Německo, Francie a Malta přijmou uprchlíky, Babiš to odmítl

15. 7. 2018

čas čtení 2 minutyNěmecko, Francie a Malta souhlasily, že každý z těchto států přijme 50 ze 450 žadatelů o azyl, které nedávno vylovily z moře u italského pobřeží dvě lodi. Italský premiér Giuseppe Conte odeslal dopisy 27 členským zemím EU a požádal je, aby sdílely odpovědnost za tyto migranty, zatímto ultrapravicový italský ministr vnitra Matteo Salvini trval na tom, že lodě s uprchlíky "nesmějí dostat povolení v Itálii přistát".

"Toto je solidarita a odpovědnost, o niž vždycky Evropu žádáme a která, nyní po posledním zasedání Rady Evropy, se začíná stávat skutečností," napsal premiér Conte na Facebooku poté, co se Německo připojilo k Francii a k Maltě, které souhlasily, že přijmou uprchlíky.

Český premiér Andrej Babiš odmítl přijmout jakékoliv uprchlíky a napsal na Twitteru, že "takový přístup je cestou do pekla" a "jen motivuje pašeráky a zvětšuje jejich příjmy", upozorňuje server Politico a uvádí odkazy na Babišovy výroky na Twitteru:

 

Trump: "Evropská unie je jedním z největších nepřátel Spojených států"

15. 7. 2018

čas čtení 2 minuty

Evropská unie je jedním z největších nepřátel USA, řekl Donald Trump těsně před svým pondělním setkáním s Vladimirem Putinem.
Trump je v současnosti ve svém golfovém klubu v Turnberry ve Skotsku po několika dnech v Británii, kde naštval skoro všechny, ohrozil politické postavení premiérky Theresy Mayové a její delikátní postoj vůči tomu, jak vyřešit problém brexitu, a porušil královský protokol při setkání s královnou, píše server Politico.

V rozhovoru pro CBS Evening News, odvysílaném v neděli, odpověděl Trump na otázku, kdo je nyní jeho největší globální nepřítel:

Trump z blbosti - nebo záměrně? - urazil anglickou královnu

14. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jak urážlivý, neslušný, sobecký a děsivý způsob je toto zacházení s dvaadevadesátiletou paní. Nemluvě o tom, že je to anglická královna, která této zemi slouží věrně už 66 let.

(Protokol velí, že anglická královna všude chodí první. Všichni jí dávají přednost.  Trump s tím měl být samozřejmě před cestou do Británie seznámen. Jenže tento "stabilní génius", jak Trump sám sebe označuje, zásadně neposlouchá žádné poradce a nenechá se předem informovat o ničem, nedokáže udržet pozornost.)


Rozhovor Britských listů 173.

S Peterem Hamesem o českém filmu

13. 7. 2018

čas čtení < 1 minutaFilmového teoretika Petera Hamese by měla Česká republika oslavovat. Od šedesátých let neúnavně rozšiřuje v anglosaském prostředí povědomí o československé a české kinematografii. Na filmovém festivalu v Karlových Varech s ním hovořil Jan Čulík o jeho práci, o jeho postojích a o tom, jaké české a československé filmy Peter Hames považuje za nejvýznamnější, které západní filmové tvůrce český film ovlivnil a proč. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. července 2018.

Trump hraje golf ve Skotsku, zatímco demonstranti skandují: Žádný Trump, žádný Ku-klux-klan, žádné rasistické USA

14. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Desetitisíce lidí demonstrovaly proti Trumpovi v Edinburku a v Glasgow.


Před Putinovým summitem s Trumpem obžaloval Mueller 12 ruských rozvědčíků

14. 7. 2018

čas čtení 2 minutyDlouholetý politický vyjednavač pro Donalda Trumpa Roger Stone přiznal, že je "pravděpodobně" Trumpovým společníkem, který je zmíněn v žalobě americké vysoké poroty jako americký občan, který komunikoval s Rusy, kteří zaútočili v roce 2016 na americké prezidentské volby.

