Policie ČR narušila demonstraci
3. 12. 2020
3. 12. 2020
3. 12. 2020 / Daniel Veselý
Bohumil Kartous ve svém textu ČT mezi Charybdou a Primou míní, že v době, kdy je naše největší veřejnoprávní médium údajně ohroženo „paragány“ zemanovsko-babišovské kliky, je mu „dost nepříjemné, že není možné Českou televizi kritizovat s cílem posunout ji k lepším výkonům“. Podíváme-li se však na celou lapálii poněkud střízlivějšíma očima, vězme, že to může být právě naopak.
2. 12. 2020
Mezitím v Absurdistánu 153:
3. 12. 2020 / Tomasz Oryński
Moji milí čtenáři! Držte si klobouky, protože dnes je mimořádný den. Když si připravuji materiály pro své články, vždycky se snažím předložit vyvážený pohled, jenže obyčejně snaha najít něco pozitivního o straně Právo a spravedlnost je zcela marná. Ale ne tento týden! Existuje jeden poslanec strany Právo a spravedlnost, jehož lze jedině pochválit. Seznamte se s Marcinem Porzuckem, málo známým poslancem strany Právo a spravedlnost z města Piła. Ten, když se dověděl, že na apel místní nemocnice, která prosila o dobrovolníky, přišla jen jediná reakce, tam začal sám pracovat jako dobrovolník a už čtrnáct dní tam tráví několik hodin denně, přebírá břemeno práce zdravotníků tak, že vykonává jednoduché úkoly, jako je dezinfekce dveřních klik a nábytku, myje nádobí po jídlech nebo myje záchody. V životě jsem neočekával, že bude něco takového kdy moci napsat někomu ze strany PiS, ale musím to udělat: Pane Porzucku, máte můj respekt!
3. 12. 2020 / Jaroslav Cerman
V dnešním čísle se totiž můžete dočíst
o tom, že pomocí kouzelné aplikace Cell Wellbeing v mobilu lze vytvářet
zázračnou vodu, která pochopitelně porazí nejen koronavirus, ale nejspíš
uklidní i duchy z indiánského pohřebiště pod vaším domem a dokonale srovná
účetnictví.
„Pomocí světelných a zvukových vibrací v rozsahu 256 - 528 Hz mění molekulární strukturu vody a jiných nápojů a tím posiluje vaši imunitu“ - což jak říká titulek, se nám bude hodit proti koronaviru. Tahle věta je zvláštní tím, že je jak ty obrazy co vás sledují v každém bodě místnosti. Akorát to funguje tak, že ať už ji přečtete pozpátku, nebo zepředu, dává stejný smysl. To vše prosím s „porozuměním kvantové mechaniky“ (ovšem!), jak říká v článku doktor Carlos Orozco, který mimo jiné propaguje pro Cell Wellbeing přístroje, které pomocí jednoduché cívky u vás detekují všechny epigenetické změny a podle toho vám upraví jídelníček. Důvěryhodné, vskutku. Ale máme dokonce podporu z tuzemska! S pozitivními výsledky přišla „imunologická klinka“ InPharm Clinic v Jihlavě.
Prlběžné zpravodajství
3. 12. 2020
3. 12. 2020
V listopadu se ve stínu prezidentských voleb konalo v některých státech USA i několik zajímavých referend. To nejdůležitější ale proběhlo v Kalifornii, kde má tento způsob rozhodování dlouhou tradici. Jednalo se o hlasování, ve kterém byla schválena iniciativa s názvem „Proposition 22“. Podstata této iniciativy spočívá v tom, že zákon nově vyjme řidiče tzv. „app-based“[1] přepravních společností, jako je například v České republice dobře známá společnost Uber, ze zákonné definice zaměstnance a tito řidiči tak budou v Kalifornii nadále považováni pouze za smluvní poskytovatele služeb, tj. za nezávislé pracovníky. Tento návrh pochopitelně velmi hraje ve prospěch těchto přepravních společností, protože díky němu nebudou muset platit rozličné náklady, které po nich zákony vyžadují na ochranu zaměstnanců.
3. 12. 2020
Nike, Coca Cola a další velké korporace a obchodní seskupení v Kongresu lobbují za zmírnění chystaného zákona, který má zakázat dovoz zboží vyrobeného prostřednictvím nucených prací v čínské provincii Xinjiang. Cílem návrhu zákona, který by zakázal import široké škály zboží vyrobeného perzekvovanými muslimskými menšinami, je tvrdý postih porušování lidských práv, píše v New York Times Ana Swanson.
3. 12. 2020
Izraelský list Arab48 píše, že modrobílá koalice izraelského ministra obrany Bennyho Gantze, který by měl příští rok v premiérském křesle nahradit Benjamina Netanjahua, bude usilovat o rozpuštění parlamentu. Pokud se jí podaří uspět, mohly by během dvou let být vypsány již čtvrté volby, informuje blízkovýchodní analytik Juan Cole.
2. 12. 2020
Gabriel
Sterling, čelný volební činitel v americké státě Georgia, ostře
kritizoval Donalda Trumpa za to, že jeho zpochybňování volebních
výsledků ohrožuje lidi násilím. Sterling je republikán, který dohlížel
na realizaci nového volebního systému ve státě Georgia. Sterling vydal
vážné varování, že jestliže Trump nezkrotí své stoupence, "někdo zemře".
