
EU je na cestě k porušení závazku snížit emise metanu o 30 %, varuje zpráva
27. 10. 2022
Metan je po oxidu uhličitém druhým největším přispěvatelem ke globálnímu oteplování, přičemž jeho dopad na skleníkový efekt je v časovém horizontu 100 let nejméně 27krát horší než dopad CO2.
Většina emisí metanu v Evropě pochází ze zemědělství - zejména z chovu hospodářských zvířat - ale podle zprávy nadace Changing Markets Foundation se EU vyhýbá použití politických nástrojů, jako je například společná zemědělská politika v hodnotě 387 miliard eur, k přímému řešení tohoto problému.
Nusa Urbančičová, ředitelka kampaní nadace Changing Markets Foundation, uvedla: "Jsme ve stavu klimatické nouze a snižování emisí metanu je nejlepším krátkodobým opatřením, jak zpomalit nárůst teploty. Proto potřebujeme naléhavá politická opatření k transformaci našich systémů produkce potravin. Naši vedoucí představitelé musí začít naslouchat vědcům místo lobbistů, jinak EU nebude schopna splnit globální závazek týkající se metanu."
Podle vědců z Národní oceánské a atmosférické observatoře (National Oceanic and Atmospheric Observatory) vzrostly v loňském roce emise metanu o dosud nejvyšší množství a dosáhly nového rekordu.
Tento plyn je již nyní zodpovědný za přibližně pětinu veškerého globálního oteplování a nová studie uvádí, že emise metanu z chovu zvířat v Evropě mají nyní globální oteplovací výkon 160 uhelných elektráren, měřeno za období 20 let.
"Je to velký problém," řekl Tim Searchinger, vedoucí vědecký pracovník Princetonské univerzity a vedoucí pracovník Institutu světových zdrojů. "Jen emise enterického metanu [z říhání a vypouštění větrů krav] by do roku 2050 zvýšily emise ze zemědělství nejméně o 25 % ve srovnání s rokem 2010."
Searchinger uvedl, že nejlepšími způsoby, jak zmírnit emise metanu, by bylo efektivnější krmení hospodářských zvířat, používání nových krmných přísad, které mohou snížit emise, a omezení spotřeby hovězího masa.
EU stanovila legislativní plány na snižování emisí metanu ve strategii, která byla nastíněna v roce 2020. V novém dokumentu, jehož spoluautorem je Institut pro evropská environmentální studia, se však uvádí, že blok stále nestanovuje zvláštní cíle pro odvětví živočišné výroby ani nesměřuje dotace na snižování emisí metanu, a je tak nucen spoléhat se na předpisy s mezerami v právních předpisech, které mohou skrývat zemědělské emise.
Podle nedávné studie by snížení emisí znečišťujících látek s krátkou životností, jako je metan, mohlo v letech 2030 až 2050 snížit globální oteplování o polovinu. Nová zpráva však odhaduje, že bez nových opatření může produkce metanu v EU do konce desetiletí klesnout pouze o 17 %.
Evropská komise v interním dokumentu zaslaném státům EU sama připustila, že se jí nepodaří splnit cíl pro rok 2030 - ačkoli předpokládá, že do té doby dojde ke snížení o 23 %. V tomto dokumentu se uvádí, že klíčem ke splnění cíle bude snížení emisí z chovu hospodářských zvířat.
V nové zprávě se však uvádí, že "nepatřičný vliv" lobbistů zemědělského průmyslu, s nimiž se úředníci EU setkávali třikrát častěji než s neprůmyslovými skupinami, oslabil legislativní iniciativy, které by mohly emise z chovu hospodářských zvířat snížit.
Diskuse