Trump odmítá požadavky od amerického parlamentu, aby zrušil svou schůzku s Vladimírem Putinem, která se má konat v pondělí v Helsinkách poté, co americká vysoká porota obžalovala dvanáct operativců ruské vojenské rozvědky z toho, že hackersky pronikli do ústředí Demokratické strany a prozradili emaily vysokých činitelů této strany.

Trump je tvrdě rasistický prezident

14. 7. 2018

čas čtení 4 minuty

Trump je zosobněním rozporů - ale jeho rasismus je systematický a důsledný

Když sledujeme tohoto pinballového prezidenta, jak poskakuje Evropou, mnozí si asi myslí, že Trumpovo šílenství nemá žádnou systematičnost, píše Richard Wolff.

NATO je podle Trumpa zároveň finanční podvod a velmi silné. Plán Theresy Mayové pro brexit je podle Trumpa zároveň ubohý a senzační.  Trumpův interview pro deník The Sun byl zároveň fake news a velmi dobrý. Trump je naprosto nedůsledný - s výjimkou dvou věcí, když jde o imigraci a o Vladimira Putina.

V Londýně protestuje proti Trumpovi čtvrt milionu demonstrantů

13. 7. 2018

čas čtení 3 minuty
Trumpovi se podařilo urazit po příletu do Evropy doslova všechny, píše Politico. Dokonce i britský bulvární deník The Sun, který Trump obvinil, že publikoval "fake news" místo rozhovoru s ním.

The Sun reagoval zveřejněním nahrávky. Jak poukazuje BBC, Trump lhal, že přijel do Skotska den před referendem o brexitu a předpověděl, že Británie bude hlasovat pro brexit.

Je to lež, informuje reportér BBC John Sopel. Přijel den po referendu o brexitu, byl jsem při tom. Zajímavé je, že Trumpovy sprosťárny, lži a nesmysly možná Evropu sjednotí v odporu vůči němu. Existrují desítky videí, potvrzujících, že Trump přiletěl do Británie až 24. června 2016.Známý britský komentátor Andrew Neil o Trumpově metodě: Den 1: Řekne šokující blbost. Den 2: Ustupuje a snaží se tu blbost z předchozího dne zakamuflovat.


Na tiskové konferenci  s Theresou Mayovou se Trump snažil popřít své šokující výroky v rozhovoru pro deník The Sun. 


Trump obvinil The Sun, že záměrně nepublikoval to, co "řekl o Mayové hezkého". Deník The Sun ukazuje, že to prostě není pravda:
Deník Guardian poznamenává: Naši američtí čtenáři jsou možná na Trumpovy výroky o imigrantech zvyklí, avšak to, že je označuje za zločince, je v Evropě nepřijatelné a naprosto šokující:

"Američtí čtenáři jsou bezpochyby dobře seznámeni s Trumpovými názory na cizince. Avšak pro Evropana jsou šokující. Trump v podstatě tvrdil, že imigranti jsou teroristi a (navzdory tomu, že stojí v čele země, kterou vytvořili imigranti) neřekl vůbec nic pozitivního o imigraci a o diverzitě. Dosud nikdy nestál žádný britský premiér či premiérka vedle spojence, který by na britské půdě říkal takto extremistické věci."250,000 people are protesting #togetheragainsttrump in central London right now! #resist #carnivalofresistance #UKtrumpvisit pic.twitter.com/bTacIgyvpT

— Stop Trump (@UKStopTrump) July 13, 2018


Trump během návštěvy v Británii vyhrožuje Therese Mayové

13. 7. 2018

čas čtení 4 minuty


neuvěřitelném rozhovoru chválil americký prezident   Borise Johnsona a stěžoval si, že Mayová ignorovala jeho doporučení ohledně brexitu


V pozoruhodném rozhovoru pro britský bulvární deník The Sun vyhrožoval Donald Trump, že zničí novou strategii Theresy Mayové pro brexit, kterou si pracně vyjednala minulý týden při zasedání britské vlády v jejím letním sídle v Chequers.

Co by byl účinný antikomunismus

13. 7. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Jako člověk, který se dlouhodobě netají se svými antikomunistickými názory, musím říci jednu věc: pokud někdo chtěl komunisty opravdu zničit, měl na první místo stavět vybudování slušného demokratického státu, který svou funkčností přesvědčí drtivou většinu občanů, aby vnímali minulý režim jako něco odporného a hrozného. Pokud by tedy někomu šlo skutečně o to, jak vymazat komunisty z politické mapy...