"Pane prezidente, zdá se, že jste ve státě Georgia prohrál,"
řekl Sterling v úterý na tiskové konferenci, během níž zjevně zuřil.
"Vyšetřujeme to, vždycky existuje ještě možnost. Chápu to. Máte právo
obrátit se na soudy. Co ale nemáte možnost dělat - a musíte se pochlapit
a tohle říct - musíte přestat ponoukat lidi, aby potenciálně páchali
násilí. Někdo bude zraněn, někdo bude zastřelen, a to prostě není
správné. Nění to správné."
3. 12. 2020
Spojené státy jsou zapleteny v nekonečných horkých válkách. Válka v Afghánistánu trvá už skoro 20 let. Skutečnost, že je historie USA tak saturována – někdo by možná řekl znečištěná – válečnými konflikty, se stala předmětem zájmu mnoha odborníků. Tuto otázku si pokládá i výzkumník z Havajské univerzity Jairus Victor Grove. Ptá se, proč američtí občané nevedou další možnou válku: globální válku proti změně klimatu, píše politolog John Buell.
3. 12. 2020
Před pěti lety se téměř 200 států včetně České republiky zavázalo v Pařížské dohodě, že udrží globální průměrné oteplení pod hranicí 2 °C a pokud možno i pod hranicí 1,5 °C. Aktuálně jsme již překročili 1,2 °C (v České republice 2 °C). Spodního pařížského limitu 1,5 °C podle zprávy Climate Reality Check 2020 dosáhneme do deseti let, stojí psáno ve zprávě Climate Reality Check 2020.
Tisková zpráva
3. 12. 2020
2. 12. 2020
Foto: Umělé kuřecí maso firmy Eat Just
Schválení kuřecích buněk, vypěstovaných v bioreaktorech, se považuje za zásadní mezník
Poprvé
bylo schváleno k prodeji v bioreaktorech vypěstované maso, vzniklé bez
zabíjení zvířat. Americká firma Eat Just vyrábí "chicken bites", kuřecí
kousky, a její výrobky právě schválil k prodeji regulační úřad v
Singapuru. Otevírá to dveře do budoucnosti, kdy se bude vyrábět veškeré
maso bez zabíjení zvířat, konstatovala firma.
2. 12. 2020 / Karel Dolejší
Kromě nezvládnuté pandemie a fatálního auditu Evropské komise ohledně Babišova střetu zájmů je nyní ve hře ještě jedna, poněkud regionalizovaná "kampaň" zlovolně postihující reputaci Andreje Babiše: Vyšetřování průmyslové a ekologické havárie na řece Bečvě vedoucí k hromadnému úhynu ryb, které stále přesvědčivěji ukazuje na Babišovu chemičku Deza.
2. 12. 2020 / David Stein
V 43. týdnu (19. - 25. říjen) zemřelo dle ÚZIS 3 569 osob, přičemž průměr úmrtí v tomto týdnu (2015-2019) byl pouze 2 069 úmrtí -- nadbytek je tedy zhruba tisíc a půl úmrtí.
Tyto nejnovější údaje byly zveřejněny na stránkách ČSÚ. Lze přitom očekávat, že počet úmrtí za 44. týden bude ještě vyšší.
2. 12. 2020 / David Stein
Zavedení testů infekce SARS-CoV-2 a protilátek na COVID-19 u zemřelých osob by mohlo dopomoci k přesnějším údajům o šíření nákazy, promořenosti populace, skutečném počtu úmrtí v souvislosti s nemocí COVID-19, a dopadům prodělání nemoci COVID-19 na zdraví pacientů.
Žádost
Po obdržení odpovědi od MZČR ohledně výroků ministra Blatného (viz níže) a testování zemřelých jsem se rozhodl zaslat na MZČR tuto žádost:
2. 12. 2020
Testování zjistilo, že nákazy covidu-19 se vyskytovaly v USA už v prosinci 2019 podle studie, která dokazuje, že se koronavirus šířil globálně už několik týdnů před tím, než byly první případy zjištěny v Číně.
Výše
uvedená studie Oxford University identifikovala analýzou 7398 vzorků
krve, získaných od dárců v období od 13. prosince 2019 do 17. ledna
2020, v devíti amerických státech 106 infekcí. Vzorky, které shromáždil
americký Červený kříž, byly odeslány do amerických Center pro zvládání a
prevenci nemocí (CDC) pro testování, zda jsou v nich protilátky proti
viru.
Průběžné zpravodajství:
2. 12. 2020
4. 11. 2020
V říjnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 60 057.20 Kč, výdaje byly tentokrát 61 731.50 Kč. Zůstatek ke konci října byl 43 822.19 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule
Děkujeme
mnoha čtenářům za finanční podporu v měsíci říjnu 2020.
MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů
finančně přispívají - trvale potřebujeme
pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno
zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo
účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo
nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět
na provoz Britských listů úvěrovou kartou na
adrese www.paypal.com po
jednoduché registraci odesláním částky na adresu
redakce@blisty.cz.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.
