Rozhovor Britských listů 479. Covid-19: Urgentně se nechte očkovat třetí dávkou

24. 3. 2022

čas čtení < 1 minuta




Sice jsme uprostřed ruského vojenského útoku proti Ukrajině, což zaměstnává média, ale covid nezmizel. Jan Čulík hovoří s imunologem Václavem Hořejším o nynější pandemické situaci v České republice. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 25. března 2022.



 18554

Izrael odmítl prodat Ukrajině špionážní software Pegasus, bojí se Ruska

24. 3. 2022

čas čtení 7 minut

- Ukrajinská armáda si připisuje zásluhy za zničení ruské lodi Orsk v přístavu Berďansk. Berďansk se nachází asi 80 km západně od obléhaného města Mariupol a byl využíván k dodávkám ruských zásob tamním silám.

 

 18301

Komu vyhovuje válka na Ukrajině?

24. 3. 2022 / Daniel Veselý

čas čtení 8 minut

Ruská invaze na Ukrajinu – a nyní už její jednoznačná okupace – trvá už celý měsíc. Na pozadí ruského bombardování a ostřelování ukrajinských měst, jakož i „sarajevského“ obléhání Mariupole už pár týdnů probíhají rusko-ukrajinské diplomatické rozhovory o případném příměří či ukončení válečného konfliktu. Agresor se nyní nespokojí s opakovaně deklarovanou nabídkou zřeknutí se členství NATO ze strany Kyjeva, ale požaduje rovněž zřeknutí se Krymu a separatistických republik na Donbase. Ve vzduchu visí i možná „demilitarizace“ ukrajinské armády – či alespoň snížení počtu jejích vojáků na 50 tisíc –, což v praxi znamená její citelné ochromení. A Vladimir Putin svou kořist za žádnou cenu nepustí, jelikož do svého podniku investoval příliš mnoho. Záměr Kremlu je tedy celkem zjevný; kdo další má zájem na tom, aby krvavý konflikt ještě neskončil?

Rozhovor Britských listů 478. Vyhraje Ukrajina, nebo Rusko?

21. 3. 2022

čas čtení < 1 minuta


Aktuální zhodnocení dosavadního průběhu Putinovy agrese na Ukrajině přináší zbrojní analytik a redaktor Britských listů Karel Dolejší v rozhovoru s Janem Čulíkem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 22. března 2022.


Zelenskyj: Tohle není válka jen proti Ukrajině

24. 3. 2022

čas čtení 1 minuta


Válka proti Rusku není jen válkou proti Ukrajině, její význam je mnohem širší.
Rusko zahájilo válku proti svobodě jako takové.
To je pro Rusko na ukrajinské půdě teprve začátek.
Rusko se snaží porazit svobodu všech lidí v Evropě.
Všech lidí na světě.
Snaží se ukázat, že záleží jen na hrubé a kruté síle.
Snaží se ukázat, že na lidech nezáleží, stejně jako na všem ostatním, co nás dělá lidmi.
To je důvod, proč musíme všichni zastavit Rusko.
Svět musí zastavit válku.
Děkuji všem, kteří jednají na podporu Ukrajiny, na podporu svobody.
Ale válka pokračuje.
Teroristické činy proti mírumilovným lidem trvají už měsíc.
To je dlouho. Láme mi to srdce.
Srdce všech Ukrajinců a každého svobodného člověka na této planetě.
Proto vás žádám, abyste se postavili proti válce přesně od 24. března jeden měsíc po ruské invazi od tohoto dne.
Ukažte svůj postoj ,vyjděte ze svých kanceláří, domovů, škol a univerzit.
Přijďte ve jménu míru.
Přijďte s ukrajinskými symboly podpořit Ukrajinu podpořit, svobodu, podpořit život.
Vyjděte do svých ulic.
Zviditelněte se a buďte slyšet.
Řekněte, že na lidech záleží, že na svobodě záleží. Na míru záleží. Na Ukrajině záleží od 24. března .města všichni jako jeden celek, kteří chtějí zastavit válku.