Ve skutečnosti ale mnoha "antikomunistům" šlo a jde o něco úplně jiného, totiž o to, aby morálním rozhořčením nad komunisty bylo zakryto, že smyslem polistopadového vývoje nebyla funkční a slušná demokratická společnost, ale zlodějský bezprávní stát, na kterém oni sami nejvíce tak či onak profitovali. Ve skutečnosti těmto lidem nikdy nešlo o to, aby komunisté byli poraženi, ale naopak jim šlo o normalizační princip vlastního obohacení, který vystihl Karel Kryl v písni Braniboři v Čechách: proč by si jeden nepokrad, jo v tom je Pepa demokrat, vždyť šikulovi má být dána šance.

Důvěra podle principu "Nechci poslouchat ty kecy"

13. 7. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous


To, že druhá vláda Andreje Babiše získala z vůle sociálních demokratů a komunistů, tedy dvou stran, které propadly v minulých sněmovních volbách, takzvanou důvěru, podle mne neznamená mnoho. Je to vláda menšinová a velmi obtížně čitelná. Koaliční partner je v ní de facto ze zoufalství. A sněmovní podporovatel taky. Nejde o politický projekt, ale jen o to, že Andrej Babiš „nechce poslouchat ty kecy“.

Trump vyhrožuje spojencům vystoupením z NATO

13. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Hlavní událostí summitu NATO v Bruselu se stalo nekompromisní navýšení požadavků ze strany USA vůči ostatním státům, píše Igor Subbotin. Prezident Trump nejen že vyzval spojence, aby neprodleně splnili již projednané rozpočtové podmínky, ale fakticky navýšil cenu jejich členství na dvojnásobek, když pohrozil odchodem z NATO.

Rozhovor Britských listů 172. Karlovy Vary: Obhajoba lidskosti

6. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta
Dokumentaristka Dominika Švecová a Jan Čulík hovoří o nejzajímavějších filmech z letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Pozoruhodné je, že letošní filmy byly ve znamení humanismu a velmi mnoho z nich dávalo prostor názorům a právům žen. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. července 2018.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Neutrina umožňují nový způsob pozorování kosmu

13. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Přesvědčivé důkazy, že neutrino s velmi vysokou energií vzniklo v blazaru vzdáleném nějaké čtyři miliardy let, ukazují, jak lze provozovat astronomii s využitím zcela odlišného druhu částic, napsal Eoin O'Carroll.

Irsko stáhne investice z průmyslu fosilních paliv

13. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Zákon Fossil Fuel Divestment Bill schválený ve čtvrtek dolní komorou parlamentu, postupuje do horní komory. Očekává se, že rychle projde a koncem roku vstoupí v platnost. V návrhu jde o stažení investic ve výši 318 milionů eur z průmyslu fosilních paliv.

Přečetli jsme:

Po chytře řízeném devítiměsíčním chaosu získal Andrej Babiš důvěru. Musel to mít opravdu tak jednoduché?

13. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Po devíti měsících máme vládu s důvěrou sněmovny. Premiér Andrej Babiš se snaží vyvolávat dojem, jaké bylo pro něj sestavování vlády s důvěrou martyrium a jen ho odvádělo od „makání“ pro lidi. Tak to ale není, on sám nemůže uvěřit svému štěstí, co se mu podařilo. Přestože v čele vlády zůstal sám trestně stíhaný Babiš a přestože se vláda opírá o extrémní KSČM, kabinet získal důvěru. Ta rovnice mu dlouhé měsíce nevycházela, ale Babiš ji donutil, aby nakonec vyšla a přinesla mu většinu poslaneckých hlasů.