2. 12. 2020
Ministerstvo spravedlnosti nenašlo důkazy, které by potvrzovaly podezření ohledně rozsáhlých volebních podvodů, jež by mohly změnit výsledky listopadových prezidentských voleb. Oznámil to ministr William Barr v rozhovoru pro agenturu AP. Trumpův "právní tým" však za to Trumpova ministra spravedlnosti ostře napadl:
2. 12. 2020
Zakládající člen Orbánovy strany FIDESZ József Szájer známý svými agresívně homofobními postoji potvrdil, že se v pátek 27. listopadu v Bruselu zúčastnil ilegální homosexuální sexpárty, proti níž zasáhla policie, protože došlo k porušení nařízení zakazujícího shromáždění více než čtyř osob, informuje Bence Gaál.
27. 11. 2020
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
2. 12. 2020
Čína nedávno vystupňovala agresi vůči Austrálii. Opatření sahají od nových celních poplatků až po trolling na Twitteru. Vztahy obou zemí byly málokdy tak špatné a podle regionálních expertů by měl svět dávat pozor na to, jak Peking jedná s Canberrou, upozorňuje Sébastian Seibt.
2. 12. 2020
Moskva byla vždy málo ochotna zveřejňovat údaje nebo i vládní dekrety, ale v posledních letech Putinův režim zablokoval zveřejňování údajů, které byly dostupné v oblasti demografie, zdraví a životní úrovně, zejména na regionální úrovni, kde mají největší hodnotu, napsal Ivan Begtin.
2. 12. 2020
Revidovaná oficiální data o příjmech zpochybňují naděje, že utrácející Číňané se stanou tahouny postcovidové globální ekonomiky, upozorňuje Frank Chen.
2. 12. 2020
Íránský medžlis (parlament) rozhodl o urychleném schválení předlohy, která aktivizuje práce v oblasti jaderného průmyslu. Íránské úřady tak reagují na zabití jaderného vědce Mohsena Fahrizadeha dne 27. listopadu, upozorňuje Gennadij Petrov.
2. 12. 2020
Svět vstoupil do potenciálně nejnebezpečnějšího období prezidentování Donalda Trumpa. Americký prezident, který odmítl uznat porážku ve volbách, může před koncem svého funkčního období dne 20. ledna vyvolat zahraničněpolitickou krizi. Region, v němž může jednat, s podporou Izraele a Saúdské Arábie, je Perský záliv, kde se nahromadila řada událostí, jež mohou Trumpa potenciálně vést k zahájení útoku na Írán, upozorňuje Amin Saikal.
2. 12. 2020
Nově zvolený prezident Joe Biden musí vědět, že rozhodnout se pro budování důvěry namísto tlaku na obě strany, aby jednaly o trvalém řešení, by jen udržovalo izraelsko-palestinský konflikt v chodu, upozorňuje Avi Gil.
2. 12. 2020
Příští moldavská prezidentka Maia Sanduová vyzvala ke stažení ruských vojáků z odtržené provincie na hranici s Ukrajinou.
2. 12. 2020
Seznam důvodů, které diskvalifikují Trumpa z vedení státu na další čtyři roky, je dlouhý. Přesto všechny položky na seznamu nestačily k přesvědčení 74 milionů prezidentových příznivců, aby upustili od hlasování v jeho prospěch, napsal Moisés Naím.
2. 12. 2020
EU vyzve USA, aby se chopily příležitosti, jaká se nabízí "jednou za generaci" a uzavřely novou globální alianci. Chce tak pohřbít neshody z Trumpovy éry a vyrovnat se se "strategickou výzvou", jakou představuje Čína, upozorňují Sam Fleming, Jim Brunsden a Michael Peel.
Prlběžné zpravodajství
1. 12. 2020
1. 12. 2020
Jsem opravdu zvědav, zda tohle tak opravdu dopadne, poznamenává Jan Čulík. Viz níže.
Ignorujte
hysterickou hru s ohněm, kterou inscenuje Johnsonova vláda ohledně
brexitu. Dohoda mezi Británií a Evropskou unií uzavřena bude. Tento
týden, příští týden, nebo v poslední vteřině než hodiny udeří dvanáctou,
tato brexitem posedlá britská vláda dohodu s EU podepíše, konstatuje Polly Toynbee.
Není zapotřebí mít
křišťálovou kouli na to, aby bylo jasné, že Johnson dohodu s Evropskou
unií podepíše a její podmínky přijme. I když je Johnsonova vláda hanebná
a nepoctivá, není úplně šílená. Nerozhodne se zlikvidovat britský
automobilový průmysl, výrobní sektor, zemědělství, finančnictví i
rybolov. Ani nevytvoří novou pevnou hranici mezi Severním Irskem a
Irskou republikou, čímž by porušila mezinárodní mírovou dohodu z
devadesátých let. Ani nezmrazí své přátelství s novým americkým
prezidentem, ani si nedovolí vyvolat trvalou nevraživost mezi Británií a
jejími nejbližšími evropskými sousedy a obchodními partnery.