Jak je to s Ježíšem, válkou a hodnotami svobody

24. 3. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Chtěl bych krátce reagovat na text Jana Paula o rozporu, který cítí mezi mými náboženskými texty a texty o situaci na Ukrajině. O Ukrajině píši samozřejmě tak, jak jsem o politických a bezpečnostních věcech psával vždycky. Ježíšovo království není z tohoto světa. Ježíš nepřišel zrušit soudy, policii a armádu, nevyjadřuje se k tomu, jak má fungovat stát a společnost, aby přežila a žila dobře.

30929

Monitor Jana Paula: Časy se mění, aneb o lásce Boží a realitě

24. 3. 2022 / Jan Paul

čas čtení 6 minut

Pan Boris Cvek psával do Britských listů zanícené texty o křesťanství, naposledy 23.12.2021 o betlémském dítěti, přinášejícím skutečnou budoucnost. Pročítám-li jeho poslední texty věnované Ukrajině na pozadí slov o Ježíši, přinášejícím lásku jako naději, nemohu se zbavit pocitu, že pan Cvek ztrácí sebekontrolu, zpětný odstup, jinými slovy pohled sám na sebe, a na to, jaké názory a postoje vlastně zastává. V textech věnovaných křesťanství píše o nadčasovosti lásky, v textech věnovaných událostem života pak až velmi snadno nálepkuje, soudí, hodnotí a zaujímá rozhodná stanoviska. Je poučné a zajímavé zpětně si pročíst jeho texty, z nichž ty, které jsou zasvěceny biblickým tématům, v sobě nesou myšlenky křesťanských ideálů, zatímco texty věnované aktuálnímu dění, jsou až příliš jednoduchými úvahami života jepičího (úsměv).

 18448

Agresor

24. 3. 2022 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 1 minuta

Už delší dobu jsem chtěl v té přehršli názorů k válce na Ukrajině něco poznamenat, ale čím víc o tom člověk přemýšlí, tím víc mu dochází, že skoro vše už bylo řečeno a už dávno je čas vhodný zejména pro státnické skutky státníků.

A jak jsem tak vlál v myšlenkách, přišlo mi, že hodně důležitá je kontinuita. Tedy hlavně u lidí, kteří své názory emitují dlouhodobě. A protože s kritikou má člověk začít u sebe, pobádal jsem v Britských listech, které mají dobrý archív, jak bych v takové autokontrole obstál.


Rok 2008: https://legacy.blisty.cz/art/38072.html

Rok 2008: https://legacy.blisty.cz/art/41817.html

Rok 2009: https://legacy.blisty.cz/art/44710.html


Bohužel (ne bohudík) jsem zjistil, že vlastně nemám co psát. Už jsem to řekl (i když neobratně, možná komicky) před 13, 14 lety. Za sloh se mohu červenat, obsah (opět bohužel) prověřil čas. Jednu drobnost se mi ale přece jen chce dodat. Pokud Putin vyhrožuje „červeným tlačítkem“, nechápu opačnou stranu jaderné rovnováhy, že nevyšle směrem k Rusku cca takovouhle informaci (ale je možné, že jsem ji přehlédl): Pokud porušíte jaderné tabu a použijete jakoukoliv, byť menší, jadernou zbraň – vyvolaný protiúder nebude z pohledu následků pro Rusko rovnovážný, ale konečný - zvažte tedy vše velmi dobře.

Timothy Snyder: Vyjednávání s Putinem je možné jedině, až Ukrajinci zvítězí

23. 3. 2022

čas čtení 16 minut



Reportér: Jak si myslíte, že jsme nepochopili Putinovy motivy?

Timothy Snyder: No, myslím, že jsme ho příliš dlouho považovali za taktika, jehož konečné cíle se příliš nelišily od cílů všech ostatních politiků.

Tato válka odhalila to, co podle mě mělo být jasné už dávno, a sice, že je to ideolog.

Má představu o tom, jaké by Rusko mělo být, a tato představa zahrnuje i ovládnutí Ukrajiny.

Myslím, že to je věc, kterou jsme špatně pochopili.

Snažili jsme se ho v našich podmínkách udělat racionálnějším, než ve skutečnosti je.

Má nějakou představu, ale ta představa není taková, jaká by nám byla známá.

Reportér: Myslíte si, že jde mnohem víc o impérium a o podobné myšlenky?