Podrobnosti: ZDE

Přečetli jsme:

Firmám zdražuje elektřina, teplo i pohonné hmoty. Více stojí i lidé, zisk se jim tenčí

13. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Tuzemské podniky se potýkají s čím dál většími náklady. Nejvíce s nárůstem mezd, kvůli nedostatku lidí. K tomu se navíc přidávají čím dál dražší energie. Firmy si vyšší výdaje musí častěji promítat do marží. Například strakonickému výrobci funkčního prádla Moira se od začátku letošního roku náklady zvýšily dokonce až o 14 procent. "V minimální míře to budeme muset promítnout do ceny výrobků a zbytek těch nákladů poneseme my z našeho zisku," říká výkonná ředitelka podniku Marcela Vlčková.

Podrobnosti: ZDE

Chyba v překladu?

12. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Naše politické spektrum právě teď: Demokraté v podstatě říkají, že Trump není dostatečně oddán svým partnerům v NATO, zatímco Trump tvrdí, že evropští spojenci nejsou dostatečně loajální vůči NATO. A demokraté se ptají, proč je americký prezident tak milý k Putinovi, přestože Trump vede otevřenou kampaň proti klíčovému Putinovu plynovodu, poznamenává novinář Aaron Maté.        

29766

Bodláky Václava Duška

Bloudění kolem Řípu

12. 7. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Och, bývaly zlaté časy, kdy laně chodívaly pít pod javorový kmen – dávno již tomu, podřipští vypasení medáci. Krása nesmírná, mír i klid hynou, vlny pokroku vymývají přírodní bohatství. Služ čertu, peklem se ti odmění, zlatá slova. Sladká tečka – věneček a rakvička, kafíčko, pohodička; diskutujeme, zda umíme být svobodní. A panečku, umíme neomylně! Hlavně nebýt přehnaně cimprlich, plustern sich, říkáme v Sudetech, tedy čepýřit se, jak říkáme doma v Podřipsku. U jezera Milada mladá matka s voňavým jointem v prstech lechtala dítko na patičkách, svítilo sluníčko – zlaté časy můžeš mít i dnes. Před časem zažil jsem překvapivou boží vteřinu, dítko hledělo na prvosenky a volalo matičku: „Maminko, podívej, samý podprsenky…proč máme u ďasa málo dětí?!“ Zřejmě jsme odepsali budoucnost, Alláhu akbar! Rodina, základ starostí. Dobrovolně hyneme. Revoluční vymoženosti neberou konce. Hlavně nemít oko z Kašparovy krávy.

29734

Babiš jako důsledek, Babiš jako příčina...

Nic nepochopili

12. 7. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

S pobavením jsem sledoval rétorické průjmy v poslanecké sněmovně, pulzující horečnou aktivitou ve snaze ukázat se před hlasováním o důvěře vládě Andreje Babiše. Inu, při intelektuálních kvalitách současného obsazení sněmovny je to více méně medicínská záležitost. Nešť. Nic nepochopili. Mám na mysli zejména opozici, která se předhání v soutěži o nectnostnější odsudek současné koalice. Nic nepochopili a pořád zatvrzele odmítají vzít na vědomí, co jim samotný Andrej Babiš už před pár lety otevřeně řekl: Vy ste mě zplodili. Jak píše Roman Kanda ve svém krátkém komentáři, Andrej není nic jiného než součást kauzality, v níž "ctnostní" hrají svou nepřehlédnutelnou roli. A dokud nepochopí, že i on musí v této kontinuitě přejít od statusu důsledku ke statusu příčina, riskují, že limbo přetrvá ještě hodně dlouho.

Jaké názory zastává nový ministr pro brexit?

12. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Nedávno jmenovaný ministr pro brexit Dominic Raab tvrdí, že dokud nebude mít Británie silnou ekonomiku, je financování NHS (národní zdravotní služba) infantilním tajným přáním. Raab se domnívá, že typický uživatel služeb potravinové banky není nikdo, kdo by strádal chudobou, ale člověk, který si neumí udržet peníze. Dominic Raab, který napsal knihu The Assault on Liberty (Útok na svobodu), nevěří na ekonomická a sociální práva. Podle ministra pro brexit je ve Velké Británii stále obtížné najímat a propouštět zaměstnance, což je prý zásadní překážka na cestě k ekonomickému růstu. Raab má rovněž za to, že feministky se dnes řadí k nejpodpornějším dogmatikům. (Mimochodem je Raab potomek imigrantů z Československa, kteří přišli do Británie r. 1938. Jak poznamenal kdosi v Británii na Twitteru, ironicky: "Oni nám uprchlíci a imigranti jako Raab skutečně berou naše pracovní příležitosti!"

Každý důsledek má svou příčinu

12. 7. 2018 / Roman Kanda

čas čtení 2 minuty

Dívám se na to theatrum politicum, jsa toho času ve Varšavě, hlavním městě evropské kontrarevoluce. A vidím, že každý důsledek má svou příčinu, že každá krize má svůj strukturální nexus už v charakteru konjunktury a že i v samém návalu oslnivé radosti může klíčit zrno temné beznaděje. Tak ani současná vláda nepřichází z Říše Zla, nýbrž představuje důsledek toho, jakým způsobem a jakými prostředky jsme budovali českou společnost po roce 1989. My všichni: Havel i Klaus, Zeman i Kalousek, Babiš i Bakala, ty i já. Fráze o návratu komunistů k moci, plíživé normalizaci a sunutí na Východ vytvářejí prostor pro morální pokrytectví a alibismus právě tím, že příčiny dnešního stavu přesouvají kamsi k vnějším hranicím našeho světa, jako nevysvětlitelnou záhadu (jak se to mohlo stát?); navíc neblaze stupňují naše resentimenty.

Haiti: Nová éra protestů proti MMF

12. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

V haitské metropoli Port-au-Prince nedávno došlo k masivním protestům proti úsporným opatřením poté, co se haitská vláda z příkazu Mezinárodního měnového fondu (MMF) pokusila dramaticky zvýšit ceny paliva. Ceny benzínu, dieselu a petroleje se měly zvýšit až o 50 procent, avšak vláda navrhované opatření zrušila kvůli masivním protestům v ulicích Port-au-Prince, které haitskou metropoli doslova ochromily. Návrh na zvýšení cen paliv pocházející z dílny MMF se objevil právě v době, kdy vláda chystá škrty v dotacích na potraviny.

O neuvěřitelném zbabělství společnosti BBC

12. 7. 2018

čas čtení 4 minutyZde je neúplný seznam nepříjemných pravd, které britská vláda, její údajně levicová opozice Labouristické strany  a 17,4 milionů lidí, kteří hlasovali pro odchod Británie z EU, nechtějí slyšet: Neexistuje žádný plán a nikdy žádný plán neexistoval. Kampaň za brexit nikdy nepředložila veřejnosti žádný plán pro odchod z Evropské unie. Kdyby to učinila, voliči by si uvědomili, že brexit buď způsobí obrovské strukturální problémy, protože se Británie vytrhne z integrované evropské ekonomiky, anebo promění Británii v satelitní stát Evropské unie, který bude muset Brusel poslouchat a nebude mít právo spolurozhodovat. Namísto toho, aby kampaň za brexit poctivě řešila otázku Británie ve světě, nabídla veřejnosti drzé lži: Brexit umožní Británii, aby financovala státní zdravotnictví dodatečnými částkami 350 milionů liber týdně, Turecko se chystá vstoupit do EU a zaplaví ji miliony muslimských migrantů, píše Nick Cohen v týdeníku New York Review of Books.

Za poslední čtyři týdny zemřelo ve Středozemním moři tolik lidí jako před tím za půl roku

12. 7. 2018

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva organizace Lékaři bez hranic


Jen za poslední čtyři týdny se ve Středozemním moři utopilo přes 600 lidí včetně batolat. Tyto tragédie představují polovinu ze všech dosavadních úmrtí v  oblasti v roce 2018. Odehrály se v době, kdy už ve Středozemním moři nebyly přítomné záchranné lodě nevládních organizací. Italské úřady před měsícem zabránily lodi Aquarius vylodit 630 lidí zachráněných na moři. Následovaly další blokády a překážky ze strany evropských států.

V důsledku protiimigrantské hysterie vznikají na britských univerzitách brutálně policejní poměry

12. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Britská univerzita University College v Londýně vyhrožuje svým zaměstancům, univerzitním profesorům, drakonickými tresty, pokud se na přednáškách nebudou chovat jako policisté či imigrační úředníci a nebudou kontrolovat imigrační dokumenty studentů. Univerzita varovala své zaměstnance, univerzitní učitele, že pokud neudají úřadům, že nějaký jejich student má nesrovnalosti ve svých imigračních dokumentech, budou osobně pokutováni až částkou 20 000 liber (580 000 Kč).


Trumpova vláda dosud nespojila všechny rozdělené imigrantské rodiny

12. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Trumpova administrativa nedodržela úterní termín stanovený soudem pro navrácení všech dětí do pěti let věku jejich rodičům. Tyto děti byly na americko-mexické hranici imigračními úředníky násilně odtrženy od svých rodičů a následně poslány do detenčních zařízení po celých Spojených státech. Dosud se pouze 38 z celkového počtu 102 dětí do pěti let věku shledalo se svými rodiči. Někteří z rodičů uvedli, že je jejich děti v důsledku traumatického a vleklého odloučení zpočátku nepoznávaly.

30012

Summit Trump-Putin nemusí nutně skončit katastrofou

12. 7. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Ilustrační foto. Zdroj: Compfight.com

Západní analytikové a komentátoři se v těchto dnech netají obavami, že summit NATO, jakož i vrcholná schůzka Donalda Trumpa a Vladimira Putina může vyústit v rozbití transatlantického partnerství a posílení Kremlu na úkor Evropy. A zatímco jsou některé z těchto obav na místě - ostatně jako vždy, kdy má instinktivně jednající a nevycválaný americký prezident něco vyjednat, ve hře jsou i nesporná pozitiva. A naděje, jak známo, umírá poslední.

Nikdy bych neřekl, že budu chválit Trumpa

12. 7. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty

 

Bych nikdy neřekl že "pochválím" Trumpa, ale zastavím se u dvou věcí:

1) Tvrdší požadavky USA na evropskou solidaritu co se týká vojenského přispívání na společnou obranu, tj. NATO. Situace, kdy se Evropa v podstatě veze a dává na obranu nedostatečně málo, má samé nevýhody a jen jeden benefit - ušetříme dvě procenta rozpočtu státu. Kvůli vojenské nedostatečnosti jsme vlastně zcela odkázáni na vojenskou sílu USA, která pak samozřejmě už z tohoto titulu "velí", dominuje NATO a logicky si tam prosazuje spíše vlastní zájmy.

Chceme-li zmírnit negativní společenské jevy, musíme být tvrdí také k našim spojencům

12. 7. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Svět obchází strašidlo xenofobie, populismu a explicitního rasismu a mnozí z nás dumají nad tím, jak tomuto zhoubnému fenoménu čelit a kterak zachovat liberální status quo. Vždy jsem byl přesvědčen o tom, že nejdříve je třeba analyzovat podhoubí, v němž raší zárodky našich vlastních stínů, a nikoli jen roztržitě těkat na povrchu. Jestliže nás oprávněně znepokojují národovecké, či přímo fašistické excesy v Evropě a ve Spojených státech, je nutno důrazně se ptát, proč zároveň ignorujeme šokující vztah mezi ukrajinskými neonacisty a Izraelem.

"Stabilní génius" jedná: Trumpovo tragikomické show pokračuje

12. 7. 2018

čas čtení 4 minuty

Trump vyvolal chaos na summitu NATO novým útokem na Německo a další evropské země ohledně jejich výdajů na obranu. Znovu zaútočil ve čtvrtek dopoledne na evropské členy NATO, že nevydávají dost peněz na obranu, na zasedání, které se mělo věnovat jiným než finančním otázkám.

Jeho výlev vedl k zrušení celé řady plánovaných tiskových konferenci a bilaterálních schůzek, neboť evropští politikové netuší, jak na něj mají reagovat. Angela Merkelová i Theresa Mayová zrušily své tiskové konference.