1. 12. 2020 / Jan Čulík
1. 12. 2020 / Karel Dolejší
Podle aktuálního žebříčku agentury Bloomberg je ČR devětačtyřicátá z třiapadesáti zemí hodnocených podle robustnosti protipandemických opatření. Před ní najdeme například smutně proslulý Írán, kde konzervativní duchovní prosazují "alternativní" terapie proti COVIDu-19 (47. místo), Brazílii, jejíž prezident zpochybňuje samotnou nebezpečnost pandemie (37. místo), nebo Trumpovy USA (17. místo). - Podíl pozitivně testovaných za poslední týden se v ČR pohybuje kolem 22 %, přičemž v normálnějším zahraničí se vše nad hranicí 10 % považuje za alarmující údaj. - Skvělá příležitost protipandemická opatření uvolnit, co říkáte?
1. 12. 2020 / Daniel Veselý
Atentát na předního íránského jaderného vědce Mohsena Fachrizádeha lze chápat jako nepříliš sofistikovaný pokus o udržení nebezpečeného napětí mezi perskou velmocí a jejími ideologickými nepřáteli v čele se Spojenými státy a Izraelem. Ačkoli prozatím neexistuje hmatatelný důkaz, který by odhalil viníky tohoto činu, zasvěcení pozorovatelé míní, že za Fachrizádeho vraždou stojí nejbližší spojenec USA na Blízkém východě – Izrael.
24. 11. 2020
30. 11. 2020 / David Stein
Úmrtnost za říjen vykazuje dle ministerstva zdravotnictví nadbytek 4 a půl tisíce úmrtí (50% nárůst), přičemž v souvislosti s nemocí COVID je započteno pouze 2 849 úmrtí -- nejsou tedy COVID úmrtí hluboce podhodnocena?
V prezentaci ministerstva zdravotnictví Data o celkové mortalitě a o příčinách úmrtí pacientů s COVID-19 je na straně 7 tento graf:
Počet úmrtí za říjen (13 809) znamená 4 556 úmrtí nad dlouhodobým průměrem (9 253), takže 2 849 úmrtí v souvislosti s nemocí COVID ponechává 1 707 úmrtí bez vysvětlení. Navíc již v září byl nadbytek 573 úmrtí úředně nesouvisejících s nemocí COVID. Celkem je tu tedy za dva měsíce přes 2 tisíce nevysvětlených úmrtí.
Tato úmrtí nejsou zanedbatelná -- v říjnu se jedná o téměř pětinu očekávaných úmrtí a o téměř 60% zaznamenaných COVID úmrtí. Možné vysvětlení by bylo, že valná většina tohoto nadbytku musí být zapříčiněna nemocí COVID i přesto, že tuto souvislost dokumentace zdravotního systému nezaznamenala.
20. 11. 2020
30. 11. 2020 / Tomáš Korda
V těchto dnech Evropská unie schvaluje velkou rozvojovou pomoc určenou svým členským zemím. Cílem Fondu obnovy je nastartovat evropské ekonomiky utlumené koronavirem.
Avšak žádný balíček „Next Generation EU“ schválen doposud nebyl. Polsko a Maďarsko ho vetovaly a svá veta opětovně potvrdily. Obě země odmítly dvě základní podmínky, za kterých peníze z Bruselu "přitečou". Jedním důvodem pro utažení kohoutků penězovodu z Bruselu je korupce a druhým nedodržování principů právního státu.
30. 11. 2020 / Albín Sybera, Natálie Valdišová, Tomáš Bouška
Debata o dostavbě Dukovan se z velké části točí okolo potenciálních dodavatelů. Dodejme, že s ohledem na skutečnost, že česká vláda otevřeně deklaruje úmysl oslovovat i uchazeče z Ruska a Číny, kteří se zodpovídají autoritářským vládám ve svých zemích a pomáhají šířit politiku svých vlád prostřednictvím energetiky, je účast takových uchazečů v budoucím tendru oprávněně kontroverzní a z bezpečnostního pohledu vysoce riziková. Nicméně, vraťme se na začátek, ještě před samotné zahájení příprav tendru na rozšíření Dukovan. Je skutečně rozšiřování jaderných kapacit ČR jedinou cestou, jak dosáhnout uhlíkové neutrality?
18. 11. 2020
30. 11. 2020
Jedna ze šesti amerických rodin s dětmi neměla během letošního svátečního období dostatek potravin, a to v důsledku národního nouzového stavu zhoršeného koronavirovou pandemií a krizí nezaměstnanosti. Tento alarmující trend v uplynulých dnech mezi jinými skvěle mapovaly Washington Post a National Georgaphic, píše Brett Wilkins na webu commondreams.
30. 11. 2020
Tisková zpráva nezávislé iniciativy českých vědců a vědkyň
Čeští vědci vyzývají vládu České republiky k důslednějšímu postupu proti klimatickým změnám. Podporují klimatické stávky a demonstrace jako formu upozornění vlády na její selhávání.
30. 11.2020 Praha. 198 českých renomovaných i méně známých vědců a vědkyň z rozličných oborů, od klimatologie a environmentálních věd po neurovědy a psychologii, podepsalo otevřený dopis adresovaný vládě České republiky. Sdílejí v něm obavy z budoucnosti naší civilizace i současné podoby života na Zemi a vyzývají naší vládu k zásadnějším krokům ke snížení příčin změn klimatu a jejich dopadů. Současně vyjadřují podporu občanským protestům, které upozorňují vládu na její nedostatečné snahy v této oblasti.
Průběžné zpravodajství:
30. 11. 2020
- V sobotu Spojené státy překročily 4 miliony nákaz za listopad, je to více než dvojnásobek nákaz za říjen, kdy bylo v USA nakaženo 1,9 milionu osob. Nyní experti varují, že je nutno očekávat další ostrý nárůst infekcí částečně v důsledku čtvrtečního svátku Díkůvzdání, kdy miliony Američanů navzdory varování expertů, cestovali k příbuzným na prodloužený víkend. Během tzv. Černého pátku byly také lidmi v USA přeplněny obchody a supermarkety a mnozí chtiví kupující čekali ve frontách před obchody přes noc. Za poslední týden bylo v USA nakaženo více než 1,1 milionu lidí, v průměru více než 170 000 osob denně.
- Brazílie registrovala 24 468 nových denních nákaz za posledních 24 hodin a 272 nových úmrtí. Celkem je v Brazílii nakaženo 6 314 740 osob a zemřelo 172 833 lidí.
- Děti v Iráku se poprvé od konce února začaly vracet do škol. Mají dodržovat sociální distancování.
- Turecko už sedmý den zaznamenalo rekordní počet úmrtí, totiž 185 mrtvých.
- Světová zdravotnická organizace dodala 15 ventilátorů nemocnicím v Gaze, která trpí nárůstem infekcí.
- Školy ve státě New York začnou znovu fungovat od 7. prosince.
- Řecko zaznamenalo v neděli dalších 1193 infekcí. Je to pokles.
- Lékaři a zdravotníci v Madridu protestují proti škrtům, v důsledku nichž nezvládají pandemii.
30. 11. 2020 / Boris Cvek
První křesťané věřili, že se dočkají příchodu Ježíše Krista, že skončí svět, nastane soud a všechno bude jinak. To očekávání zlomu, konce světa, to je, myslím, základní křesťanský postoj, který brání tomu, aby křesťanství bylo chápáno jako nějaké ospravedlnění dějin, v nichž se uskutečňuje dobro.
Víme, že ve své době byla velmi populární myšlenka Prozřetelnosti nebo nutného pokroku, jakési dějinné zákonitosti vedoucí k vítězství dobra uvnitř dějin. Obě tyto myšlenky byly užitečné, jen se do nich vlomily světové války, holokaust a bližší poznávání dějin jako absurdního, nahodilého procesu (víra v Prozřetelnost kvetla například během drancování kolonií, obchodu s otroky atd.). Vrcholem krachu dějinného optimismu je ale už Darwin, který sice navázal na snění o nutném pokroku, proto také říkáme procesu, který popisuje, evoluce, nicméně v jeho evoluci není nic jako nad-dějinné dobro nebo zlo nebo konečný účel toho všeho.
30. 11. 2020
Výzkumníci vedení profesorem Masašim Janagisawou z japonské univerzity v Cukubě svým článkem v časopise Nature přitahují pozornost k důležitému prostředníkovi mezi trávením a spánkem: Střevním mikrobům. Jejich detailní studie na myších odhalila rozsah změn, které může složení bakteriální mikroflóry způsobit ve střevech - a nakonec ovlivní i takové procesy jako spánek.
30. 11. 2020
Nudný, ujišťující, normální. To je Bidenova velká síla. Ale musí si dávat pozor. Mohla by se v tom také skrývat velká slabost, píše Robert Reich.
To proto, že jakýkoliv návrat k "normálu" by byl pro Ameriku katastrofou.
"Normálnost"
je čtyřicet let stagnujících mezd a rostoucí nerovnosti, kdy téměř
veškerý hospodářský prospěch plynul jen těm nejbohatším. "Normálnost" je
čtyřicet let likvidace sociálních sítí a nejdražší, ale nejméně funkční
zdravotnictví v moderním světě.
30. 11. 2020
Země je jediná planeta, o níž víme, že hostí život. Je naše planeta něčím zvláštní? Vědci se léta přou o to, které faktory jsou zásadní pro život, nebo mu prospívají. Odpovědi nám pomohou identifikovat další potenciálně obyvatelné planety jinde v galaxii, napsali Anthony Burnham a Hugh O'Neill.
13. 11. 2020
30. 11. 2020
Ambiciózní projekt U.S. Army Next Generation Squad Weapon (zbraň družstva příští generace) je zamýšlena jako náhrada za ikonickou útočnou pušku M16, karabinu M4 a lehký kulomet M249 (v AČR známý pod původním belgickým názvem Minimi - KD). V současnosti se soutěže účastní tři firmy, které nabídly dosti odlišné platformy - a testování se nachází v závěrečné fázi, napsal Caleb Larson.
30. 11. 2020
Jednání o dalších zadržených se dvojím občanstvím riskují, že přimějí Teherán, aby považoval braní rukojmí za úspěšnou strategii, napsal Patrick Wintour.
30. 11. 2020
Zdálo se, že stav poznání je jasný: Školní vzdělání chrání před demencí. Každý rok strávený ve škole je považován za faktor, který snižuje riziko demence v pozdějším životě až o 7 %. Výzkumníci z univerzity v Duisburgu a Essenu však prokázali výdrž a nyní vyvrátili takové kauzální spojení. Jejich práce je založena na školní reformě ve Švédsku před 80 lety a zveřejnil ji časopis American Journal of Epidemiology.
