Dvojité salto vzad Marcela Chládka (s dopadem na hlavu)

27. 10. 2014 / Bohumil Kartous

Ministr školství Marcel Chládek opakovaně ukazuje, že je schopen uvažovat nepředvídatelně a na základě toho i jednat. Těžko pochopitelného lapsu se dopustil tím, když jmenoval Václava Klause staršího předsedou nově vznikající Národní rady pro vzdělávání, následně to v panice zmírňoval, aby během dvou dnů došel k názoru, že to nebyl dobrý nápad. Je to zpráva především o něm samém. Z podobného ranku je i záměr učinit maturitu z matematiky povinnou od roku 2019. Proti laickému názoru ministra stojí oponenti z řad těch, kdo rozumí, proč je nejprve nutné změnit výuku a teprve pak uvažovat o podobném zásahu. Za zmínku stojí návrh deseti opatření, která by mohla prospět finskému vzdělávání. Tomu českému jakbysmet. Dál pokračuje snaha přesvědčit poslance, že zákon o dětské skupině škodí. Do pátku mají čas na rozmyšlenou. Byznys neúnavně lobuje na všech úrovních, za to, aby mu vzdělávací systémy šly na ruku. Existují ale firmy, které pochopily, že je lepší cesta: vzdělávat samy a ukázat tak svou společenskou odpovědnost. Přehled událostí ve vzdělávání v pravidelném týdenním souhrnu Beduin (20. 10. -- 26. 10. 2014), připravovaném obecně prospěšnou společností EDUin.

Témata týdne:

Výrok týdne:

"Je to přípravný orgán k budoucí národní radě. Musíme si vyjasnit, jak bude její funkce vypadat".

Ministr školství Marcel Chládek pro Deník.cz poté, kdy se veřejnost postavila proti jmenování Václava Klause staršího předsedou Národní rady pro vzdělávání. Existují důkazy (rozhovor pro Deník.cz, jmenovací dekrety předané některým členům rady), které usvědčují ministra školství ze lži. Chládek nakonec své rozhodnutí zcela zvrátil (během dvou dnů).

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Inspirace z (a do) praxe

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • EduFórum -- 18. setkání v Praze. 29. 10. od 19:00, HUB, Drtinova 10, Praha.
  • Montessori nástrojem moderního vzdělávání. Přednáška Elizabeth Coe, odbornice s 40 lety praxe. 30. 10. od 18:00, PedF UK, M. D. Rettigové 4, Praha.
  • Prof. George Psacharopoulos: "Sixty years of returns to education: Where do we stand? 4. 11., 10:00 -- 11:00, CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha.
  • Konference ZAČÍT VČAS ZNAMENÁ ZAČÍT DOBŘE!6. 11., 8:00 -- 17:00, Kavárna U6, Ostrava-Vítkovice.

    Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři

0
Vytisknout
5652

Diskuse

Obsah vydání | 29. 10. 2014