Trump: Myslím, že mě v Británii opravdu mají rádi:


"Myslím, že mě v Británii mají opravdu rádi. Myslím, že se mnou souhlasí ohledně imigrace. (Ve skutečnosti dokazují průzkumy veřejného mínění, že je tomu přesně naopak.) Jsem velmi silný v otázce imigrace. Dneska jsem to zdůrazňoval. Řekl jsem jim: Musíte přestat. Ničíte... Budete mít spoustu problémů. (Ve skutečnosti vede imigrace k obrovskému hospodářskému a kulturnímu oživení, i v USA.) Vidíte, co se děje po světě s imigrací. Já jsem pravděpodobně alespoň částečně vyhrál volby v důsledku imigrace. (Trump nevyhrál volby.) Když se podíváte na Itálii, Giuseppe, kterého jsem za posledních šest neděl hodně poznal, vyhrál své volby, protože má tvrdou protiimigrační politiku. Myslím, že mnoho lidí v Británii - myslím, že proto došlo k brexitu. Já nevím, co se děje při vyjednávání o něm. Kdo ví. Zjevně se to stalo velmi zajímavým kontroverzním tématem. Já teď jedu na pár horkých míst. Nejprve NATO, pak Británie, a pak máme Putina. A Putin možná bude ten nejlehčí. Nikdy to předem nevíte. Ale jedu teď do hodně horkých míst."

Trump ostře zaútočil na Německo

11. 7. 2018

čas čtení 3 minuty


V první den vrcholné schůzky Severoatlantického společenství zaútočil Donald Trump pozoruhodnou tirádou na Německo. Obvinil Berlín, že je "zajatcem Ruska", protože na Rusku závisí ohledně dodávek energie. Během své schůzky s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem označil Trump vztah Německa a Ruska za "nevhodný".

Činitelé NATO nervózně očekávali Trumpovo chování na summitu NATO. Okamžitě měli odpověď.

Povede brexit k vypnutí elektřiny v Severním Irsku?

11. 7. 2018

čas čtení 2 minutyBritská vláda bude muset v několika málo dnech  zrekvírovat tisíce generátorů elektřiny a umístit je na plavidla v Irském moři, pokud nemá být po tvrdém brexitu (kdy by Británie odešla z EU bez dohody) Severní Irsko bez elektřiny. Znamenalo by to, že generátory by musela britská vláda přivézt z dalekých zemí světa, například z Afghánistánu, kde je Británie stále ještě součástí operací NATO, píše Financial Times.

Kdo nic nedělá, nic nezkazí

11. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta


Facebook dostal kvůli skandálu Cambridge Analytica pokutu půl milionu liber

11. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Titulní strana Financial Times: Facebok po publikaci zprávy ICO obdržel pokutu půl milionu liber za skandál Cambridge Analytica. Obě strany brexitového referenda jsou vyšetřovány kvůli porušení zákona. A příznivě kampaně Leave Arron Banks (největší sponzor této kampaně - pozn. BL) je vyšetřován ve vážné záležitosti, píše Gerry Hassan.


Britská komisařka pro informace Elizabeth Denham konstatovala, že Facebook bude pokutován částkou půl milionu liber za netransparentnosti a za selhání při ochraně osobních informací uživatelů. Facebook tím ve dvou případech porušil zákon o ochraně údajů. Neochránil osobní data svých uživatelů a chová se netransparentně ohledně toho, jak data z Facebooku využívají jiní. V prvním čtvrtletí roku 2018 vydělává Facebook půl milionu liber každých pět a půl minut. V důsledku toho, kdy k porušení zákona o ochraně údajů došlo, britský Úřad pro informace nebyl schopen na Facebook uvalit pokuty, které zavedl evropský zákon GDPR. Podle něho je nejvyšší pokuta 20 milionů euro nebo 4 procenta globálního obratu. Maximální pokuta ve výši půl milionu liber byla určena zákonem o ochraně údajů v roce 1998. Denhamová uvedla: "Šlo o velmi vážné porušení zákona a podle nového režimu by čelili daleko větší pokutě." Dnes by byla ta pokuta ve výši stovek milionů liber.

