
Vůdce bosenských Srbů, který podporuje ruskou invazi na Ukrajinu, uprchl do Moskvy
2. 4. 2025
Na konci února byl bývalý prezident Bosny a Hercegoviny a hlava Republiky srbské, regionu země se srbskou většinou, v nepřítomnosti odsouzen k jednomu roku vězení a suspendaci z politické činnosti na šest let v případě nedodržování rozhodnutí zástupce OSN. Dodik toto rozhodnutí soudu neuznal. V roce 2023 prosazoval návrh zákona, jehož cílem bylo zablokovat provádění rozhodnutí Ústavního soudu Bosny a Hercegoviny a vysokého představitele OSN v zemi Christiana Schmidta. Dodik se však k soudu nedostavil. Úřady nejprve na politika vydaly interní zatykač, ale Sarajevo se zdrželo jeho zadržení kvůli obavám z potenciální politické eskalace v zemi. Když se tedy minulý čtvrtek ukázalo, že Dodik plánuje opustit zemi, vydal na něj soud v Sarajevu mezinárodní zatykač.
Minulý týden Dodik odletěl z Bosny do Bělehradu, odkud odletěl do Jeruzaléma, aby se zúčastnil konference o antisemitismu organizované tamní vládou. Tam údajně řekl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že je "velkým přítelem Izraele a uděláme vše, abychom na naše přátele dohlíželi a pomohli jim". Pak se politik vrátil do Bělehradu, zmizel na několik dní a pak se náhle objevil v Moskvě.
Dodik je proruský politik, který v roce 2022 podpořil invazi Moskvy na Ukrajinu. Jeho vláda v Republice srbské upřednostňuje nezávislost na Bosně a Hercegovině a těší se podpoře Kremlu.
Dříve do Moskvy uprchli i vůdci některých balkánských zemí, které získaly nezávislost po rozpadu Jugoslávie, aby se vyhnuli uvěznění ve své vlasti. Mezi nimi je i manželka srbského prezidenta Slobodana Miloševiče během jugoslávské občanské války, Mira Markovićová, které byl v roce 2003 udělen azyl v Rusku spolu s jejími dětmi. Řeč je také o bývalém šéfovi Ministerstva obrany Jugoslávie Veljku Kadijevićovi, který v roce 2001 uprchl do Moskvy, aby se vyhnul možnému předvolání do Haagu za válečné zločiny.
Zdroj v srbštině: ZDE
Diskuse