Ruská agrese na Ukrajině: Rusko varuje Západ, že bude litovat vyslání tanků na Ukrajinu
20. 1. 2023
Addressing Ramstein meeting, @ZelenskyyUa called to speed up military support because time plays in Russia’s favor.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) January 20, 2023
We have very little time. Russia can throw millions of mobilized into war. Without sufficient & timely weapon supplies, war will go further. pic.twitter.com/uxLfggyq2P
- Vztahy Ruska se Spojenými státy jsou na "historicky nejnižším bodě", uvedl Kreml, přičemž "v dohledné době" není naděje na zlepšení bilaterálních vztahů.
V době, kdy se západní ministři obrany sešli na letecké základně Ramstein v Německu, aby jednali o zaslání další vojenské pomoci Ukrajině, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že dodání dalších tanků Kyjevu "nic zásadního nezmění".
- Západ bude podle něj "litovat" své "iluze", že Ukrajina může na bojišti zvítězit. Peskov řekl novinářům:
Opakovaně jsme říkali, že takové dodávky nic zásadně nezmění, ale přidělají Ukrajině a ukrajinskému lidu problémy.
Na otázku, zda dodávky stále modernějších zbraní na Ukrajinu znamenají, že se konflikt stupňuje, mluvčí Kremlu odpověděl: "Máte naprostou pravdu, skutečně se vyvíjí po vzestupné spirále. Vidíme rostoucí nepřímé a někdy i přímé zapojení zemí NATO do tohoto konfliktu ... Vidíme oddanost dramatické iluzi, že Ukrajina může na bojišti uspět. Je to dramatický klam západního společenství, který bude nejednou důvodem k lítosti, tím jsme si jisti.
- Nejvyšší diplomat EU Josep Borrell říká, že některé evropské země jsou připraveny poslat na Ukrajinu těžké tanky a že doufá, že rozhodnutí o jejich poskytnutí padne na dnešním zasedání ministrů obrany v Německu.
Borrell řekl novinářům v Madridu:
O tom se bude dnes jednat v Ramsteinu, kde bude EU zastoupena. Musíme Ukrajině poskytnout zbraně potřebné nejen k odražení, což právě dělají, ale také k znovuzískání území.
Dodal:
Myslím, že Ukrajina potřebuje bojové zbraně a těžké tanky, o které požádala a které jsou některé evropské země připraveny poskytnout, a doufám, že takové rozhodnutí bude přijato.
- První dodávka humanitární pomoci OSN dorazila poblíž frontového města Soledar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, uvedl mluvčí OSN.
Podle mluvčího Úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci (OCHA) Jense Laerkeho vyložil konvoj tří kamionů zásoby potravin, vody, hygienických potřeb a léků pro přibližně 800 lidí v oblastech kontrolovaných ukrajinskou vládou.
Neposkytl podrobnosti o přesné poloze konvoje ani o tom, jak byl OCHA schopen zajistit jeho bezpečnost, ale uvedl, že vozidla vyjela z Dněpru, a dodal:
Podle něj lidé v Dněpru pomoc nutně potřebují, takže jsme opravdu rádi, že se k nim konvoj dostal.
Agentura se snaží zvýšit počet konvojů s pomocí v blízkosti frontových linií a v nadcházejících dnech se očekávají další, dodal.
- Americký ministr obrany Lloyd Austin vyzval spojence, aby "sáhli hlouběji do kapsy" a podpořili Ukrajinu, protože "historie nás sleduje", když uvedl podrobnosti o balíku vojenské pomoci ve výši 2,5 miliardy dolarů, který USA oznámily ve čtvrtek.
V projevu na zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny v Německu Austin řekl: "Toto je klíčový okamžik. Rusko se přeskupuje, verbuje a snaží se znovu vybavit. Toto není okamžik, kdy by se mělo zpomalit. Je to chvíle, kdy je třeba sáhnout hlouběji do kapsy. Ukrajinci nás sledují. Sleduje nás Kreml a sleduje nás historie. Takže nepolevíme. A nebudeme váhat v našem odhodlání pomoci Ukrajině bránit se před ruskou imperiální agresí."
Setkání na americké základně Ramstein se osobně zúčastnil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov a prostřednictvím videospojení k němu promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij.
Zelensiyj uvedl, že jeho vláda očekává "silná rozhodnutí" od vedoucích představitelů obrany NATO a dalších zemí, kteří se v pátek setkali, aby diskutovali o posílení schopnosti Ukrajiny čelit ruským silám pomocí moderních bojových tanků.
Skupina 11 zemí NATO před dnešním jednáním přislíbila Ukrajině novou vojenskou pomoc. Pomoc od zemí včetně Británie, Estonska, Lotyšska a Polska bude podle prohlášení zahrnovat desítky systémů protivzdušné obrany Stinger, protiletadlových děl S-60, kulometů a výcvik.