Timothy Snyder: Rozhodně. Impérium je zde velmi dobré slovo, protože jde o  impérium ve smyslu ovládání území, impérium ve smyslu pohledu na jinou zemi a tvrzení, že  ta země neexistuje. Což Putin dělá s Ukrajinou.

Neuvěřitelně silné vystoupení

23. 3. 2022

čas čtení < 1 minuta

Boris Cvek  upozorňuje na Facebooku

: “Ještě nikdy jsem neslyšel Daniela Hůle tak rozčíleného (a zdálo se to i moderátoru Janu Pokornému) jako dnes kolem 8:45 v Radiožurnálu, kdy naprosto odsoudil politiku ministerstva sociálních věcí a celé vlády k ubytovávání uprchlíků. Obvinil vládu, že buduje ghetta, žene uprchlíky do ubytoven a zadělává na vážné sociáln problémy na mnoho let dopředu. Obvinil vládu, že zcela ignoruje návrhy založené na datech od sociology Daniela Prokopa. Bylo to opravdu neuvěřitelně silné vystoupení.”

K tomu:

19542

Válka na Ukrajině a pandemie nutí jednotlivé země rezignovat na globalizaci

24. 3. 2022

čas čtení 5 minut

Když skončila studená válka, vlády a společnost věřily, že silnější globální ekonomické vazby povedou k větší stabilitě. Válka na Ukrajině a pandemie však posouvají svět opačným směrem a tyto představy převracejí.

Důležité části integrované ekonomiky se rozpadají. Američtí a evropští představitelé nyní pomocí sankcí oddělují významné části ruské ekonomiky od globálního obchodu a stovky západních společností samy zastavily činnost v Rusku. V souvislosti s pandemií společnosti přeorganizovávají způsoby získávání zboží kvůli prudce rostoucím nákladům a nepředvídatelným zpožděním v globálních dodavatelských řetězcích, informuje deník New York Times.

 17659

Poté, co v Afghánistánu letos zemřelo na podvýživu 13 000 novorozenců, je zapotřebí odmrazit afghánské fondy

24. 3. 2022

čas čtení 2 minuty

Obhájci lidských práv požadují, aby Spojené státy okamžitě uvolnily miliardy dolarů, které zabavily afghánské centrální bance poté, co loni ukončily svou dvacetiletou vojenskou okupaci země, což vedle ke krizi masivního hladovění, kvůli níž již v roce 2022 zemřely tisíce afghánských novorozenců.

Human Rights Watch (HRW) minulý týden oznámila, že od ledna zemřelo na podvýživu a nemoci spojené s hladem 13 000 novorozenců, a varovala, že "čas na řešení hladu v této chudé zemi se krátí", píše na webu commondreams.org Julia Conley.

 18576

Válka na Ukrajině dosud usmrtila 121 dětí

23. 3. 2022

čas čtení 14 minut

- Válka na Ukrajině dosud zabila 121 dětí, uvedl ve středu úřad ukrajinského generálního prokurátora ve zprávě na Telegramu a dodal, že počet zraněných dětí je 167.

Poslední zpráva OSN o civilních obětech k 21. březnu ve 22 hodin zaznamenala 2 510 civilních obětí, z toho 953 mrtvých a 1 557 zraněných. Z 953 zabitých to podle agentury bylo 192 mužů, 142 žen, 12 dívek a 26 chlapců, dále 40 dětí a 541 dospělých, jejichž pohlaví zatím není známo.


- Britské ministerstvo obrany: Rusko "pravděpodobně reorganizuje před obnovením rozsáhlých útočných operací


 V nejnovější  denní zprávě britského ministerstva obrany   o situaci na Ukrajině" se praví:

    Bojová situace na severní Ukrajině zůstává do značné míry statická a ruské síly pravděpodobně provádějí období reorganizace před obnovením rozsáhlých útočných operací.
    Ruské síly se snaží obklíčit ukrajinské síly na východě země, když postupují ze směru od Charkova na severu a Mariupolu na jihu.
    Ruské síly se stále pokoušejí obejít Mykolajiv, když se snaží postupovat na západ směrem k Oděse.

- Situace v obklíčeném městě Černihiv severně od ukrajinského hlavního města Kyjeva vyvolává stále větší obavy.

Ukrajinská ombudsmanka pro lidská práva Ludmila Denisová prohlásila, že ruské síly, které odřízly hlavní cesty pro humanitární pomoc, fakticky proměnily obyvatelstvo v rukojmí.

Řekla: "V současné době je situace následující: "Černihiv dnes zůstává zcela odříznutý od hlavního města. Okupanti vybombardovali most přes řeku Desnu, po kterém se do města dopravovala humanitární pomoc a evakuovali civilisté.

"Město je bez elektřiny, vody, tepla a téměř bez plynu, infrastruktura je zničená. Podle místních obyvatel okupanti sestavují seznamy civilistů pro 'evakuaci' do Lgova [Kurská oblast Ruska]. Rasisté odříznutím Černihova od hlavního města udělali z jeho obyvatel rukojmí."

Černihiv, který má téměř 290 000 obyvatel, je již 12 dní v obležení ruských sil.
 

30027

Válka na Ukrajině brání v realizaci čínské iniciativy Pásmo a cesta

24. 3. 2022

čas čtení 7 minut

Sankce proti Rusku stojí stranou čínského železničního koridoru Hedvábné stezky - narušují nákladní dopravu a způsobují Číně ztráty - a zároveň nutí Peking přehodnotit regionální obchodní a bezpečnostní strategie. Nejzávažnější dlouhodobé důsledky však může pocítit Kazachstán, píše na webu Responsible Statecraft Nathan Hutson.

 18164

Tak znovu: Prosíme, přispějte na provoz Britských listů

21. 12. 2021

čas čtení < 1 minuta

Finanční částka k dispozici Britským listům dosáhla rekordního minima, jak je vidět z přiloženého obrázku.

Snažíme se provozovat deník s minimálními náklady, avšak tři kmenoví autoři (nikoliv šéfredaktor) nemohou žít ze vzduchu a musíme jim hradit aspoň minimální honoráře.

Z částky 14 321 Kč to ale asi nepůjde. Potřebujeme na provoz Britských listů měsíčně cca 60 000 Kč.

Od Nového roku budeme znovu pravidelně vydávat přehled finančního stavu Britských listů, z důležitých důvodů to v druhé polovině roku 2021 nebylo možné.


Prosíme, přispějte.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

 

Jan Čulík
šéfredaktor

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 18577

Válka na Ukrajině očima optimisty

23. 3. 2022 / Jiří Hlavenka

čas čtení 20 minut

 
Musím se předem omluvit. Jako bývalý přední odborník na fotbal, hokej a politiku jsem se před dvěma lety přeškolil na experta ve virologii, imunologii a vakcinologii, abych se nyní stal expertem na vojenství, a mohl dál šířit moudra na aktuální téma. Tak jako ostatně všichni ostatní v naší zemi. Berte tedy prosím následující text s velkou rezervou - avšak jako vždy uvítám diskusi.

Zemřela Madeleine Albrightová

23. 3. 2022

čas čtení < 1 minuta

Foto: Jan Čulík ukazuje v roce 2010 při příležitosti inaugurace někdejšího doktorandského stipendia Madeleine Albrightové na univerzitě v Glasgow, financovaného donedávna českou vládou, vynikající tamější bohemistickou knihovnu

Ve středu zemřela na rakovinu  v kruhu své rodiny ve Spojených státech Madeleine Albrightová, bývalá americká ministryně zahraničních věcí českého původu. Bylo jí 84 let.

Former US Secretary of State Madeleine Albright died today

23. 3. 2022

čas čtení < 1 minuta

 

Madeleine Albright, Bill Clinton's Secretary of State, died today of cancer, in the circle of her family, in the United States, aged 84. She was a formidable politician and a defender of women's rights. She was also kind enough to give her name to the Madeleine Albright PhD Scholarship in Czech Studies, financed by the Czech government for the School of Modern Languages and Cultures at the University of Glasgow. In this picture, Jan Čulík shows her the brilliant Czech section of the University Library during her 2010 visit to the University when she personally inaugurated the scholarship.

