Všem, kdo nejsou lhostejní: Prohlášení občanské iniciativy ke zbrojní legislativě
23. 9. 2024
Přesto představuje Česká republika v rámci celosvětového trendu zpřísňování zbraňové legislativy anomálii. Jakožto jedna z „výjimek“ z tohoto trendu se naše země řadí do společnosti států, jako jsou republikánské státy USA nebo Irák — tedy do společnosti nepříliš vybrané.
Od roku 2021 ČR dokonce patří mezi pouhé čtyři země na světě—spolu s USA, Hondurasem a Jemenem—které mají právo držet zbraně zakotveno v ústavě.
Přitom registrovaných držitelů střelných zbraní je v české populaci (k březnu 2024) ne víc než 316 tisíc—anomální legislativa tedy hájí zájmy zhruba tří procent obyvatelstva, zatímco zbývajících sedmadevadesát procent neozbrojených obyvatel vystavuje stále reálnějšímu nebezpečí jejich zneužití.
Tragédie z 21. 12. 2023 se od předchozích incidentů přece jen v mnohém odlišuje, nejen v tom, že se odehrála v srdci hlavního města a jejími oběťmi nebyli jen Češi a Češky. Stala se především proto, že fatálně selhaly regulační mechanismy ČR jako státu. Byla umožněna tím, že si mladý, čerstvě způsobilý, nedoléčený psychiatrický pacient během půlroku směl legálně pořídit hotový arzenál čítající osm zbraní včetně poloautomatických pušek, a ani v jednom kontrolním orgánu toto vysoce podezřelé chování nevyvolalo alespoň znepokojení.
V návaznosti na tuto tragédii—stejně jako v roce 2015 po Uherském Brodě, stejně jako v roce 2019 po Ostravě—přispěchala politická reprezentace s různými ujištěními, že toto do očí bijící selhání legislativně napraví a zasadí se o to, aby se opakování podobné tragédie do budoucna pokud možno předešlo. A stejně jako v obou předchozích případech jsme i nyní u vládnoucí garnitury svědky přístupu mírně řečeno laxního.
Nový zákon o zbraních a střelivu zatím upravuje pravidla nabývání zbraní nanejvýš kosmeticky. Zabývá se podružnostmi, jako je zkrácení platnosti zdravotní způsobilosti pro jeho držení z 10 na 5 let nebo snížení administrativní zátěže při vydávání zbrojních průkazů apod. Jinými slovy: nezavádí jediné opatření, které by mohlo účinně předejít tragédii, na jejímž pozadí přitom vzniká.
Ve stínu nedávné tragédie na Filozofické fakultě se domníváme, že tato opatření jsou nedostatečná. Apelujeme proto na naše volené zástupce, poslance a senátory, aby novela
omezovala zcela anomálně volný (a tragédii z 21. 12. 2023 umožňující) přístup k poloautomatickým útočným puškám;
omezovala podobně anomálně volný (a tragédii z 21. 12. 2023 rovněž umožňující) přístup k tlumičům;
zavedla vedle zdravotní způsobilosti coby podmínku pro nabývání zbraní také prošetření psychické způsobilosti každého žadatele, např. pomocí povinných psychotestů, a aby tyto testy byly periodicky opakovány.
Dále považujeme za žádoucí, aby se téma přístupu ke střelným zbraním zkoumalo v rámci celospolečenské debaty o psychickém zdraví v ČR. V české společnosti – a samozřejmě nejen v ní – dle dostupných statistik vlivem sociálních a geopolitických změn přibývá násilných a psychicky labilních jedinců. Po nezvládnuté pandemii koronaviru čelíme pandemiím úzkostí, depresí a dalších psychických poruch. Místo aby se v podlomené společnosti zjednodušoval přístup k péči o duševní zdraví, zjednodušuje se přístup ke střelným zbraním. Jako by politická reprezentace byla hluchá k problémům společnosti…
Někteří jsme 21. 12. 2023 na FF UK přímo byli,a stali jsme se oběťmi či svědky strašlivé tragédie. Další z nás zde jen shodou šťastných okolností nebyli. Tato tragédie se ale osobně a bytostně dotkla nás všech. Dotýká se nás nadále, sedm měsíců poté, kdy už se z ní valná většina společnosti „oklepala“, a dotýkat se nás ještě dlouho bude.
Nyní se nás však navíc ještě dotýká a není nám lhostejné to, že je nám novelou zákona o zbraních dáváno na srozuměnou, že se z naší tragédie podle všeho „oklepala“ i politická reprezentace, která z ní nevyvodila zodpovědnost ani osobní, ani systémovou.
Jsme otevřená občanská iniciativa, která vznikla z řad široké veřejnosti zasažené tragédií z 21. 12. 23 a sdružuje pedagogy, studenty a absolventy FF UK, spolu s některými z pozůstalých po obětech.
Mluvčím iniciativy je David Vichnar, PhD., ÚALK FF UK.
OČ NÁM JDE
Jde nám o skutečnou, nikoli pouze formální změnu zbraňové legislativy, kterou bude vést snaha o to podobným tragédiím do budoucna předcházet.
JAK TOHO CHCEME DOCÍLIT
Chceme obrátit veřejnou pozornost k procesu zbraňové legislativy a přesvědčit politickou reprezentaci o potřebě účinné změny zbraňové legislativy.
NA KOHO SE OBRACÍME
Na všechny, kdo nejsou lhostejní…
←Kontakt
Diskuse