USA ve čtvrtek oznámily, že Ukrajině poskytnou 2,5 miliardy dolarů na nové zbraně a munici. Balík zahrnuje 90 obrněných transportérů Stryker, dalších 59 bojových vozidel pěchoty Bradley, systémy protivzdušné obrany Avenger a velkou i malou munici, uvádí se v prohlášení Pentagonu.
- Britské ministerstvo obrany uvedlo, že žoldnéřská skupina Wagner "téměř jistě nyní na Ukrajině velí až 50 000 bojovníkům a stala se klíčovou součástí ukrajinské války".
- Podle studie akademiků z univerzity v Sankt Gallenu a Mezinárodního institutu pro rozvoj managementu ve Švýcarsku se od zahájení invaze na Ukrajinu z Ruska odprodalo méně než 9 % západních firem.
Simon Evenett a Niccolò Pisani uvedli, že jejich výzkum odhalil "velmi omezený ústup firem z EU a G7 z Ruska", a dodali, že tato zjištění "zpochybňují narativ, že dochází k rozsáhlému exodu západních firem, které opouštějí trh".
Výzkumníci uvedli, že z 1 404 společností z EU a G7, které byly v únoru 2022 registrovány jako vlastníci celkem 2 405 dceřiných společností v Rusku, se do listopadu zbavilo alespoň jedné z nich pouze 8,5 %, přičemž míra odprodejů se ve čtvrtém čtvrtletí "téměř nezměnila".
"Ve skutečnosti mnoho firem se sídlem v těchto zemích odolalo tlaku vlád, médií a nevládních organizací", aby opustily Rusko, přestože západní firmy, které pokračují v obchodních vazbách, "by mohly být obviněny z 'obchodování s nepřítelem'".
Studie zjistila, že z Ruska se stáhlo více amerických společností (18 %) než evropských firem (8 %) a že z těch dceřiných společností, které zůstaly, je 19,5 % vlastněno Německem, 12,4 % Američany a 7 % Japonci.
Yaleova univerzita vede seznam, který ukazuje, že více než 1 000 západních společností omezilo své aktivity v Rusku nebo - jak je tomu v případě některých největších světových nadnárodních společností - se stáhly úplně, ale mnohé zůstávají.
Švýcarští výzkumníci uvedli, že jejich studie pravděpodobně přeceňuje míru odprodejů a představuje "ověření reality", "jak ochotně, schopně a rychle jsou západní firmy připraveny přerušit zahraniční obchodní vazby tváří v tvář akutním geopolitickým rizikům".
- Samozvaná Doněcká lidová republika (DLR) v oblasti Donbasu oznámila, že převzala kontrolu nad Kliščiivkou, malou osadou jižně od Bachmutu na východě Ukrajiny.
- Ruský prezident Vladimir Putin vedl telefonický rozhovor se svým protějškem z Kazachstánu Kassym-Jomartem Tokajevem. Podle bezprostředních informací jednali o spolupráci v oblasti energetiky.
- Pavlo Kyrylenko, ukrajinský gubernátor Doněcku, zveřejnil na Telegramu údaje o civilních obětech ze včerejška. Píše:
19. ledna Rusové zabili čtyři civilisty v Doněcké oblasti: další tři lidé v regionu byli zraněni. V současné době není možné zjistit přesný počet obětí v [oblastech] Mariupol a Volnovacha. Každý válečný zločinec bude potrestán!
Na otázku soukromé rozhlasové stanice RMF FM, zda by vyslání tanků na Ukrajinu bylo možné i v případě odporu Německa, Jablonski odpověděl: "Myslím, že pokud bude silný odpor, budeme připraveni podniknout i takovou nestandardní akci ... ale nepředjímejme fakta."
Jablonski tak zopakoval prohlášení polského premiéra Mateusze Morawieckého, který ve čtvrtek naznačil, že Polsko by mohlo v rámci širší koalice vyslat na Ukrajinu tanky Leopard 2 i bez souhlasu Německa.
"Souhlas je zde druhořadý, buď tento souhlas rychle získáme, nebo sami uděláme, co je potřeba," řekl Morawiecki.
- Podle agentury AFP americký zbrojní balík neobsahoval rakety dlouhého doletu ATA, o které Ukrajina žádala.
Tyto rakety, které doletí až 300 km, by mohly Ukrajině umožnit zasáhnout ruské zásobovací trasy a sklady daleko za frontovou linií, které nejsou dosažitelné současnými raketovými systémy Himars.
Západní partneři se však také obávají, že by Ukrajina mohla zbraně dlouhého doletu použít k zasažení hluboko uvnitř ruského území nebo Krymu - poloostrova, který Moskva anektovala v roce 2014 - přestože Kyjev slíbil, že tak neučiní.
- Kreml varoval před eskalací konfliktu na "zcela novou úroveň", pokud Západ vyhoví posledním výzvám Ukrajiny k použití zbraní delšího doletu.