Ruská státní televize: Bude jaderná válka. Vy na Západě jste moc drzí

22. 3. 2022

čas čtení 3 minuty

"Evropané jsou zbabělci, oni se bojí. Musejí být dobyti strachem a bičem"

Carl Bildt: Nemáme právo ignorovat to, co se říká v těchto dnech v ruské státní televizi. Má to bohužel potenciál stát se něčím daleko horším...

Evropě, Evropě, musíme říct jednoduchou věc... Dostanete jaderný úder, pokud dá NATO dohromady nějaký mírový kontingent, anebo jestliže se rozhodnete ho někam přemístit, a tak dále. Tohle bude jaderná válka! A to řekli Francouzi. Musíte tomu řádně porozumět. Vy chrabří Poláci, z vaší Varšavy za třicet vteřin nezbude nic. Vy chrabří  Němci, pro vás to platí taky. Chrabří Estonci, chrabré pobaltské země. Mimochodem, co se týče chrabrých Pobalťanů, vím, že v Kaliningradě na hranicích jsou vážné problémy. Možná že bude nutné vytvořit koridor do Kaliningradu? Koridor, pozemní koridor do Kaliningradu. Proč ne? Když ho můžeme utvořit do Transdnistrije.. Zdá se mi, že země, jak my jim říkáme, "Litvenie" a "Polsko", se chovají příliš drze. Příliš drze. A neuvědomují si, že si s nimi dokážeme poradit rychleji, než si dokážeme poradit s tím, co jsme zahájili na Ukrajině. Protože otázka koridoru je otázka místní vojenské operace. A je to daleko jednodušší než to, co jsme zahájili na Ukrajině...



Myslíte si stále, že ruská válka proti Ukrajině je "místní konflikt" a Evropu nic neohrožuje? Rusko má jiný názor:


"A jestliže si myslíte, že se zastavíme na Ukrajině, tak si to pěkně znovu rozmyslete. Připomínám vám, že Ukrajině je jen předběžná etapa při zabezpečování strategické bezpečnosti Ruské federace."

"Brzo nám dojde trpělivost a odpálíme něco těžkého na Washington a na Londýn."

"Polsko si zahrává s ohněm. Bylo trojí dělení Polska. To čtvrté bude jejich poslední."

"Rusko nikde nekončí."

"Dejme tomu čas a z Polska nic nezbude. A ani z pobaltských států."

"Zdá se mi, že Litva a Polsko se chovají přiliš drze. Příliš drze. Oni nechápou, že mohou být potlačeny ještě rychleji než Ukrajina."

"Ať kňučí a křičí. Ano, toto jsou bombardéry, které jsou schopné nést jaderné zbraně, ale my nemáme jinou volbu."

"Naše ponorky jsou schopné odpálit více než půl tisíce jaderných hlavic, což zaručí zničení Spojených států i všech členských zemí NATO. To je podle naší zásady, 'Na co je nám svět, když v něm nebude Rusko.'"

Teď byla celá ruská triáda přesunuta do speciálního režimu bojové pohotovosti."

"Přivezeme svou armádu zase na západní hranice. Evropané jsou zbabělci, oni se bojí. Musejí být dobyti strachem a bičem."

"Nemůžeme se zastavit na půl cestě. A nadto, s takovými sankcemi, kdo řekl, že bychom se měli zastavit na hranicích Ukrajiny?"

"Jedná se o scénáři okupace pobaltských zemí."

¨"Rusko je jediná země na světě, schopná proměnit reálně Spojené státy v radioaktivní popel."

Rusko nepřestane. Zaveďte ropné embargo. Je lépe zaplatit penězi než životy.

 

 18574

O mírotvorných totalitářích, kteří chtějí zotročit Ukrajinu

23. 3. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Setkávám se s pro mne neuvěřitelným názorem, že mírová jednání komplikuje „Kyjev“. Kyjev je ovšem město, nikoli osoba. Myslí se tím asi politická reprezentace Ukrajiny. Ti „mírotvorci“, kteří dávají vinu Kyjevu, si představují, že prezident Zelenskij a vláda Ukrajiny jsou něco jako Putin nebo Kaddáfí a mohou bez ohledu na lid své země uzavřít s Ruskem dohodu.