Podrobnosti v angličtině ZDE  

29922

Elita stržená davovou nenávistí přestává být elitou

11. 7. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Na Slovensku proběhl festival Pohoda. Je to jeden z těch dramaturgicky nejlepších ve Střední Evropě. Navíc je doprovázen kromě hudebních vystoupení i diskusemi na politická, sociální či kulturní témata. Je to dobrá kombinace, něco podobného v ČR probíhá na Colours of Ostrava. Je pravda, že atmosféra na Pohodě je výrazně liberální, nacionalisté a středoevropští izolacionisté tam nejezdí. Člověk by očekával, že takové prostředí bude přirozeně vylučovat xenofobní projevy, které jsou tak časté právě mezi stoupenci lidí s mindrákem, jejichž identita je postavena na potřebě vymezit se vůči lidem jiného etnika, náboženství, názoru. Poslanec Smeru Blaha se stal terčem nenávistného výlevu (k radosti nacionalistických kruhů), protože demagogicky pomlouvá festival i jeho účastníky a paušalizuje jejich status. To je ale problém, protože odsudek takového chování musí mít svou úroveň. Pokud se vše odehraje formou zdviženého prostředníčku, dostává se úroveň "debaty" do podoby, která vyhovuje demagogům.

Německo Angely Merkelové se neúčastní nového kola velmocenských čachrů:

"Vlastenci" a "vlastizrádci", aneb Jak se staví česká politika z nohou na hlavu

11. 7. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Dokud je německou kancléřkou Angela Merkelová, západní soused přistupuje s despektem k bilaterálním revizionistickým čachrům velkých hráčů Trumpa a Putina. Z nich jako z Adolfa knír kouká nové rozdělení Evropy na dvě výlučné zájmové sféry.

30011

V Thajsku nejde o děti, jde o napětí z online dramatu

11. 7. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Globální média a sociální sítě magnetizuje záchranná akce v Thajsku, během níž se snažili potápěči vysvobodit tým mladých fotbalistů s jejich trenérem, uvězněných v jeskyni se zatopenou přístupovou cestou. Už několik týdnů trvá neutuchající zájem, velká média přinášela informace o probíhající akci na prvních místech svých denních přehledů, NY Times posílaly news alerts o stavu zachráněných. Provinční česká média v tomto případě skvěle kopírují globální agendu (kéž by tomu tak bylo častěji). Je to samozřejmě skvělé, že celý svět fandí tomu, aby se děti v pořádku a ve zdraví dostaly zpět domů. Z hlediska utrpení milionů dětí v zemích postižených válkou, terorem, hladomorem či jen obyčejnou každodenní bídou je ale okusování si nehtů nad zprávami o záchranné akci v Thajsku jen amplifikací děsivého nezájmu o to, co se děje v místech, kde děti umírají bez účasti globálních mediálních štábů. 

Přečetli jsme:

Atomová pohádka: O tom, jak jsme již dnes neměli mít čím svítit

11. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jaderná debata běží už neuvěřitelných 14 let. To je dobrý důvod pro připomenutí základních milníků, které by nás mohly probudit z jaderného snu. Věděli jste například, že už dnes dávno nemáme mít čím svítit, protože se nové reaktory nepostavily? „Zajistíme přípravu výstavby nových jaderných bloků dle platné Aktualizace státní energetické koncepce včetně definice modelu financování a výstavby v potřebných termínech, jakož i výstavbu hlubinného trvalého úložiště radioaktivního odpadu,” slibuje vláda ve svém programovém prohlášení. Stranou nechme fakt, že se energetická koncepce bude s největší pravděpodobností přepracovávat s ohledem na nové cíle členských států EU v oblasti obnovitelných zdrojů nebo zvyšování energetické účinnosti.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Šťastní a netolerantní polistopadoví Češi

11. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Češi jsou nejšťastnější od roku 1991, zároveň ale roste jejich netolerance, a to především vůči jiným etnikům a vyznáním. Klesá důraz na práci na úkor přátel a volného času. Vyplývá to ze studie Hodnoty a postoje v České republice v období 1991–2017. Průzkum mapuje aktuální postoje Čechů k životu, rodině či zaměstnání. Projekt zpracovávají vědci z Ústavu populačních studií Fakulty sociálních studií z brněnské Masarykovy univerzity.

Celý text: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v květnu 2018

3. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

V květnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71160,18 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 83 047,50 Kč.   

Zůstatek byl koncem května 2018 347 685,03 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
42410