30. 11. 2020
To jak se Biden vyrovnává se seznamem pozvaných může poskytnout vodítka ohledně jeho zahraničněpolitických plánů, včetně toho, které země bude prezident upřednostňovat, upozorňuje Nahal Toosiová.
30. 11. 2020
Trumpův životopisec proti němu obrátil jednu z prezidentových oblíbených urážek - "lúzr" - a označil jeho odmítání uznat porážku ve volbách z roku 2020 za "klauniádu", upozorňuje Lee Moran.
30. 11. 2020
Bidenova administrativa brzy převezme management americké reakce na pandemii COVIDu-19. Je tu spousta práce a měla by začít tím, že Demokraté a progresivisté realisticky zhodnotí vlastní slepé skvrny, napsal David Shaywitz.
30. 11. 2020
Všechny oči se momentálně upínají ke koronavirové vakcíně. Ale úsilí o nalezení úspěšné léčby také rapidně pokračuje. Počáteční laboratorní testy jsou povzbuzující, napsal Jörg Blech.
30. 11. 2020
Organizacím, jejichž úkolem je naším jménem politiky vyšetřovat, se vyhrožuje, lže se jim, nebo jsou rušeny
Většina
lidí v Británii vyrostla v zemi, která jim poskytovala alespoň malou
naději na spravedlnost, píše Nick Cohen. Politikové mívali ve zvyku
manévrovat a vyhýbat se přímým odpovědím, ale otevřeně a drze nelhali.
Politické strany měly morální standardy, ať už jakkoliv pružné, a když
ministr provedl něco ostudného, prostě odstoupil. Opoziční politikové,
novináři, satirikové, charitativní organizace a aliance znepokojených
občanů fungovali na základě předpokladu, že když odhalí skandál,
existuje pravděpodobnost, že skandální jednání nebude dál pokračovat.
30. 11. 2020 / Karel Dolejší
Dění na Srí Lance či v Africe jasně ukazuje usměvavou tvář čínského dluhového kolonialismu. Nejprve vám Peking "výhodně" půjčí - a nakonec si vás všechny za nesplacené peníze koupí. - Za takových okolností se ovšem z banální fiskální odpovědnosti stává prvořadý národněbezpečnostní faktor.
30. 11. 2020 / Karel Dolejší
Skupina Monkey Business vydala 6. listopadu album Freedom on Sale. Až sem by nešlo o nic mimořádného, kdyby ovšem...
29. 11. 2020
Organizace novinářů poukazuje na to, že mezinárodně oceněný novinář-fotograf uprchl ze Sýrie před násilím
Organizace
hájící svobodu tisku odsoudila "nepřijatelné" zranění mezinárodními
cenami oceněného syrského novináře-fotografa během pařížských
demonstrací proti policejní brutalitě.
29. 11. 2020
Průběžné zpravodajství:
29. 11. 2020
MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Česko registrovalo více než půl milionu nakažených. Přesné číslo je dnes 518 649 nakažených osob. Stále klesajícím počtem testů (proč?) zaznamenaly české úřady v sobotu 28.11. dalších 2667 nákaz (o víkendu se v ČR skoro netestuje), zemřelo 8054 osob, v nemocnicích je 5087 lidí.
Údaje MZČR o tzv. "vyléčených" jsou pochybné, protože neregistrují
tzv. "dlouhý covid", který prý postihuje 10 až 20 procent osob, kteří
prošli covidem.
- Rok poté, co byl identifikován nový koronavirus v čínském
městě Wuchan se nyní čínské úřady snaží tvrdit, že virus nevznikl v
Číně. Zdůrazňují, že fragmenty koronaviru byly nalezeny na dováženém
mraženém zboží a tvrdí, že koronavirus pravděpodobně vznikl v Indii a do
Číny byl dovezen. Čína vážně zápolí s globálním poškozením své pověsti
kvůli tomu, že se odtamtud rozšířila po světě pandemie. Čínské úřady se
nyní snaží tento narativ změnit, ale marně. Mezinárodní vědci se k
jejímu propagandistickému úsilí staví velmi skepticky. "Virus zjevně
vznikl tam, kde byl poprvé identifikován, tedy ve Wuchanu," konstatují
vědci.
- Počet denních mrtvých v USA se přibližuje rekordu z
letošního jara. Ve středu USA zaznamenaly 2300 denních mrtvých. Umírají
lidé rovnoměrně po celých Spojených státech, není žádná komunita, která
by nebyla postižena, píše New York Times. V listopadu 2020 byly v USA
nakaženy 4 miliony lidí, je to dvojnásobek nákaz zaznamenaných za říjen
2020. Po čtvrtečním svátku Díkůvzdání, kdy se navzdory varování vydaly
miliony Američanů na návštěvu k příbuzným, se američtí zdravotnicí
obávají vážného zhoršení počtu nákaz.
29. 11. 2020
Koronavirus situaci ještě zhoršil, protože zranitelní lidé přišli o kontakty s přáteli, sousedy a s vnějším světem
Jakápak je asi v tomto ohledu situace v České republice? Budeme o tom v nadcházejícím týdnu interviewovat Jana Lormana z organizace Život90. (JČ)
Šikana a týrání starších lidí dosáhla v Británii "bezprecedentní míry", konstatuje charitativní organizace Hourglass. Zjistila průzkumem, že až 20 procent lidí v Británii, starších 65 let, je obětí šikany či týrání. Předchozí odhady byly nižší. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že globálně je týrán každý šestý člověk starší šedesáti let.