 18556

Čtvrt století s Hitlerem

23. 3. 2022

čas čtení 1 minuta

  • Putin se stal Hitlerem už tehdy, když srovnal se zemí Groznyj, když byly ničeny čečenské školy, nemocnice a porodnice, když ruští vojáci vraždili obyvatele čečenských vesnic, upozorňuje moskevský komentátor Vadim Zajdman.

 18453

Tisková zpráva:

Pomáhej Ukrajině - platforma shromáždila téměř 30 000 nabídek pomoci a 400 pomáhajících organizací

23. 3. 2022

čas čtení 4 minuty

Na centrální platformě Pomáhej Ukrajině ( www.pomahejukrajine.cz ) je již 29 432 nabídek pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny. K nabídkám má plný přístup 951 administrátorů z 398 organizací. Na část nabídek mohou reagovat i jednotlivci z řad veřejnosti. Platformu spravuje Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR. Cílem je soustředit co nejvíce hmotných i lidských zdrojů na jednom místě a zároveň přispět k jejich snadnému a zodpovědnému využívání. Platformu vyvinula a technicky zajišťuje společnost Contember.

Rozhovor Britských listů 477. Proč je český stát v uprchlické krizi tak neefektivní?

17. 3. 2022

čas čtení 1 minuta


Historik a teolog Richard Vlasák informuje v tomto rozhovoru s Janem Čulíkem ze Šluknovska, že se tam velmi efektivním způsobem zaktivizovala občanská společnost pro pomoc ukrajinským uprchlíkům. Jenže tato aktivita nutně potřebuje, aby ji efektivními kroky podpořila současná česká vláda Petra Fialy a osvobodila se od zastaralých ideologických pouček z devadesátých let. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. března 2022.




 18489

Levada Center: Postoj ruských občanů k situaci nejvíce ovlivní propad kurzu rublu

23. 3. 2022

čas čtení 1 minuta

  • Levada Center uvádí údaje o analýze vztahu mezi makroekonomickými ukazateli - náklady na barel ropy, směnný kurz dolaru, index spotřebitelských cen - a údaje o subjektivním hodnocení socioekonomické situace měřené Centrem Levada. Tento dokument ukazuje, že makroekonomická výkonnost země má silný vliv na veřejné mínění ohledně sklonu k úsporám. 

Rozhovor Britských listů 476. Jedinou možností Ruska jak zvítězit je Ukrajinu úplně zničit

14. 3. 2022

čas čtení < 1 minuta



Vojtěch Boháč ze serveru Voxpot, specializujícího se na přinášení zahraničně-politických analýz českým čtenářům, byl s kolegy donedávna měsíc na Ukrajině. Před začátkem brutální ruské invaze i během ní. Co tam zažil a jak analyzuje, co se stane? O tom s ním hovoří Jan Čulík. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 15. března 2022.

 18109

Tisková zpráva:

Kampaň Putin100: finanční instituce mají morální povinnost ukončit spolupráci s ruskými energetickými firmami

23. 3. 2022

čas čtení 3 minuty

Desítky organizací z celého světa vyzvaly stovku bank, pojišťoven a investičních fondů, aby přestaly spolupracovat s ruskými energetickými firmami. Právě z prodeje fosilních paliv, tedy ropy, uhlí a plynu, totiž ruský režim do velké míry financuje svou invazi na Ukrajinu. Spalování fosilních paliv navíc výrazně přispívá k prohlubování klimatické krize.

 18573

Ruské síly "do značné míry ustrnuly", tvrdí britské ministerstvo obrany

22. 3. 2022

čas čtení 17 minut

- Ukrajinská armáda oznámila, že jeden ruský voják jí předal svůj tank a dostal za to 10 000 dolarů. Ostatní posádka tanku předtím dezertovala.

- Rusko bombardovalo město  Kramatorsk na východě Ukrajiny.

A použilo tam zakázanou fosforovou munici:



Ruské síly jsou nyní uvnitř obléhaného jižního města Mariupol. Dvě "supersilné bomby" otřásly Mariupolem v úterý, i když probíhaly záchranné práce, uvedly místní úřady. Podle organizace Human Rights Watch je ve městě uvězněno více než 200 000 lidí, přičemž situace je popisována jako "mrazivá pekelná krajina plná mrtvých těl a zničených budov".


