Německo zdesetinásobí tankovou jednotku na ruských hranicích

23. 5. 2025

čas čtení 2 minuty
Německo posílí tankovou brigádu v Litvě, aby posílilo východní křídlo NATO a odstrašilo Rusko. Do konce roku 2027 bude síla jednotky zvýšena na 5 000 vojáků ze současných 500. Rozhodnutí bylo přijato v rámci přezkumu obranné strategie NATO kvůli invazi na Ukrajinu - po měsících tlaku Litvy, která je sevřena mezi ruskou Kaliningradskou oblastí a spojencem Kremlu Běloruskem.

Nyní je v pobaltské republice 400 německých vojáků, do konce roku jich bude 500. Vojáci již zahájili první výcvik a cvičení na místě, která budou v nadcházejících měsících zintenzivněna, uvedl mluvčí německého ministerstva obrany. V únoru 2026 budou mnohonárodní síly NATO v Litvě podřízeny 45. tankové brigádě, v důsledku čehož se počet jednotky zvýší na 1 800 osob. Do léta 2026 plánuje Berlín rozmístit v republice téměř 2 000 vojáků.

Spojené státy se po návratu Donalda Trumpa do křesla prezidenta chystaly snížit svůj závazek zajistit bezpečnost Evropy, a tak Německo slíbilo, že bude hrát větší roli v obraně kontinentu. Půjde o první německou tankovou brigádu trvale umístěnou v zahraničí od 2. světové války. Dne 22. května se kancléř Friedrich Merz a ministr obrany Boris Pistorius zúčastní slavnostního ceremoniálu v centru Vilniusu.

Plné nasazení brigády do konce roku 2027 však závisí na tom, jak rychle budou litevské úřady schopny vytvořit infrastrukturu a bydlení pro dalších 3 000 vojáků. Baltská země odhaduje potřebné náklady na zhruba 1 miliardu eur. Další překážkou je snaha Německa přilákat více mladých mužů do vlastní armády. Berlín nedávno schválil zákon o zvýšení platů a zlepšení pracovních podmínek pro vojáky umístěné v zahraničí.

Dříve bylo oznámeno, že Litva plánuje zvýšit výdaje na obranu na 5,25 % HDP, aby posílila své ozbrojené síly a také hostila německou brigádu. Kromě toho země vyčlení 1,1 miliardy eur na posílení východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Klíčová část této částky - přibližně 800 milionů eur - bude vynaložena na nákup a instalaci protitankových min.

Kromě toho Litva spolu s Lotyšskem a Estonskem vytváří "baltskou obrannou linii" na ochranu před ruským útokem. Zvláštní pozornost je věnována tzv. Suwalskému koridoru, strategickému pozemnímu úseku spojujícímu Litvu s Polskem, protože zábor tohoto území by mohl izolovat baltské státy od zbytku NATO.

Zdroj v angličtině: ZDE

1
Vytisknout
627

Diskuse

Obsah vydání | 23. 5. 2025