Z průzkumu také vyplynulo, že mnoho lidí nepovažuje týrání a šikanu starších lidí za nic vážného. Více než třetina dotazovaných si nemyslí, že "nevhodné sexuální akty zaměřené na starší lidi" jsou zneužíváním. Je ohromující, že až 30 procent lidí nepovažuje "strkání, fackování či bití starší osoby" za její týrání. 32 procent lidí si myslí, že "odebírání cenností z příbytků starších lidí bez jejich svolení" je zcela přijatelné. Šokující je, že podstatná část dotazovaných nepovažuje šikanování starších lidí za šikanu, konstatoval Richard Robinson, ředitel organizace Hourglass.
Podrobnosti v angličtině ZDE
29. 11. 2020
Nabízím článek "Všichni nebo nikdo", píše Josef Bukač. Je to opravdu jiný pohled na věc. I ten kluk, který by chodil do šesté třídy, má jasno. Politici ne.
Ten hoch se řídí dětským rozumem, ten rozum politika není lepší: Už se počet nově nakažených začíná snižovat, tak ho zvýšíme. Tak to bylo na jaře. Lidi přece mají žízeň, otevřeme hospody a noční podniky. Lidé chtějí tancovat, ať jsou taneční zábavy. Když brzy budou volby, tam jim skutečný stav neřekneme. Taky jim to neřekneme, protože by vznikl chaos.
To přece tak říkali bolševici, že kdyby se lidé stěhovali, tak by vznikl chaos.
Jsem přesvědčen, že jistí politici jsou prostě kriminálníci a že by pro ně byla vhodná spíš šibenice, kdyby byl ten trest smrti. Zodpovědnost za tisíce mrtvých je na šibenici.
Pozn. JČ: Zajímavé, že v sobotu v diskusním pořadu rozhlasu BBC, kam telefonují posluchači, byli úplně všichni posluchači pro dodržování karanténních opatření a pro nenavštěvování příbuzných o Vánocích. Jedna starší paní svědčila o tom, že nedávno byla navštívit dceru s malými dětmi, nechala se unést emocemi, zůstala v jejich domácnosti déle, než chtěla, sundala si roušku. "Zachovala jsem se jako idiot." Druhý den po návštěvě jí dcera telefonuje, že je nakažená koronavirem. "Prožila jsem následujících čtrnáct dní v hrůze. Naštěstí jsem to nedostala. Proč to už proboha nevydržet v karanténě pár dalších týdnů, když se chystá vakcína? Můžeme se sejít o Velikonocích."
Situace je ovšem složitější. Zoufalí jsme především majitelé restauračních podniků, které krachují. Vláda má povinnost zajistit testování, trasování, karanténu a finanční pomoc. Tak, jak to dokázaly východoasijské země. Nyni i Austrálie. V australském státě Victoria už třicet dní nebyla jediná nová nákaza.
28. 11. 2020 / Tomáš Korda
Situace okolo dostavby další bloků dukovanské elektrárny se dramatizuje. Rusko a Čína jsou jména zemí, okolo kterých se ta naše dukovanská šlamastyka točí.
Na jedné straně, vyjma Jižní Koreu, neexistují na světě jiné dvě země, než právě Čína a Rusko, které dokázaly od Sametové revoluce jadernou elektrárnu vůbec postavit. A to se nebavíme o tom, že tak učinily za relativně „rozumné“ peníze a v relativně „rozumném“ čase.
28. 11. 2020
V důsledku přepočtu volebních hlasů v největším okrese v
americkém státě Wisconsin, který požadovala volební kampaň Donalda
Trumpa. Po přepočtu stoupl počet hlasů pro Bidena o 257, pro Trumpa o
215. Zisk pro Bidena byl 132 hlasů navíc nad Trumpem.
27. 11. 2020
Akshata Murty, manželka britského ministra financí Rishiho
Sunaka, vlastní bohatství v hodnotě několika stovek milionů liber, je
bohatší než britská královna. Sunak to nedeklaroval v parlamentě.
Akshata
Murty je dcerou jednoho z nejúspěšnějších podnikatelů v Indii. Její
otec založil gigantickou technologickou firmu Infosys a její akcie v této
firmě mají hodnotu 430 milionů liber. Murtyová je tak jednou z
nejbohatších žen v Británii, je bohatší než britská královna.
27. 11. 2020 / David Stein
Ministr zdravotnictví Blatný připsal přes tisíc a půl úmrtí v říjnu na vrub neschopnosti zdravotního systému se postarat o pacienty, kteří chorobou COVID netrpěli. Toto šokující a přitom pochybné tvrzení s dalekosáhlými dopady nepodložil žádnými důkazy.
27. 11. 2020 / Boris Cvek
Námluvy pirátů a STAN nabízejí mnoho scénářů. Asi první, co člověka napadne, je to, že do voleb dojde k hádce a krachu. Je to příliš dlouho. Příležitostí bude nespočet. Na druhou stranu preference obou uskupení jsou na tom zatím tak dobře, že motivace po vítězství ve volbách může být silnější než tendence k rozkladu.