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se virtuálně zúčastní summitu NATO  koncem tohoto týdne.

Americké ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že "důrazně odsuzuje" monstrproces proti kritikovi Kremlu Alexeji Navalnému.

- Ruské síly unesly 2389 dětí z Doněcka a Luhanska, konstatuje americké velvyslanectví.
Americké velvyslanectví v Kyjevě s odvoláním na ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že z Ruskem kontrolovaných území Luhanské a Doněcké oblasti bylo "nezákonně odebráno" 2 389 ukrajinských dětí a odvezeno do Ruska.

Rozhovor Britských listů 475. O podstatě Putinova režimu

10. 3. 2022

čas čtení < 1 minuta



S politologem Jaroslavem Bílkem hovoří při příležitosti pokračujícího vraždění na Ukrajině Jan Čulík o podstatě Putinova režimu. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. března 2022.

 17954

Extrémy 40C nad normálem: co způsobuje "mimořádné" oteplení v polárních oblastech?

22. 3. 2022

čas čtení 5 minut

 

Teploty v Antarktidě a Arktidě vědce šokovaly. Jak neobvyklé jsou? Jaké jsou důsledky?


Neobvykle vysoké teploty v Antarktidě i Arktidě v posledních dnech šokovaly vědce, kteří varují, že extrémy budou v důsledku klimatické krize stále častější.

Stanice Concordia vysoko na Antarktické plošině dosáhla v pátek rekordní teploty -11,8 °C, což je o více než 40 °C více, než je sezónní norma. Stanice Vostok zaznamenala teplotu -17,7 °C, čímž překonala svůj rekord o 15 °C.

Zároveň některé stanice v blízkosti severního pólu dosáhly 30 °C nad normál, rekordy byly překonány v Norsku a neobvykle vysoké teploty byly zaznamenány v Grónsku a na ruském souostroví Země Františka Josefa.

Antarktický kontinent jako celek byl v pátek o 4,8 C teplejší v porovnání se základní teplotou mezi lety 1979 a 2000, uvedla agentura Associated Press. Ve stejný den byla Arktida jako celek o 3,3 °C teplejší než průměrná teplota v letech 1979 až 2000.

Rozhovor Britských listů 474. Putinova agrese. Co bude dál?

7. 3. 2022

čas čtení < 1 minuta



Putinova útočná válka na Ukrajině pokračuje neuvěřitelnými zvěrstvy proti civilnímu obyvatelstvu, matkám s dětmi, novinářům a Putinova ekipa stále ještě hrozí jaderným úderem. Co se stane teď a v nejbližší budoucnosti, jak na to reagovat a dokáže to Česká republika. Jan Čulík o tom hovoří s Bohumilem Kartousem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 8. března 2022.

 18568

Cesta do Kyjeva a právní stát v postkomunistické Evropě

22. 3. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


S rozpaky jsem sledoval cestu tří premiérů, Polska, Slovinska a Česka, do Kyjeva. Nejprve mne potěšily zprávy, že premiéři jsou vyslanci Evropské rady, tedy fakticky nejmocnějšího orgánu EU. Jako mise EU by to byla hezká akce, zejména od euroskeptických politiků. Řekl jsem si, že třeba Polsko konečně pochopilo, že jedinou cestou do budoucnosti je přijetí západních norem právního státu a společenského života.

 18569

Zajímavá přednáška

22. 3. 2022 / Soňa Svobodová

čas čtení 13 minut

 


V minulých dnech proběhla v pražské Městské knihovně velmi zajímavá přednáška na téma: Akt ve výtvarném umění, v níž se její autor, světově uznávaný český malíř, performer, scénograf, režisér, spisovatel a držitel mnoha prestižních ocenění MgA. Vladimír Kiseljov, představil také jako lektor, zamýšlející se nad vývojem zpodobnění nahé ženy v průběhu 20. až 21. století v dílech takových malířských mistrů, jakými byli G. Klimt, H. Matisse, P. Picasso, A. Modigliani, M. Chagall, E. Schiele či Toyen.


Pane Kiseljove, o malířích je známo, že raději malují než přednášejí. Jaká byla tedy ta vaše prvotní myšlenka, která vás přiměla toto změnit a uspořádat danou přednášku?

