two other extremist, anti-immigration organisations, with Martin Konvička's "Anti-islamic Bloc" and with another extreme right wing organisation, Strana Svobodných (The Party of the Free) for the forthcoming regional and Senate elections in the Czech Republic.

Německý deník Bild vyšel bez fotografií

9. 9. 2015

čas čtení 1 minutaÚterní papírové vydání německého bulvárního deníku Bild vyšlo zcela bez fotografií. List se pokusil tím čtenářům dokázat, že fotografie jsou důležitou součástí novinářské práce, poté, co si množství čtenářů stěžovalo, že zveřejnění fotografie mrtvého batolete Aydana Kurdiho bylo porušením jeho práva na soukromí v smrti a narušením jeho důstojnosti.

Ve středu vydal Bild čtyřstránkovou přílohu v arabštině, v níž vítá uprchlíky a vysvětluje, kam se mají v Berlíně obrátit. Text zní: "Vítáme vás. Konečně jste dorazili do Berlína, co potřebujete udělat teď?" Příloha obsahuje mapu německého hlavního města, popsanou v arabštině, s vyznačenými ubytovnami pro uprchlíky, zdravotními středisky, jazykovými školy, které nabízejí kurzy němčiny zadarmo, a dětská hřiště. Příloha také obsahuje arabsko-německý slovníček nejužitečnějších vět v němčině, a přivítání od primátora Berlína Michaela Müllera, také v arabštině, který píše, že uprchlíci zjistí, že německé hlavní město je "otevřenou, tolerantní a mezinárodní metropolí".

Pravicový bulvární deník Bild je dlouhodobě kritický vůči přistěhovalcům. Avšak kauzu uprchlíků, zejména ze Sýrie, list silně podporuje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Czech school has sent Roma first form children to a separate class

9. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

The parents of Roma children who have started attending first form in the school of Krásná Lípa in northern Bohemia are protesting against discrimination. The school has placed the first form Roma children in a separate class, arguing that it wants to help them because they did not attend nursery school. The school insists it needs to teach the Roma children basic things such as going to the toilet and how to hold a pen or scissors in their hands. The Roma parents find it outrageous that the school presumes that their children do not have this basic knowledge. While the school argues that the Roma children will have special assistants in the segregated class, Jan Kolář, lord mayor of the town has admitted that one of the reasons for the segregation is that a number of parents of white children in his town do not want to send their offspring to classes with Roma children.

Source in Czech HERE

Povede uprchlická krize k rozkladu Evropské unie?

9. 9. 2015

čas čtení 3 minuty

Uprchlická krize je ďábelskou zatěžkávací zkouškou, která odhaluje simultánně všechny morální a politické nedostatky Evropské unie.

Tato krize se zdá být hlubší, naléhavější, zamotanější, jedovatější než všechny předchozí. Netýká se měny ani příspěvků do společné pokladny ani dotací do zemědělství. Tyká se základních otázek společné lidskosti a solidarity, o nichž EU tvrdí, že je jejich symbolem.

Evropské unii hrozí rozpad. Její úplná likvidace je nepravděpodobná. Spíše dojde k hněvivému zrychlení už existujícího pohybu směrem k "jádru EU" a "periferních zemí". Británie a východní Evropa se octnou v druhé lize.

Tříleté uprchlické dítě se utopí, zatímco se snaží dosáhnout bezpečné zmatené a většinou nepřívětivé Evropské unie. Syrské uprchlické rodiny jsou jak dobytek vpouštěny do vlaků v Budapešti a zase z nich vyháněny. Jiným uprchlíkům píše na paže česká policie čísla. Žiletkové ploty se stavějí v Maďarsku - a v Calais, píše v deníku Independent John Lichfield z Paříže.

Lidskoprávní organizace žaluje britskou vládu za to, že dronem usmrtila v Sýrii dva britské džihádisty

9. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

Organizace Rights Watch (UK) zahájila soudní procedury, jejichž cílem je donutit britskou vládu, aby zveřejnila právní názor, na jehož základě usmrtila dva britské džihádisty v Sýrii.

Kritikové obviňují britskou vládu, že začíná vyvražďovat své odpůrce v zahraničí pomocí dronů, jak to běžně dělá americká vláda.

Uprchlíci: Mýty a strach

9. 9. 2015

čas čtení 7 minut

Kdybychom neměli empatii, soucit, už bychom dávno vymřeli. Příběh lidstva je příběhem pohybu, migrace, zrodu a přizpůsobování se. Tohle, co teď probíhá, je jen jedna relativně nevýznamná kapitola.

Myslíme si, že je na konci roku důležité zopakovat tento zásadní článek zkušené, dlouholeté zahraničněpolitické reportérky britských Channel Four News Lindsay Hilsum. Tuto ostřílenou novinářku totiž ohledně uprchlíků nikdo hned tak neoblafne. A zformulovala naprosto zásadní informace. (JČ)

Dostala jsem daleko větší množství nadávek na Twitteru za svou reportážní práci o uprchlické krizi v Evropě než za jakoukoliv jinou svou reportáž. Uvažuju proto o tom, jak mocné jsou určité falešné představy a strach. Dovolte mi tedy, abych odstranila určitý zmatek, píše reportérka Channel Four News Lindsey Hilsum.

1. "Nejsou to uprchlíci. Jsou to ekonomičtí migranti."

Za poslední tři týdny cestování po Evropě bylo asi 80 procent lidí, s nimiž jsem se setkala, Syřani. Setkala jsem se také s Iráčany, Afghánci, Pákistánci a lidmi ze Senegalu. Syřané prchají před válkou - o tom není diskuse. Bangladešané a Senegálci pravděpodobně hledají lepší život v důsledku chudoby a nedostatku příležitostí v jejich vlasti. S ostatními je to složitější.

Merkelová varuje: Rozdělení 160 000 uprchlíků po Evropě možná nebude stačit

9. 9. 2015

čas čtení 3 minuty

Německá kancléřka varuje, že Evropa bude zřejmě muset přijmout větší počtu uprchlíků, než kolik navrhuje Evropská komise

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker zveřejní ve středu podrobnosti o tom, jak řešit největší evropskou uprchlickou krizi od druhé světové války. Chce, aby vlády EU přijaly závazný systém povinných kvót, v jejichž rámci budou přesunuti uprchlíci ze zahlcených zemí, jako je Itálie a Řecko.

Země Severovýchodní Afriky se pokusí obnovit jednání o strategické přehradě na Modrém Nilu

9. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

Egyptský ministr vodních zdrojů Hossam Moghazy prohlásil, že Egypt neprodleně provede konzultace se Súdánem a Etiopií ve věci záchrany dialogu o etiopské přehradě Znovuzrození. Jednání se pokoušejí zajistit společné zájmy všech zemí v rámci spravování vodních zdrojů v oblasti, která je vážně postižena dlouhodobým suchem.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2015

11. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

V červenci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 26 669,32 Kč. Příjem z reklamy byl 19 211 Kč.

Zůstatek byl koncem července 2015 164 494,76 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
58181