27. 11. 2020
Studenti prvních ročníků registrovaní na britských univerzitách od letošního podzimu, kteří však dosud nemohli přicestovat do Británie v důsledku pandemie, budou muset zaplatit kromě vysokého školného dalších 800 liber za brexit, pokud nepřijedou do 31. prosince, kdy Británie odchází z EU.
Johnsonovo ministerstvo vnitra uvedlo, že tito studenti nedostanou automatické povolení k pobytu, pokud nepřijedou před ukončením přechodového období, tedy do 31. 12., i když to kvůli pandemii není možné.
Znamená to, že desetitisíce studentů bude muset zaplatit poplatek 348 liber za žádost o vstupní vizum do Británie a další 470 liber ročně za zdravotní pojištění.
Studium na anglických univerzitách je nejdražší v Evropě, stojí 9000 liber (270 000 Kč) ročně. Ve Skotsku dosud studovali občané Evropské unie, stejně jako Skoti, zadarmo.
Zdroj v angličtině ZDE
27. 11. 2020
27. 11. 2020
Donald Trump se ve čtvrtek vyjádřil, že odejde z Bílého domu,
pokud bude volební kolegium hlasovat pro Joea Bidena, i když se
zapřísáhl, že bude bojovat za to, aby změnil výsledek prezidentských
voleb a řekl, že zřejmě nikdy nepřizná svou porážku.
"Samozřejmě, odejdu, a vy to víte," řekl na otázku, zda odejde z Bílého domu, pokud volební kolegium zvolí Bidena.
27. 11. 2020
Profesor Sir Anton Muscatelli, rektor University of Glasgow: S potěšením přijímám ocenění Univerzita roku jménem University of Glasgow a jsem vděčen posuzovatelům z časopisu Times Higher Education za to, že nás Univerzitou roku jmenovali. Tohle je vynikající iniciativa týkající se historického otrokářství a nápravné spravedlnosti. Opravdu to naši univerzitu proměnilo. Byli jsme první britskou univerzitou, která uznala ty vazby provedením průzkumu našeho zázemí a která se postavila s otevřeností k našim historickým vazbám. Samozřejmě, že to bylo obtížné pro univerzitu otevřít své archivy a zjistit pravdu o naší historii, ale mělo to obrovský dopad na naši instituci. Mělo to dopad na způsob, jak učíme, dopad na to, jak o sobě přemýšlíme, na to, jak přemýšlíme o své historii a jak svou historii interpretujeme.
Průběžné zpravodajství:
27. 11. 2020
27. 11. 2020
Polský senát ve středu schválil rezoluci, která vyzývá radu ministrů, aby schválila vyjednaný návrh rozpočtu Evropské unie pro léta 2021-2027.
27. 11. 2020
Prohlásil to ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr vnitra Karl Nehammer z lidové strany. Státní zastupitelství o zjištění zatím neví a čeká na zprávu policie, informují Gabriele Scherndlová a Fabian Schmid.
27. 11. 2020
Šíření dezinformací mezi běloruskou veřejnost je složitější než v Rusku, ukázala studie britské agentury Sociolytics. Bělorusové dlouhodobě nedůvěřují oficiálním médiím v zemi více než Rusové a mají mnohem větší sklon hledat si sami zprávy a informace na internetu.
27. 11. 2020
Po dekádách rozhořčených právních sporů a kulturní války ohledně osudu divoce žijících vlků ve Spojených státech se Trumpova administrativa snažila udělat za záležitostí definitivní tečku. Když plošně vyjmula vlka z ochrany podle zákona o ohrožených druzích, jednala proti vědeckému poznání i veřejnému mínění a prohlásila tento druh za "biologicky zotavený", upozorňuje Collette Adkinsová.
27. 11. 2020
Mírová dohoda Trumpovy administrativy s Talibánem byla od počátku omylem, protože ignorovala roli Pákistánu v Afghánistánu, napsal Carlo J.V. Caro.
27. 11. 2020
Íránský nejvyšší duchovní vůdce varoval před nadějemi ohledně "otevření" vztahů se Západem. Došlo k tomu poté, co vláda prezidenta Rúháního signalizovala připravenost jednat s nově zvoleným americkým prezidentem Joem Bidenem.
27. 11. 2020
Etiopský premiér Abyi Ahmed ve čtvrtek prohlásil, že začíná "závěrečná fáze" ofenzívy proti povstaleckému regionu Tigray. Mezitím OSN varuje, že jí docházejí zdroje pro více jak milion lidí vysídlených v důsledku konfliktu.
27. 11. 2020
Studie prevalence COVIDu-19 detekující hladinu protilátek, aby určily, zda byli lidé v minulosti infikováni, mohou být nespolehlivé vzhledem k tomu, jak rychle tyto proteiny bojující s infekcemi mizí, uvádí studie zorganizovaná americkou vládou.
27. 11. 2020 / Karel Dolejší
Andrej Babiš především díky ODS prohlasoval v poslanecké sněmovně radikální snížení daní - bez odpovídajícího snížení výdajů. Nyní chce po senátorech, aby ze sněmovnou schváleného zákona odstranili zvýšení nezdaněného limitu na poplatníka, které do něj přidali Piráti. Další kritiku pak sklidilo pirátské zdanění prodeje firem a akcií 23 %.