Jak jsem se stal starožitníkem

22. 3. 2022 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 2 minuty


(povídka sedmá)


Už mi to začalo lézt vážně na nervy. Vlevo komín, vpravo komín, zezadu komín a vepředu se dusím já na vlastní zahradě. Nevím co do toho ty vesničani cpou, ale čudí, jako když zapálíte špatně vysušený velbloudí hovno. Fakt mě to točí. Nemaj rozum – trávěj sami sebe i sebe si navzájem. A já to mám jako sousedskej bonus.

I vyrobil jsem ze zoufalství poutavý letáček a nechal ho namnožit 200x.

 18573

Den šestadvacátý: Vybombardovaný supermarket v Kyjevě, pět mrtvých

21. 3. 2022

čas čtení < 1 minuta

"Pamatuju si konec druhé světové války. Některé oblasti byly okupovány a místní lidi museli žít s Němci, ale tohle...? Bombardování obytných domů, domy hoří, lidi padají a leží mrtví na ulicích a všem je to jedno... Nemohli by naši spojenci pomoci Ukrajině ukončit tuto děsnou válku?"

Děsivá svědectví uprchlíků z Mariupolu:

 18568

Politika jako prázdný marketing na udržení moci

21. 3. 2022 / Albín Sybera

čas čtení 6 minut

Jak Janez Janša na pozadí ruské agrese na Ukrajině dusí nezávislost Radiotelevizije Slovenija a proč si Petr Fiala kazí pracně pěstěnou image

  • Na pozadí invaze a násilí ruské armády na Ukrajině vrcholí ve Slovinsku další politická bitva o veřejnoprávní média

  • Kontroverzní pravicově populistický premiér Janša usiluje o udržení své SDS u moci v nadcházejících dubnových volbách a neváhá se politicky přiživovat na obětech ruské agrese

  • Cestu do Kyjeva ve společnosti Petra Fialy a Mateusze Morawieckého využil Janša k připodobnění se k Volodymyru Zelenskému ve snaze posílit svou SDS v předvolební kampani

 16578

Jak dokázat popsat tu stále větší potřebnost a zároveň bezmocnost sociální práce v době, která se vymyká z kloubů a šílí?

21. 3. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 7 minut

"…Již Freud nakonec vyznal, že vlastně nevyléčil jediného svého pacienta, a jeho žák C. G. Jung prohlásil, že pravý psychiatr je ten, který považuje sama sebe za svého prvého pacienta…"

Josef Šafařík, Cestou k poslednímu, str. 585, nakladatelství Atlantis, Brno 1992

Čtenáři BL mi občas píši ( ne, že by jich bylo nějak moc, ale pochlubit se musím), že je na "nenovinářských" článcích, které "drze" píši, zajímá nejvíce osobní vhled a subjektivní poznatky z praxe a každodenní reality sociální práce. Zejména pakliže se mi podaří přesáhnout odborným fachidiotismem a infantilním optimismem nasáklé články o sociální práci tzv. profesionálních psavců v této krizové době. A v té jsme posledních několik let vlastně permanentně.

 18567

Válka podobná Ukrajině: Ve Schrodingerově válce mohou vyhrát obě strany

21. 3. 2022 / Jan Řezáč

čas čtení 3 minuty

 

Historie se opakuje, a nejlepším předobrazem současné invaze supervelmoci proti menšímu státu je u nás málo známý konflikt mezi Vietnamem a Čínou v roce 1979. Podobné je už názvosloví. Místo ruské„speciální vojenské operace“ je válka z roku 1979, kdy zaútočila Čína, nazývaná v Číně „Sebeobranný protiútok proti Vietnamu“. Nejčastěji uváděným důvodem Nejčastěji uváděným důvodem konfliktu útoku Číny proti Vietnamu byla snaha Číny zamezit pokračující vojenské přítomnosti Vietnamu v Kambodži, kde tehdy Vietnamci svrhli režim Rudých Khmerů.

Hospodaření OSBL za květen 2021

8. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

V květnu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 422.16 výdaje byly  jako obvykle 61 731.50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže směřujeme k nule. Zůstatek ke konci května byl 84 819.22  Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci květnu 2021.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

24354