
Nové léky proti obezitě zdá se odstraňují také asi čtyřicet dalších chorob
15. 5. 2025
čas čtení
4 minuty
Profesor John Bell: No, podle mě je to jeden z velkých úspěchů farmaceutického průmyslu, že se podařilo vyvinout takový lék, jehož vývoj trval dlouhou dobu. Používá se už dlouho, původně v nižších dávkách u diabetiků, ale nyní se zdá, že tyto nové léky mají opravdu hluboké účinky. Nejen na snížení hmotnosti, protože původně byl vyvinut jako lék na hubnutí, ale je jasné, že ovlivňuje náchylnost k celé řadě různých onemocnění, a tím myslím opravdu širokou škálu, pravděpodobně až 40 onemocnění, u kterých se užíváním tohoto léku snižuje riziko.
Moderátorka: To se zdá naprosto mimořádné. Měli bychom ho tedy všichni užívat?
Profesor John Bell: No, nechci se v této otázce příliš pouštět do spekulací, ale bude mít přínos pro lidi, a to nejen pro velmi morbidně obézní populaci. Myslím, že právě v tom se lidé zmýlili. Ve skutečnosti bude mít opravdu hluboký přínos i pro lidi, kteří jsou jen mírně obézní. Některé údaje naznačují, že i lidé, kteří formálně nejsou obézní, by z něj mohli mít dlouhodobé výhody, takže by se mohl ukázat jako prospěšný pro významnou část populace.
Moderátorka: A to proto, že podle mého chápání v první řadě dělá to, co všichni očekávají, tlumí chuť k jídlu, což je dobré pro obezitu. Ale je tu ještě něco druhého, co souvisí se zánětem?
Moderátorka: A můžeme k tomuto seznamu přidat i demenci?
Profesor John Bell: Počkáme. Studie bude hotová za pár měsíců, ale existuje řada důkazů z praxe, které naznačují, že tyto léky pravděpodobně mají vliv na demenci, ale počkejme na výsledky studie. Pokud ano, pak...
Moderátorka: Váháte.
Profesor John Bell: Myslím, že se pak ocitneme v úplně jiné situaci.
Moderátorka: Za několik desítek let se nám podařilo prodloužit průměrnou délku života, ale pak došlo k jejímu zastavení. Bude toto mít významný vliv?
Profesor John Bell: Možná ano, ale velký vliv to nebude mít na délku života, ale na délku života ve zdraví. Jedním z problémů je, že jsme prodloužili život, ale nevedlo se nám příliš dobře s prodloužením délky života ve zdraví. Lidé tedy stárnou, onemocní čtyřmi chorobami, trpí nějakým chronickým onemocněním a pak zemřou o pár let později, než by zemřeli dříve. To, co opravdu chceme, je prodloužit délku zdravého života, což je koncept zvaný „health span“ (délka zdravého života), na který se podle mě nyní zaměřuje mnoho preventivních opatření. A z pohledu společnosti je to opravdu to, o co bychom měli usilovat. Možná ano, ale nejsem si jistý, zda chceme, aby se po světě potulovalo spousta lidí ve věku 140 let. Bylo by hezké, kdyby se všichni dožili 85 let a byli až do konce fit a zdraví.
Moderátorka: A ne v domově důchodců a možná ještě pracovali.
Profesor John Bell: A pracovali.
306
Diskuse