
EU se připravuje na formální obvinění Ruska z použití chemických zbraní na Ukrajině
19. 5. 2025
Informovala o tom Sistěma, investigativní projekt Rádia Svoboda, který přečetl text dokumentu. Z důvodové části nařízení vyplývá, že závěry EU vycházejí ze zpráv Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), zveřejněných v listopadu 2024 a únoru 2025 na žádost ukrajinské strany. Tyto zprávy se zabývají zaznamenanými případy použití plynu CS u osad Marivka a Iljinka, které se nacházejí v Dněpropetrovské oblasti.
Během vyšetřování byly získány významné důkazy o použití plynu: Stopy CS byly nalezeny ve vzorcích půdy a vody odebraných po útocích; byla shromážděna svědectví ukrajinské armády; a také nahráli fotografie těl ručních granátů RG-VO - zkratka znamená "ruční granát - jedovatá látka". Tato munice patří k výrobkům ruské výroby. V roce 2024 navíc ruský propagandistický televizní kanál RT v jednom ze svých příběhů ukázal, že takové granáty používala ruská armáda během nepřátelských akcí.
Ministerstvo obrany Ukrajiny také tvrdí, že kapsle s CS se nacházejí nejen v granátech, ale také uvnitř bezpilotních letounů typu Šáhid, které ruská armáda aktivně používá při útocích na ukrajinské území.
"Vzhledem k závažnosti situace, absenci důvěryhodného vysvětlení ze strany Ruska ohledně zdokumentovaného použití slzného plynu, jakož i za účelem posílení celosvětového zákazu používání chemických zbraní, Evropská unie vyzývá OPCW, aby urychleně připsala případy zaznamenaného použití těchto látek jako způsobu vedení války," uvádí Rada EU ve svém odůvodnění nařízení o sankcích.
Podle návrhu sankcí bude aktualizovaný seznam osob a organizací podléhajících omezením zahrnovat jednotky Ministerstva obrany Ruské federace přímo související s chemickými zbraněmi: Vojska radiační, chemické a biologické ochrany a také 27. a 33. výzkumné středisko zabývající se vývojem a možným použitím toxických látek.
Slzný plyn CS, známý také pod kódovým označením "šeřík", způsobuje akutní podráždění očí, kůže a dýchacích cest, vyvolává dočasnou ztrátu orientace a pocit dušení. Ačkoli je formálně plyn považován za nesmrtící prostředek k potlačení nepokojů a je ve výzbroji orgánů činných v trestním řízení v řadě zemí, jeho použití v boji přímo porušuje ustanovení Úmluvy o chemických zbraních. Zejména článek 1 Úmluvy výslovně zakazuje používání chemických látek jako zbraní na bojišti.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse