
Vědci varují, že závislost na fosilních palivech ohrožuje celosvětové zdraví
26. 10. 2022
Závislost na ropě a plynu zhoršuje dopady na klima a prohlubuje potravinovou a energetickou krizi a krizi životních nákladů.
Podle studie je zdraví lidí na světě vydáno napospas globální závislosti na fosilních palivech.
Analýza uvádí, že s prohlubující se klimatickou krizí roste počet úmrtí v důsledku horka, hladu a infekčních onemocnění, zatímco vlády nadále poskytují více dotací fosilním palivům než chudším zemím, které dopady globálního oteplování pociťují.
Zpráva uvádí, že klimatická nouze prohlubuje potravinovou a energetickou krizi a krizi životních nákladů. Například v roce 2021 bylo kvůli extrémnímu horku ztraceno téměř půl bilionu pracovních hodin. To postihlo především pracovníky v zemědělství v chudších zemích, což snížilo zásoby potravin a příjmy.
Zpráva však uvádí, že naléhavá opatření zaměřená na zdraví, která by řešila globální oteplování, by mohla zachránit miliony životů ročně a umožnit lidem, aby díky čistšímu ovzduší a lepšímu stravování prosperovali, a ne jen přežívali.
Zpráva skupiny Lancet Countdown pro zdraví a změnu klimatu nese název Zdraví na pospas fosilním palivům. Vypracovalo ji téměř 100 odborníků z 51 institucí ze všech kontinentů a byla zveřejněna před klimatickým summitem OSN Cop27 v Egyptě.
"Klimatická krize nás zabíjí," uvedl v reakci na zprávu generální tajemník OSN António Guterres. "Podkopává nejen zdraví naší planety, ale i zdraví lidí na celém světě - toxickým znečištěním ovzduší, snižováním potravinové bezpečnosti, vyšším rizikem propuknutí infekčních chorob, rekordními extrémními vedry, suchem, povodněmi a dalšími jevy."
Dodal, že závislost na fosilních palivech se stále vymyká kontrole a ohrožuje lidské zdraví, živobytí, rozpočty domácností i národní ekonomiky. "Vědecké poznatky jsou jasné: masivní a rozumné investice do obnovitelných zdrojů energie a odolnosti vůči změně klimatu zajistí zdravější a bezpečnější život lidem v každé zemi."
Dr. Marina Romanellová, vedoucí projektu Lancet Countdown a University College London (UCL), uvedla: "V rámci projektu Lancet Countdown jsme se zaměřili na problematiku energetiky: "Jsme svědky přetrvávající závislosti na fosilních palivech. Vlády a společnosti nadále upřednostňují průmysl fosilních paliv na úkor zdraví lidí."
Zpráva sleduje 43 ukazatelů zdraví a klimatu, včetně vystavení extrémním vedrům.
Profesorka Elizabeth Robinsonová z London School of Economics řekla: "Vliv klimatických změn na životní prostředí je velmi významný: Robin Robinsonová uvedla: "To je obzvláště znepokojující vzhledem k tomu, že se letos opět ukázalo, že globální potravinové řetězce jsou velmi zranitelné vůči otřesům [jako je válka na Ukrajině], které se projevují v rychle rostoucích cenách potravin."
Zpráva rovněž zaznamenala dopad klimatické krize na infekční nemoci a zjistila, že období, kdy se malárie může přenášet, se za poslední desetiletí prodloužilo o 32 % ve vrchovinných oblastech Ameriky a o 15 % v Africe ve srovnání s 50. lety 20. století. Pravděpodobnost přenosu horečky dengue se za stejné období zvýšila o 12 %.
Zpráva časopisu Lancet sleduje také systém fosilních paliv. Zjistila, že 80 % z 86 hodnocených vlád dotuje fosilní paliva a v roce 2019 jim poskytlo dohromady 400 miliard dolarů. Tyto dotace byly v pěti zemích, včetně Íránu a Egypta, vyšší než národní výdaje na zdravotnictví a v dalších 16 zemích činily více než 20 % výdajů na zdravotnictví.
"Vlády dosud neposkytly částku 100 miliard dolarů ročně na podporu opatření v oblasti klimatu v zemích s nižšími příjmy," uvádí zpráva.
Zpráva uvádí, že strategie 15 největších ropných a plynárenských společností zůstávají v příkrém rozporu s ukončením klimatické nouze, "bez ohledu na jejich klimatická tvrzení a závazky".
Prof. Paul Ekins z UCL uvedl: "V této zprávě se píše, že v oblasti klimatických změn je třeba usilovat o to, aby se zabránilo vzniku klimatických změn: "Současné strategie mnoha vlád a společností uzavřou svět do fatálně teplejší budoucnosti a připoutají nás k využívání fosilních paliv, která rychle uzavírají vyhlídky na svět vhodný k životu."
Rychlé omezení spalování fosilních paliv by nejen snížilo globální oteplování, ale přineslo by i okamžité zdravotní výhody, uvedl Romanello, například by se zabránilo milionu nebo více předčasným úmrtím způsobeným znečištěním ovzduší ročně.
Přechod na stravu bohatší na rostliny v rozvinutých zemích sníží emise z produkce červeného masa a mléka na polovinu a zabrání až 11,5 milionu úmrtí souvisejících se stravou ročně, uvádí zpráva.
Diskuse