Spojené státy ve čtvrtek oznámily novou vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě až 2,5 miliardy dolarů, včetně stovek obrněných vozidel a podpory ukrajinské vzdušné porážky.
- Německé vládní zdroje uvedly, že Berlín by se v otázce tanků Leopard posunul, pokud by Washington souhlasil s vysláním tanků Abrams na Ukrajinu. Tanky Abrams nebyly zahrnuty do čtvrtečního oznámení USA.
Nový německý ministr obrany Boris Pistorius však již dříve uvedl, že neví o žádném požadavku, aby Ukrajina obdržela americké a německé tanky současně.
"Nejsem si vědom žádného takového ustanovení," řekl Pistorius německé televizi ARD na otázku, zda to znamená, že Abramsy a Leopardy musí být dodány současně, což je postoj, který ponechává otevřenou možnost páteční dohody.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij prohlásil, že jeho vláda očekává "silná rozhodnutí" od představitelů obrany NATO a dalších zemí, kteří se v pátek sejdou, aby projednali posílení schopnosti Ukrajiny čelit ruským silám moderními bojovými tanky.
Setkání na letecké základně Ramstein v Německu je nejnovějším z řady setkání od ruské invaze na Ukrajinu před téměř 11 měsíci a budou se na něm projednávat budoucí dodávky zbraní, zejména německých tanků Leopard 2, které používají armády v celé Evropě.
Berlín má právo veta při jakémkoli rozhodnutí o vývozu tanků a vláda kancléře Olafa Scholze se zatím zdála být neochotná tento vývoz schválit z obavy, že by tím Rusko vyprovokovala.
Někteří spojenci tvrdí, že obavy Berlína nejsou na místě, protože Rusko je již plně odhodláno k válce, zatímco Moskva opakovaně prohlásila, že západní dodávky zbraní by prodloužily konflikt a zvýšily utrpení na Ukrajině.
"Ve skutečnosti nyní čekáme na rozhodnutí jednoho z evropských hlavních měst, které aktivuje připravené řetězce spolupráce týkající se tanků," řekl Zelenskij ve čtvrtečním večerním videopřenosu.
"Připravujeme se na zítřejší schůzku v Ramsteinu. Očekáváme silná rozhodnutí. Očekáváme silný balíček vojenské pomoci ze strany Spojených států," dodal.
- Skupina 11 zemí NATO přislíbila Ukrajině řadu nových vojenských podpor před pátečním krizovým jednáním o zbraních pro Kyjev v Německu. Pomoc od zemí včetně Británie, Estonska, Lotyšska a Polska bude podle prohlášení zahrnovat desítky systémů protivzdušné obrany stinger, protiletadlových děl S-60, kulometů a výcvik.
- Ředitel CIA William Burns nedávno tajně odcestoval do hlavního města Ukrajiny, aby se setkal s prezidentem Volodymyrem Zelenským, uvedl ve čtvrtek jeden z amerických představitelů pro agenturu Reuters. "Ředitel Burns odcestoval do Kyjeva, kde se setkal s ukrajinskými zpravodajskými kolegy i prezidentem Zelenským a posílil naši trvalou podporu Ukrajině a její obraně proti ruské agresi," uvedl americký představitel, který odmítl být jmenován nebo sdělit, kdy se návštěva uskutečnila.
- Británie plánuje poslat na Ukrajinu 600 raket Brimstone, aby podpořila zemi v jejím boji proti Rusku, oznámil ministr obrany Ben Wallace. V projevu na setkání s dalšími ministry obrany na vojenské základně Tapa v Estonsku Wallace nastínil již dříve oznámený balíček vojenské podpory Ukrajině, včetně vyslání tanků Challenger. "Jsme v tom dlouhodobě," řekl.
- Švédská vláda oznámila nový balíček vojenské pomoci Ukrajině, který bude zahrnovat obrněná bojová vozidla pěchoty a dělostřelecký systém Archer. Polsko uvedlo, že posílá protiletadlová děla S-60 se 70 000 náboji a je připraveno darovat rotu tanků Leopard 2 německé výroby, a to "do doby, než se vytvoří (širší) koalice" dárců tanků Leopard.
- Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas uvedl, že na pátečním zasedání ministrů obrany na letecké základně Ramstein v Německu oznámí několik zemí vyslání tanků Leopard 2 na Ukrajinu. Celkový počet obrněných vozidel přislíbených na zítřejší schůzce půjde do stovek, řekl Anušauskas agentuře Reuters.
- Estonský ministr obrany Hanno Pevkur oznámil, že jeho země pošle Ukrajině v rámci posledního balíčku podpory vojenské vybavení v hodnotě 113 milionů eur.
- Dánsko oznámilo, že Kyjevu daruje 19 houfnicových dělostřeleckých systémů Caesar francouzské výroby.
Diskuse