Od 26. srpna nejsou ve Středozemním moři žádné záchranné čluny

12. 9. 2018


Tisíce migrantů a uprchlíků riskují smrt na moři, protože Malta a Itálie zakázaly provoz nevládních záchranných lodí, které pracovaly ve Středozemním moři od roku 2015 do letošního 26. srpna.

Lidé snažící se získat v Evropě azyl se dál pokoušejí o riskantní přeplavbu, avšak bez záchranných lodí stoupne počet utopených dramaticky.

Naposledy bylo Středozemní moře bez záchranných lodí nevládních organizací od 28. června do 8. července a za tu dobu se utopilo  více než 300 lidí.

Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci se r. 2017 ve Středozemním moři utopilo 2383 migrantů, zatímco 100 308 lidem se podařilo dosáhnout italských břehů.

V roce 2018, kdy jsou záchranné lodě nevládních organizací pod tlakem od italské a maltské vlády, se dosud utopilo už 1130 osob, do Itálie se ale dostalo jen 20 319 osob.

V minulých dnech se u libyjských břehů utopilo 100 osob.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Merkelová ostře a důrazně odsoudila ultrapravicové útoky v Německu

12. 9. 2018Kancléřka zdůraznila v parlamentu, že násilí a nacistická hesla jsou neodpustitelné


Angela Merkelová odsoudila ultrapravicové násilí ve východním Německu v neobvykle vášnivém projevu v německém parlamentě. Zdůraznila, že vyvolávat nacistická hesla a páchat při tom násilí je neodpustitelné.

Při projevu ji přerušoval Alexander Gauland, šéf ultrapravicové strany Alternative fuer Deutschland. Obvinil ji, že svou imigrační politikou rozdělila Německo, ohrozila mír a šíří fake news tím, že tvrdí, že ultrapravicoví násilníci honili v ulicích cizince.

Rozhovor Britských listů 181.

Američané nevědí, že Trumpovy děti jsou Češi

7. 9. 2018S Karen von Kunesovou, profesorkou českého jazyka a literatury dnes na prestižní Yale University v USA a dříve na Harvardu, hovoří Jan Čulík o úpadku českých i obecně interkulturních studií na univerzitách v USA - zdá se, že Američané jsou posedlí technologií a biologií a dovídat se o jiných kulturách, aby nevedli neúspěšné války, to je moc nezajímá. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. září 2018.


K tomu: How do we defend the teaching of modern languages and cultures at universities (Jan Čulík at the University of Orleans, France) ZDE

Europoslanec polské strany PiS dostal za vyučenou

12. 9. 2018

(Ryszard Legutko je poslancem - nepřekvapivě - za polskou populistickou stranu Právo a spravedlnost)

Guy Verhofstadt: Nejprve chci reagovat na pana Legutka. Je děsivé, to, co tady říká. Říká, že jsme nikdy nebyli tak nejednotni jako dnes, protože zapomněl, jaká byla Evropa mezi dvěma světovými válkami, protože zapomněl, jaká byla Evropa za studené války. Vy jste nikdy neslyšel o berlínské zdi ani o železné oponě? Evropa je dnes jednotná! Nejde o to, že vy máte jinou vizi. Vy říkáte: "Já jsem z jiného světa než pan Juncker." No tak dobře. Pro mě to není žádný problém. Ale neříkejte úplně šílené věci na kontinentu, který zažil 20 milionů mrtvých a obětí v důsledku nacionalismu a populismu, který vy teď hájíte. O to tady jde!

Jean-Claude, musím vám říct, nechtěl jsem tímhle tady začít, ale pro mě je to opravdu děsivé, že někdo nás tady poučuje o jednotě v Evropě, zatímco se se svou vládou snaží jednat protizákonně a proti celé řadě dalších věcí,  proti hodnotám Evropské unie.


Britové budou mít problémy s řidičáky, cestovními pasy, mobily a leteckou dopravou

12. 9. 2018V případě, že Británie v březnu 2019 vypadne z EU bez dohody, přestanou v Evropské unii platit britské řidičské průkazy, což postihne 11 600 řidičů kamionů, kteří každodenně jezdí z Británie na evropský kontinent, stejně jako všechny turisty-automobilisty. Britové nebudou moci cestovat do EU, pokud bude jejich pas mít kratší platnost než půl roku, a je pravděpodobné, že pro užívání britských mobilních telefonů budou v EU znovu zavedeny vysoké poplatky za roaming. Uvádí to britská vláda v nových oficiálních varováních o dopadech brexitu, které budou zveřejněny ve čtvrtek.

Ředitel letecké společnosti Ryanair Mike O'Leary znovu vážně varoval, že brexit může způsobit zastavení letecké dopravy mezi Británií a Evropskou unií, a naléhal na britskou vládu, aby "něco v té věci už začala dělat". Problémem pro Ryanair je, že v  EU budou smět létat pouze aerolinie, které jsou z více než 50 procent vlastněny evropskými akcionáři. Ryanair má četné americké a britské akcionáře a po odchodu Británie z EU klesne podíl evropských vlastníků pod 50 procent. O'Leary problém navrhuje vyřešit tím, že neevropským akcionářům své firmy po brexitu zakáže hlasovat. Jsou s tím srozuměni.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE
 

 

Mezitím v Absurdistánu 81:

Katolická církev vládne nad vším. Pozor, abyste špatně nezvážili knedlíky! A čtěte knihu o víře v kontextu kvantové psychologie!

12. 9. 2018 / Tomasz Oryński

Legrační heslo "Zachovejme Švédsko pro Švédy", které zpopularizovali polští imigranti do Švédska, snažící se přesvědčit další Poláky, aby hlasovali pro protiuprchlickou radikální pravici, nestačilo, aby následovali kroky svých předků. Polská armáda pod velením krále Jana III. Sobieského podpořila Rakušany, a tak zachránila r. 1653 Vídeň od osmanské invaze. Poláci ve Švédsku nyní selhali a protiuprchlická pravice dostala méně hlasů, než se očekávalo. Polští pravičáci ve Švédsku jsou neutěšitelní. Tvrdí, že se Švédsko rychle proměňuje v "chalífát, kde vládnou náboženští extremisté". A v takové zemi prostě nechtějí žit. Kdyby chtěli, mohli by se přece rovnou vrátit do Polska, ne?
30080

Perspektivy současné Afriky

12. 9. 2018 / Kateřina Duchoňová


Rozhovor s Yunusem Kommou, koordinátorem české neziskové organizace v Gambii, zabývající se podporou vzdělávání dětí. V minulosti Yunus Komma spolupracoval ve své zemi také na zdravotnických projektech, je občanským aktivistou a do budoucna plánuje i vydávání nezávislých novin. Yunus prožil v Gambii celý svůj život s výjimkou krátkých cest do jiných zemí západní Afriky a tříměsíčního pobytu v Evropě, kdy se zde věnoval především prezentaci rozvojových aktivit a rozšiřování povědomí o situaci v současné západní Africe.


Evropský parlament zasáhne proti Maďarsku za porušování demokratických práv

12. 9. 2018Evropský parlament hlasoval poprvé ve své historii pro aktivaci článku 7 proti členské zemi, Maďarsku, za porušování demokratických práv. Zahájil disciplinární proceduru proti Maďarsku a konstatoval, že maďarská vláda zosobňuje "systematickou hrozbu" demokracii a zákonnosti.

Pro tuto akci hlasovalo 448 europoslanců. Těsně získal potřebnou dvoutřetinovou většinu poté, co Orbána opustili jeho spojenci v klubu evropských lidových stran.

Co funguje a jak to dál posílit?

12. 9. 2018

Možná, že spíš než se ptát, proč 15 nebo 20 procent obyvatelstva hlasuje pro ultrapravicové extremisty, bychom se měli občas ptát, proč je 80 nebo 85 procent lidí odmítá. Čím byla většina obyvatelstva očkována proti jejich lžím a nenávisti? Co funguje a jak to posílit?


Štefan Švec: Mnichovská pohoda aneb Zrada národa

12. 9. 2018Německo je v rozkladu. Party migrantů s iPhony dělají z ulic měst válečné no-go zóny, bílé ženy se bojí vycházet na ulici, kvílení muezzinů z mešit ruší spánek nemluvňat. Každý čmoud má čtyři nezletilé nevěsty, které jejich bratranec zavraždil ze cti. Všude jen bordel a kebab.

Vždycky jsem chtěl ukázat rodině rozvojový svět, a když je dostupný za tři hodiny po dálnici, nejde odolat. Vypravili jsme se do Bavorska.

Je zvláštní, jak je v téhle zničené, zbídačelé zemi všechno funkční. Když mají tramvaje změněný letní rozvrh, najdete v nich letáčky, ze kterých to pochopí i přespolní. Když se v muzeu moc přiblížíte k obrazu, zamrká na vás usměvavý kustod a poprosí vás, abyste zbytečně nespustili alarm, protože kurátoři jsou na ty své malůvky hákliví. Pokud chcete, bude vám vyprávět o dvou úrovních zabezpečení a o tom, kolik lidí tu každý den omylem rozhouká sirénu. Nechápu, jak tomu může rozumět, je to černoch.

Kompletní článek ZDEŠéf německé vnitřní rozvědky nucen vysvětlit své zpochybnění videí ultrapravicových útoků

12. 9. 2018Hans-Georg Maaßen, šéf německého Úřadu na ochranu ústavy, který nedávno několikrát spolupracoval s ultrapravicovou stranou Alternative fuer Deutschland, byl požádán parlamentním výborem, aby vysvětlil, proč zpochybnil pravost videozáznamů ultrapravicových útoků proti cizincům, jako je tento:


;


Hans-Georg Maaßen vystoupí ve středu před parlamentním výborem ministerstva vnitra uprostřed četných požadavků, aby rezignoval na svou funkci. Řekl totiž v rozhovoru, že četné videozáběry, šířící se po sociálních sítích, na nichž ultrapravicoví demonstranti útočí na cizince, mohly být "zfalšovány" a že "neexistují důkazy", že ultrapravicoví aktivisté pronásledovali cizince.

Podle pozdějších tiskových zpráv   Maaßen později od svých původních tvrzení do určité míry ustoupil. Vyjádřil se, že určité konkrétní video, zaznamenávající útoky ultrapravičáků, nepovažuje za falešné, a řekl, že byl špatně pochopen. Údajně ho překvapilo, jak rychle média a politikové byli ochotni videa z útoků v Chemnitz považovat za autentická.

Po událostech v Chemnitz došlo k dalším ultrapravicovým násilnostem v městech Köthen a Halle.

V pondělí večer se v Halle shromáždilo asi 450 ultrapravicových aktivistů. Někteří z nich plivali na policii a skandovali nacistický pozdrav Sieg Heil a hajlovali. Policie několik lidí zatkla.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

O rozdílech mezi švédskou a českou politikou

12. 9. 2018

Švédská sociální demokracie včas díky interní analýze vyhodnotila, že se musí přímo postavit pravicovému populismu a jít do střetu se SD, označit je za ty, kteří nenabízí žádná řešení, žádný pozitivní program, a propagují jen větší rozdíly ve společnosti a více nenávisti. Také bylo třeba si jistit levé křídlo sociální politikou, viz penzisté a podpora rodin s dětmi, ale i udržení tradičních témat jako gender a lidskoprávní agenda, boj proti rasismu. Proto se mocně finišovalo a zabralo to výborně. Všimněme si, že v ČR se prosadil úplně opačný model, kdy se na pravicový populismus reagovalo jeho soft verzí. To je úplně špatně a také to tak dopadlo, píše na Facebooku Lukáš Kraus.

Více informací ve švédštině ZDE

Polský prezident útočí na Evropskou unii

12. 9. 2018

Polský prezident Duda útočí na EU jako na 'imaginární komunitu, která je pro Poláky bez významu. Až budou naše záležitosti vyřešeny, budeme se zabývat evropskými věcmi. Teď nás ale nechte na pokoji a nechte nás napravit Polsko.. které Evropa zanechala v roce 1945 Rusům."


Orbán: "Evropa nás trestá, že nechceme uprchlíky!"

11. 9. 2018Populistický premiér tvrdí, že je Maďarsko trestáno, že "není zemí migrantů"


Viktor Orbán přiznal, že Evropský parlament zavede proti jeho vládě nejpřísnější sankce. Dostavil se pozdě k úterní debatě ve Štrasburku o maďarském soudnictví, o zacházení s romskou komunitou v Maďarsku a o potlačování akademických a novinářských svobod. Řekl v Evropském parlamentě, že parlament "uráží" maďarský národ.

Putinův stoupenec bizarně vyhrožuje Navalnému na YouTube, že z něho udělá "šťavnatý řízek"

11. 9. 2018Bývalý Putinův tělesný strážce Viktor Zolotov vyzval  na kanálu YouTube ruské Národní gardy, opozičního politika Alexeje Navalného k fyzickému  "souboji". Dá mu prý do huby a promění ho v "šťavnatý řízek". Zolotov je rozčílen, že Navalnyj zveřejnil dokumentaci o jeho korupci. Bizarní útok na Navalného neschválil Kreml, který se mj. přidržuje strategie NIKDY nevyslovit veřejně Navalného jméno. Navalnyj se k výzvě na "souboj" vyjádřit nemůže, neboť je ve vězení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

V Evropě umírá předčasně na znečištění vzduchu 1000 lidí denně

11. 9. 2018

 

Monitorovací stanice v Ostravě neinformovala EU o místním znečištění ovzduší, přestože překročila v roce 2015 denní limit partikulátů ve vzduchu 98 krát.


Znečištění vzduchu je nyní největším ekologickým nebezpečím ohrožujícím zdraví veřejnosti v Evropě, avšak vlády proti němu řádně nejednají, zjistila Rada auditorů Evropské unie.

Toxické ovzduší usmrcuje podle odhadů každoročně 400 000 Evropanů. Zpráva Evropské unie požaduje, aby byly evropské zákony o čistotě ovzduší přizpůsobeny normám Světové zdravotnické organizace, které jsou nejméně dvakrát tak přísné pro emise partikulátů (PM 2,5 a PM 10)"a šestkrát přísnějí pro kysličník siřičitý (SO2).

Janusz Wojciechowski, hlavní autor auditu, konstatoval, že rozsah "mlčenlivého umírání" na jedovatý vzduch v Evropě je "nepřijatelný".

"Máme v Evropě v důsledku znečištění ovzduší krizi veřejného zdraví. Více než 1000 předčasných úmrtí denně v EU a více než 1 procento denních úmrtí v EU. To je desetkrát vyšší než počet lidí, který v EU zahyne při autonehodách."

Wojciechowski poukázal na to, že Evropská unie v současnosti vydává 3,4 miliardy euro z fondů soudržnost na vysoce toxickou biomasu - téměř dvakrát tolik, než je částka 1,8 miliard euro na boj proti znečištění vzduchu.

Auditoři také poukazují na vysoce rozdílné monitorovací standardy v jednotlivých členských zemích EU. Monitorovací stanice v Ostravě v ČR neposkytovala ověřená data, přestože v roce 2015 překračovala denní limit partikulátů v ovzduší 98 krát.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

ODS pro naši budoucnost

11. 9. 2018


K tomu:

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2018

1. 9. 2018

V srpnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 58 466.08 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 86 289.51 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme ***přibližně o třetinu*** větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem srpna 2018 249 661.49 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Nad výsledky švédských voleb

11. 9. 2018 / Richard F. Vlasák


Volby do Říšského sněmu ve Stockholmu ve mně vyvolávají rozpaky. Na jedné straně jsem rád, že vyhráli sociální demokraté a spolu s levicovými a středovými stranami mají většinu hlasů (144); těší mne, že švédští demokraté mají 17% a ne 25%, jak se predikovalo; ale mrzí mne, že v parlamentu oslabili zelení, kteří mohli mít rozhodující slovo. Vynikající je i vysoká volební účast. Poslední slovo budou mít výsledky od Švédů žijících v zahraničí. Nyní je vše v rukou demokratických stran, žádná z nich nemá dostatečných 175 hlasů potřebných k parlamentní většině.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

100 lidí, včetně 20 dětí, se v září utopilo ve Středozemním moři

11. 9. 2018100 lidí, včetně dětí, se utopilo začátkem září nedaleko libyjského pobřeží, poté, co selhal motor u jednoho člunu a jiný člun začal ztrácet vzduch. Potvrdila to humanitární organizace Lékaři bez hranic.


Mezi mrtvými byla sedmnáctiměsíční dvojčata i jejich rodiče.Do 1. července se letos podle OSN ve Středozemním moři utopilo nejméně 1000 lidí. V červnu, kdy začala nová italská vláda odmítat uprchlíky, se utopilo ve Středozemním moři více než 200 osob.

V roce 2017 se celkem ve Středozemním moři utopilo více než 3000 osob.

Počet uprchlíků přicházejících do Evropy se v roce 2017 snížil o více než polovinu na 172 300.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trump chce věznit imigrantské děti trvale

11. 9. 2018

Více než 500 imigrantských dětí, odebraných rodičům v USA, jim stále ještě nebylo vráceno. Trump chce nyní zavést předpis, který by rodičům odebrané děti sebral natrvalo, varuje organizace Human Rights Watch.


Trump a Bolton se rozhodli zrušit mezinárodní soudní dvůr. Zřejmě se jim to podaří

11. 9. 2018Mezinárodní soudní dvůr (ICC) je nejvýznamnější světový trestní tribunál, prosazující spravedlnost v mezinárodním měřítku. Donald Trump a jeho poradce pro národní bezpečnost John Bolton se ho nyní rozhodli zrušit.

John Bolton, s dalšími jestřáby Paulem Wolfowitzem a Richardem Perlem, vedli v roce 2003 protizákonnou invazi George W. Bushe do Iráku. Bolton nyní chce svrhnout íránský režim.

Bolton vždycky Mezinárodní soudní dvůr nenáviděl. I když ho respektuje a podporuje 123 států, USA, Rusko, Indie, Čína a další země jako Izrael ho nikdy neuznaly.

Volební výsledky ve Švédsku nejsou vítězstvím ultrapravice, ale tříštěním dosavadních stran

11. 9. 2018Velmi důležité je, že si musejí politické strany musejí konečně vytvořit nové ideologické a integrované strategie pro řešení klíčových otázek dneška, jejichž součástí je i imigrace a integrace, aby znovu začaly určovat v zemi politickou agendu a ukázaly voličům, že existují i jiná strategická řešení, než jaká navrhuje ultrapravice


Nynější všeobecné volby ve Švédsku nebyly politickým zemětřesením. Dvě vládní strany, sociální demokraté a zelení, přišly o 2,8 procenta a 2,4 procenta svých voličů. Avšak radikální levicová strana Vänsterpartiet, která při klíčovém hlasování podporovala vládu,  o 2,2 procenta posílila, což znamená, že celková ztráta levostředové koalice ve nynějších švédských volbách byla jen 3 procenta. Ve volbách v roce 2014 přišla pravicová vládnoucí Aliance o celých 10 procent své volební podpory.

Tweety ruských trollů citovala britská média v článcích více než stokrát

11. 9. 2018V červnu letošního roku zveřejnil americký Kongres údaje o 1000 účtech na Twitteru, provozovaných petrohradským tzv. Institutum pro výzkum internetu (IRA), státní ruskou dezinformační agenturou. Předtím Twiter identifikoval už jiných 2000 twitterových účtů, provozovaných touž dezinformační agenturou. V listopadu 2017 zjistil deník Guardian, že britský tisk tweety z těchto účtů cioval osmdesátkrát. Tweety z účtů zveřejněných americkým Kongresem v červnu byly nadto citovány britským tiskem ještě dvacetkrát.

O krutosti stoupenců vyvraždění civilistů v Idlibu (je to však zřejmě hlavně Asadova propaganda)

11. 9. 2018

Krutost lidí, kteří se posmívají civilistům, kteří jsou v pasti v Idlibu a čelí pravděpodobnému hromadnému zmasakrování je neuvěřitelná, píše George Monbiot. Děti v té idlibské pasti jsou skutečné, nejsou to loutky, jak naznačuje tato odporná kresba, zaslaná mi stoupenci bombardování...


O zlotřilosti českých médií, která povedou ČR k vzniku koncentračních táborů a plynových komor

10. 9. 2018

David Michal poznamenal pod článkem Bohumila Kartouse:

Lidé si v novinách, které se zoufale snaží zvednou sledovanost, přečtou, jak mladý Afghánec někoho pobodal. Vyplašené sisinky, tedy lidé, si to nasdílejí na fuckbook. Politici bez vize a ideálů si to přečtou a dají na billboardy.

Na počátku je ono mediální strašení za účelem zvednutí čtenosti, což zvedne počet zhlédnutých reklam a to zvedne zisk médiu.

Vždyť je to tak jednoduché. Smiřme se už konečně s tím, že většina lidí je prostě blbá a nechá se strašit a zakažme si ono strašení. Zakažme reklamu vedle článků o lidském neštěstí.

K tomu dodává Jan Čulík: Česká média se až manicky z komerčních důvodů zaměřují na každý, i ten nejmenší fyzický útok či trestný čin spáchaný v západní Evropě imigranty či uprchlíky, a u každého z nich vytvářejí u českého obyvatelstva rasistický strach a kolektivní vinu zdůrazňováním, že pachatel je neběloch, uprchlík či muslim. Vůbec neinformují o tisících drastických fyzických útoků proti imigrantům a uprchlíkům, k nimž dochází od ultrapravice například v Německu. Nikdo v ČR neví o těch desítkách vypálených uprchlických ubytoven. Česká média také naprosto pomíjejí, že mnozí z uprchlických pachatelů násilných činů mají často závažné psychické problémy - jsou duševně choří - což zase u lidí, kteří prošli cestou do Evropy nevýslovným utrpením, není tak neočekávané.

Novinářské informace o pachatelích trestných činů nesmějí NIKDY zdůrazňovat jejich etnicitu a vytvářet kolektivní vinu. Je to fašismus.

Nejhroznější je, že komerčně motivovaný rasismus a nenávist šířené českými médii - největšími viníky, denodenně páchajícími trestné činy šíření nenávisti vůči menšinám a náboženstvím - jsou Parlamentní listy, avšak Novinky, Reflex a IDnes nezůstávají daleko pozadu - už nyní znamenal kolaps veškerých hrází - v Havířově publikuje ČSSD protiimigrantské billboardy, v Mostě sociální demokraté navrhují v předvolební kampani používat jed na krysy proti Romům a vyhnat lidi do segregované vesnice.

K návrhu vytvářet koncentrační tábory a stavět plynové komory je už pak docela nedaleko.

Má se v médiích poskytovat prostor extremistům?

10. 9. 2018


"Společnosti, které čelí útoku rasismu, jsou jako dům, v němž vznikl požár. 10 nebo 20 procent toho domu už shořelo, takže by se hasiči měli snažit zachránit zbylých 80 procent. Soustřeďte se na to, co se dá ještě vyhrát, než toho bude zničeno ještě víc."

Jak se postavit k sílícímu populismu a extremismu ve společnostech? Zabývat se příčinami jeho vzniku, argumentuje Kenan Malik. Jenže v českém prostředí ty příčiny nikdo nezkoumá a nikdo je neřeší. Naopak většina politiků se snaží využívat sílící populistické nenávisti ve společnosti k posilování svých politických pozic. Tím se ještě více zamlžuje a ignoruje, proč je tolik lidí naštvaných.

Andrew Stroehlein z lidskoprávní organizace Human Rights Watch vyvolal globální diskusi o tom, zda se má v médiích poskytovat prostor ultrapravicovým extremistům. Ostře a opakovaně kritizoval britský týdeník Economist a americký časopis New Yorker, že pozvali k veřejné diskusi ultrapravičáka Stevena Bannona. New Yorker se kritiky zalekl, zejména poté, co čtenáři začali rušit předplatné časopisu, a diskusi s Bannonem odvolal. The Economist se nezalekl a diskuse se má konat.

To není žádné vysvětlení

10. 9. 2018 / Jan Čulík

Vážený pane Beneši,

vysvětlení, že v Havířově probíhá obchod s chudobou, a sociálnědemokratický billboard proti imigrantům je ve skutečnosti údajně protestem proti tomuto obchodu s chudobou, není, promiňte, přesvědčivé vysvětlení.

Pokud má havířovská sociální demokracie touhu a potřebu bojovat proti obscénnímu obchodu s chudobou, proč si nedala na billboardy heslo: "Budeme bojovat proti obchodu s chudobou"?

Že namísto toho na billboardech konjunkturálně bojuje proti neexistujícím imigrantům, a spoléhá na to, že to místní lidi budou interpretovat jako její "boj proti obchodu s chudobou", je bohužel jen důkazem, že ČSSD se v nejlepším případě snaží zabít oba vrabce jednou ranou a získat při svém "boji proti obchodu s chudobou" aspoň nějaké hlasy zneužitím všeobecné české protiimigrantské xenofobie.

Je to ostudné.

Ultrapravicoví Švédští demokraté se vytahují, že "budou mít obrovský vliv"

10. 9. 2018Ve skutečnosti však všeobecné volby ve Švédsku prohráli

Rád bych, kdyby se o švédských volbách informovalo takto: V členské zemi EU s největším počtem uprchlíků na jednoho obyvatele 82 procent voličů NEHLASOVALO pro ultrapravicové národovce:


Švédsko čelí delší době politické nejistoty, poté, co oba hlavní parlamentní bloky získaly velmi podobný počet hlasů a ultrapravicoví Švédští demokraté slibují, že budou mít v parlamentu "skutečný vliv", navzdory tomu, že posílili své postavení daleko méně, než se předpovídalo.

Podle předběžných oficiálních výsledků získali Švédští demokraté 17,6 procent hlasů, více než 12,9 procent, které získali r. 2014, ale daleko méně než předpovídaných 25 procent a více.

Sýrie: Ruská a Asadova bitva o Idlib začíná útoky na nemocnice a záchranná centra

10. 9. 2018Zdravotní zařízení a záchranná střediska jsou často terčem leteckých úderů Asadových a ruských sil v Sýrii a při ofenzívě proti Idlibu, poslední enklávě protiasadovských vzbouřenců, tomu není jinak, píše analytický server Bellingcat. 6. září zveřejnil Twitterový účet syrské civilní obrany záběry střediska Bílých helem, které bylo vyřazeno z provozu masivním útokem na venkov v provincii Idlib.

8. září zaútočily letecké údery na podzemní nemocnici v Hassu:
Na nemocnice jsou také shazovány z vrtulníků barelové bomby:
Další informace a obrazový materiál ZDE

 

29923

Přečetli jsme

Neumějí Češi odpouštět? Nebo naopak trpí amnézií?

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

"Já si myslím, že to je nedostatek velkorysosti. Jsme společnost, která nezapomíná a která všechny své křivdy, jež si odžila, připomíná. Hodně tomu prospívá internet. Co se týče paměti, tak ta je docela milosrdnou záležitostí. Ale když máte k dispozici archiv, tak něco vždycky vyhrabete na každého. A naše schopnost neodpouštět je naprosto fascinující. Myslím si, že to je jeden z největších problémů, které ta společnost v duševní rovině má." Tolik Josef Šlerka, jeden z nejzajímavějších českých intelektuálů současnosti, k české kulturní identitě v rozhovoru pro Rádio Wave, stanici ČRo. Skutečně? Netrpí naopak amnézií způsobenou mnohonásobným společenským úrazem?

Stále existuje šance na Korejský poloostrov bez jaderných zbraní

10. 9. 2018 / Daniel Veselý

Navzdory tradiční skepsi klasických médií týkající se nevypočitatelného chaota úřadujícího v Oválné pracovně a neústupnosti severokorejské diktatury stále existuje naděje na zachování míru na Korejském poloostrově. A třebaže pochybnosti a námitky jsou vždy na místě, je naprosto klíčové, aby se místo kladení ultimativních požadavků a víření válečných bubnů dostalo sluchu diplomacii – byť jde o diplomacii dosti neohrabanou. V sázce je totiž příliš mnoho. 

30079

Podporuje Nike teroristické mučednictví?

Reklama, nejen politická, je často nebezpečně tupá, podlézá publiku a nerespektuje kontext

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous


"Věř v něco. I když to znamená obětovat všechno." Firma Niké využila tichého boje Colina Kaepernicka, hráče amerického fotbalu, který svým gestem (pokleknutím během americké hymny) dával najevo svou podporu hnutí Black Lives Matter, které bojuje s rasovou nerovností v USA. Colin Kaepernick je v tomto smyslu považován za hrdinu, jenž oběštoval svou kariéru, jelikož s ním současní majitelé americké MFL nechtějí uzavřít profesionální smlouvu.

Nicméně, jak poukazuje amerikanista Kryštof Kozák na Facebooku, tato reklama vysílá naprosto odlišný apel, stačí ji přenést do jiného kulturního kontextu (Niké je globálně působívá firma a internet nemá hranic). "Ve snaze získat publicitu vytvořila společnost Niké nejlepší náborový plakát pro sebevražedné radikály. Skutečně by mě zajímalo, jak tato reklama rezonuje na Blízkém východě."

Je to skutečně dobrý příklad, který v souvislosti s děsivou úrovní politické reklamy před nadcházejícími volbami do obecních zastupitelstev a senátu v ČR ilustruje, jak omezené zájmy, a tedy omezený kontext respektují zjednodušená hesla produkovaná "kreativci" reklamního průmyslu, samozřejmě bez jakékoliv odpovědnosti za následky. Ne vždy, nicméně varovně často. 

Existují samozřejmě opačné případy, kdy společnosti dokáží prostřednictvím reklamy naopak posilovat určitý hodnotový proud, jako například reklama Rakouských spolkových drah, která inzeruje slevy na rodinné jízdné a zobrazuje dva muže s dítětem, z toho jednoho tmavé barvy pleti. A vice versa, právě taková reklama může ve společnostech, které jsou kontaminovány politickým a mediálním populismem těžícím z xenofobie, být terčem rasistických úroků, jako se to stalo v případě reklamních letáků společnosti Lidl, jež si "dovolila" použít fotografie s nebělošskými modely. 

To potvrzuje hypotézu, kterou jsem rozpracoval ve své dizertační práci na téma axiologie reklamy, v níž ukazuju, jak reklama pracuje s hodnotvým rámcem svého publika. V případě Lidlu je evidentní, že nadnárodní společnost se s tímto rámcem u svého publika výrazně rozchází. 

Vzpomínky devadesátníka. Jsou relevantní pro dnešní Českou republiku?

10. 9. 2018 / Jan ČulíkDramatik a prozaik Pavel Kohout vydal v nakladatelství Odeon/Euromedia třetí, aktualizované vydání své autobiografie pod názvem To byl můj život? Kniha má 896 stran. Kohout je čtivý a jeho životopis jsem přečetl na posezení. Má jeho výpověď co říct dnešku?

Vzhledem k tomu, že jsem o pětadvacet let mladší než on, nemohu se vyjadřovat k událostem z doby před polovinou šedesátých let. Ovšem s Kohotovou interpretací všech událostí od poloviny šedesátých let až do pádu komunismu zcela souhlasím. Ano, tak, jak to popisuje, to skutečně bylo. Uprostřed nejrůznějších zkreslení a manipulace nejnovější československé historie stojí zato, myslím, aby lidi toto svědectví četli.

Co ale o obdobích, která Kohouta hluboce ovlivnila a která jsem jsem nezažil?
30077

Politický bizár

Hledání dna politického marketingu aneb progradující likvidace zbytků politické důstojnosti v ČR

10. 9. 2018

Facebooková stránka Politický bizár nabízí některé tragikomické příklady politické reklamy a politického marketingu. Předvolební kampaň před obecními a senátními volbami 2018 nabízí bohatou sklizeň. Nejde pravděpodobně o vyčeprávající souhrn nevkusu a idiocie, jež politickému marketingu dominují, nicméně způsob, jakým české politické strany samy sebe degradují na úroveň prodejní strategie teleshoppingu z 90. let, je zde archivován poměrně dobře...
30078

České dráhy dělají ČR mezinárodní ostudu

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

“Dobrýdenkontrolajízdníchdokladůpřistoupiliprosím,” zahlaholil průvodčí v odpoledním víkendovém vlaku na trase Beroun - Praha. “Jo a pojedeme objížďkou přes Krč, takže na Smíchově nezastavujeme,” dodal, ještě než se jal kontrolovat jízdenky ve spoji, který měl 20 minut zpoždění. “Je to tu samej cizinec, nerozumí tomu. Já anglicky neumím. Tady mluvíme česky,” zdůraznil velitel vlakové soupravy a ambasador českého kulturního sebevědomí. A protože šlo o významné sdělení, nabité osobní i národní hrdostí, bylo zapotřebí, aby s ním seznámil vagon plný lidí. Takovým způsobem reprezentuje národní dopravce Českou republiku.

30076

Případová studie ČSSD, v níž se najde jakákoliv další česká politická strana

Stav české politiky zásadně ohrožuje budoucnost ČR

10. 9. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Kam až to česká politika dopracovala ve své “upřímné” snaze udělat Českou republiku lepší. Když dnes chcete říct lidem, že chcete bojovat proti obchodu s chudobou (jako třeba ČSSD), dáte si na billboard protimigrační výkřik. Když jim chcete dát najevo, jak dobrý jste hospodář, jak moc vám jde o budoucnost a jak chcete zlepšovat to, co je třeba zlepšovat (jako třeba Ano), postavíte vládní program na prohlubování bezpečnosti. V 7. nejbezpečnější zemi světa. Když chcete ukázat, jak skvělá jste politická alternativa (jako třeba ODS), necháte se reprezentovat politováníhodnými populisty (aby ani "křesťané" nezůtali nedotčeni, byť některé to mrzí) a politickými turisty (jako TOP09). Když chcete přesvědčovat voliče, ochotně půjdete dělat užitečné idioty do mediální kanalizace (jako Piráti). Zbytek už vůbec nestojí za řeč. Vítej, budoucnosti...

Případová studie svědčící o tragédii české politiky

Havířov je imigrantské, multikulturní město bojující s chudobou, což je pražským elitám ukradené

10. 9. 2018 / Marek Beneš

Havířov, moje rodné město, kde jsem žil 25 let a jsem tam každý den. Řeší se protimigrační plakát ČSSD. Byl jsem v roce 1990 u toho, když havířovská ČSSD vznikla, píše Marek Beneš v reakci na kontroverzní předvolební reklamu. Řeší to všichni: Kartous z Dobřichovic, Čulík z Glasgow, Stroehlein z Bruselu, Partrige z Oxfordu a pár Pražáků. A mne by zajímalo, jestli se někdo vlastně v Havířově zajímal, proč tam ten plakát je, co se tam řeší. Prostě že by se někdo zeptal místního. Všichni mají jasno. Já třeba náhodou vím, proč je na plakátu toto. Souvisí to s panem Bakalou.

Švédské volby: Ultrapravicová revoluce ve Švédsku se nekoná

9. 9. 2018

Aktualizace: Po sečtení 84,5 procent hlasů mají ultrapravicoví Švédští demokraté pouze 17,6 procent hlasů, jen o 4,7 procent více než v roce 2014. Předpokládaných 25 procent nedosáhli. Sociální demokraté mají 28,3 procenta a poklesli jen o 2,8 procent.

Průběžně aktualizovaný zdroj ve švédštině: ZDE


Jiri Pallas Především prohráli náckové, kteří očekávali 25%. Vyhrála demokracie! Volební účast 85%


Podle průzkumů o východu z volebních místností zaznamenali ultrapravicoví Švédští demokraté daleko menší volební podporu v švédských všeobecných volbách, než očekávali:

Ultrapravicoví Švédští demokraté prý zaznamenali volební podporu jen 16,3 procent hlasů, což je jen o 3,4 procenta více než jejich volební výsledek v roce 2014 a je to daleko méně než očekávaný výsledek 25 procent. Druhá švédská televizní stanice zjistila průzkumem o východů z volebních místností, že Švédští demokraté získali 19,2 procent.

Moskva: Oni všechny mlátí!!

9. 9. 2018

"Oni všechny mlátí," napsal na Twitteru šokovaný reportér ruského časopisu Novaja gazeta z místa útoku ruské policie proti pokojnému shromáždění proti Putinově nespravedlivé důchodové reformě:


Election billboards in the Czech Republic: "Even rat poison is not enough for this vermin!"

9. 9. 2018 / Jan Čulík

Photo:  "Even rat poison is not enough for this vermin!" - an election billboard by the Most local authority, produced by a Czech Social Democrat

No holds barred: The election campaign for the Czech local authority elections uses open racism


Although commentators normally point out that of the four Visegrad countries, the Czech Republic has to date remained the most democratic, the current election campaign for the forthcoming local authority elections, which will take place in  the Czech Republic on 5th and 6th October, has, unprecedentedly,  resorted to open and brazen racism.

"Vypadněte z Německa, židovská prasata!"

9. 9. 2018

Neonacisté zaútočili v Saské Kamenici na židovskou restauraci a skandovali: "Vypadněte z Německa, židovská prasata." Stalo se v roce 2018!

Uwe Dziuballa, vlastník restaurace jménem "Schalom" v Saské Kamenici, byl při útoku neonacistů zraněn, byl zasažen jedním z kamenů, které neonacisté házeli do jeho restaurace. Restaurace byla poškozena.

Dziuballa, z židovské rodiny ze Saské Kamenice, otevřel svou restauraci v roce 2000. Od té doby je restaurace terčem antisemitských útoků. Neonacisté mu na budovu nakreslili hákový kříž, rozbíjejí mu okna a k hlavním dveřím položili prasečí hlavu.

Nynější antisemitský útok byl však nejvážnější.

Putin se rozhodl spáchat obrovský masakr v syrském Idlibu

8. 9. 2018

Jsou tam tři miliony civilistů, z nich milion dětí. Putin bude nyní proti nim provádět vojenský masakr. Jeho podpora pro vraha Asada vyvrcholí genocidou milionů nevinných lidí. Západ nehne prstem. Před útokem ruské armády nemají ti nevinní lidé kam utéci. Turecko je na své území nepustí. Evropa už vůbec ne. Rodiče vyrábějí pro své děti neumělé plynové masky... Čekají na ruský útok chemickými zbraněmi....


Odsouzenci na smrt v Idlibu pokojně demonstrovali proti Asadovi, proti islámským fundamentalistům a za demokracii. Koho by to zajímalo.


Děti v Idlibu s podomácku vyrobenými plynovými maskami proti útoku chemickým plynem:

Obama zaútočil na Trumpovu "politiku strachu a hněvu"

7. 9. 2018Barack Obama ostře kritizoval Trumpovu Ameriku. Zaútočil na Donalda Trumpa poprvé jménem v projevu, v němž odmítl "politiku strachu a hněvu".

Apeloval na voliče po celých Spojených státech, aby obnovili "zdravou demokracii" a odmítl taktiku Donalda Trumpa a Republikánů ve Washingtonu jako bezprecedentní hrozbu budoucnosti USA.

"Vyvolávat kmenové nálady, vyvolávat strach, stavět jednu skupinu lidí proti druhým, říkat lidem, že pořádek a bezpečnost by byly obnoveny, kdyby nebylo těch lidí, kteří nevypadají jako my, anebo nemluví jako my, anebo se nemodlí jako my - to je stará učebnice, tak stará jako sám čas," řekl Obama.

Neuvěřitelné: Německý ministr vnitra Seehofer se identifikuje s fašisty z Chemnitz

7. 9. 2018

Nový, naprostý propad pro Seehofera, který se zdá být sotva uvěřitelný. Řekl, že by se sám připojil k protestům v Saské Kamenici, které byly plné skandování neonacistických hesel a ultrapravicových aktivistů, kdyby nebyl ministr, píše politolog Cas Mudde.


Znepokojující vývoj v Německu:

Šéf německé rozvědky a saský premiér obhajují fašisty ze Saské Kamenice

7. 9. 2018

 

Paul Mason ironicky: Jaksi si nemohu vzpomenout na žádný jiný historický precedens, kdy německý stát selhal v boji proti nacistickému násilí, nebo si ho dokonce vůbec nevšímal...


 
Šéf německé rozvědky Hans-Georg Maaßen se stal terčem kritiky za své tvrzení, že "k žádnému ultrapravicovému násilí v Chemnitz nedošlo

Šéf domácí německé rozvědky  vyjádřil pochybnosti, že během nedávných násilností v Saské Kamenici tamější fašisté honili v ulicích cizince. Maaßen se vyjádřil pro bulvární deník Bild, že jde o "záměrné dezinformace". Tím se dostal do přímého konfliktu s tím, co o násilnostech v Chemnitz říká Angela Merkelová. 

Populisté nejsou tichou většinou. Jsou hlučnou menšinou

7. 9. 2018Analýza Pew Research Center dokazuje, že tradiční strany mají daleko větší podporu než extremistické populistické strany

Už celou řadu let nám novináři sdělují, že v západních demokraciích je nyní politika definována bojem mezi agresivním populismem a defenzivními tradičními stranami. Podle této logiky jsou nyní populisté skutečným "hlasem lidu" a tradiční establishmentové strany představují od občanů izolované elity. Nová studie dokazuje, že tato tvrzení jsou falešná, píše Cas Mudde.

Karenční doba, politika a filozofie dějin

7. 9. 2018 / Boris Cvek

V posledních dnech jsem měl možnost vyslechnout na Českém rozhlase Plus různé diskuse a názory ohledně tzv. karenční doby. A myslím, že se v tom ukazuje důležitá rovina mnoha našich politických problémů.

V případě karenční doby jde o to, zda má zaměstnanec, který onemocní, mít nárok na náhradu mzdy už od prvního dne své dočasné pracovní neschopnosti. Levice a odbory říkají, že ano, pravice a zaměstnavatelé říkají, že ne.

Státní terorista, to zní hrdě

7. 9. 2018 / Karel Dolejší

Komentátor Guardianu Simon Jenkins je buď ve zpravodajských otázkách absolutně neinformovaný, nebo záměrně lže, pokud tvrdí, že se Rusko při snaze zabít své bývalé špiony v zahraničí chová stejně jako ostatní státy. Nikdo totiž takové věci nedělá. Nedělával je ani SSSR v období následujícím po Stalinově smrti, až do svého zániku v roce 1990. 

Putinovo Rusko konečně získává globální reputaci, jakou si dávno zasloužilo. Jde o stát rutinně využívající teroristických metod nejen vůči vnitřní opozici a nepohodlným novinářům, ale i proti jiným státům - za účelem získání zpravodajské či mocenské výhody. Bdělý pozorovatel to mohl vidět během propuknutí bojů na Donbase, všiml si po sestřelení letu MH17, zaregistroval to při pokusu o puč v Černé Hoře, uvědomil si to během kauzy Skripalových. Nyní spolu s britskou premiérkou vystoupili představitelé čtyř dalších klíčových států, označili Rusko za nejpravděpodobnějšího viníka v kauze Novičok a vyzvali je k odtajnění programu vývoje chemických zbraní. Kreml zná jako obvykle jedinou odpověď, když dojde na jeho přečiny: Zatloukat, zatloukat, zatloukat.

Přehnaná britská reakce na otravu Skripalových hraje do Putinových rukou

7. 9. 2018Britská reakce na tento pokus o vraždu je infantilní

"Žádné představení není tak absurdní jako britská veřejnost v jednom ze svých pravidelných záchvatů morálky," napsal básník Thomas Babington Macaulay a mohl mít na mysli reakci britské vlády na pokus o vraždu bývalého agenta Sergeje Skripala a následnou smrt náhodné ženy. Reakce na tuto záležitost byla cynická, přehnaná a pokrytecká, píše Simon Jenkins.


Že se chtějí příslušníci tajných služeb pomstít někomu, koho považují za zrádce, není překvapivé. Britové by reagovali naprosto nevzrušeně, kdyby se něco ošklivého stalo v Moskvě britským double agentům Guyi Burgessovi, Donaldu Mcleanovi či Kimu Philbymu. Jsou dlouhodobě živeni historkami o mimosoudním zabíjení špionů a předpokládají, že v tomto temném, pseudo-celebritálním světě se zrádcům dostává zasloužené odplaty.
 

Italští populisté zahájili velkou zradu na voličích

7. 9. 2018

Italští populisté nejsou známi tím, že by drželi slovo. Během takřka deseti let v úřadu premiéra Silvio Berlusconi opakovaně slíbil, že sníží daně - jen aby slib nesplnil a přivedl zemi do dluhové krize. Ale nová populistická koalice Ligy a Hnutí pěti hvězd přivedla věci k novému rekordu, píše Ferdinando Giugliano.

Přečetli jsme:

Anketa: Brexit českým firmám zdraží dopravu i cenu jejich výrobků. Podnikatelům nejvíce vadí nejistota

7. 9. 2018

Představitelé všech českých firem, které HN oslovily, mají jedno společné. Nejistotu. Pokud by došlo na "tvrdý brexit", znamenalo by to pro většinu z nich komplikace. Zdražila by doprava, narostla administrativa a vše by trvalo déle než dnes. Jestli se nakonec zástupcům EU a Spojeného království podaří domluvit si oslovení ředitelé a manažeři netroufají odhadovat. Většina doufá, že se alespoň nějakou dohodu uzavřít podaří a brexit vesměs vnímají jako nevítanou překážku volnému obchodu. Některé firmy se připravují již teď na nejhorší scénáře, ostatní vyčkávají, dokud nebude jasné, jakou podobu bude britský odchod z unie mít.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Polovina středoškoláků nepozná rozdíl mezi reklamou a zprávou, ukázal průzkum

7. 9. 2018

Čeští středoškoláci mají potíže s porozuměním zprávám a neumí je kriticky hodnotit. Zhruba polovina studentů středních škol nepozná rozdíl mezi komerčním a zpravodajským sdělením. Vyplývá to z výzkumu, který pro vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni udělala agentura Median.

Celý text: ZDE

Tragická úroveň ČRo: Šířil lži o Britských listech

6. 9. 2018 / Jan Čulík

V údajné včerejší "debatě" o fake news dal Český rozhlas bez korekce prostor ultrapravicovému maniaku Ondřeji Neffovi, který bezostyšně tvrdil, že "Britské listy jsou totéž jako Parlamentní listy, jenže obráceně." Skutečně?

Parlamentní listy denodenně porušují ustanovení Trestního zákoníku ČR o vyvolávání nenávisti vůči náboženským a etnickým menšinám. Kdyby fungovala Policie ČR a české soudnictví, jejich redaktoři by byli dávno odsouzeni do vězení, protože podle českého právního řádu je trestem za šíření nenávisti vůči etnickým a náboženským menšinám tři roky vězeňského trestu nepodmíněně. Neffa samozřejmě moderátor nijak nekorigoval. V ČRo můžete blábolit jakékoliv nesmysly.

Jak pravidelní čtenáři Britských listů vědí, velká část informací, které BL přinášejí, pocházejí z renomovaných mezinárodních periodik, jako je Guardian, Washington Post, New York Times, Politico či Foreign Policy a silně využívají twitter feedu svého spolupracovníka Andrewa Stroehleina, mediálního ředitele Human Rights Watch, považovaného mezinárodně za jednoho z nejrenomovanějších globálních analytiků a komentátorů. Spolupracovnice Britských listů Amy Mackinnon obdržela letos v USA "Pulitzerovu cenu" za média, prestižní DuPontovu cenu udělovanou Columbia University a za exkluzivní informace (získala materiály usvědčující Trumpovu vládu ze lži) byla jmenována reportérkou serveru Foreign Policy. Podle Neffa a ČRo jsou ovšem Britské listy úplně stejné jako fašistické, kriminální PL. (Na Britské listy se nedávno obrátil jeden autor z Neviditelného psa, že už tam nemůže psát v důsledku všudypřítomného rasismu.)

Všechny články v BL jsou pečlivě zdrojovány přesnými odkazy na zdroje, což je v českém kontextu naprosto bezprecedentní.

Majitelem Parlamentních listů je odsouzený korupčník a král hazardu Valenta.


Úroveň nekorigované idiocie je ohromující.

Neff ovšem blábolí nekorigované nesmysly  v ČRo častěji. Nedávno tvrdil, že prý v roce 1968 "padla cenzura" až 21. srpna. Naprostý nesmysl.  Novináři Českého rozhlasu zjevně netuší, že je jejich povinností věcně korigovat nesmysly. Normalizovat idiocii, lži a maniakální obsesi je pro společnost nesmírně nebezpečné. Dnes se v ČR v důsledku činnosti i organizací, jako je ČRo, považují za zcela normální fašistické výroky, které by před pěti lety byly naprosto nepřijatelné.

Novináři veřejnoprávního rozhlasu si tak nevědomky podřezávají větev, na níž sedí, protože budou-li nekriticky dál dávat prostor ultrapravicovým maniakům, až se tito lidé dostanou k moci, zruší v ČR svobodu projevu.

K věci napsal na Facebooku Boris Cvek:

Včera v debatě na ČRo Plus o fakenews mne pobavil Ondřej Neff, který zmínil Britské listy jako příklad stejné žurnalistiky , jakou dělají Parlamentní listy, jen s opačným znaménkem. Kromě toho ale také tvrdil, jak zásadní úlohu hrají seriozní média a jak je třeba brát vážně právě je. Tak jsem si řekl, zda Guardian nebo New York Times nebo Washington Post, z nichž BL pravidelně přejímají, nejsou seriozní média :-). Žurnalistika v BL je velmi podobná té seriozní západní. Ondřej Neff ale potřeboval najít nějaké "levé" novinářské aktivisty, a tak mu tam krásně sedly Britské listy. Přitom levicový novinář z těch, kteří tam píšou pravidelně, je asi jen Daniel Veselý.

Jakub Mikel Zrovna Neff je ten poslední, který má nárok na podobná prohlášení. Zvlášť, když pro Neviditelného psa píší stejní lidé jako pro PL (nebo jejich texty Pes přebírá)

EU Observer píše o nebezpečí ultrapravicových bojůvek v ČR, ve Slovinsku a na Slovensku

6. 9. 2018

 

České a slovinské úřady vyjádřily znepokojení nad vznikem ozbrojených protiuprchlických polovojenských organizací ve svých zemích. Nedlouho předtím bylo odhaleno, že gang motocyklistů s vazbami na Kreml má na Slovensku polovojenskou základnu s tanky a obrněnými transportéry.

BIS vyjádřila obavy z organizace jménem Národní domobrana. Mnozí její členové jsou silně xenofobní, rasističtí a zcela odmítají orientaci české vnitřní i zahraniční politiky.

Sociální demokracie jako moucha v pavoučí síti

6. 9. 2018 / Boris Cvek

Divím se, že se Jiří Pehe diví, že se ČSSD chce zaměřit na ochranu českých hranic. Jestli se tato strana zbláznila, jak si Pehe myslí, tak už dávno. Michal Hašek, v té době jihomoravský hejtman za ČSSD, navrhoval v roce 2016, aby hranice hlídali hasiči. Jsou to zoufalé pokusy, jak být lidový, neboť už nic jiného nezbývá. Zdeněk Škromach, jiná veličina tehdejší sociální demokracie, zase žvatlal o zapalování ohňů ve svém bazénku.

Varování od devadesátníka: Váš dosavadní, pohodlný svět může zkolabovat okamžitě!

6. 9. 2018

 
Velmi důležité je: nepodceňujte ničivou sílu lží. Miliony lidí, včetně mé vlastní rodiny, byly usmrceny lžemi. Má země a většina evropského kontinentu byla zničena lžemi.  A nyní lži hrozí nejen zlikvidovat vzpomínky na toto období, ale i na všechno dobré, co bylo od té doby vybudováno. Dnešní generace nemůže říkat, že ji nikdo nevaroval, ani, že nerozumí katastrofálním důsledkům šíření lží.


Je mi 93 let a jak extremismus dnes zachvacuje Evropu, obávám se, že opakujeme chyby, které vedly k holocaustu, píše v deníku Guardian Stanisław Aronson, který zažil nacistickou okupaci Polska i varšavské povstání r. 1944.

Evropa nemá v současné krizi žádnou vizi pro budoucnost. Propadá ultrapravici

6. 9. 2018


Řada ultrapravicových demonstrací ve východoněmeckém městě Saská Kamenice šokovala Německo. Schopnost ultrapravice zorganizovat celou řadu tak obrovských demonstrací znepokojila mnoho pozorovatelů v Berlíně, píše   Ishaan Tharoor v deníku Washington Post.

"Když stát ztratí moc - a to právě ultrapravice vyvolává - pak se to, co ultrapravice prosazuje, stává realitou," konstatuje Andreas Zick, který studuje extremistické organizace na univerzitě v Bielefeldu.

Protesty také poukázaly na obrovské rozdíly mezi bohatým západním Německem a chudým východem, který stále více podporuje extremistickou stranu Alternative fuer Deutschland.

Pastor Gábor Iványi: Na Orbánově ideologii není nic křesťanského

6. 9. 2018

"Je mi líto, že Evropská unie ani západní partneři neberou vážně to, co udělala maďarská vláda ve snaze zničit demokracii a vládu zákona." 
Když byl Viktor Orbán v dubnu znovu zvolen maďarským premiérem, tvrdil, že chce vytvořit "křesťanskou demokracii pro 21. století" a charakterizoval se jako "obránce křesťanských hodnot" v Evropě. Avšak maďarský parlament v posledních letech omezil manévrovací prostor  pro církve. Nejvíce postiženy jsou instituce, které nepodporují politické postoje maďarské vlády.

Bomba: Vysoký činitel Trumpova Bílého domu svědčí: Pracujeme tu proti Trumpovi. Snažíme se zachránit, co se dá

6. 9. 2018

Aktualizace:  Trump reagoval zuřivě na zveřejnění níže citovaného anonymního komentáře o tom, že se v Bílém domě snaží skupina vysokých poradců systematicky blokovat jeho nesmysly. Požaduje od deníku New York Times prozrazení pisatelovy totožnosti a křičí cosi o "ZRADĚ".

V Bílém domě pracuje mezi jeho vysokými zaměstnanci hnutí odporu proti Donaldu Trumpovi, jehož cílem je "blokovat část jeho agendy a omezit dopad jeho nejhorších tendencí". Zaměstnanci Bílého domu to dělají a budou dělat, dokud Trump z prezidentské funkce neodejde, nebo dokud z ní nebude odstraněn. To se píše v anonymním redakčním komentáři,   publikovaném v deníku New York Times, který napsal vysoký činitel Trumpova Bílého domu.

Tento redakční komentář je šokující kritikou Donalda Trumpa a je v moderní americké historii naprosto bezprecedentní. Anonymní autor charakterizuje Trumpa jako amorálního a protidemokratického člověka, který je proti obchodu a má tendenci činit "polovičatá, špatně informovaná a občas nebezpečná rozhodnutí". 

Andrew Stroehlein:

Ohromující komentář. A to jako máme být vděční, že možná existuje nějaký polodospělý člověk, který zrazuje svého šéfa ve snaze omezit škody, které Trump dělá? Anebo máme být zděšeni, že to došlo až TAKTO daleko? že nefungují řádné korektivy a jen pár strategicky rozmístěných podvratníků brání vzniku totálního chaosu?


Doplněk k "imigrační politice" ČR a chiméra o ukrajinských azylantech

Česká republika přijímá naprosté minimum žadatelů o azyl, v rozporu s tvrzením českých politiků

6. 9. 2018

Andrej Babiš i další čeští politici argumentují často tím, že Česká republika vůbec není neochotná v pomoci žadatelům o azyl, jelikož přijímá žadatele ze zemí, jako je Ukrajina. Je to manipulace. Z oficiálních statistik ministerstva vnitra vyplývá, že v roce 2017 bylo podáno celkem 1 508 žádostí o azyl na základě práva na mezinárodní ochranu. Z toho bylo kladně vyřízeno 29 žádostí, doplňková ochrana byla udělena 118 žadatelům. To je zhruba 10 %. Pokud se podíváme na žádosti z Ukrajiny, těch bylo v roce 2017 evidováno 507. Azyl byl udělen 8 žadatelům, doplňková právní ochrana dalším 25. Ukrajinští žadatelé mají tedy horší než průměrnou úspěšnost, podají-li si v ČR žádost o azyl.

Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
20717