
Na koronavirus daleko častěji umírají muži než ženy. Důvodem je kouření?
26. 3. 2020
Je dobře známo, že COVID-19 diskriminuje věkově, diskriminuje nemocné lidi a také muže. Muži propadají nákaze častěji než ženy a také častěji na COVID-19 umírají.
Ta situace byla poprvé zaznamenána v Číně, kde bylo zjištěno, že na COVID-19 zemřelo 2,8 procent mužů, ale jen 1,7 procent žen.
Tento vzorec se opakuje ve Francii, v Německu, v Íránu, v Itálii, v Jižní Koreji i v Japonsku.
V Itálii tvoří muži 71 procent mrtvých a ve Španělsku zemřelo dvakrát tolik mužů než žen.
Vědci nevědí, proč tomu tak je, Původně si mysleli, že důvodem je kouření, protože v Číně kouří 50 procent mužů a jen 2 procenta žen.
Nebezpečí kouření potvrdila vědecká studie, zveřejněná minulý měsíc, podle níž jen 12 procent kuřáků mělo méně vážné příznaky a 26 procent kuřáků skončilo na intenzivní péči nebo zemřelo.
Kouření je také zřejmě cestou, jíž dochází k infekci: kuřáci si častěji sahají na rty a mohou sdílet kontaminované cigarety.
Roli zřejmě také hraje různé genderové chování. Z některých studií vyplývá, že muži si méně často myjí ruce, méně často používají mýdlo, méně často vyhledávají lékaře a častěji ignorují doporučení veřejného zdravotnictví.
Avšak vědci nyní usuzují, že při větším ohrožení mužů nákazou COVID-19 hrají významnější roli hlubinnější faktory. V Itálii sice kouří více mužů - kouří tam asi 28 procent mužů a jen 19 procent že - ale ty rozdíly nejsou tak extremní jako v Číně. Přesto umírá více mužů.
Z předchozího výzkumu vyplývá, že muži mají méně silnou vrozenou imunitní reakci na celou řadu infekcí, včetně hepatitidy C a HIV.
Určitou roli zřejmě také hrají hormony - oestrogen posiluje protivirovou reakci imunitních buněk. A mnoho genů, které regulují imunitní systém, je zakódováno ve chromozomu X (muži mají jen jeden, kdežto ženy dva), a tak je možné, že některé geny podporující imunitní reakci jsou aktivnější u žen než u mužů.
Zjevně hrají roli všechny faktory: biologie, životní styl i chování lidí.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse